OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
Awatar użytkownika
iwan
Posty: 742
Rejestracja: 21 lutego 2008, 10:00
Motocykl: V-Strom
Lokalizacja: Skierniewice
Wiek: 48
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: iwan »

Ciekawostka na temat METZELERA
Dzisiaj założyłem nową sztukę na tył Metzeler ME 880 Marathon. Patrzę na gumę, a tu Made in Brazil :shock:
Patrzę na starego, właśnie zdjętego Metzelera... Made in Germany. Ciekawym, jaka jest różnica w jakości (bo jakaś na pewno jest). Wniosek: nie wszystko jest Made in China :bikersmile:


ps. Chyba jeszcze nigdy nie miałem nic Made in Brazil :humm:
Awatar użytkownika
Malobrody
Posty: 400
Rejestracja: 17 maja 2008, 20:57
Motocykl: xv 750
Lokalizacja: Zarzyce Wielkie
Wiek: 44
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Malobrody »

To ja bym wolał jakąś tancerkę z tego kraju zamiast opon :mrgreen:
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: EDDIE »

Troszkę bawi mnie sposób kwestionowania moich wypowiedzi.
Malobrody pisze:Zakupiłem Metzelera Perfect ME 11 (przód) i ME77 (tył)
Jak tylko założę będę na bieżąco referował jak sie to ma...

[ Dodano: Pią Sie 14, 2009 6:00 pm ]
EDDIE pisze:

Przyczepności są podobne, a różnice zależą od warunków atmosferycznych, temperatury powietrza, temperatury nawierzchni, rodzaju nawierzchni, prędkości i co tam jeszcze.
Z twardością opony jest podobnie.
Gdyby była jednoznaczna odpowiedź na twoje pytanie, nikt nie kupiłby innej opony niż ta o najlepszej przyczepności i miękkości.
Pozwolę sobie się nie zgodzić.
Zasada jest bardzo prosta - im miększa guma tym lepiej trzyma się drogi ale jednocześnie szybciej się zużywa.
EDDIE pisze: Gdyby była jednoznaczna odpowiedź na twoje pytanie, nikt nie kupiłby innej opony niż ta o najlepszej przyczepności i miękkości.
Absolutnie nie prawda. Wystarczy spojrzeć co wyprawiają chłopaki na zawodach super moto. Super miękka guma która pozwala na jazdę zarówno po asfalcie jak i szutrze. Maksymalna możliwa przyczepność. Ale takie gumy wystarczą tylko na jeden rajd.
I tutaj właściwe jest odpowiedź - albo dłuższa żywotność albo lepsza przyczepność.
To bardzo ogólne podejście do tematu, pomijam oczywistości jak sposób odprowadzania wody etz...
Ludzie będą kupować gumy o kiepskiej przyczepności ze względu na niższą cenę i dużo wolniejsze zużycie. co jest całkowicie zrozumiałe - nie każdy potrzebuje ekstremalnej przyczepności - po prostu nie lubi szybko w zakręty... :bikersmile:
Dlatego właśnie uważam że powyższa Twoja opinia mija się z prawdą.
Gdzie ja napisałem, że nieprawdą jest opinia - "im miększa guma tym lepiej trzyma się drogi ale jednocześnie szybciej się zużywa. " :?:

Wypowiedź o własnościach opon dotyczy opon motocyklowych szosowych stosowanych powszechnie w jeździe podczas tzw. normalnej eksploatacji. Nikt nie rozpatruje przypadków opon specjalnych, sportowych, wyścigowych, crossowych, deszczowych, zimowych itp. itd.
Chyba jakoś specyficznie zrozumiałeś moją wypowiedź, albo chciałeś rozszerzyć ją na opony "specjalne".
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
Awatar użytkownika
Malobrody
Posty: 400
Rejestracja: 17 maja 2008, 20:57
Motocykl: xv 750
Lokalizacja: Zarzyce Wielkie
Wiek: 44
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Malobrody »

EDDIE pisze:

Nikt nie rozpatruje przypadków opon specjalnych, sportowych, wyścigowych, crossowych, deszczowych, zimowych itp. itd.
Chyba jakoś specyficznie zrozumiałeś moją wypowiedź, albo chciałeś rozszerzyć ją na opony "specjalne".
Podany przykład miał tylko w bardziej jaskrawy sposób przedstawić jak to działa.
EDDIE pisze: Wypowiedź o własnościach opon dotyczy opon motocyklowych szosowych stosowanych powszechnie w jeździe podczas tzw. normalnej eksploatacji
Zasada dokładnie ta sama jak pisałem wcześniej, nie jest to tylko tak widoczne jak przy oponach sportowych. Miększa guma zużyje się szybciej ale ma lepszą przyczepność.

