Wymiana łożyska główki ramy - Virago 750

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
longin1
Posty: 12
Rejestracja: 18 marca 2017, 19:02
Motocykl: Virago 750 1993
Status: Offline

Wymiana łożyska główki ramy - Virago 750

Post autor: longin1 »

Cześć,

Czy ktoś z Was wymieniał może łożyska główki ramy w Virago 750?
Czytałem serwisówki, ale tam jest to trochę chaotycznie opisane bo np. w jednym miejscu napisano, że trzeba wyjąć lagi. Z kolei ktoś w jednym z postów napisał, że da się wyciągnąć sworzeń z półką, na których są łożyska bez wypinania kabli i innych elementów tylko ostrożnie. Nie chciałbym rozkręcić za dużo bo później trzeba to prosto skręcić.
Uprzejmie więc proszę o pomoc :pomocy: kogoś kto faktycznie to wymieniał w 750.
W zamian, jak podejdę do tematu to zrobię fotorelację. :nazdrowie:

Dzięki.
Awatar użytkownika
barg
Posty: 814
Rejestracja: 15 września 2011, 23:44
Motocykl: XV 700 '84 ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Wymiana łożyska główki ramy - Virago 750

Post autor: barg »

Górną półkę musisz odkręcić. Możesz wyjechać całym widelcem nawet z założonym kołem i bez zdejmowania przewodów z kierownicy ale jest to bardzo niewygodne i lepiej mieć kogoś do pomocy. Zabezpiecz też bak przed porysowaniem.
Milczę zawzięcie i czekam na znak by mogło być pięknie, bo nie jest aż tak.
longin1
Posty: 12
Rejestracja: 18 marca 2017, 19:02
Motocykl: Virago 750 1993
Status: Offline

Re: Wymiana łożyska główki ramy - Virago 750

Post autor: longin1 »

a co z lampą?
Radek434
Posty: 81
Rejestracja: 31 stycznia 2017, 15:08
Motocykl: VIRAGO 750
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiek: 41
Status: Offline

Re: Wymiana łożyska główki ramy - Virago 750

Post autor: Radek434 »

Jeśli nie porozłączasz kabli z lampy to odjedziesz tylko na długość kabli, z drugiej strony jeśli planujesz wymianę łożysk to będziesz potrzebował przestrzeni, aby wybić bieżnie, więc lepiej nie mieć obok odstawionego (opartego)koła ze wszystkim.
Lepiej poodpinać wszystko, odstawić koło z lagami i mieć dobre dojście do główki ramy...
A jeśli chcesz tylko skasować luz, to po odkręceniu górnej półki masz śrubę w lampie, trzeba ją odkręcić aby zdjąć półkę górną....
longin1
Posty: 12
Rejestracja: 18 marca 2017, 19:02
Motocykl: Virago 750 1993
Status: Offline

Re: Wymiana łożyska główki ramy - Virago 750

Post autor: longin1 »

Cześć,

Zrobiłem to i bardzo mnie to cieszy! :)

Kilka zdjęć poglądowych na moją robotę - są nieco chaotyczne, ale dają jakiś pogląd na to jak podejść do tematu.
Generalnie można do zrobić bez demontażu koła, lampy i okablowania. Jednak trzeba odkręcić zaciski hamulcowe i linkę licznika. Zgadzam się z kolegą, że trzeba sobie zapewnić pomoc drugiej osoby podczas demontażu i montażu widelca - koło jest ciężkie. Kierownica została podwiązana na lince do sufitu i nie przeszkadzała w wybijaniu czy wbijaniu bieżni górnej i dolnej. Do wbijania użyłem klocka drewnianego - dębowego
Okazało się, że miałem totalnie zapieczone łożysko dolne - to nie miało prawa się kręcić (widać na zdjęciach).

Uwaga! W celu zdjęcia zapieczonego łożyska dolnego z trzpienia, warto rozwalić koszyczek z kulkami lub wałeczkami a następnie naciąć wewnętrzną bieżnię kątówką, ale ostrożnie aby nie uszkodzić trzpienia pod bieżnią. Natomiast później wykorzystać je do wbijania łożysk nowych (bieżnie przecięte całkowicie a nie tylko nacięte) - ważne też jest aby nie walić w wałeczki czy kulki tylko bezpośrednio w wewnętrzną bieżnię łożyska, która nachodzi na trzpień.

http://tufotki.pl/Uge41
ODPOWIEDZ