OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
MechanikCzasu
Posty: 26
Rejestracja: 17 września 2015, 18:23
Motocykl: Yamaha Virago 535
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: MechanikCzasu »

Dzwoniłem i mówią ze nie są starsze niż 24mc
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Top Gun »

,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
IRE
Posty: 108
Rejestracja: 22 kwietnia 2016, 18:51
Motocykl: V star 1100
Lokalizacja: opolskie
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: IRE »

Na suchym te oponki zachowują się przyzwoicie, na mokrym jest troszkę gorzej, ale bez paniki, można je zakładać - choć ja zmieniłem na Brigestone L303 przód i Bridgestone Exedra tył i jestem zadowolony ze zamiany

Można też takie założyć - jazdy może nie będzie ale za to efekt :lol:
Załączniki
15267897_1284004348337576_319626003343498345_n.jpg
15267897_1284004348337576_319626003343498345_n.jpg (30.8 KiB) Przejrzano 21678 razy
Najlepsza dieta-dieta roślinna
Chmiel, żyto, tytoń, konopie
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: pisior »

dunlop roadsmart 3 , kleją we wszystkich warunkach , na ostrych winklach ,serpentynach alpejskich na mokrym i suchym :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Flower »

Top Gun pisze:
MechanikCzasu pisze:Czy o o to ta opona będzie dobra ? http://www.moto-opony.pl/cgi-bin/rshop. ... 1132&m_s=1
To jest bardzo przyzwoita opona :chopper:
Poszukaj na forum po modelu. Na przodzie sprawdzała mi się świetnie (przyczepność na suchym i mokrym, super), ale na tył kupiłem inną, bo były przyoadki na forum, że bieżnik pękał.

Continental to nie wynalazek, to dobre opony.

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
Kirin
Posty: 247
Rejestracja: 15 maja 2016, 17:18
Motocykl: Virago 535
Lokalizacja: Poznań
Wiek: 37
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Kirin »

Witam. Chce kupić oponę na tył do Virago 535. Waham się pomiędzy dwoma modelami.

Z przodu mam bezdętkową Bridgestone L303 , i w środku jest jeszcze dętka crossowa.

http://www.oponeo.pl/dane-opony-motocyk ... #146468745


Chce wybrać jeden z poniższych modeli.

Bridgestone Exedra Max

http://www.oponeo.pl/dane-opony-motocyk ... #135639028

Dunlop K425

http://www.oponeo.pl/dane-opony-motocyk ... #140307102

Bardziej skłaniam się ku Dunlopie z względu na rodzaj bieżnika. Zastanawiam się tylko czy mieszanie marek będzie miało jakieś negatywne efekty.

Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
Awatar użytkownika
Kargul
Posty: 685
Rejestracja: 23 listopada 2011, 11:44
Motocykl: BMW R1200GS
Lokalizacja: Luboń
Wiek: 43
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Kargul »

Jako,że nikt nie daje odpowiedzi, to ja napisze swoje doświadczenia
Kirin pisze:Witam. Chce kupić oponę na tył do Virago 535. Waham się pomiędzy dwoma modelami.
Chce wybrać jeden z poniższych modeli.
Bridgestone Exedra Max
http://www.oponeo.pl/dane-opony-motocyk ... #135639028
Na tych oponach (przód i tył) latam 5 sezon i mam na nich około 30tyś km. - pierwsze gumy od nówki (żadne leżaki), więc nie mam porównanie do innych.
Na początku było super (przynajmniej w porównaniu do starych, na których kupiłem moto) na suchym jak i na mokrym. Teraz już opony są twarde i lekko popękała, a bieżnika jeszcze trochę jest - w szczególności zauważalne na przodzie. Wyraźnie już nie mają takiego trzymania. Co ciekawe w zeszłym roku tego nie odczuwałem, dopiero po zimie. Opony na pewno wymienię po tym sezonie. Na jakie jeszcze nie myślałem ;)
Awatar użytkownika
Pixa
Posty: 626
Rejestracja: 11 stycznia 2009, 09:40
Motocykl: Virago 535 DX 2YL
Lokalizacja: Kobierzyce
Wiek: 38
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Pixa »

Kirin pisze:Zastanawiam się tylko czy mieszanie marek będzie miało jakieś negatywne efekty. [przód inny / tył inny]

Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
Ja mam - na przodzie Heidenau, na tyle Metzeler. Przejechałem tak 5 sezonów. Nie widzę negatywów. Heidenau raz złapało mi uślizg, a Metzeler nie, ale lało jak diabli no i Metzeler to jednak półka wyżej niż Heidenau. Tak więc jak cenowo ci się zgadza, to bierz śmiało inną na przód i inna na tył. Według przepisu na jednej osi maja być takie same opony, czyli w moto nie ma to zastosowania.
Awatar użytkownika
Darek Adamczewski
Posty: 785
Rejestracja: 09 lutego 2015, 18:53
Motocykl: XV1100, Iż49, MZ 250
Lokalizacja: Alex woj. łódzkie
Wiek: 58
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Darek Adamczewski »