Cały zamieszanie o kilo gwoździ :mrgreen: a ja chciałem się tylko dowiedzieć która z opon używana przez forumowiczów jest najbardziej miękka.
Teraz już sam mogę powiedzieć że np Metzeler perfect Me 11 jest dużo bardziej miękka niż Bridgestone Exedra. Metzeler Marathon jeszcze bardziej miękki niż perfect... itd
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: EDDIE »

Malobrody pisze: Teraz już sam mogę powiedzieć że np Metzeler perfect Me 11 jest dużo bardziej miękka niż Bridgestone Exedra. Metzeler Marathon jeszcze bardziej miękki niż perfect... itd
Skąd to wiesz :?:
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
Krzysiek
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Krzysiek »

Witam.
Moja lala do tej pory miała kapcie typu Michelin Tarmac i byłem z nich bardzo zadowolony, niestety bieznik tylnej gumy niemal całkiem "zniknął" i teraz mam slick'a :wink:
Lektura tego tematu przyprawiła mnie o oponowy zawrót głowy, ale chyba zdecyduję się na Metzelera bo nie zauważyłem, żeby ktoś z Was go negował no i cena OK, zanim jednak podejmę ostateczną decyzję może ktoś z Was powie mi coś na temat opony Michelin Commander (oczywiście oprócz tego, że jest zaj..ście droga)
Awatar użytkownika
CARO
Posty: 570
Rejestracja: 28 maja 2009, 11:10
Motocykl: Shadow 750
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 60
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: CARO »

w podobnej cenie do metzelera jest pirelli route - na oko robi lepsze wrazenie -
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: EDDIE »

Krzysiek pisze:Witam.
Moja lala do tej pory miała kapcie typu Michelin Tarmac i byłem z nich bardzo zadowolony, niestety bieznik tylnej gumy niemal całkiem "zniknął" i teraz mam slick'a :wink:
Lektura tego tematu przyprawiła mnie o oponowy zawrót głowy, ale chyba zdecyduję się na Metzelera bo nie zauważyłem, żeby ktoś z Was go negował no i cena OK, zanim jednak podejmę ostateczną decyzję może ktoś z Was powie mi coś na temat opony Michelin Commander (oczywiście oprócz tego, że jest zaj..ście droga)
Ten Michelin wcale nie jest tak bardzo drogi. W końcu to Michelin i za firmę trzeba płacić.
Heidenau K65 kosztuje 288zł,

Obrazek

a opona Maxxis ProMaxx 250zł

Obrazek
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
Awatar użytkownika
Malobrody
Posty: 400
Rejestracja: 17 maja 2008, 20:57
Motocykl: xv 750
Lokalizacja: Zarzyce Wielkie
Wiek: 44
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Malobrody »

Zakupiłem Metzelera Perfect ME 11 (przód) i ME77 (tył)
Jak tylko założę będę na bieżąco referował jak sie to ma...


Więc tak jak obiecałem kilka postów wyżej...
Wiedźma ma nowe butki tylko od soboty (200-250 mil) ale jako że warstwa ochronna już starta coś niecoś mogę powiedzieć. Przede wszystkim zniknęło shimmy które bardzo dokuczało przy wyższych prędkościach (miałem Bridgestone Magopus / przód, Bridgestone Exedra / tył), zdecydowanie lepiej zachowuje się przy wzdłużnych nierównościach - zupełnie przestałem zauważać takowe gdzie wcześniej musiałem mieć się na baczności. Dużo lepsza przyczepność, dużo dużo. Jeszcze zanim starłem do końca warstwę silikonu już mogłem sobie pozwolić na więcej w zakrętach. Rewelacja. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Jeśli komuś zależy na dobrej przyczepności to oponki warte polecenia.
Więcej na temat napiszę jak tylko złapie mnie deszcz w drodze
Awatar użytkownika
CARO
Posty: 570
Rejestracja: 28 maja 2009, 11:10
Motocykl: Shadow 750
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 60
Status: Offline

