Wiosenna katastrofa. Virago 700

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: grzegorzbr2 »

Doktor Virago pisze:Olej jest i był.
Zlewaleś go po awarii.... czysty i piękny ?
Widzialem już dużo co splywa z michy do zlewki, zamiast oleju tawot albo olej z z zmielonymi częsciami silnika .
Pustelnik
Posty: 51
Rejestracja: 04 listopada 2013, 16:18
Motocykl: xv750, komar2328
Lokalizacja: Łańcut
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: Pustelnik »

Kolego miałem kiedyś taki problem w xv 700 z '85. Zimna chodziła a po zagrzaniu blokowała się z piskiem koła na wyższych obrotach. U mnie niestety były to panewki które już wcześniej rzeźbił jakiś "Janusz" i były zrobione do bani bo wystawały minimalnie ze stopy korbowodów i na 1 cylindrze ocierała o 2 (w virago korbowody nie mają przekładki i jest to możliwe). W rezultacie spotkały się tak że na 1 cylindrze dolna weszła częściowo na górną i zakleszczyło korbę na wale. Sprawdzisz to w następujący sposób : zdejmij dekielek z lewego dekla silnika żeby dostać się do nakrętki wału i próbuj przekręcić wałem do tyłu ewentualnie zapnij 4-5 bieg, wykręć świece i próbuj motocykl delikatnie toczyć do tyłu. Panewki powinny wrócić na swoje miejsce a silnik kluczem będzie obracać się w miarę gładko bez dodatkowych oporów i pisków. Jeżeli po przekręceniu do tyłu odpuści masz pewność 90% że to panewki. Tylko nie próbuj go odpalać bo jak zakleszczy bardziej to może rozerwać korbę bądź wykruszyć tłok bo naprężenia są znaczne. Powodzenia :nazdrowie:
Doktor Virago
Posty: 40
Rejestracja: 05 października 2016, 16:55
Motocykl: Virago 700 1985
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: Doktor Virago »

Hej, niestety to nie to. Następnym krokiem będzie kontrola tego co jest w tym oleju i jak zdobędę manometr to sprawdzę kompresje. I przymierzam się do wyciagnięcia wałków rozrządu. Pozdrawiam
Doktor Virago
Posty: 40
Rejestracja: 05 października 2016, 16:55
Motocykl: Virago 700 1985
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: Doktor Virago »

Kompresja sprawdzona na zimnym silniku bez oleju w w cylindrze ( mogło trochę być z ostatnich prób kręcenia wałem) po 8 bar .
Awatar użytkownika
IRE
Posty: 108
Rejestracja: 22 kwietnia 2016, 18:51
Motocykl: V star 1100
Lokalizacja: opolskie
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: IRE »

bez oleju w w cylindrze ( mogło trochę być z ostatnich prób kręcenia wałem) po 8 bar .[/quote]

W 700 minimum, jeśli się nie mylę, to 9 bar,(musiał byś poszukać w necie) paliwo też miałeś odłączone? kompresję mierzy się na ,,sucho'' bez paliwa czy też oleju Na tłoku, które mogą uszczelniać pierścienie.Wówczas pomiar jest miarodajny, najprawdziwszy. A sprawdź olej czy nie czuć go paliwem, ewentualnie jego ilość czy go nie przybyło.
Najlepsza dieta-dieta roślinna
Chmiel, żyto, tytoń, konopie
Doktor Virago
Posty: 40
Rejestracja: 05 października 2016, 16:55
Motocykl: Virago 700 1985
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: Doktor Virago »

Tzn. Ze kilk dni wcześniej nalałam trochę oleju do cylindrów aby nie jeździły na sucho. Tak w virago min. To 9bar ale ja robiłem pomiar na zimnym. Jak będę miał chwile to zrobię raz jeszcze ale muszę aku doładować i z próba olejowa i zobaczę różnice. Oleju nie przybyło.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: -waldi- »

chwyciło wałki w głowicach :/
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Doktor Virago
Posty: 40
Rejestracja: 05 października 2016, 16:55
Motocykl: Virago 700 1985
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: Doktor Virago »