Ja mam na tyle Continentala, a na przodzie Heidenau. Nie narzekam.
Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: toooomelo »

Pamiętajcie też o tym, żeby obie były tego samego rodzaju, czyli albo obie radialne, albo obie diagonalne.
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Top Gun »

toooomelo pisze:Pamiętajcie też o tym, żeby obie były tego samego rodzaju, czyli albo obie radialne, albo obie diagonalne.
Najlepiej jak będą dwie jednakowe :motorcycle:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: toooomelo »

Top Gun pisze:
toooomelo pisze:Pamiętajcie też o tym, żeby obie były tego samego rodzaju, czyli albo obie radialne, albo obie diagonalne.
Najlepiej jak będą dwie jednakowe :motorcycle:
Robert.
Problem jest w tym, że opony mogą mieć ten sam lub podobny bieżnik i wyglądać jak "od kompletu", ale niekoniecznie muszą być tej samej konstrukcji.
Ja miałem w Fazerce z przodu radialną, a z tyłu diagonalną. Nawet fachowiec od opon motocyklowych się zdziwił jak to zobaczył. Opony standardowe Michelina. Więc okazało się, że są takie same opony, ale o różnej konstrukcji.
Różnica taka może objawiać się w dość niekomfortowy sposób - łatwość w łapaniu "shimmy"! A to stąd, że obie zachowują się inaczej. I ja takie coś miałem! Po zmianie opon przeszło.
Dlatego zwracam na to Waszą uwagę. Bo bezpieczeństwo to podstawa :-)
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: leszekk »

Tak w kwestii formalnej - warto czasem wejść na stronę producenta opon i popatrzeć co dana firma do danego modelu motocykla proponuje.
Np. Metzeler do 535 widziałby Perfect ME 11 na przód i Perfect ME 77 na tył lub komplecik ME 888 Marathon Ultra. Myślę, że i inni producenci takie rekomendacje dla swoich opon wystawiają. A co do mieszania - zasadniczo w Polsce nikt na to nie patrzy, jednak Niemcy mogą mieć na ten temat odmienne zdanie - nie ma wpisane w fahrzeugbriefie, nie pojedziesz.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Pablo_kat
Posty: 299
Rejestracja: 11 lipca 2013, 00:55
Motocykl: XV1100--->XV1900
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 46
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Pablo_kat »

A ja mam taką uwagę, podajecie swoje modele opon i ile sezonów na nich latacie. Trochę to jak podawanie długości "małego" razem z kręgosłupem.
Dla jednego sezon to jest 2000 km, dla drugiego 20000. W tym przypadku niemożliwe określić ile opona wytrzymuje.
Ja się wystraszyłem, jak mi opona na tyle jednego sezonu nie wytrzymała, a u innych po 5-6 są. Ale wtedy zrobiłem 18000 i jak się dowiedziałem, to jest to wynik całkiem OK dla opony :)
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Top Gun »

Pablo_kat pisze:A ja mam taką uwagę, podajecie swoje modele opon i ile sezonów na nich latacie. Trochę to jak podawanie długości "małego" razem z kręgosłupem.
Dla jednego sezon to jest 2000 km, dla drugiego 20000. W tym przypadku niemożliwe określić ile opona wytrzymuje.
Ja się wystraszyłem, jak mi opona na tyle jednego sezonu nie wytrzymała, a u innych po 5-6 są. Ale wtedy zrobiłem 18000 i jak się dowiedziałem, to jest to wynik całkiem OK dla opony :)
Na Brigestonach mój były Suzuki V-strom zrobił 36000 w dwa sezony...ale to twarda opona :wink:

Moim zdanie opony należy wymieniać kompletami, a nie przód taki a tył taki :nazdrowie:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
Pixa
Posty: 626
Rejestracja: 11 stycznia 2009, 09:40
Motocykl: Virago 535 DX 2YL
Lokalizacja: Kobierzyce
Wiek: 38
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Pixa »

Pablo_kat pisze:A ja mam taką uwagę, podajecie swoje modele opon i ile sezonów na nich latacie. Trochę to jak podawanie długości "małego" razem z kręgosłupem.
Dla jednego sezon to jest 2000 km, dla drugiego 20000. W tym przypadku niemożliwe określić ile opona wytrzymuje.
Ja się wystraszyłem, jak mi opona na tyle jednego sezonu nie wytrzymała, a u innych po 5-6 są. Ale wtedy zrobiłem 18000 i jak się dowiedziałem, to jest to wynik całkiem OK dla opony :)
W moim przypadku nie chodzi, w ile opona się zetrze, tylko po ilu latach robi się śliska i parcieje. Robię tak małe przebiegi, że wyrzucam opony ze starości, a nie przebiegu. Teraz mam Heidenau z 2011 i Metzelera z 2010 - na wiosnę obie do wymiany, bo już widać mikro-pęknięcia. I ciekawostka - Heidenau jeszcze ma pół bieżnika, choć jest bardzo miękką gumą, a Metzeler jest starty prawie do ogranicznika.
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Top Gun »

