Czy to zły skład mieszanki

Tematy związane z gażnikami
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Bynio »

Koledzy mam taki problem z motorem od poprzedniego sezonu a mianowicie motor odpala normalnie tzn. jak zimny to trochę ssania lub jak temperatury dodatnie to na ssniu 30sek i potem można już bez ssania ale chodzi wolno co jest oczywiste zanim sie nagrzeje. Jedziemy dalej , zdecydowanie motocykl ma nieprawidłową prace gdy jadę w mieście równomiernie przy 3tys obr (na 3 biegu) i nagle dodam zdecydowanie gazu żeby przyspiesszyć , to ma moment jak by się zadławił i dopiero pszedł ostor do przodu ( nie dizeje sie to gdy motor stoi i manetkę odkręcę nagle żeby dodać gazu to się nie zadławi), podobnie dzieje na biegu 4 . W trasie motor jedzie prawidłowo i nie odbiega od innych viróweg moich kolegów. Motocykl był na jesieni u mechanika który regulował i czyścił gaźniki ale powiedział mi że motor bierze olej i trzeba wymieniać pierścienie , uszczelniacze i chyba nie wykluczone że trzeba zrobić najpierw szlif. Chciałem dodać że po tym czyszczeniu gaxników praca tak jak by sie delikatnie poprawiła ale ogólnie to jest bez zmian. Co zobaczyłem dziwnego jeszcze to w momoencie kidy dojeżdżam do skrzyżowania i w miare ostro zachamuję że aż dociśnie przednie koło to nagle po obrotomierzu i słuchowo widze że pali tylko na jeden cylinder ale kidy motor sie zatrzyma i wyrówna pozycję to motor nagle dostaje te prawidłowe obroty i na obrotomierzu jest już nie 500obr ale około 100. Kolor świec w przednim cylindrze to okopcona suchą sadzą i tak naprawdę to w tym sezonie już włożyłem 3 komplet świec a zrobiłem 1000km. Tylna świeca według wszelkich wzmianek w internecie wychodzi na to że jest prawidłowa bo ma kolor kawa z mlekiem i jest czysta. Może jestem upierdliwy ale skoro mechanik mi mówi że bierze mi olej gdzie w tamtym sezonie na 2700km pobram mi 200ml aświeca wskazuje bardzije na zły skład mieszanki to moje obawy są dlatego że nie chciał bym wywalić kase na remotn skoro przyczyna może być w złej regulacji . Czy według was to jest tak jak powiedział mechanik i szykowac kasę czy coś mogę sprawdzić z regulacja motoru. Powiem szczerze że nie jestem biegasem w regulacjach ale śrubokręt umię trzymać :). Jeżeli ktoś ma jakieś propozycję co moge sprawdzić to będe zobowiązany . MArtwi mnie jeszcze splanie paliwa bo virówki moich kolegów nie przekraczają 6l/100 natomiast mój wcina około 7l/100 przy jeździe w trasie 90-110 km/h
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: wąsaty7 »

Już po samych świeczkach i spalaniu widać że coś nie tak.Co do remontu,zrób pomiar ciśnienia sprężania i wszystko będzie jasne.
1.zawory-regulacja
2.poziomy paliwa w gaźnikach(MIKUNI ustaw 2.5 a jeszcze lepiej 3mm)
3.śruby składu mieszanki(2,5-3obr. wykręć)
4.synchronizacja gaźników
Jeśli te czynności wykonasz powinno się poprawić.
Wąsaty7
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Bynio »

Co do sprężania to mechanik powiedział że ma w granicach 9,5 o zaworach poweidział że ok a że świece czarne to że bierze olej. Ja raczej zaworów nie ustawię a co do poziomu paliwa to sprawdzę i sprawdzę śrubę składu mieszanki. Wczesniej zapomniałem napisać że wcale mi nie kopci i to mnie tak ciekawi że mechanik twierdzi powbiranie oleju a nie widać znacznego ubywania oleju i kopcenia z rur.
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Blunio »

Mamy "trochę" inne motóry, ale niektóre mądrości są uniwersalne.
I tak - takie zadławienie może mieć miejsce przy nieprawidłowych odstępach elektrod na świecach, ale to tylko przypuszczenie. Nie napisałeś dlaczego tak zmieniasz świece, ale okopcenie może się brać ze zbyt bogatej mieszanki na I cylindrze, IMHO trza by sprawdzić poziom paliwa w gaźniku. Równie dobrze okopcenie może się brać z oleju który przenika do komory spalania. To trzeba by zmierzyć między innymi ciśnienie sprężania. Za nieprawidłowym poziomem paliwa przemawia również zawyżone IMHO spalanie które jest zbyt duże. Może też być przyczyna w dyszy, ale jak było przedtem dobrze i nikt w dyszach nie kombinował to bym stawiał na poziom paliwa. Tak na marginesie to obejrzyj filtry powietrza i paliwa
:cool:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Bynio »

