Zapłon elektroniczny C5 Performance Ignition do Virago

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Zapłon elektroniczny C5 Performance Ignition do Virago

Post autor: tylust »

Hejka, ostatnio natknąłem się na takie cudo i się zastanawiam czy w naszych warunkach ktoś z elektryków się kiedyś nad czymś podobnym zastanawiał ? Poniżej filmik z tym czymś zamontowanym na moto - chodzi pięknie w naprawdę nieosiągalnym w moim przypadku zakresie obrotów. Niestety za to chcą ponad 500 usd :? . Może ktoś u nas ze zdolnych by się zajął czymś podobnym ? jeśli to ma sens ? Wygląda ciekawie

https://www.youtube.com/watch?v=0uEdF9XaTRI

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

a poniżej link na stronę producenta
http://www.c5ignitions.com/motorcycle-ignitions.html
Tomek
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4923
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Zapłon elektroniczny C5 Performance Ignition do Virago

Post autor: grzegorzbr2 »

Ale czemu ma służyć zmiana modułu zapłonu? 200 obrotów to na oryginalnym zaplonie się uzyska, tylko po co ?
Wiedz że bardzo niskie obroty jałowe silnika nie służą dobrze kondycji silnika w virkach.
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Zapłon elektroniczny C5 Performance Ignition do Virago

Post autor: tylust »

Co do za niskich obrotów to jasne, wiem o co chodzi. Bardziej chodziło mi o to, że u mnie zejście do tak niskich obrotów bez wypadania jednego z cylindrów jest niemożliwe. Co do sensu zamiany myślę, że może chodzić o wyeliminowanie oryginalnego modułu zapłonowego, który w razie defektu jest na dzisiaj raczej nie do zdobycia, a speców od majstrowania przy starym uszkodzonym też chyba nie ma zbyt wielu. Dodatkowo odpada temat impulsatorów (również sprawiających kłopoty). Na stronce piszą też o dużo wydajniejszych cewkach zapłonowych i o wiele silniejszej iskrze do tego 3 iskry na pojedynczy sów sprężania (dokładniejsza i pewniejsze spalanie), Moduł ma niby dwie różne mapy zapłonu do wyboru.
U mnie iskierka jest tak marna, że szkoda gadać.
Tomek
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4923
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Zapłon elektroniczny C5 Performance Ignition do Virago

Post autor: grzegorzbr2 »

Co jeszcze, ciekaw jestem jaka awaryjnosć jest tego ustrojstwa bo oryginaly bezawaryjnie smigają w vieażkach po kilkanaście, ba kilkadziesiąt lat.
Ja ten wynalazek traktuje jako ciekawostkę i tyle. :rock:
Awatar użytkownika
Doniu
Posty: 255
Rejestracja: 21 lutego 2016, 13:39
Motocykl: Yamaha xv 1100 virag
Lokalizacja: Wielkopolska
Status: Offline

Re: Zapłon elektroniczny C5 Performance Ignition do Virago

Post autor: Doniu »

Jak dla mnie BOMBA !!! Świetna sprawa,widziałem to już parę lat wstecz,tylko zrobione dla modeli Honda CB DOHC !!
Ale dane niech mi będzie. Wał kardana mieć w napędzie...
kokuru
Posty: 211
Rejestracja: 14 maja 2009, 23:30
Motocykl: st1300
Lokalizacja: Koszalin
Wiek: 61
Status: Offline

Re: Zapłon elektroniczny C5 Performance Ignition do Virago

Post autor: kokuru »

Mam cos takiego w swoim GL1000.Nie narzekam.Wczesniej tez nie narzekalem.Wstawilem z czystej proznosci.Uwazam ,ze jak wszystko jest o,ki to i bez tego bedzie chodzilo jak trzeba-tak mialem przynajmniej z moja xv1100.
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Zapłon elektroniczny C5 Performance Ignition do Virago

Post autor: tylust »

Rzecz w tym, że w 34 letnim moto jak moje to rzadko kiedy można mieć nadzieję, że wszystko jest ok :wink: Jak nie impulsator, to cewki, jak nie cewki to moduł, a może przewody, a może świece, a może problemy z masą i głów się człowieku. Tydzień działa ok, kolejny niedomaga, na zimno chodzi ok jak się przegrzeje niedomaga itp. :mrgreen: , a tu masz cały kompletny, nowy system, który w całości eliminuje oryginalny układ. Szkoda, że dolar nie po 2 zyle jak chwilę temu to bym poeksperymentował :roll:
Tomek
gazownik
Posty: 422
Rejestracja: 22 stycznia 2015, 22:06
Motocykl: FJR1300, SHL M11 61r
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zapłon elektroniczny C5 Performance Ignition do Virago

