czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
astarot20
Status: Offline

czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: astarot20 »

Witam muszę zimnic tylną oponę i mogę kopic używana oponę z dobrym bieżnikiem i w bardzo atrakcyjnej cenie tylko że jej profil jest inny niż tej co mam na kole (140/90)

opona jaka mogę kopic to METZELER rozmiar nie pamiętam dokładnie ale chyba jest to 150/70 czy można założyć taka oponę wizualnie nie ma jakiejś wielkiej różnicy między tą co mam na kole


A jak nie taka to jakie inne opony można założyć na koło oprócz tej fabrycznej 140/90 ???
Ktoś jeździ może na innej oponie ???
Awatar użytkownika
Mocho
Posty: 639
Rejestracja: 21 kwietnia 2010, 21:33
Motocykl: virago xv250 '93
Lokalizacja: pod Kielcami ;)
Wiek: 33
Kontakt:
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: Mocho »

co do rozmiarów się nie wypowiem, ale sprawdź wiek tej opony, bo jak stara to nawet z dobrym bieżnikiem raczej nie warto
moje wypowiedzi wyrażają moje poglądy na różne sprawy, masz prawo się z nimi nie zgadzać a ja mam prawo mieć to w d...
Obrazek
astarot20
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: astarot20 »

wiek sprawdzę z tego co wiem to ma 3 lata ale sprawdzę jeszcze sam na oponach motocyklowych datę produkcji odczytuje się tak samo jak na oponach samochodowych ??
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: EDDIE »

Datę produkcji opony do 2oo odczytuje się tak samo jak na osobowych z tym, że czasem na oponach japońskich oznaczenia są zupełnie inne.

Zamiast 140/90-15 możesz spokojnie założyć 150/90-15, ja taką miałem w swojej Virażce. Co prawda różnica wizualna żadna, a cena wyższa, więc nie widzę powodu, by zakładać szerszą.

PS Nawet 160/80-15 też się zmieści na tył do 535.

[ Dodano: Pią Lis 05, 2010 10:39 pm ]
astarot20, radzę ci zakup nowej, nawet najtańszej ale nowej zamiast używki.
Nówkę 140/90-15 Metzeler Perfect ME 77 kupisz już za 270zł, to nie jest duży wydatek na oponę.
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
astarot20
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: astarot20 »

niestety tamta opona okazała sie zbyt duża i nie bedzie pasowała


a opona BRIDGESTONE MAG MOPUS G508 130/90/15
lub
DUNLOP D404 130/90/15
lub
PIRELLI SPORT DEMON 140/70/15
może być któraś z tych opon
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: EDDIE »

astarot20 pisze:niestety tamta opona okazała sie zbyt duża i nie bedzie pasowała


a opona BRIDGESTONE MAG MOPUS G508 130/90/15 325zł
lub
DUNLOP D404 130/90/15 360zł
lub
PIRELLI SPORT DEMON 140/70/15 330zł
może być któraś z tych opon
130/90-15 też możesz założyć, ale osobiście nie zakładałbym węższej. Jakby nie było kontakt z podłożem będzie mniejszy.
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
astarot20
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: astarot20 »

mi chodzi o używane opony i w sumie jedynie pirelli się nadaje bo ni jest stara i jest w przystępnej cenie tylko chce się dowiedzieć czy ona nadaje się na choppera bo z tego co znalazłem w necie to jedni twierdzą że tak a inni że nie i w końcu nie wiem czy mogę ją kupić
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: EDDIE »

Nie kupuj używanej opony :!: Chyba że ma 2, góra 3 lata.
Poza tym, ile zaoszczędzisz i ile na niej chcesz pojeździć :?:
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
astarot20
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: astarot20 »

o na oponie pirelli która ma 2,5 roku zaoszczędzę ponad 50 % to chyba jest znaczna różnica stan bieżnika jest dobry więc trochę mi jeszcze posłuży. a wole zaoszczędzić narazie na oponie i kupić za te pieniądze coś innego.
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: strazak »

astarot20 pisze:kupić za te pieniądze coś innego.
jak ci starczy z zaoszczędzonych pieniążków to kup chociaż ze dwa kilo szczęścia i pare sztuk zdrowia tak na wszelki wypadek
ADAM
astarot20
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: astarot20 »

Ale co jest złego w 2 letniej oponie???
bo nie rozumie dlaczego wszyscy tak się burzą jak pisze że chce kupić używaną oponę

przecież nie chce kupić starej opony byle jakiej żeby tylko była tania....
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: leszekk »