Wiem że nie da sie wszystkiego na raz opisac ale filtr powietrza mam nowy a co do częstej wymiany świec to wymieniałem dlatego że chciałem sprawdzić czy na innych tez tak będzie . Najpierw miałem ngk BPR7... jednoelektrodowe , potem założyłem ngk BUR6ET następnie iskry też o ciepłocie 6 jednoelektrodowe . Na wszytskich jest to samo czyli przedniu cylinder świeca z suchą sadzą i co jakieś 100-200 km trzeba ją czyścić bo motor zaczyna pracować nie równomiernie już zdecydowanie natomiast w trybie miejsckim to po jakis 50km trzeba czyścić , a tylni cyclinder świeca o barwie prawidłowej i czysta. Wąsaty a przy którym cylindrze wykręca sie więcej śrubkę składu ? przy przednim czy tylnim ?
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Blunio »

Śruba składu ma największy wpływ na wolne obroty, w pozostałych zakresach jej wpływ jest raczej marginalny. Przy obrotach użytkowych na regulacje wpływ ma poziom paliwa i drożność dysz. Pomijam sprawy awaryjne.
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Bynio »

Postaram sie sprawdzić dzisiaj poziomy bo co do regulacji śrubką biegu jałowego to na razie nie będe ruszał. Motor na biegu jałowym dział prawidłowo i prawidłowo reaguje na ruch manetki nie dławi sie tak jak podczas jazdy na 3 lub 4 biegu przy 3 tyś obr. Czy poziomy paliwa to sprawdzam na odpaloinym moto czy na zgaszonym ? bo gdzies mi się migneło że powinno motor sie odpalić i po jakiś 3 minutach obserwować.
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Blunio »

Tak, po podłączeniu "wężyków" trzeba uzupełnić poziom w komorach, bo część paliwa pójdzie w wężyki i pomiar będzie zafałszowany. W 535 wystarczy włączyć zapłon i pompa podpompuje, nie wiem jak to jest u ciebie. Ale sam pomiar to już na zgaszonym raczej :)
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: -waldi- »

zmień mechanika, jeżeli u niego zakopcona świeca to objaw "brania" oleju :D

przylewa Ci go

Zmień świecę i gaźniki do regulacji - poziom paliwa, sprawdzenie dysz paliwa, filtr powietrza, regulacja gaźników i synchronizacja.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Bynio »

Wyjołem te gaźniki po wczesniejszym sprawdzeniu poziomów. Na przednim cylindrze na tym który jest problematyczny poziom był na rózni z korpusem gaźnika a nie nawet z końcem tej miski pływakowej , jakoś wypoziomowałem motor i ustawiłem poziom na taki jak mam na tylnym cylindrze bo tam świeca jest ładna . Srubka składu na tylnym było 2,5 obrotu to tam tez nic nie robiłem a na przednim było ciut ponad 2,5 więc ustawiłem na 3 obroty. Pomijając fakt że nie mogłem ponownie włożyć gaźników dopiero chwila odetchnięcia i uspokojenia sie spowodowała że udało mi się je włożyć :) . Efekt jest taki że po zrobieniu 35km świeca jest taka jak na tylnym cylindrze , motor chodzi dobrze jedynie co ale to może moje przewrażliwienie bo koledzy z którymi jeżdżę w swoich wirówkach tez tak mają że przy tych 3000 obrotów na 3 biegu jak mu nagle ale to naprawdę nagle dodam gazu to jest to taki lekkie zadławieni i dopiero ciągnie czyli takie szarpnięcie . Teraz po tej regulacji to szarpnięcie jest mniejsze jak przyspieszę zdecydowanie ale równomiernie to tego szarpnięcia już nie ma . W każdym razie widzę że te moje regulacje poprawiły pracę bo wcześniej po takiej jeździe to świeca by była już zakopcona i motr w mieście miałby nierównomierna pracę i by szarpał przy wolniejszych obrotach. Dziękuję wam za pomoc .
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
podbiel
Posty: 1639
Rejestracja: 05 czerwca 2010, 14:09
Motocykl: virago xv750 '95
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: podbiel »

To szarpnięcie to może z powodu opóźnienia pracy układu?
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Bynio »

Możliwe ale moi kumle mówią że też tak mają jak nagle dodadzą gazu a moze to moja wrażliwość tak czy siak wszysto wskazuje na to że sie poprawiło bo z tym czyszczeniem świecy co 100km a po jeździ miejsckie jeszcze częściej to już mi na nerwy działało :)
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
podbiel
Posty: 1639
Rejestracja: 05 czerwca 2010, 14:09
Motocykl: virago xv750 '95
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: podbiel »

