XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
saltato
Posty: 33
Rejestracja: 23 sierpnia 2014, 18:36
Motocykl: XV 125
Lokalizacja: Wiedeń
Wiek: 46
Status: Offline

XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: saltato »

Mam takie pytanie. Ponieważ jestem początkujący, nie wiem czy tak powinien zachowywać się motocykl.
Jak np. dojeżdżam do skrzyżowania, puszczam gaz, motor hamuje silnikiem wszystko jest ok do momentu kiedy chcę jeszcze trochę przyśpieszyć i dodać gazu. Wtedy czuję nagłe szarpnięcie. Występuje to na każdym biegu bez względu na prędkość. Na 1 lub 2 myślę, że byłoby to normalne ale na 4 czy 5 ? Zauważyłem , że jak minimalnie zostawię gaz (nie puszczę do końca manetki) to ten objaw nie występuje ale jest dość irytujące, by ciągle na to uważać.

Luz na manetce ze 3mm będzie ale nawet przy całkiem minimalnym (linka naciągnięta ile się da) bez zmian.
Na postoju gaz reaguje żwawo od pierwszego dotknięcia manetki, nie ma żadnej dziury.
Przy przyśpieszaniu i wbijaniu biegów jest ok przy redukcji też.
Luz łańcucha - w porządku.
Wolne obroty - ok 1200

Nie bardzo wiem w jakim kierunku mam szukać owego feleru a może to tak ma być, tylko technika jazdy mi się kłania. Chociaż na prawdę próbowałem już na różne sposoby :cry:
bobbers
Posty: 896
Rejestracja: 12 grudnia 2012, 15:33
Motocykl: 535 I DS 650
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 25
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: bobbers »

gaźnik do regulacji a najpierw najlepiej wyczyścić ;)
Sajmon ;)
saltato
Posty: 33
Rejestracja: 23 sierpnia 2014, 18:36
Motocykl: XV 125
Lokalizacja: Wiedeń
Wiek: 46
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: saltato »

Czyściłem, to mogę powiedzieć z ręką na klapie ale, że regulowałem, to już inna sprawa :oops: . Ustawiłem tak jak myślałem najlepiej ale przyznam się bez bicia, że np poziomu paliwa nie sprawdzałem. Motor, poza tym co napisałem , jedzie super ale jeśli, to może być wina gaźnika , wracam do gaźnika. Dzięki.
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: 2007XV1700 »

za niskie obroty jałowego biegu.
saltato
Posty: 33
Rejestracja: 23 sierpnia 2014, 18:36
Motocykl: XV 125
Lokalizacja: Wiedeń
Wiek: 46
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: saltato »

wracam do tematu.
Gaźnik jeszcze raz wyciągnąłem i wyczyściłem, poziom paliwa sprawdziłem, obroty podkręciłem i dalej bez zmian :cry:
Zauważyłem, że problem jest jak hamuję silnikiem i dodaję gazu. Szarpie jakby coś się zawieszało i przez ułamek sekundy brakowało paliwa.
Byłem ostatnio w Polsce i przejechałem się na Virago 750 i nic takiego nie było, nic nie szarpało.Tak więc wiem tyle, że po prostym potrafię jeździć :D

Macie może jeszcze jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: grzegorzbr2 »

Niedokladnie wyczyszczony gaziorek a dokładniej masz niedrożną lub źle ustawioną w gaźniku pompkę zrywu, inaczej przyśpieszenia . Objawy tego są takie że przy powolnym , łagodnym odkręcaniu manetki bedzie się powoli zbierał a przy gwałtownym i szybkim dodaniu gazu będzie się mulił, szarpał tak jagby go coś trzynało.
saltato
Posty: 33
Rejestracja: 23 sierpnia 2014, 18:36
Motocykl: XV 125
Lokalizacja: Wiedeń
Wiek: 46
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: saltato »

Pompkę zrywu?
Zaraz to ustrojstwo dorwę. Tylko gdzie to jest dokładnie?
Czy to jest ten trzpień z gumką - harmonijką zamontowany razem z deklem komory pływaka?
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: grzegorzbr2 »

Tak, to jest pompka zrywu, na rysunku nr 22.
http://s3.amazonaws.com/www.cheapcyclep ... 1337193867
Ostatnio zmieniony 31 marca 2015, 21:48 przez grzegorzbr2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kapitanwasyl
Posty: 592
Rejestracja: 13 października 2011, 21:27
Motocykl: WSK , Junak...XV 250
Lokalizacja: Wszędzie blisko ... bo prawie z samego centrum :)
Wiek: 48
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: kapitanwasyl »