Pixa pisze:
Pablo_kat pisze:A ja mam taką uwagę, podajecie swoje modele opon i ile sezonów na nich latacie. Trochę to jak podawanie długości "małego" razem z kręgosłupem.
Dla jednego sezon to jest 2000 km, dla drugiego 20000. W tym przypadku niemożliwe określić ile opona wytrzymuje.
Ja się wystraszyłem, jak mi opona na tyle jednego sezonu nie wytrzymała, a u innych po 5-6 są. Ale wtedy zrobiłem 18000 i jak się dowiedziałem, to jest to wynik całkiem OK dla opony :)
W moim przypadku nie chodzi, w ile opona się zetrze, tylko po ilu latach robi się śliska i parcieje. Robię tak małe przebiegi, że wyrzucam opony ze starości, a nie przebiegu. Teraz mam Heidenau z 2011 i Metzelera z 2010 - na wiosnę obie do wymiany, bo już widać mikro-pęknięcia. I ciekawostka - Heidenau jeszcze ma pół bieżnika, choć jest bardzo miękką gumą, a Metzeler jest starty prawie do ogranicznika.
7 roków to trochę za długo :chopper:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
Pixa
Posty: 626
Rejestracja: 11 stycznia 2009, 09:40
Motocykl: Virago 535 DX 2YL
Lokalizacja: Kobierzyce
Wiek: 38
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Pixa »

7-8 lat to dla mnie górna granica, jeśli miałem opony od nowości. W następnym sezonie idą do wymiany. Opona jest uznawana za nową jeśli ma maksimum 3 lata (tak, wiem, że jest zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi). Najlepsze firmy dają 5 lat gwarancji, dlatego moim zdaniem 8 lat to rozsądna granica użytkowania opony w aucie. W moto tak rok wcześniej.
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: 2007XV1700 »

5 lat i do kosza albo na alledrogo
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Top Gun »

2007XV1700 pisze:5 lat i do kosza albo na alledrogo
Tak :bravo: I to od daty produkcji, a nie zakupu :chopper:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: toooomelo »

Pixa pisze:Opona jest uznawana za nową jeśli ma maksimum 3 lata.
Jejku! 3 letnią oponę uważasz za nową? Toż to połowa jej żywotności. Nawet nie jeżdżąc!
8 letnia guma jest twarda i nie ma żadnej przyczepności. Nie chcę krakać i nikomu nie życzę źle, ale stwierdzisz to samo, jak się wypierdolisz (ja już tego doświadczyłem).
Zmień opony dla własnego bezpieczeństwa.
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
Awatar użytkownika
IRE
Posty: 108
Rejestracja: 22 kwietnia 2016, 18:51
Motocykl: V star 1100
Lokalizacja: opolskie
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: IRE »

Bardzo fajny artykuł odnośnie opon.
http://motormania.com.pl/porady/warszta ... lynny-dot/
Najlepsza dieta-dieta roślinna
Chmiel, żyto, tytoń, konopie
Awatar użytkownika
Pixa
Posty: 626
Rejestracja: 11 stycznia 2009, 09:40
Motocykl: Virago 535 DX 2YL
Lokalizacja: Kobierzyce
Wiek: 38
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Pixa »

toooomelo pisze:
Pixa pisze:Opona jest uznawana za nową jeśli ma maksimum 3 lata.
Jejku! 3 letnią oponę uważasz za nową? Toż to połowa jej żywotności. Nawet nie jeżdżąc!
Nie tylko ja - tak mówią wyraźnie tzw. Polskie Normy - w przypadku opon jest to norma numer PN-C94300-7. Stanowi ona, że max. 3 letnia opona, prawidłowo magazynowana, może być sprzedawana jako nowa. To nie jest mój wymysł, choć sam takiej na pewno bym nie kupił.

3 lata od daty produkcji + 5 lat gwarancji = max. 8 lat. Tego się trzymam, choć w moto staram się wymieniać trochę wcześniej. Obecnie mam oponki z 2011 i 2010 roku - obie do wymiany w przyszłym sezonie (ten już zamknąłem).
marekc1019
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2017, 20:41
Motocykl: XV 535 , Victory1200
Lokalizacja: Gdynia
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: marekc1019 »

Technologia , surowce i skład mieszanki w obecnie stosowanych oponach powodują, że trwałość opon pod względem starzenia jest większa. Spokojnie można eksploatować oponę nie starszą niż 8 letnia.Przepracowałem w branży ogumienia sporo lat , nie można porównywać starych opon z obecnie produkowanymi, skok technologiczny jest znaczny.
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: 2007XV1700 »

Na srajtaśmie i oponach nie oszczędzam.

Panie oponiarzu jeździj Pan sobie nawet na 10'cio letnich premium ale nie rozpowszechniaj opinii o 8 letniej oponie nadającej się do użycia innego niż huśtawka albo łabędzie ogrodowe.

Ja jak widzę opis "leżakowana" to mnie ciary po plecach chodzą. Albo premium Conti/Dunlop/Bstone DOT xx09 "NOWA" za ponad 300Pln... masakra :frustrated:
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
ODPOWIEDZ