Tak rozegrałem silnik tzn głowice przedniego cylindra wałek do wymiany uszkodzenie w głowicy brak ale dźwigienki zaworowe wyglądają tez na zjechanie, niewiem jak zmierzyć średnice miejsca łożyskowania wewnątrz głowicy ale wałek wyglądał ok w tym miejscu tylko od strony łańcucha objechany. Gładź cylindra ok. W tylnej głowicy wałek przytarł się tylko na dźwigienka na panewkach ok. Szukam generalnie kompletu wałków, a dźwigienki to chyba dam do jakiejś regeneracji w wolnej chwili zrobię foto. A przyczyna braku odpowiedniego ciśnienia jeszcze nie znaleziona generalnie uszczelniacz magistrali od wału jest cały ale dość luźno wchodzi ale jeszcze do pompy sie nie dostałem. Olej po zlaniu wyglądał prawidłowo.
.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: -waldi- »

filtr oleju sprawdź czy dobrze założony - dziura na zewnątrz
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
IRE
Posty: 108
Rejestracja: 22 kwietnia 2016, 18:51
Motocykl: V star 1100
Lokalizacja: opolskie
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: IRE »

Pod poniższym linkiem masz rozrysowane części, po wklepaniu swojego modelu
https://czesci-do-motocykli.pl/pl
Tylko cenami się nie sugeruj - mogą powalić z nóg ( wcześniej sobie usiądź )
Będziesz miał ewentualnie dostęp do nr części.
Dźwigienki raczej bym polecił nowe, niż po regeneracji
Najlepsza dieta-dieta roślinna
Chmiel, żyto, tytoń, konopie
Awatar użytkownika
marian07
Posty: 271
Rejestracja: 20 listopada 2009, 08:48
Motocykl: VN900
Lokalizacja: Zajezierze
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: marian07 »

Przy okazji - czy na pewno są obydwa "duże" oringi na filtrze. Gdy nie ma tego wewnętrznego filtr praktycznie nie filtruje.
Najdroższa jest pierwsza butelka
LS650, XV750, C90, VTX1300, VTX1800, ST1100, VS1400, VL800, VT1100C3Aero, VF750, MGNevada750, C50
Doktor Virago
Posty: 40
Rejestracja: 05 października 2016, 16:55
Motocykl: Virago 700 1985
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: Doktor Virago »

Hej, oringi są . Jakiej firmy polecacie uszczelkę pod głowice. Części mam już kupione generalnie znalazłem używane muszę tylko dać glowice do planowania. Oraz dobrać się do pompy oleju ściągacz do magenta udalo się pożyczyć. Filtr założony prawidłowo . Olej zalany był motul 20w50 może to coś z nim było nie ok. Kiedyś kupiłem na aukcji w promocji motula 10w40 i był bardziej zadki niż ten kupiony w sklepie. Ale ten był kupiony w salonie yamahy
riczi3
Posty: 36
Rejestracja: 29 września 2014, 15:48
Motocykl: YAMAHA XV 125 i 1100
Lokalizacja: Gdynia i okolice
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: riczi3 »

Pompę oleju można wyjąć bez ściągania magneta, nie pamiętam jak to robiłem ale chyba trzeba ją rozkręcić całą i wyjąć po kawałku. Poza tym to na pewno nie wina oleju. Jaki by nie był to będzie dobrze smarował, zresztą ja od kilku lat jeżdżę na zwykłym oleju samochodowym i wcale nie jakimś specjalnym i silnik nie wykazuje zużycia. Może być jeszcze podwieszony zaworek ciśnieniowy oleju ale żeby się do niego dostać to trzeba rozpołowić silnik.
Doktor Virago
Posty: 40
Rejestracja: 05 października 2016, 16:55
Motocykl: Virago 700 1985
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: Doktor Virago »

Hej. Wydostałem pompę i powierzyłem luz jak w serwisowce między korpusem a pierścieniemi bez problemu wszedł listek 0.1 mm, wiec to mogło być przyczyna za małego cisnienia, Oraz elementy ten pierścienie ma delikatne ryski. Pozdrawiam
Doktor Virago
Posty: 40
Rejestracja: 05 października 2016, 16:55
Motocykl: Virago 700 1985
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: Doktor Virago »