Ja też coś takiego mam ale nie zwracałem na to uwagi , po hamowaniu silnikiem tj puszczeniu manetki i ponownym dodaniu gazu czuje się lekkie szarpnięcie ? Tak jakby po wolnych obrotach była "dziura" a potem szarpnięcie ... hmmm :shock: Ciekawe , ciekawe ale to raz występuje a innym razem nie .
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: grzegorzbr2 »

Pompka zrywu przy gwałtownym odkręceniu manetki wszczykuje do gardzieli przepustnicy gaźnika większą dawkę paliwa co powoduje szybkie przyśpieszenie silnika.
saltato
Posty: 33
Rejestracja: 23 sierpnia 2014, 18:36
Motocykl: XV 125
Lokalizacja: Wiedeń
Wiek: 46
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: saltato »

O, trafiłem:)
Rozbiorę to jeszcze raz.W razie "w", mam jeszcze jeden taki dekielek, to go ewentualnie podmienię i zobaczę co się będzie działo.

Dzięki

Jeszcze jedno pytanie. Czy to paliwo idzie wtedy przez tę dysze którą tu zaznaczyłem?:
viewtopic.php?f=22&t=26689
Awatar użytkownika
roboluch
Posty: 75
Rejestracja: 28 września 2014, 18:33
Motocykl: XV 125
Lokalizacja: Lubsko
Wiek: 54
Kontakt:
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: roboluch »

A już myślałem, że tylko ja mam takie odczucia z jazdy tym modelem yamaszki :shock:
Przełożenie zębatek 13 do 47 robi swoje :mrgreen:
Tylko dwie rzeczy są nieskończone, wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności.
Albert Einstain
saltato
Posty: 33
Rejestracja: 23 sierpnia 2014, 18:36
Motocykl: XV 125
Lokalizacja: Wiedeń
Wiek: 46
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: saltato »

roboluch pisze:A już myślałem, że tylko ja mam takie odczucia z jazdy tym modelem yamaszki :shock:
Przełożenie zębatek 13 do 47 robi swoje :mrgreen:
Właśnie zmierzam powoli do napędu, bo czyszczenie i zamienianie części z gaźnika, nic nie daje. Spalanie ok, przyspieszanie ok., świece ok, na jałowym też, tylko to szarpanie :oops: .
Trochę naciągnąłem więcej łańcuch i jakby jest lepiej - pod strome wzniesienia mniej lub wcale nie szarpie. Znalazłem gdzies w necie, że taki objaw występuje też przy wywalonych gumach zabieraka. Będę miał czas to tam zajrzę.
No wku.... mnie to, niemiłosiernie :evil:
Awatar użytkownika
kapitanwasyl
Posty: 592
Rejestracja: 13 października 2011, 21:27
Motocykl: WSK , Junak...XV 250
Lokalizacja: Wszędzie blisko ... bo prawie z samego centrum :)
Wiek: 48
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: kapitanwasyl »

A ja sobie właśnie przypomniałem że u mnie to ustało jak wymieniłem zestaw napędowy :?
Awatar użytkownika
roboluch
Posty: 75
Rejestracja: 28 września 2014, 18:33
Motocykl: XV 125
Lokalizacja: Lubsko
Wiek: 54
Kontakt:
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: roboluch »

Gumy zabieraka tylnego kółka tak szybko się nie wyrabiają, pewnie są stare i guma stwardniała.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone, wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności.
Albert Einstain
saltato
Posty: 33
Rejestracja: 23 sierpnia 2014, 18:36
Motocykl: XV 125
Lokalizacja: Wiedeń
Wiek: 46
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: saltato »

Ten motor stał parę lat w stodole, kołnierz nad gaźnikiem też się zrobił twardy i krótszy.
Tak czy inaczej wymienię te gumy od zabieraka i zobaczę. Jak ruszam zębatką to jest minimalny luz, więc może to jest dobry kierunek.
Dzięki wielkie za odpowiedzi.
saltato
Posty: 33
Rejestracja: 23 sierpnia 2014, 18:36
Motocykl: XV 125
Lokalizacja: Wiedeń
Wiek: 46
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: saltato »

Gumy zabieraka wymienione - szarpie dalej. Jest ciut lepiej ale jednak szarpie. Gumy były sparciałe i zniekształcone, wiec myślę, że warto je było wymienić.
Jednak problem pozostał i myślę, że prawdopodobnie wiem co jest. Mała zębatka ma luz (jest wybita?) względem wałka na którym jest jest zamontowana. Lata na boki, do przodu i do tyłu. Czyli na chłopski rozum jak dodaje gazu lub odpuszczam ów luz powoduje szarpnięcie. Może się mylę ale sądzę, że przełożenie napędu z silnika na pierwszą zębatkę powinno być na sztywno a role amortyzująca pełnią właśnie te gumy na zabieraku pod zębatka tylną.

