sprey do kół z dętką?

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
krzycho69
Posty: 15
Rejestracja: 26 lutego 2012, 19:05
Motocykl: laleczka XV 535
Lokalizacja: końskie
Wiek: 54
Status: Offline

sprey do kół z dętką?

Post autor: krzycho69 »

Witam.
Zastanawiam się czy do kół z dętkami są jakieś inne spreye.Ostatnio w jednym z marketów oglądałem
dwa rodzaje napełniaczy i na każdym była adnotacja "nie stosować do opon z dętkami".
Czy ktoś stosował takie cudo do dętek???
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
GLIWICKI
Posty: 5643
Rejestracja: 01 października 2007, 23:08
Motocykl: XV 750 '97
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 54
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: GLIWICKI »

Raczej nie zadziała :roll: Tego typu specyfiki stosuje się w oponach bezdętkowych, gdyż uszczelnienie polega na zastyganiu masy wypełniacza w kontakcie z powietrzem (a to ma miejsce w miejscu przebicia opony) ...
Zasada podstawowa na Forum : Zanim zapytasz uzyj funkcji Szukaj!!!
A reszta w Regulaminie ...
krzycho69
Posty: 15
Rejestracja: 26 lutego 2012, 19:05
Motocykl: laleczka XV 535
Lokalizacja: końskie
Wiek: 54
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: krzycho69 »

Czyli pozostaje wozić dętki i pompkę?
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: Blunio »

Tak, zastosowałem do dętki bo nie miałem innego wyjścia. Na plus jest to, że spray wypełnił gazem koło i mogłem dojechać do miejsca gdzie reperowali ogumienie. Minus to że majster gumiarz jak usłyszał o piance to skrzywił się jakby przegryzł cytrynę i zastosował nową dętkę, bo stara była do wyrzucenia.
Oprócz pompki są jeszcze naboje z gazem. Zajmują mniej miejsca.
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
virago750dar
Posty: 224
Rejestracja: 07 stycznia 2012, 10:27
Motocykl: r1150rt 750virago
Lokalizacja: wrocław
Wiek: 53
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: virago750dar »

Blunio pisze:Tak, zastosowałem do dętki bo nie miałem innego wyjścia. Na plus jest to, że spray wypełnił gazem koło i mogłem dojechać do miejsca gdzie reperowali ogumienie. Minus to że majster gumiarz jak usłyszał o piance to skrzywił się jakby przegryzł cytrynę i zastosował nową dętkę, bo stara była do wyrzucenia.
Oprócz pompki są jeszcze naboje z gazem. Zajmują mniej miejsca.
a jesli spray zastosuje do opony bezdetkowej ,to opone mozna naprawic czy tez nie da rady :boks:
darecki
viragomen
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: viragomen »

Takie spraye są też produkowane również jako dedykowane "do dętek" aczkolwiek z powodu mocno przeważającej ilości kół bezdętkowych taki spray jest dużo trudniej kupić. Różnią się od siebie na tyle mało że jeżeli stosuje się je zgodnie z przeznaczeniem (jako dojazdówka i na maleńkie dziurki) to można je w zasadzie stosować zamiennie.

Dętka idzie do wyrzucenia a oponę (w bezdętkowych) trzeba wyczyścić z tego specyfiku co powoduje droższą opłatę i niezadowoloną minę pracownika wulkanizacji :).
Awatar użytkownika
Kojak
Posty: 517
Rejestracja: 08 stycznia 2011, 17:43
Motocykl: V-Star1100 Silverado
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 47
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: Kojak »

Jeśli tego spraya użyjesz do dętki to masz szanse jechać dalej a nie stać gdzieś w polu.
W takiej sytuacji kupno nowej dętki jest chyba banalnym zmartwieniem,ważne że jest możliwość kontynuowania jazdy.
"Jenny" V-Star 1100 Silverado 2008r :D

