Jaki kupic akumulator....?

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: -waldi- »

leopold pisze:Do Wirówki zakupiłem dziś suchoładowany aku Varta Funstart YB16AL-A2.
no to żeś doje.....

Jaki masz max prąd rozruchowy jego? 120A zapewne, popatrz ile ma Yuasa, a później zerknij w dokumentację - on jest za słaby na ten typ rozrusznika.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: tylust »

Waldi ja mam to samo u siebie drugi sezon i jestem zadowolony, a system rozrusznika mam jak to w roczniku 82 do doopy.... Przez problemy różnego rodzaju więcej przy moto grzebałem niż na nim jeździłem, a odpalałem go pewnie z 10 razy więcej i to często, gęsto kilkadziesiąt razy, raz za razem (taka sytuacja :wink: ) niż statystyczny posiadcz Virago :mrgreen: .... bez widocznych problemów po stronie aku.

PS.
ostatecznie kuźwa rozwiązałem problemy, o których CI pisałem..... co się okazało... MASA !!!!! całość lakierowałem proszkowo i tyle tego proszku dojebali, że musiałem w zasadzie na nowo pwne elementy rozbierać i szlifować do gołego, żeby masę odzyskać :nazdrowie:
Tomek
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: leopold »

-waldi- pisze:
leopold pisze:Do Wirówki zakupiłem dziś suchoładowany aku Varta Funstart YB16AL-A2.
no to żeś doje.....

Jaki masz max prąd rozruchowy jego? 120A zapewne, popatrz ile ma Yuasa, a później zerknij w dokumentację - on jest za słaby na ten typ rozrusznika.
Zajeździłem Yuasa, służył 6 lat. Super. Jaki dawał pod koniec prąd? Sam diabeł wie...
Wsadziłem Vartę, faktycznie 120A. Wirówka po trzech miesiącach stania w kącie garażu odpaliła od pierwszego dotknięcia startera. No ucho rozrusznik kręcił się energiczniej niż ze starą Yuasą. Jak wytrzyma 3 lata, będę zadowolony(*).

Pozdrawia niefrasobliwy Leopold

(*) Koszt eksploatacji na rok będzie podobny jak dla Yuasa.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: -waldi- »

no u mnie 3 sezony, ale jak nie daj Boże zalałem to już zaczynał się problem bo "mocy" brakowało
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
gnobok
Posty: 43
Rejestracja: 01 kwietnia 2011, 00:11
Motocykl: Yamaha Virago XV 750
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Wiek: 57
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: gnobok »

Witam,
a co myślicie o takim do 750XV: LANDPORT AKUMULATOR ŻELOWY GB16AL-A2 (YB16ALA2) ?
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: -waldi- »

Prąd rozruchowy 160A, powinien działać, tylko jak długo to chyba nikt nie powie
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
gnobok
Posty: 43
Rejestracja: 01 kwietnia 2011, 00:11
Motocykl: Yamaha Virago XV 750
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Wiek: 57
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: gnobok »

W takim razie będę testować, bo taki mam. Poprzedni sezon przejeżdziłem bez żadnych problemów, kupiłem nowy. Na zimę wyjąłem i trzymam w domu doładowując co jakiś czas. Będę informować czy daje radę. :cool:
dosman
Posty: 150
Rejestracja: 24 sierpnia 2008, 21:11
Motocykl: Virago 125
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: dosman »

Witam,

Padł mi akumulator po zimie w mojej 125 - w zwiazku z tym zmuszony jestem czym prędzej kupić coś nowego i tutaj mam pytanko (bo nie udało mi się wczesniej znaleźć informacji) jakie minimum prądowe (prąd rozruchowy i pojemność) muszę zapewnić wybierając akumulator do tego motocykla?

Dodam tylko, że stary aku miał 5 lat, jak na Unibat'a to całkiem nieźle.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: leszekk »

A co podpowiada wyszukiwarka? JAki model akumulatora proponuje do Twojego modelu motocykla i rocznika?
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
kapitanwasyl
Posty: 592
Rejestracja: 13 października 2011, 21:27
Motocykl: WSK , Junak...XV 250
Lokalizacja: Wszędzie blisko ... bo prawie z samego centrum :)
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: kapitanwasyl »

Czy to nie będzie to samo co w xv 250 ?...