astarot20 pisze:nie chce kupić starej opony byle jakiej żeby tylko była tania....
Widzę, że Twoim życiowym motto jest kupowanie wszystkiego drogo, mimo, że głosisz publicznie co innego.
Opona używana, którą ktoś sprzedaje, to jak myślisz - do czego się ona nadaje? Skąd się w ogóle bierze taka oferta sprzedaży? Przecież nie stąd, że ktoś ma powywracane w głowie i zwyczajowo, każdego roku w 23 dnia marca kupuje nowy zestaw opon, zakłada do motocykla a dotychczas używane wystawia na sprzedaż na allegro. Zatem - albo taka opona jest już zjechana, albo jest uszkodzona (np. starta miejscowo od jakiegoś dłuższego ślizgu), albo jeżdżona bez powietrza i ma uszkodzoną strukturę albo jest po prostu do dupy a nie do jeżdżenia.
Potrzebujesz zmienić swoją oponę bo:
- jest całkiem łysa i osnowa już wyłazi?
- jest tak rzadka, że nawet dętka przez dziury wypływa?
- szczury Ci pogryzły?
i jednocześnie motocykl służy jedynie do lansu polegającego na wystawianiu motocykla w niedzielę przed sumą przed dom żeby sąsiedzi zazdrościli?
W takiej sytuacji rzeczywiście - kup jakąkolwiek oponę, byle na obręcz dała się wciągnąć i będzie git. Im szersza tym lepsza, nawet jak o wał się oprze to się sąsiedzi nie kapną. Osobiście w takiej sytuacji szukałbym opony fabrycznie nowej, tyle, że magazynowanej przez 8 lat - do jazdy się raczej nie będzie nadawać ale mocna czerń i nowiutki bieżnik ruszy każdego zazdrosnego sąsiada. Używka, w zasadzie też się do lansu nada.
Jeśli chcesz jeździć to zamiast kombinować z używką, która w maju będziesz musiał wymienić na pełnowartościową oponę (daj Boże żebyś sobie to uświadomił zanim się rozpędzisz powyżej 50 km/h), od razu odłóż sobie te pieniądze, przez kolejne 3-4 miesiące odkładaj kieszonkowe a jak nazbierasz, kup nową oponę o właściwym rozmiarze i dobrej marki - zamiast kupować dwie, kupisz jedną ale dobrą, która na spokojne 3-4 a może i 5 lat wystarczy
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
astarot20
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: astarot20 »

leszekk pisze:i jednocześnie motocykl służy jedynie do lansu polegającego na wystawianiu motocykla w niedzielę przed sumą przed dom żeby sąsiedzi zazdrościli?

Łatwo kogoś oceniać nie znając go wcale....
Awatar użytkownika
archie
Posty: 1197
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:13
Motocykl: XV 1100 '95
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 51
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: archie »

astarot20, nie obrażaj się tylko weź pod uwagę to, że koledzy próbują Ci wybić z głowy zrobienie sobie krzywdy.
Te parę centymetrów kwadratowych gumy, która styka się z podłożem odpowiada za to jak prowadzi się maszyna i jak hamuje. Ważne, żeby ta guma była dobrej jakości.
astarot20
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: astarot20 »

nie obrażam się ale chyba jakiś wzajemny szacunek powinien tutaj być

zadałem pytanie i cieszę się że w końcu ktoś konkretnie mi na nie odpowiedział ale mógł to zrobić trochę inaczej
dydzio
Posty: 792
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 13:24
Motocykl: XV 750 `95
Lokalizacja: Kattowitz
Wiek: 40
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: dydzio »

Ciesz się, że Rzeźnia Ci jeszcze nie odpowiedział, bo wylądowałbyś pod stołem :D
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: leszekk »

astarot20 pisze:jakiś wzajemny szacunek powinien tutaj być
No to żeby był szacunek to napiszę inaczej - nie kupuj do jazdy szajsu, który ktoś zdemontował ze swojego pojazdu bo zdemontował nie bez przyczyny. Unikniesz rozczarowania i dodatkowych kosztów.
Lepiej?
A co do meritum pytania - założyć możesz na koło praktycznie wszystko, co pasuje średnicą obręczy i mieści się w błotniku. Z tym, że żeby zakładać cokolwiek innego niż zaleca instrukcja obsługi, warto mieć nieco wyobrażenia jaki cel chcesz osiągnąć. Założenie przypadkowej opony byle miała średnicę 15" może być bardzo ekstremalnym doznaniem. Zatem zanim wybierzesz cokolwiek, pamiętaj, że poza średnicą wewnętrzną opony istotny jest jej wymiar zewnętrzny (średnica toczenia) - powinien być możliwie najbliższy nominalnemu aby wskazywana przez prędkościomierz prędkość była w miarę prawdziwa. Szerokość opony i współczynnik szerokości (ten wymiar 140/90) może być różny ale warto użyć przelicznika, który pozwala zachować właściwą średnicę koła. Bardzo istotne są dodatkowe parametry opisujące nośność opony czyli to, do jakich ciężarów na niej spoczywających jest przeznaczona. Chyba masz świadomość, że opona o zbliżonym wymiarze od np. Kawasaki ER5 albo jakiegoś lekkiego crossa do Virago się nie nada. Jeśli zatem producent motocykla pisze, że chce oponę o nośności 54 to nie będzie dobra ani 45 ani 67. Zatem u osoby z relatywnie niewielkim doświadczeniem życiowym wszelki umiar w zakresie doboru opony byłby bardzo wskazany.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
astarot20
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: astarot20 »

dzięki wielkie wszystkim za informacje
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: czy mozna załozyc inny rozmiar opony virago 535

Post autor: EDDIE »

leszekk dobrze gada, dać mu wódki :nazdrowie:

Jeśli chcesz pojeździć bezpiecznie kup nowe opony. Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem po zakupie Virażki była zmiana opon na nowe, pomimo, że stare były w bardzo dobrym stanie tyle tylko, że miały... 12lat :roll:
Przy sprzedaży Virażki stare oponki okazałem kupcowi na dowód małego przebiegu.
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
ODPOWIEDZ