Pomiar napięcia akumulatora - czy robię to dobrze?

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
gomcek
Posty: 20
Rejestracja: 08 października 2014, 14:51
Motocykl: Virago XV 750 r.1991
Status: Offline

Pomiar napięcia akumulatora - czy robię to dobrze?

Post autor: gomcek »

Witam kolegów.

Zakupiłem yamahe virago xv750. Szybko okazało się, że ma padnięty akumulator. Postanowiłem go wymienić na nowy, ale jednocześnie zakupiłem multimetr, żeby upewnić się, czy to na pewno wina akumulatora, czy może coś z ładowaniem w motocyklu.
Zakupiłem więc akumulator, zalałem elektrolitem, zmierzyłem multimetrem - minus multimetru do minusa akumulatora, plus do plusa - 12,6. Rozumiem, że tak powinno być.
Akumulator założyłem do motocykla. Odpalił z lekkim oporem, bo pora już nie ta i z miesiąc motocykl stał, ale kręcił jak szalony i zaskoczył (na starym akumulatorze nie byłoby mowy o odpaleniu).
Mierze napięcie na założonym do motocykla akumulatorze : minus multimetru do minusa akumulatora, plus multimetru do czerwonego kabelka idącego do plusa akumulatora (bo klema schowana.. dlatego tak) i pomiar wychodzi mi 12,8..
Więc ładowania nie ma.. Mierzyłem na luzie, przy około 2tys obrotów.
Pojechaliśmy jednak z żoną na Mikołaje Na Motocyklach. Dojazd, zgaszenie, przesunięcie się, zgaszenie, tankowanie, zapalanie, gaszenie.. Generalnie kilka dobrych razy zapalałem i gasiłem motocykl.
Po powrocie wyjmuje akumulator i mierzę napięcie akumulatora. Wychodzi mi 12,9..
No to ładuje go czy nie ładuje.. Czy ja źle sprawdzam.. Bo się nie znam jak widać i słychać:)
Awatar użytkownika
DARKMAN
Posty: 899
Rejestracja: 07 czerwca 2010, 00:39
Motocykl: Virago 535 '90
Lokalizacja: Legnica
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Pomiar napięcia akumulatora - czy robię to dobrze?

Post autor: DARKMAN »

Zmierz napięcie przy odpalonym moto. Jeżeli masz 13,5-14,5V to wszystko jest okej. Sprawdź też czy przy wyższych obrotach ładowanie ulega zmianie.
Yamaha Virago 535

SZUKASZ NOWYCH OPON DO SWOJEJ YAMAHY?? NAPISZ PW A BĘDĄ TAŃSZE NIŻ W NECIE! ;)

Wymiana opon motocyklowych - LEGNICA i okolice. Przystępne ceny!
gomcek
Posty: 20
Rejestracja: 08 października 2014, 14:51
Motocykl: Virago XV 750 r.1991
Status: Offline

Re: Pomiar napięcia akumulatora - czy robię to dobrze?

Post autor: gomcek »

Mierzyłem przy odpalonym moto (w dobrym miejscu mierzyłem..? Klema ujemna i kabelek prowadzący do klemy dodatniej?) i wyszło 12,8, czyli za mało. Mimo to po jeździe i wielokrotnym odpalaniu akumulator miał 12,9, czyli chyba za dużo nawet?
Nie sprawdziłem na innych obrotach, fakt.
Czy to, że mierzyłem przy włączonym ssaniu ma jakieś znaczenie?
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Pomiar napięcia akumulatora - czy robię to dobrze?

Post autor: pisior »

12,9 na aku to ok , ale ładowanie winno wynosić jak kolega pisze ,sprawdz czy masz wszystkie kable podłączone
i jest kupa tematow z twoim problemem ,poszukaj troche
Obrazek
gomcek
Posty: 20
Rejestracja: 08 października 2014, 14:51
Motocykl: Virago XV 750 r.1991
Status: Offline

Re: Pomiar napięcia akumulatora - czy robię to dobrze?

Post autor: gomcek »

Szukam właśnie.. No i głupieje, bo niby powinno być napięcie ładowania 14. Ja mam 12,8 według mojego pomiaru. Ale akumulator po jeździe jest naładowany bo ma 12,9.. No to jest sens ruszać..? Może coś jednak źle mierze?
Awatar użytkownika
DARKMAN
Posty: 899
Rejestracja: 07 czerwca 2010, 00:39
Motocykl: Virago 535 '90
Lokalizacja: Legnica
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Pomiar napięcia akumulatora - czy robię to dobrze?

Post autor: DARKMAN »

Dociśnij porządnie przewody z miernika do aku. Już miałem takiego agenta co mierzył ledwie dotkniętymi przewodami i pokazywało mu "12" a w rzeczywistości było prawie 14.
Yamaha Virago 535

SZUKASZ NOWYCH OPON DO SWOJEJ YAMAHY?? NAPISZ PW A BĘDĄ TAŃSZE NIŻ W NECIE! ;)

Wymiana opon motocyklowych - LEGNICA i okolice. Przystępne ceny!
ODPOWIEDZ