YUASA YB10L-A2

Yamaha XV 125 H 5AJ, 1999-2000r.Yamaha XV 125 S H 5AJ, 1999r.Yamaha XV 125 S H 5AJ, 2000-2001
r.Yamaha XV 250 H 3LS, 1989r.Yamaha XV 250 H 3LS, 1992-1993r.Yamaha XV 250 N 3LW, 1989-1991r.Yamaha XV 250 N 3LW, 1994r.Yamaha XV 250 N 3LW, 1995r.Yamaha XV 250 N 3LW, 1996r.Yamaha XV 250 S 3LW, 1997r.Yamaha XV 250 S 3LW, 1998r.Yamaha XV 250 S VG012, 1999-2000r....
dosman
Posty: 150
Rejestracja: 24 sierpnia 2008, 21:11
Motocykl: Virago 125
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: dosman »

W oparciu o stronę: http://customersearch.varta-automotive. ... 356/result

Spenning 12 [V]
Kapasitet 7 [Ah]
Prąd Cranking 74 [A]

Jeżeli chodzi o YUASA YB10L-A2 to jest to większy aku z mocniejszym prądem niż to co pokazała wyszukiwarka.


Kupiłem coś na wzór poprzedniego czyli 120 [A] i 9 [Ah] - zapalił na dotyk i z tej okazji nakręciłem pierwsze 100 km w tym sezonie :chopper:
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: grzegorzbr2 »

Mnie też dopadł przymus wymiany aku, wysiadla jedna cela.
Zamowilem nowy sucholadowany CBTX 20L-BS 12V 20AH ma mieć 270 A, dziś przyszedł, po zalaniu go zalaczonym elektrolitem zaczął nabierać mocy. Po 30 minutach od napelnienia go roztworem bez obciazenia multimetr wskazywał 13v, na drugim mierniku podobnie wskazywalo, po obciaźeniu aku żarowką 12 V 90W miernik wskazywał 12,8 V.Zastanawiam się czy go doladować ladowarką, jutro zakladam do virki, zobaczym. :?:
Załączniki
20160726_210050.jpg
20160726_210012.jpg
20160726_205641.jpg
Awatar użytkownika
_CioneK_70
Posty: 2458
Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
Motocykl: Raider XV1900
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: _CioneK_70 »

Grzesiu, miałem te sam wartości po kupieniu i zalaniu. Doczekałem tyle i ile jest przykazanie, załadowałem do Virki i pojechałem się przejechać....... Z tego co pamiętam woltomierz masz to będziesz wiedział co i jak.... U mnie działa i huczy....... :lol:
Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
--------------------------------------------------------------------------------------------
Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: Top Gun »

Będzie hulać, tak jak napisał Cionek, czas zrobi swoje...
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: grzegorzbr2 »

Dziś zamontowalem nowy aku do moto, po odpaleniu silnika na wolnych obrotach 14,3 V na wysokich 14,2V, po włączeniu świateł drogowych 13,9V. Dobrze jest. :)
:rock:
Awatar użytkownika
_CioneK_70
Posty: 2458
Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
Motocykl: Raider XV1900
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: _CioneK_70 »

Tak trzymac Grzesiu.... :bravo:
Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
--------------------------------------------------------------------------------------------
Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
Awatar użytkownika
Pablo_kat
Posty: 299
Rejestracja: 11 lipca 2013, 00:55
Motocykl: XV1100--->XV1900
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: Pablo_kat »

Jakie są objawy uszkodzonej celki?
Taką sytuację miałem w niedzielę. Po postoju na obiad, moto nie odpala, zero prądu - tylko przekaźnik zaskoczy i nic po za tym. Odpaliłem na pych i ok. Jedzie, światła świecą, wygląda że jest dobrze. Po około dwóch kilometrach, zaczynają się problemy, gubi iskrę, ostatecznie idzie na jeden gar i staje całkiem. I już nie można znowu odpalić. Podmiana aku z innego moto - wszystko ok, odpala od strzała. Wsadzamy mój stary, odpalamy poprzez drugi aku i zaczyna się najciekawsze. Moto stoi na bocznej stopce, pali, na wysokich obrotach widać że czasem gubi iskrę, nie jest to tak jak powinno być, a po postawieniu do pionu od razu obroty spadają i chce gasnąc. Przechylony na bok - OK, wyprostowany - gaśnie. Na aku z drugiego moto wszystko OK. Aku mam na gwarancji jeszcze, tylko nie wiem czy jest sens oddawać do reklamacji?
A jako że koledze ładowanie poszło parę kilometrów wcześniej i czekał na asisstance, to wracaliśmy razem :) Plus tego był taki, że można się było napić dobrego słowackiego piwa :D
Załączniki
11.jpg
Awatar użytkownika
robdk
Posty: 108
Rejestracja: 29 listopada 2015, 12:14
Motocykl: Kawasaki EN500
Lokalizacja: Końskie TKN
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: robdk »

Teoretycznie to tez wygląda, że padło Ci ładowanie i po odpaleniu powinien nawet bez akumulatora działać prawidłowo. Na podmienionym aku działał bo był naładowany. Przypuszczam, ze dalsza jazda też by go rozładowała i wrócił byś do punktu wyjścia.
Trzeba zrobić pomiary i będzie wszystko wiadomo.
POZDR robdk
Mój kanał Motogaraż robdk
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: leszekk »

