Luz na kardanie Jaki??

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
Awatar użytkownika
tomjoz
Posty: 7
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 07:59
Motocykl: Virago 1,100
Wiek: 45
Status: Offline

Luz na kardanie Jaki??

Post autor: tomjoz »

Witam Posiadam XV 1100 i ciekawi mnie jaki jest prawidłowy luz na wale. Stawiam na centralną włączam 1nkę i pokręcam tylnym kołem i u mnie luz jest około 5cm Wydaję mi się ze zbyt wiele. Może ktoś wie ile powinno być albo ostatnio sprawdzał u siebie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Darek Adamczewski
Posty: 785
Rejestracja: 09 lutego 2015, 18:53
Motocykl: XV1100, Iż49, MZ 250
Lokalizacja: Alex woj. łódzkie
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Luz na kardanie Jaki??

Post autor: Darek Adamczewski »

Spoko kolego! Aż pobiegłem do garażu żeby sprawdzić. Mam nawet z 7 cm licząc na obwodzie opony. To nie jest jednak luz na wale kardana, ale suma luzów międzyzębnych w przekładni głównej i na wszystkich elementach skrzyni biegów.
Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
riczi3
Posty: 36
Rejestracja: 29 września 2014, 15:48
Motocykl: YAMAHA XV 125 i 1100
Lokalizacja: Gdynia i okolice
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Luz na kardanie Jaki??

Post autor: riczi3 »

Wszystko fajnie, tylko w taki sposób nie sprawdzisz luzu na samym kardanie. do tego dodają się jeszcze luzy między-zębowe skrzyni biegów i luzy na kłach skrzyni biegów. Musisz zdjąć gumową osłonę krzyżaka wału i trzymając za krzyżak jedna ręką, druga ręką poruszać kołem.
Tylko w taki sposób sprawdzisz luzy samego dyfra, natomiast luz samego wału powinien być zerowy, chyba że łożyska krzyżaków się rozleciały, ale wtedy było by znaczne bicie wału i dość sporo hałasu by robił lub jest wyrobiony wieloklin wału.
Awatar użytkownika
tomjoz
Posty: 7
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 07:59
Motocykl: Virago 1,100
Wiek: 45
Status: Offline

Re: Luz na kardanie Jaki??

Post autor: tomjoz »

Dziękuję bardzo Kolego. Tak wiem to suma luzów. Dokładnie mierzyłem na obwodzie opony. Napisałem bardzo prosto ale wiedzieliście o co mi chodzi To w takim razie mam normalny luz
ODPOWIEDZ