Jak rozpoznać kończące się sprzęgło ??

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Cimel
Posty: 2
Rejestracja: 08 lipca 2016, 10:23
Motocykl: Virago XV 750
Status: Offline

Jak rozpoznać kończące się sprzęgło ??

Post autor: Cimel »

Witam

Jestem posiadaczem Virago 750, (rocznik 1995 r.). Kupiłem pod koniec zeszłego roku, zrobiłem ok. 1000 km. Nie wiem, czy jest to objaw kończącego się sprzęgła, czy złego ustawienia linki od sprzęgła, ale motocykl zaczyna jechać dopiero przy prawie całkowicie odpuszczonej dźwigni. Trochę problemów jest przy ruszaniu, bo muszę odpuścić prawie całą dźwignię i dopiero na samym końcu motocykl dość gwałtownie rusza. Jak sprawdzić czy tarcze sprzęgła są jeszcze w odpowiednim stanie, a kiedy należy odwiedzić mechanika w celu wymiany sprzęgła ?
Awatar użytkownika
roboluch
Posty: 75
Rejestracja: 28 września 2014, 18:33
Motocykl: XV 125
Lokalizacja: Lubsko
Wiek: 54
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać kończące się sprzęgło ??

Post autor: roboluch »

Rzeczywiście, masz racje, takie są objawy kończącego się sprzęgła. Ale to nie oznacza, że zaraz je musisz wymienić!
W pierwszej kolejności należy prawidłowo wyregulować linkę sprzęgła. Ja to robię tak:
Odkręcam linkę tak, aby na klamce był mały luz. Następnie dokręcam regulator linki sprzęgła, aby skasować ten luz i aby klamka była lekko naprężona przez tą linkę, lekko, nie za mocno. Kontruję śrubą i gotowe.
Jeśli nadal po takim zabiegu czujesz, że "motocykl zaczyna jechać dopiero przy prawie całkowicie odpuszczonej dźwigni", to rzeczywiście, tarcze sprzęgła w najbliższym czasie będą do wymiany. Ale bez paniki.
Kiedy kupiłem swojego motorka, też mi tak daleko sprzęgło brało. Na początku trudno się do tego przyzwyczaić. Jeżdżę tak już trzy lata i na razie nie myślę wymieniać tarcz sprzęgłowych. Do puki jadąc pod górkę na wysokim biegu nie odczuwam wzrostu obrotów silnika połączone z brakiem przyśpieszenia, (objawy ślizganie się sprzęgła), można jeszcze długo jeździć. Oczywiście w zależności od stylu jazdy.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone, wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności.
Albert Einstain
Cimel
Posty: 2
Rejestracja: 08 lipca 2016, 10:23
Motocykl: Virago XV 750
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać kończące się sprzęgło ??

Post autor: Cimel »

Bardzo dziękuję za podpowiedź.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać kończące się sprzęgło ??

Post autor: leszekk »

Coś mi po głowie chodzi, że regulacja sprzęgła jest dwupoziomowa. Regulacja luzu/napięcia linki sprzęgła o której pisze roboluch to kosmetyka na koniec regulacji.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Darek Adamczewski
Posty: 785
Rejestracja: 09 lutego 2015, 18:53
Motocykl: XV1100, Iż49, MZ 250
Lokalizacja: Alex woj. łódzkie
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać kończące się sprzęgło ??

Post autor: Darek Adamczewski »

Kolega leszekk słusznie prawi. Trzeba odkręcić pokrywkę po lewej stronie silnika i spróbować regulacji za pomocą śrub do tego stworzonych.
Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
Awatar użytkownika
Kargul
Posty: 685
Rejestracja: 23 listopada 2011, 11:44
Motocykl: BMW R1200GS
Lokalizacja: Luboń
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać kończące się sprzęgło ??

Post autor: Kargul »

Leszekk masz rację - regulacja jest dwustopniowa. Najpierw trzeba całkowicie poluzować linkę na klamce. Potem odkręcić dekiel przy wyprzęgniku (czy jak to tam się nazywa przy drugim końcu linki) Poluzować nakrętkę. Wyregulować luz na wyprzęgniku - tak aby był minimalny luz. Skontrować nakrętką wyprzęgnik (aby się nie przestawiał). Następnie ustawić luz na klamce. Prosty zabieg. Warto zrobić to samemu. Sama wymiana sprzęgła w razie też nie stanowi problemu - nie warto oddawać do mechanika. Co do sprawdzenia sprzęgła czy się ślizga, to chyba najprościej jechać wolno na 5 biegu (tak około 1500obr/min) i mocno odkręcić manetkę jak motor przyspiesza i nie ma gwałtownego przyrostu obrotów a dopiero po chwili przyspieszenie to sprzęgło się nie ślizga i można jeździć. Jak się ślizga to regulacja a jak nie pomoże to wymiana.
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5107
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać kończące się sprzęgło ??

Post autor: 2007XV1700 »

towarzystwo wzajemnej adoracji...

wszyscy mają rację!

po buziaczku?
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać kończące się sprzęgło ??

Post autor: leszekk »

2007XV1700 pisze:towarzystwo wzajemnej adoracji...

wszyscy mają rację!

po buziaczku?
I Ty też masz rację.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5107
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać kończące się sprzęgło ??

Post autor: 2007XV1700 »

Dobre...
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
ODPOWIEDZ