Hej, mam pytanie dotyczące momentów dokręcania. Czy nakrętki głowicy cylindra dokręcić momentem 35nm czy 50nm. W serwisowce tej po polsku jest opis nakrętki cylindrów i nakrętki głowicy cylindra. Oraz czy tuleja walka rozrządu to jest ta panewka od strony koła zębatego walka rozrządu ? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: vinny »

Nakrętki gówicy fi 12 mm 50 Nm ( 4 szt przykręcasz na krzyż ) najlepiej najpierw 45 Nm odczekaj z 10 min I dokrec na 50 Nm
nakrętka głowicy fi 10 mm 35 Nm przykrecasz jako piątą
śruby głowicy fi 8 20 Nm ( dwie szt ) krecisz jako ostatnie .
Jeżeli chodzi o remont silnika Haynes jest o niebo lepszy od Clymera , wiem , bo przerabiałem obie , dzisiaj odpaliłem moto po remoncie :D
NIe wiem , czy to jest tuleja wałka rozrządu , lepiej I dokładnie by brzmiało ułozyskowanie wałka rozrządu ( panewka ślizgowa ) po ang. camshaft bearing (łożysko wałka rozrzadu ) . Zębatke górną rozrządu przykręcasz na 55 Nm . Przy dokręcaniu zębatki tylnego cylindra , zablokuj ją cienkim śrubokrętem wtykając go w otwór w łożysku wałka rozrządu ( tej tulei o którą pytasz ) , przy przednim wkladasz kawałek miedzi , ołowiu w tryby pomiedzy zębatke zdawczą i zębatkę dolna łańcucha rozrządu ( napinacze muszą być na swoim miejscu , łańcuch ma być napiety ,przy dokręcaniu )
Odnośnie nakrętek głowicy fi 12 zastanawia mnie tylko info , że w jednym miejscu podają dokręc 50 Nm a potem dokręc na 64 Nm , a w innym podają tylko 50 Nm , dla tych samych silników (700 1100 ) , może błąd w druku .Ja kręciłem najpierw 50 a potem dodałem 64 Nm .
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
Doktor Virago
Posty: 40
Rejestracja: 05 października 2016, 16:55
Motocykl: Virago 700 1985
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: Doktor Virago »

A czemu dla przedniego cylindra tez nie mogę zablokować identycznie jak tylnego. Taka metodę zastosowałem przy odkręceniu dla tylnego i przedniego cylindra. A i jak to jest z oznaczeniem wałek nr2 idzie na przedni i tam tez idzie to koło do odrzucania oleju? Przed remontem nie było tego elementu ani na przednim cylindrze ani na tylny. A te oringi od pompy oleju zamieniać generalnie wyglądają bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: vinny »

Doktor Virago pisze:A czemu dla przedniego cylindra tez nie mogę zablokować identycznie jak tylnego. Taka metodę zastosowałem przy odkręceniu dla tylnego i przedniego cylindra. A i jak to jest z oznaczeniem wałek nr2 idzie na przedni i tam tez idzie to koło do odrzucania oleju? Przed remontem nie było tego elementu ani na przednim cylindrze ani na tylny. A te oringi od pompy oleju zamieniać generalnie wyglądają bardzo dobrze.
W zasadzie obydwa możesz blokować kawałkiem miedzi czy olowiu , tak mówi manual .Z doświadczenia jednak wiem , że lepiej blokować na kole niż na zębach ( gdyby coś sie wyszczerbiło zawsze mniejsze koszty I roboty mniej :wink: ) . Przedniego cylindra nie zablokujesz na zębatce śrubokrętem bo jest odrzutnik oleju .Nie wiem czy wałek nr 2 idzie na przedni czy na tylny cylinder , nie interesowało mnie to , bo graty z cylindrów wkładałem do osobnych pojemników pierwszy cylinder do jednego , drugi do drugiego , a jak dawałem cylindry I głowice do obróbki to je odpowiednio znaczyłem "po swojemu".Wszystkie części w głowicy pierwszego i drugiego cylindra są takie same ( zaleca sie jednak montować wszystko w miejscu , gdzie pracowało przed rozbiórką ) , jedynie zawory po dotarciu muszą trafić w gniazda , w których były docierane . Oringów tych małych za pompą też nie wymieniałem bo były w idealnym stanie .
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
Doktor Virago
Posty: 40
Rejestracja: 05 października 2016, 16:55
Motocykl: Virago 700 1985
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: Doktor Virago »

