Dziwne odgłosy silnika - prośba o pomoc

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
pepin0
Posty: 11
Rejestracja: 26 maja 2016, 21:38
Motocykl: Virago 535 '96
Status: Offline

Dziwne odgłosy silnika - prośba o pomoc

Post autor: pepin0 »

Witam.

Czy możecie posłuchać nagrania pracującego silnika i poradzić co może być przyczyną dziwnej jego pracy?
Gaźniki po czyszczeniu i regulacji, membrany i króćce ssące nowe. Zrobiona regulacja luzów zaworowych i synchronizacja, świece nowe. Ładowanie na poziomie 13,8 do 14,5V w całym zakresie obrotów. Łańcuszki rozrządu na połowie napinacza, rozrząd ustawiony na znaki. Jedyne co zostało to.... no właśnie proszę o podpowiedź.

Będę wdzięczny za każdą radę.

Link z nagraniem:
https://youtu.be/ojEWa6QlBf0

Pali na dwa cylindry, obie rury gorące.
Awatar użytkownika
GregorS
Posty: 1904
Rejestracja: 20 maja 2009, 23:48
Motocykl: 535,750=> NT650V
Lokalizacja: z e-wsi w woj. łódzkim
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Dziwne odgłosy silnika - prośba o pomoc

Post autor: GregorS »

Praca silnika ok, ale ten klekot to dziwnie słychać, poskręcałeś wszystko dobrze, wydech, sety? Nie możesz zlokalizować bardziej tego stuku? Możesz np. osłuchać silnik za pomocą kija od szczotki.
https://www.youtube.com/watch?v=9rr5Z7kpCTo

........MOTÓR NIE UMIERA NIGDY, MOTÓR JEST WIECZNY..........
http://www.youtube.com/watch?v=mNg3TuXL7Do
Awatar użytkownika
robson
Posty: 1886
Rejestracja: 04 września 2007, 15:13
Motocykl: VIRAGO 1.1
Lokalizacja: Lędziny
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Dziwne odgłosy silnika - prośba o pomoc

Post autor: robson »

Albo zawór,albo cos pękło ? Moze gmoll mialem tak w mojej
Jedyną ochroną motocyklisty jest jego ROZUM !!!
Awatar użytkownika
IRE
Posty: 108
Rejestracja: 22 kwietnia 2016, 18:51
Motocykl: V star 1100
Lokalizacja: opolskie
Status: Offline

Re: Dziwne odgłosy silnika - prośba o pomoc

Post autor: IRE »

Weź sobie kawałek przewodu (np. węża ogrodowego itp.) jedną stronę przyłóż do ucha drugą do silnika i osłuchaj jak lekarz stetoskopem, powinieneś znaleźć skąd dochodzą niepokojące odgłosy.
Najlepsza dieta-dieta roślinna
Chmiel, żyto, tytoń, konopie
pepin0
Posty: 11
Rejestracja: 26 maja 2016, 21:38
Motocykl: Virago 535 '96
Status: Offline

Re: Dziwne odgłosy silnika - prośba o pomoc

Post autor: pepin0 »

Z kijem się jeszcze wstrzymałem - nie odpalałem motocykla. Dzisiaj wróciłem do luzów zaworowych, żeby sprawdzić czy są prawidłowo ustawione. Po ustawieniu na znaki luz na wydechowych miał 0,15 mm (sprawdzałem na razie tylko przedni cylinder), zmniejszyłem go na 0,13 mm. Obróciłem wałem aby wałek otwierał zawór ssący i okazuje się, że w tym momencie na wydechowym luz jest ponad 0,20 mm. Aktualnie wyciągnąłem wałek i jak dostanę mikrometr pomierzę go i porównam z poprzednimi wałkami (miałem wersję zdławioną) oraz z serwisówką.

Przed wymianą wałków (i czyszczeniem gaźników itd.) wydaje mi się, że nie było słychać tego klekotu, jednak chodził wtedy na jednym cylindrze. Luzów zaworowych też wtedy nie było - ustawione były bardzo ciasno.

Odkręciłem jeszcze wydech i czy możecie mi powiedzieć czy we wszystkich modelach były uszczelki pod kolektorem? Niestety u siebie ich nie widzę.
Awatar użytkownika
grzenek
Posty: 171
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 21:03
Motocykl: XV 535
Lokalizacja: 3city
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Dziwne odgłosy silnika - prośba o pomoc

Post autor: grzenek »

we wszystkich modelach były uszczelki, czasami te uszczelki się tak wpasują, że zostają w głowicy. Musisz je czymś ostrym i zakrzywionym wyciągnąć
XV535, '89, 205.000 km, po generalnym remoncie - wreszcie zabytek
wypożyczalnia motocykli http://www.motorag.pl
pepin0
Posty: 11
Rejestracja: 26 maja 2016, 21:38
Motocykl: Virago 535 '96
Status: Offline

Re: Dziwne odgłosy silnika - prośba o pomoc

Post autor: pepin0 »

Dzięki - uszczelki były faktycznie w bloku.

Wracając do wałka. Czy ktoś wie jaka jest minimalna średnica wałka od strony zaznaczonej na zdjęciu?

Nie znalazłem tego wymiaru w żadnym opracowaniu a porównując z poprzednimi wałkami wychodzi różnica na poziomie 0,06 mm (23,91 vs. 23,97 mm).

Taki luz może powodować stuki jak w nagraniu?
Załączniki
wałek.jpg
pepin0
Posty: 11
Rejestracja: 26 maja 2016, 21:38
Motocykl: Virago 535 '96
Status: Offline

Re: Dziwne odgłosy silnika - prośba o pomoc

Post autor: pepin0 »

Odświeżę post. Jako, że uparłem się, że z Waszą pomocą postaram się znaleźć co jest nie tak opiszę dalsze objawy:
- po kolejnej (trzeciej) wymianie świec pierwsze 5 km silnik pracował (tzn. dziwny odgłos dalej występuje ale nie było problemów z odpaleniem, mocy wg mnie brakuje jednak nie mam bezpośredniego porównania, wcześniej jeździłem tylko XJ600 oraz ZX9R),
- po ok. 5 km zaczęło się gaśnięcie silnika na wolnych obrotach, brak reakcji na odkręcenie manetki, przedni kolektor znowu chłodny, po wkręceniu na obroty dymi na ciemno, powstał problem z odpaleniem, na rozgrzanym silniku pali tylko na pełnym ssaniu a po minimalnym dodaniu gazu gaśnie. Gaśnie także z momencie nawet delikatnego cofnięcia dźwigni ssania.
- kompletnie nie reaguje na kręcenie śrubą składu mieszanki na wolnych obrotach,
- odgłos pracy silnik cały czas jak na załączonym w pierwszym poście filmie.

Co mogę sprawdzić? Na tą chwilę nie wykluczam nic.
ODPOWIEDZ