Taki sam układ takie samo działanie (gaźnik)
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Bynio »

Spalanie paliwa spadło bo w sobotę jak wracałem ze skierniewic to jechałem z trzeba ścigami i oni ostro jechalai więc żeby za nimi nadążyć też ostro dawałem i po zatankowaniu wyszedł mi 6,4/100km a wcześniej w takim układzie by było jakieś 7,5/100km. Zastanawia mnie jeszcze to wypoziomowanie gaźników bo jak bym nie ustawiał motor to i tak gaźniki są pochylone lekko do przodu więc niewiem w którym miejscu ten pomiar wężykiem sie robi, czy na środku komory pływakowej czy bliżej przodu czy tyłu? . Motor stał na centralnej stopce i podłozyłem klocek pod przednie koło tak aby odstęp był taki sam między przodem a tyłem.
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: wąsaty7 »

W sprawie ustawienia(poziomowania)gaźników zobacz CLYMER rys.35 str.130 i HAYNES rys.8.3 str.3B.11
Wąsaty7
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Bynio »

Jeszcze nie za bardzo rozumię to wypoziomowanie motoru do regulacji pływaków,w instrukcji pisze żeby wypoziomowac go podkładając pod stopke centralną deskę to ja to rozumuję że chodzi żeby nie był przechylony na któryś bok . Jeżeli dobrze myslę to czy tez trzeba poziomowac w przód i tył , czy ma się opierać na przednim kole tak jak normalnie stoi ?
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Blunio »

Ma stać w pozycji naturalnej i neutralnej. Zarówno w osi poprzecznej jak i podłużnej - czyli mają być spełnione warunki w jakich silnik pracuje na drodze. :cool:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Bynio »

Dzięki :)
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
tomik44
Posty: 1923
Rejestracja: 12 sierpnia 2011, 21:08
Motocykl: Trike bmw,virago 750
Lokalizacja: Toruń
Wiek: 65
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: tomik44 »

Dławienie silnika przy gwałtownym dodaniu gazu może wskazywać na zbyt ubogą mieszankę w zakresie średnich obrotów, czyli należałoby podnieść iglicę o jeden ząbek.
Tomek vel Godżilla ;)
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Bynio »

no tak ale kolor świec podpowiadał że ma za bogatą z tym że po popoprawieniu poziomu pływaka świeca ma juz lepszy kolor ale to lekkie ułamkowe dławienie nadal jest.
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Bynio »

Mama jeszcze takie pytanie odnośnie synchronizacji bo stojąc z lewej strony motocykla mam zaślepiony króciec na tylnym krućcu ssanym i tam się też podłączyłem a drógi taki kruciec jest połączony węzykami do czujnika podciśnienia i też do króćca ssawnego przedniego cylindra ale też do następnego króćca na tylnym gaźniku obok tego o któryym pisałem wcześniej i według mnie ten pomiar jest dziwny bo podłaczając miernik ( nie mam ururki tylko miernik różnicy ciśnień) to pomiar jest jakiś tam a jak zamienię wejścia w mierniku to pomiar jest całkowicie inny. Mierząc w jednej pozycji mam np. 20 mmH2o a jak zamienię końcówki to mam 700 mmH2o ale dziwi mnie to że te wężyki są połaczone tak że jest z przedniego i tylnego gaźnika połączone.
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Bynio »

Wyjołem gaźniki żeby sprawdzić na jakim ząbku mam iglice i okazało się że iglice mam o takim samym numerze czyli 5dl8 a gdzieś koledzy pisali że jedna powinna byc inna, czy jest możliwość aby poprzez regulację zniwelować tą usterkę ?
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: wąsaty7 »

W 1100 iglice są takie same.
Wąsaty7
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: Bynio »

To co mogę jeszcze podregulować żeby moto nie dławiło się przy nagłym dodaniu gazu w zakresie 3000 brootów ? . Ustawiłem poziom paliwa bo był wysoki i teraz plai mi 1,5 l mniej ale nadal świeca na przednim cylindrze robi się czarna sucha sadza. Wychodzi na to że ma za bogata mieszankę z tym że na postoju ładnie sie wkręca i ładnie pracuje ale na tych 3000 fiksuje. Jeżeli opuszczę iglicę na przednim cylindrze to powinno sie poprawić ? czy jeszcze coś regulować ?. W poniedziałek sprawdzę zawory czy mają prawidłowy luz.
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: Czy to zły skład mieszanki

Post autor: wąsaty7 »

Iglice możesz opuścić ale dwie - jednakowo.Zobacz czy są jednakowo osadzone w przepustnicy.
Wąsaty7
ODPOWIEDZ