dziwne zachowanie przedniego koła podczas jazdy

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
arturvirago
Posty: 14
Rejestracja: 14 czerwca 2013, 08:35
Motocykl: virago xv 750
Status: Offline

dziwne zachowanie przedniego koła podczas jazdy

Post autor: arturvirago »

Witam

Ponieważ korzystam z pomocy forum w różnych przypadkach jeśli chodzi o moją maszynę Virago 750 xv 82) postanowiłem opisać pewną sytuację , która może się wam przydażyć a którą można szybko wyeliminować , otóż motor podczas jazdy w momencie przejeżdzania przez dziurę , lub załamania asfaltu, lub jeździe po piachu dostawała dziwnych drgań i stawało się zachowanie koła mało przewidywalne , sprawdziłem luzy na kole , na łożysku , i wszystko ok , po telefonie do Pisiora , podsunoł mi pomysł abym sprawdził łożysko na którym mocowana jest górna półka , i okazało się że znajduje się tam łożysko kulkowe (wianek) tak am jak w rowerach i brakowało 2 kulek w tym łożysku , co właśnie powodowało że motor dostawał dziwnych wibracji w chwili kiedy akurat wpadałęm w jakąś nierówność .
Jak pokazuje doświadczenie kupienie samych kulek nie jest łatwe , dlatego polecam w takiej sytuacji zakupić inne łożysko wiankowe ( w moim przypadku zapłaciłem 1,5 ) po wcześniejszym zmierzeniu średnicy kulek , które miałem w moim motorze , jeżeli dobrze pamiętam było to 6,4 i przeszczepieniu ich do łożyska w motorze , oczywiście nie zapomnijcie o nasmarowaniu łożyska smarem , pomoże to w umieszczeniu kulek i , na pewno wydłuży prawidłowe działanie tego łożyska .

Nadmienię jeszcze że jest to łożyskowanie dość dziwne , bo łożysko składa się z 2 części , rozkładanych górnej i dolnej a pomiędzy nimi kulki .

Mam nadzieję że ta informacja pomoże wam , bo ja miałem z tym problem przez 2 miesiące juz zastanawiałem się nad wymianą lag.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki dla Pisiora .
Artur
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: dziwne zachowanie przedniego koła podczas jazdy

Post autor: pisior »

spoko , ale i bieżnie łożyska też się wymienia :)
Obrazek
Awatar użytkownika
frytura
Posty: 2385
Rejestracja: 04 stycznia 2009, 14:57
Motocykl: Fajzer / Von z Ton
Lokalizacja: ZK / ZS / RLS
Wiek: 37
Kontakt:
Status: Offline

Re: dziwne zachowanie przedniego koła podczas jazdy

Post autor: frytura »

i czasem też całą oponę :D szczególnie jak widzisz, że ci się nierówno ściera... to wtedy wiedz! że już i tak jest za późno :D
1 metr to droga jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299792458sek.

http://motocyklemprzezzycie.pl/
http://smazalniastron.pl

GRUPA ŚLĄSK oddział Koszalin :D
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: dziwne zachowanie przedniego koła podczas jazdy

Post autor: leszekk »

arturvirago pisze:jest to łożyskowanie dość dziwne , bo łożysko składa się z 2 części , rozkładanych górnej i dolnej a pomiędzy nimi kulki
To się bodaj nazywa "łożysko kulkowe skośne jednokierunkowe". Żeby się widelec od ramy nie oddzielił na nierównościach zastosowano tandem takich łożysk (łożyska jednokierunkowe umieszczone w taki sposób, aby prznosić obciążenia w obu kierunkach).
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
ODPOWIEDZ