288 kg szczęścia :D ...to nie prawda że miłości nie można kupić za pieniądze :D
krzycho69
Posty: 15
Rejestracja: 26 lutego 2012, 19:05
Motocykl: laleczka XV 535
Lokalizacja: końskie
Wiek: 54
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: krzycho69 »

O to mi właśnie chodziło czy da się w kontynuować podróż.O ponownym wykrzystaniu dętki nawet nie marzyłem.
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
madey
Posty: 304
Rejestracja: 03 lipca 2009, 16:35
Motocykl: Virago XV 750 '93
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 38
Kontakt:
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: madey »

spray'e do opon dętkowych widziałem w Norauto... :)
"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Awatar użytkownika
gpz
Posty: 160
Rejestracja: 20 września 2010, 18:19
Motocykl: virago XV 750 1994
Lokalizacja: okolice łańcuta/kraków
Wiek: 34
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: gpz »

a jak się dowiedzieć(nie przebijając opony/dętki? ani nie ściągając koła ani opony) czy ma się koła dętkowe czy bezdętkowe?? :) wychodząc z założenia, że przez lata użytkowania nikt nie zmieniał ustawień fabrycznych, to Yamaha Virago xv750 z 1994 roku ma opony dętkowe czy bezdętkowe?
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: kris2k »

Powinna mieć bezdętkowe. Bynajmniej felgi ma do tego przystosowane.
W 535, 250 i 125 tylko z dętką ponieważ szprychy wchodzą w felgę i nie ma możliwości uszczelnienia koła aby założyć bezdętkową.
Sprawdzić najprościej można spoglądając na oponę - oznaczenie tubeless - bezdętkowa, tube type - dętkowa.
Możesz również zobaczyć po wentlu - w dętkowej będzie prześwit zauważalny między felgą a wentlem, w bezdętkowej będziesz miał jakby nadlaną gumkę na feldze. Nie wiem jak to dokładniej opisać.
Awatar użytkownika
spaw
Posty: 731
Rejestracja: 06 kwietnia 2011, 00:10
Motocykl: Tiger 900
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 33
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: spaw »

widać po wentylach.
Jeżeli masz dokręcane nakrętką do felgi to masz dętkę. Jeżeli nie to nie masz dętki. Ponadto w szprychówkach zawsze sa dętki :)
"W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnatrz"
Terry Pratchett
Obrazek
podbiel
Posty: 1639
Rejestracja: 05 czerwca 2010, 14:09
Motocykl: virago xv750 '95
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: podbiel »

spaw pisze:Ponadto w szprychówkach zawsze sa dętki
nie zawsze, nie zawsze
spaw pisze:Jeżeli masz dokręcane nakrętką do felgi to masz dętkę
też nie koniecznie, bo są do bezdętkowych z nakrętkami wentyle tzw "wypasione"
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: kris2k »

spaw pisze:widać po wentylach.
Jeżeli masz dokręcane nakrętką do felgi to masz dętkę. Jeżeli nie to nie masz dętki. Ponadto w szprychówkach zawsze sa dętki :)
A jak nie ma nakrętki bo ktoś zapomniał dla przykładu nakręcić a są dętki? :mrgreen:
A szprychówki w 750-kach też są bezdętkowe bo szprychy są mocowane na środkowej wypustce felgi i w nią bezpośrednio nie wchodzą :mrgreen:
Awatar użytkownika
spaw
Posty: 731
Rejestracja: 06 kwietnia 2011, 00:10
Motocykl: Tiger 900
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 33
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: spaw »

aaaaa bo kolega ma 750... jakoś mi się uroiło że wszyscy mają 535 :D :D :D
no nie ważne... mój błąd, pardon :)
"W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnatrz"
Terry Pratchett
Obrazek
Awatar użytkownika
virago750dar
Posty: 224
Rejestracja: 07 stycznia 2012, 10:27
Motocykl: r1150rt 750virago
Lokalizacja: wrocław
Wiek: 53
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: virago750dar »

a czy jest inny spray do kol motocyklowych niz do aut i czy taki spray jest jednorazowy czy mozna go uzyc pozniej :boks:
darecki
Awatar użytkownika
vidharr
Posty: 712
Rejestracja: 28 czerwca 2012, 16:51
Motocykl: 535 '89, VFR 800Fi
Lokalizacja: Rzeszów/Jasło
Wiek: 41
Kontakt:
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: vidharr »