Chce teraz kupić nową zebatkę i tą blaszką która ją przytrzymuje. Obawiam się tylko, że ząbki na wałku tez mogą być uszkodzone a jego wymiana to poważniejsza sprawa :cry:
PROGRES
Posty: 71
Rejestracja: 18 września 2015, 22:06
Motocykl: 250
Wiek: 63
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: PROGRES »

Sporo czasu upłynęło , ciekaw jestem czy usterka została usunięta . W mojej virce na pierwszym biegu małą zębatkę wraz z wałkiem na którym jest osadzona można poruszyć w prawo -lewo o niecałe 2 zęby- i pytanie co może być powodem tak dużego luzu ?
LisowczykJG
Posty: 25
Rejestracja: 27 października 2013, 21:20
Motocykl: Yamaha Virago 535 ,
Lokalizacja: Jelenia Góra
Wiek: 30
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: LisowczykJG »

Witam co do luzu zębatki zdawczej wszystko macie ok ten luz ma taki być, wiem że sprawia wrażenie jak by miała się zaraz urwać ale tak ma być w mojej Yamszce SR 125 tak było i w XV 250 też tak jest więc to nie będzie powodem szarpania.
Awatar użytkownika
MichalGDA
Posty: 19
Rejestracja: 11 sierpnia 2015, 16:58
Motocykl: Virago xv125
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 43
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: MichalGDA »

Jakieś postępy w tym temacie bo mam dokładnie to samo,również wymieniłem kompletny napęd z gumami zabieraka,gaźnik wyregulowany tylko to szarpanie mnie dobija :( Jechałem kolegi virago 125 też ma przełożenia 13-47 i nic takiego nie występuje ładnie elegancko przyśpiesza bez szarpania po przymknięciu gazu więc teoria że ten typ tak ma to bzdura.
PROGRES
Posty: 71
Rejestracja: 18 września 2015, 22:06
Motocykl: 250
Wiek: 63
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: PROGRES »

Analizując na zdjęciach skrzynię biegów doszedłem do wniosku że muszą być wyrobione zazębienia na sprzęgłach kłowych kół zębatych . Wygląda na to że moja wira jest sporo wycheśtana
Awatar użytkownika
Artur
Posty: 262
Rejestracja: 29 lipca 2013, 14:15
Motocykl: CX500, BMW-R71
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: Artur »

PROGRES pisze:Analizując na zdjęciach skrzynię biegów doszedłem do wniosku że muszą być wyrobione zazębienia na sprzęgłach kłowych kół zębatych
gdyby Kolego była to prawda to wyskakiwały by Ci biegi wiec szukaj dalej :rock:
Awatar użytkownika
MichalGDA
Posty: 19
Rejestracja: 11 sierpnia 2015, 16:58
Motocykl: Virago xv125
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 43
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: MichalGDA »

Nie dawało mi to spokoju wiec grzebałem z uporem maniaka i co się okazało w moim przypadku był to banał.Wystarczyło odpowiednio podnieść obroty biegu jałowego!!! Problem ustąpił całkowicie zero szarpania moto płynnie reaguje na gaz :bravo: Koniec żabek,kangurków itd i filtrowanie aut w korku nie przyprawia mnie o spazmy więc koledzy ogarnijcie ten temat u siebie bardzo prawdopodobne że macie to samo :rock:
:motorcycle:
PROGRES
Posty: 71
Rejestracja: 18 września 2015, 22:06
Motocykl: 250
Wiek: 63
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: PROGRES »

No niestety w mojej szarpanie wynika z jakiegoś luzu bo silnik pracuje bez zastreżeń
Awatar użytkownika
MichalGDA
Posty: 19
Rejestracja: 11 sierpnia 2015, 16:58
Motocykl: Virago xv125
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 43
Status: Offline

Re: XV 125 szarpie przy dodawaniu gazu, czy to normalne?

Post autor: MichalGDA »

U mnie też pięknie silniczek cykał tylko że na biegu jałowym schodził na za niskie obroty w momencie dodawania gazu było delikatne prawie nie wyczuwalne przytkanie a potem wystrzelał jak z procy a nie przyśpieszał płynnie a że na układzie napędowym jest spory luz(i tak ma być)powodowało to nagłe naprężenie i powstawało szarpanie podczas dodawania gazu po hamowaniu silnikiem.Obroty jakie ustawiłem teraz tez mi się wydawały za wysokie jak na bieg jałowy ale sprawdziłem u kolegi i jest tak samo.Więc jeżeli masz napęd w dobrym stanie a skrzynie raczej można wykluczyć jeśli biegi nie wyskakują to skupił bym się na gaźniku i tych obrotach.
ODPOWIEDZ