Ok wszystko jasne, ja tego odrzutnika nie miałem.
Awatar użytkownika
jacek64
Posty: 595
Rejestracja: 15 października 2012, 23:22
Motocykl: XVS 1,3
Lokalizacja: Inowrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: jacek64 »

Części w głowicach nie są takie same. Różne są wałki rozrządu.
Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: vinny »

jacek64 pisze:Części w głowicach nie są takie same. Różne są wałki rozrządu.
Doktror musisz to sprawdzić .
Miałem obydwa wałki w ręku , sprawdzałem wymiary , ogladałem może nie za bardzo wnikliwie ( wszystko miałem posegregowane przy rozbieraniu ), wydawały sie takie same , ale może coś przeoczyłem , jakiś drobny szczegół .
Kolega jacek64 , mógłby zdradzić czym sie różnią ? Na pewno taką informacją pomógłbyś Doktorowi V.
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
Awatar użytkownika
jacek64
Posty: 595
Rejestracja: 15 października 2012, 23:22
Motocykl: XVS 1,3
Lokalizacja: Inowrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: jacek64 »

vinny pisze:
jacek64 pisze:Części w głowicach nie są takie same. Różne są wałki rozrządu.
Doktror musisz to sprawdzić .
Miałem obydwa wałki w ręku , sprawdzałem wymiary , ogladałem może nie za bardzo wnikliwie ( wszystko miałem posegregowane przy rozbieraniu ), wydawały sie takie same , ale może coś przeoczyłem , jakiś drobny szczegół .
Kolega jacek64 , mógłby zdradzić czym sie różnią ? Na pewno taką informacją pomógłbyś Doktorowi V.
Pewnie że mógłby :lol: Wynika to z budowy silnika "V". Najprościej tłumacząc, mają inaczej ułożone krzywki ponieważ inaczej się obracają. Wystarczy pokręcić wałem i polukać w jaką stronę każdy się obraca. Kiedyś był temat zamiany głowic na forum i problemów z tym związanych. Reszta części w głowicach jest taka sama.
Doktor Virago
Posty: 40
Rejestracja: 05 października 2016, 16:55
Motocykl: Virago 700 1985
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: Doktor Virago »

A mam jeszcz wątpliwości o to dokręcania głowicy załóżmy, ze pierwszy etap to 50 nm a drugi to 64 nm . To czy te 50nm na które dokręce odrazu jedna z czterech nakrętek nie dokształci głowicy. Chodzi o to czy nie zacząć od mniejszej wartości np od 20nm i zwiększać o 10 nm, zachowując kolejność . Pozdrawiam
Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: vinny »

Nie odkształci , taką małą głowice to nawet można by przykręcać obojętnie w jakiej koleności I nic nie powinno się stać to tylko jeden cylinder . Przykręć na krzyż , w dwóch etapach ( tak jak podaje instrukcja ) i będzie dobrze ale jak masz dużo czasu to możesz zacząc od 20 Nm na pewno nic się nie zepsuje
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
Doktor Virago
Posty: 40
Rejestracja: 05 października 2016, 16:55
Motocykl: Virago 700 1985
Status: Offline

Re: Wiosenna katastrofa. Virago 700

Post autor: Doktor Virago »

Hej, głowica oraz walki na miejscu :) , a czy jest możliwość kupienia uszczelniacza magistrali olejowej od wału z innego źródła niż z serwis yamahy, oczywiście by był dobrej jakości. Dokręcenie głowicy zakończyłem na 64nm . Pozdrawiam
ODPOWIEDZ