Pobawię się w archeologa ;)
Otóż miałem tego niefarta, że coś mi pierdutneło i powietrze z tylnego koła zaczęło schodzić. Nie dużo, zawsze go zostawało na ~3/4 prawidłowego ciśnienia. A że musiałem wrócić jakoś z łodzi to jedyne co mi przyszło do głowy to zakup "łatki w sprayu". Zakupiłem pierwszą, zgodnie z zaleceniami spuściłem powietrze (ładnie nabiło jak powinno), przejechałem 15 km (zalecane 10-20 z prędkością do 50km/h). Całą operację przeprowadziłem około godziny 19. Natępnego dnia (poniedziałek) mam wsiadać na motonga - patrzę - znów coś powietrza uciekło. No to CPN + kompresor - jest git (tym bardziej, że piszą "w razie konieczności dopompować). Przejechałem trochę, odstawiłem lalę. We wtorek czas wracać z łodzi do rzeszowa do roboty, patrzę - kur... zapiał znów coś powietrza brakuje (przy dobijaniu powietrza w poprzedni dzień widziałem obok jednej szprychy przy wentylu, leciutko wyciekała ta pianka). No ale jakoś trzeba zrobić te 320km i wrócić do pracy. Z Łodzi do Kielc dojechałem jako tako zatrzymując się co 30-50km i dobijając powietrze. W Kielcach już mnie trafiło. Zakupiłem jeszcze jeden ten specyfik, spuściłem powietrze ile go tam było, wpakowałem kolejną łatkę w sprayu. Koło jak ta lala - nic nie cieknie, dobrze nabite. Dojechałem do rzeszy (prawie 200km) bez pierdnięcia. Koło jak było dobrze nabite tak zostało. Myśle sobie - luz, do końca sezonu (do końca tego miesiąca) jakoś się przeturlam, tym bardziej, że żadnych tras już nie planuję i tylko dojazdy do roboty - a potem i tak trzeba będzie wymienić kapcie (jak tylko będzie wypłata).
Jakież było moje zdziwienie dziś jak znów staje przed motongiem a tu kaplica - znów powietrze poszło w pizdu. Na razie dobiłem na CPNie. Zobaczymy jutro rano...

Oby to jakoś zadziałało :P
Sława!!
XV 535 '89 USA Obrazek || VFR 800Fi (RC46) 2000 Obrazek
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: leszekk »

Te specyfiki, jakiej by nie były najlepszej amerykańskiej firmy, służą jedynie jako proteza, dzięki której możesz dojechać do cywilizacji i wymienić dętkę na nową (o klejeniu zapomnij) a nie targać motocykl na plecach. Tak szybko jak piankę wlałeś tak szybko staraj się ją usunąć bo w przeciwnym wypadku będziesz miał do wymiany także oponę (pozostałości pianki nie dadzą się usunąć a jej nierównomierne rozmieszczenie w oponie sprawi, że nie da się tego koła w żaden sposób wyważyć.
Jesteś pewien że przeczytałeś ulotkę lub spytałeś lekarza lub farmaceuty ?
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
vidharr
Posty: 712
Rejestracja: 28 czerwca 2012, 16:51
Motocykl: 535 '89, VFR 800Fi
Lokalizacja: Rzeszów/Jasło
Wiek: 41
Kontakt:
Status: Offline

Re: sprey do kół z dętką?

Post autor: vidharr »

tak, czytałem ulotkę i pytałem doktora google ;) A oponą się nie przejmuję i tak jest do wymiany staroć.
Sława!!
XV 535 '89 USA Obrazek || VFR 800Fi (RC46) 2000 Obrazek
ODPOWIEDZ