Pablo_kat pisze:Aku mam na gwarancji jeszcze, tylko nie wiem czy jest sens oddawać do reklamacji?
Opisujesz zachowanie silnika a pytasz o akumulator. Gwarancja nie obejmuje bestialskiego traktowania akumulatora, a domyślam się, że to właśnie zrobiłeś. Sprawdź poziom elektrolitu, zmierz czy masz jakieś napięcie na klemach, spróbuj podłączyć do ładowania ... Może się zupełnie przypadkiem zdarzyć, że przygoda nie będzie miała poważniejszych konsekwencji dla akumulatora (może poza trwałością) a może szlag go już trafił.
Jak masz problemy z elektryką to nie kombinuj ze stawianiem motocykla na ukos czy pionowo tylko miernik w garść i mierzysz napięcie, prąd. Zanim polecisz kupować nowy akumulator czy regulator napięcia sprawdź albo daj do sprawdzenia (jeśli masz pieniądze a nie masz elementarnej wiedzy mechaniczno-elektrycznej): czy alternator daje prąd (i ile), czy regulator działa poprawnie (jakie jest napięcie) oraz czy akumulator da się naładować i używać dalej.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: grzegorzbr2 »

Pablo_kat pisze:Jakie są objawy uszkodzonej celki?
Taką sytuację miałem w niedzielę. Po postoju na obiad, moto nie odpala, zero prądu - tylko przekaźnik zaskoczy i nic po za tym. Odpaliłem na pych i ok. Jedzie, światła świecą, wygląda że jest dobrze. Po około dwóch kilometrach, zaczynają się problemy, gubi iskrę, ostatecznie idzie na jeden gar i staje całkiem. I już nie można znowu odpalić. Podmiana aku z innego moto - wszystko ok, odpala od strzała :D
W moim przypadku padla 1- sza cela od biegunu ujemnego, objawy to gazowanie roztworu z celi podczas obciążenia np wlaczenie rozrusznika lub świateł drogowych ale ale przy prawidlowym ładowaniu alternatora i odpalenia moto z pychu moto piwinno palić i jechać, u mnie jechał, światla byly, silnik nie pyrkał. W Twoim przypadku napewno jest złe ladowanie, sprawdź bo nastepny aku teź się po jakimś czasie rozladuje. Powidzenia :rock:
Awatar użytkownika
Pablo_kat
Posty: 299
Rejestracja: 11 lipca 2013, 00:55
Motocykl: XV1100--->XV1900
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: Pablo_kat »

Wyjęty aku pokazywał 10,2 V. Po lekkim poruszaniu go 8V, a raz nawet 7,2V.
Na nowym aku ładowanie jest ideał, nic się nie dzieje z obrotami, nie ma przysiadów napięcia.
Leszekk, co to jest bestialskie traktowanie akumulatora? Co prawda nie głaskałem go, ani nie tuliłem, ale też nie krzyczałem po nim.
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: grzegorzbr2 »

Pablo_kat pisze:Wyjęty aku pokazywał 10,2 V. Po lekkim poruszaniu go 8V, a raz nawet 7,2V.
Na nowym aku ładowanie jest ideał, nic się nie dzieje z obrotami.
Tzn. Jaka wartosc ladowania? Ile voltow ten ideał ?
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: leszekk »

Pablo_kat pisze:Leszekk, co to jest bestialskie traktowanie akumulatora? Co prawda nie głaskałem go, ani nie tuliłem, ale też nie krzyczałem po nim.
Rozładowanie akumulatora do 7 V można uznać za bestialstwo ;-) Podobnie doprowadzenie do odparowania elektrolitu z jednej czy wszystkich cel.
Próbowałeś go ładować? Ile woltów wskazuje po naładowaniu?
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: grzegorzbr2 »

Rozładowanie akumulatora do 7 V można uznać za bestialstwo ;-) Podobnie doprowadzenie do odparowania elektrolitu z jednej czy wszystkich cel?[/quote]

Leszek u mnie nie odparowala woda z jednej z cel tylko podczas obciazenia nastepowalo gazowanie z jednej celi na skutek jej uszkodzenia...
Stan roztworu był prawidlowy we wszystkich celach..
Awatar użytkownika
Pablo_kat
Posty: 299
Rejestracja: 11 lipca 2013, 00:55
Motocykl: XV1100--->XV1900
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Jaki kupic akumulator....?

Post autor: Pablo_kat »

Leszekk, akumulator pokazuje 10,2V. Jak nim trochę potrząsnę to napięcie siada do 7, 8 V. Jak dalej nim potrząsnę, to znowu pokazuje 10. Elektrolitu jest pełno i równo w każdej z cel. Dla mnie to jest uszkodzenie mechaniczne, a nie rozładowanie.
ODPOWIEDZ