Problem z rozruchem - Virago 750 (96r)

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
b
Posty: 96
Rejestracja: 30 maja 2011, 13:42
Motocykl: XV750, 96 r.
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 36
Status: Offline

Problem z rozruchem - Virago 750 (96r)

Post autor: b »

Cześć,
w zeszłym roku zacząłem mieć dziwne problemy ze swoim motocyklem (którym nie jeździłem i tak za dużo, z racji zmiany miejsca zamieszkania).

Motocykl po staniu na świeżym powietrzu zaczął mieć duże problemy z odpalaniem - niezależnie od tego czy jest zimno, czy ciepło. Np. przyjeżdżając rano do pracy i wychodząc po 8h motocykl kręcił i kręcił, męczył się i dopiero odpalał. Ale czasem zdarzało się, że nie odpalał w ogóle i musiałem z pychu. Podejrzewam też, że aż tak długi czas nie musiał minąć. Jesienią, kiedy zostawiałem motocykl nawet na około 3 godziny kręcił, ale nie odpalał. I właśnie raczej nie było to związane z temperaturą, bo zaczęło się tak dziać i latem (temperatury bardzo ciepłe) i jesienią (już niższe).

Akumulator ma około 2 lat. Był też w pełni naładowany (raz zrobiłem test, gdzie właśnie naładowałem w pełni akumulator i przejechałem się na motocyklu. Trochę postał i już nie odpalił - kręcił do rozładowania). Świece nowe, filtr powietrza nowy. Co może być nie tak?

Drugi problem pojawił spostrzegłem w tym tygodniu. O ile jeszcze w końcówce ostatniego roku motocykl odpalał, to teraz rozrusznik jedynie strzela jak karabin.

Nagrałem to na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=TBQz5gt ... e=youtu.be

Akumulator był w pełni naładowany. Czy z tym można uporać się samemu?

Dzięki i pozdrawiam,
b
Awatar użytkownika
robdk
Posty: 108
Rejestracja: 29 listopada 2015, 12:14
Motocykl: Kawasaki EN500
Lokalizacja: Końskie TKN
Status: Offline

Re: Problem z rozruchem - Virago 750 (96r)

Post autor: robdk »

Odnośnie rozrusznika są tematy na forum.
Co do odpalania zrób porządny serwis wiosenny: regulacja zaworów, czyszczenie i regulacja oraz synchronizacja gaźników, zmiana oleju najlepiej Motul.
POZDR robdk
Mój kanał Motogaraż robdk
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Problem z rozruchem - Virago 750 (96r)

Post autor: leszekk »

"Strzelanie" rozrusznika najprawdopodobniej wynika z niedostatku prądu podawanego na rozrusznik. Pewnie każdy by Ci poradził abyś naładował akumulator "do pełna" bo Virago lubi mieć akumulator pełny. Ale skoro piszesz, że był naładowany to problem tkwi najpewniej w kablach. Obejrzyj wszystkie możliwe styki na drodze od akumulatora (zaczynając od klem w akumulatorze na mocowaniu kabli w rozruszniku kończąc).
Możesz także spróbować uruchomić motocykl z mocniejszego akumulatora, np. samochodowego - to, że akumulator ma zaledwie 2 lata nie musi oznaczać, że jest sprawny - może napięcie trzyma ale pojemność zdechła.
Weź w rękę woltomierz i dokonaj pomiaru napięcia na akumulatorze przy wyłączonej instalacji, po włączeniu stacyjki, przy próbie rozruchu. Gdy uda Ci się uruchomić silnik pomierz napięcia na biegu jałowym i przy wyższych obrotach. To pozwoli ocenić czy alternator i regulator napięcia się do czegoś jeszcze nadają.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
GregorS
Posty: 1904
Rejestracja: 20 maja 2009, 23:48
Motocykl: 535,750=> NT650V
Lokalizacja: z e-wsi w woj. łódzkim
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Problem z rozruchem - Virago 750 (96r)

Post autor: GregorS »

podłącz aku od auta kablami, wykluczysz problem z prądem, lub potwierdzisz.
https://www.youtube.com/watch?v=9rr5Z7kpCTo

........MOTÓR NIE UMIERA NIGDY, MOTÓR JEST WIECZNY..........
http://www.youtube.com/watch?v=mNg3TuXL7Do
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4923
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Problem z rozruchem - Virago 750 (96r)

Post autor: grzegorzbr2 »

Takie terkotanie rozrusznika to objaw uszkoszenia lub słaby styk cewki przekaźnika rozrusznika (automatu rozrusznika ) , slabe styki na zaciskach aku, masie lub zjechane szczotki rozrusznika, najlepiej zrobić pomiary miernikiem na aku.
Spróbuj zasilić aku w motocyklu przewodami z innego sprawnego akumulatora np z samochodu.
b
Posty: 96
Rejestracja: 30 maja 2011, 13:42
Motocykl: XV750, 96 r.
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Problem z rozruchem - Virago 750 (96r)

Post autor: b »

Edytowane:

Okej, problemem rzeczywiście był niesprawny akumulator. Teraz odpaliłem i mam:

13 v na akumulatorze
12 po włączeniu zapłonu
7 przy próbie kręcenia

Po odpaleniu:
13,7-13,8 na jałowym
14-14,1 na wysokich obrotach

A co może być przyczyną pierwszego problemu, tj. nie odpalania po staniu na powietrzu? Zanim wystąpił problem ze "strzelaniem" rozrusznika (ten z wideo) mogłem normalnie odpalić jeśli motocykl stał w garażu, a po postoju na powietrzu (niezależnie od tego, czy było bardzo ciepło, czy chłodniej) - już nie.

Dzięki,
b
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4923
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Problem z rozruchem - Virago 750 (96r)

Post autor: grzegorzbr2 »

7 V przy kręceniu rozrusznikiem to za mało aby cewka dała wystarczajacą iskrę do zapłonu mieszanki. Rozrusznik za dużo prądu pożera albo aku nie trzyma pojemności, przy mojej podczas rozruchu na aku jest przeszło 9,5V.
Virago potrzebuje mocnego aku.
Awatar użytkownika
Dragster
Posty: 521
Rejestracja: 08 czerwca 2015, 21:38
Motocykl: VTX 1800
Lokalizacja: Okolice Garwolina
Wiek: 44
Status: Offline

Re: Problem z rozruchem - Virago 750 (96r)

Post autor: Dragster »

Proponuję sprawdzić rozrusznik,jeśli ten ma opory i kręci zbyt wolno,rozruch będzie utrudniony.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Problem z rozruchem - Virago 750 (96r)

Post autor: leszekk »

Dragster pisze:Proponuję sprawdzić rozrusznik,jeśli ten ma opory i kręci zbyt wolno,rozruch będzie utrudniony.
To potem. Bardziej prawdopodobne są spadki napięcia na stykach.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
b
Posty: 96
Rejestracja: 30 maja 2011, 13:42
Motocykl: XV750, 96 r.
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Problem z rozruchem - Virago 750 (96r)

Post autor: b »

Jeśli dobrze rozumiem, warto je przelutować (wszystkie, wybrane)?
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Problem z rozruchem - Virago 750 (96r)

Post autor: leszekk »

Na początek przejrzeć (rozłączyć - złączyć), śrubki odkręcić - przykręcić, popryskać jakimś elektrosolem czy innym preparatem poprawiającym i konserwującym styk. Jeśli coś wzbudzi Twoje wątpliwości, lutowanie, zaciśnięcie nowej końcówki ...
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
ODPOWIEDZ