Post autor: gazownik »

Tak w temacie zapłonu.
Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego ten diagram wygląda jak wygląda?
Obrazek
Jeden wykres przedstawia wyprzedzenie zapłonu przy ciśnieniu "0mmHg" czyli jakieś 0 Bar. A drugi przy 170mmHg czyli jakieś 0,23Bar.
Może mi ktoś wyjaśni jak działa zapłon w naszych maszynach? Rozumiem, że od obrotów i wynika z tego że też od podciśnienia (tylko jakieś to dziwne), ale ma tylko dwa stany podciśnieniowe bierze pod uwagę?
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4923
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Zapłon elektroniczny C5 Performance Ignition do Virago

Post autor: grzegorzbr2 »

Dwa cylindry ?
gazownik
Posty: 422
Rejestracja: 22 stycznia 2015, 22:06
Motocykl: FJR1300, SHL M11 61r
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zapłon elektroniczny C5 Performance Ignition do Virago

Post autor: gazownik »

grzegorzbr2 pisze:Dwa cylindry ?
Raczej słabo...
Awatar użytkownika
PanG
Posty: 550
Rejestracja: 10 marca 2019, 09:59
Motocykl: Twoja Stara 350
Lokalizacja: Galaktyka Kurwix
Wiek: 16
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zapłon elektroniczny C5 Performance Ignition do Virago

Post autor: PanG »

Tak dla potomnych, bo temat niby prosty, ale owiany jakąś aurą tajemniczości; generujący mnóstwo głupich teorii.

Obrazek

Dwie krzywe: czerwona i żółta. Czerwona to krzywa częściowego obciążenia. Dla uproszczenia nazwę ją KCO. Żółta - krzywa pełnego obciążenia (KPO). Obie zapisane są w module zapłonowym, a sygnał potrzebny do sterowania nimi dostarcza albo boost sensor, albo TPS. Pierwszy to potencjometr membranowy, drugi - potencjometr obrotowy.
KCO jest wtedy, kiedy podciśnienie w kanale ssącym za przepustnicą obrotową jest największe (-170mmHg).
KPO - kiedy przepustnica jest na full otwarta. Wtedy, jak wiadomo podciśnienie jest najmniejsze. Jeśli odłączymy boost sensor lub TPS, moduł nie dostając sygnału nie dokona korekty podstawowej krzywej. Czytaj: będzie realizował KPO niezależnie od stopnia zdławienia silnika przepustnicą.
Czarne linie na górze i na dole KCO i KPO to możliwe ich odchyłki wyrażone w ⁰OWK (obr. wału korbowego). Linie przerywane - odchyłki RPM.
#1 oraz #2 to oznaczenia cylindrów oraz kolejności zapłonu. #1 to ten tylny. #2 to przedni. Jak widać, tylny cylinder jest minimalnie "późniejszy" niż przedni (przypomnę, że gaźniczki również nie są strojone jednakowo).
Kiedy stopień otwarcia przepustnicy jest niewielki lub kiedy hamujemy silnikiem, kąt wyprzedzenia zapłonu jest największy. Jak widać, sięga do niemal 50⁰ OWK (kilkanaście mm przed GMP). Ma to ścisły związek z bardzo powolną propagacją płomienia w tym zakresie i koniecznością dużo wcześniejszego jej zapalania. I tutaj warto nadmienić, że wykres nie ukazuje momentu największego wyprzedzenia względem podciśnienia, a to zachodzi w okolicach -140 do -120mmHg, czyli 5-10% otwarcia przepustnicy. W przybliżeniu. Oznacza to, że podczas hamowania silnikiem wyprzedzenie będzie mniejsze niż podczas jazdy w okolicach maksymalnego momentu obrotowego z delikatnie otwartą manetą (wtedy jest największe).

Tyle. Jakbym o czymś zapomniał, anonsować. Dopiszę.
Żyj i daj rzyć innym.
jurek okinawa
Posty: 81
Rejestracja: 27 września 2021, 17:21
Motocykl: VT 750 i BMWR1150R
Lokalizacja: wielkopolska
Wiek: 61
Status: Offline

Re: Zapłon elektroniczny C5 Performance Ignition do Virago

Post autor: jurek okinawa »

:bravo: Dziękuje za ,,w miarę łopatologiczne " tłumaczenie takich zawiłości....nawet ja zrozumiałem
ODPOWIEDZ