oponka przod

Post autor: CARO »

czy ktos moze jezdzi na conti-blitz, ciekawe jak sie spisuja ???
TKH 23 Conti-Blitz
[90/90-19 M/C 52S TL/TT] 290,00PLN
- specjalnie do klasyków i czoperów
- płytka tłumiąca, zastosowana w przednim kole zapobiega drżeniu kierownicy
- nowo zastosowany profil zapobiega szybkiemu ścieraniu się opony


http://www.conti-bike.pl/product_info.p ... ucts_id=95
Awatar użytkownika
romanthorne
Posty: 538
Rejestracja: 24 listopada 2008, 22:59
Motocykl: Honda 250 Rebel
Lokalizacja: BRODNICA
Wiek: 79
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: romanthorne »

Mam taka oponę na tyle w Hondzie CB250.Bardzo dobra przyczepność.
Awatar użytkownika
CARO
Posty: 570
Rejestracja: 28 maja 2009, 11:10
Motocykl: Shadow 750
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 60
Status: Offline

conti blitz

Post autor: CARO »

dzieki, a na przodku jak ?
Awatar użytkownika
romanthorne
Posty: 538
Rejestracja: 24 listopada 2008, 22:59
Motocykl: Honda 250 Rebel
Lokalizacja: BRODNICA
Wiek: 79
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: romanthorne »

Na przodku w Virago trafił mi się leżak f-my AVON 100/90/19 i jest nieźle,nawet w deszczu.
Problem jak wjadę na drogę posypana drobnymi kamieniami-tłuką o błotnik,bo odległość od opony jest minimalna.Wracając do conti-blitz,jeśli tylna jest przyczepna,to czemu front miałby być gorszy?
Awatar użytkownika
CARO
Posty: 570
Rejestracja: 28 maja 2009, 11:10
Motocykl: Shadow 750
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 60
Status: Offline

oponka przod 535

Post autor: CARO »

dzieki Romanthorne
rozumiem ze smigasz na poj 535 i to 100/90/19 wchodza normalnie ??? bo w standarcie powinna byc mniejsza tj. 3.00/19

na forum widac ze koledzy z 700 i 1100 normalnie smigaja na 100/90/19

sry ze sie tak dopytuje.

a przy okazji znalazlem

http://www.opony1.pl/index.php?MENU=det ... =&IID=6357
misiekk6
Posty: 15
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, 16:13
Motocykl: yamaha virago XV750 uk
Lokalizacja: kildalkey Irland
Wiek: 52
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: misiekk6 »

Ja w maju założyłem w serwisie w Irlandi nowe opony na przód Kenda Mirage 100-90-19 h57 a na tył Avon 140-90 -15 MC-70h spisują się świetnie na tych drogach .W cześniej miałem Continental i nie były zbyt dobre na deszcz ,a wiadomo że deszcz tu pada bardzo często.
Awatar użytkownika
romanthorne
Posty: 538
Rejestracja: 24 listopada 2008, 22:59
Motocykl: Honda 250 Rebel
Lokalizacja: BRODNICA
Wiek: 79
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: romanthorne »

Caro,opona 100/90/19 wchodzi na przód do 535 ale prawie na styk z błotnikiem.Przejechałem juz tak z 3500 km i jest dobrze.Czasami zahałasuje jakiś mały kamyk. :chopper:
Awatar użytkownika
CARO
Posty: 570
Rejestracja: 28 maja 2009, 11:10
Motocykl: Shadow 750
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 60
Status: Offline

oponka przod 535

Post autor: CARO »

jasne dzieki wielkie - to wszystko wyjasnia, wezme pirelke route 66 100/90/19
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: EDDIE »

Dla bezpieczeństwa doradzałbym rozmiar 90/90R19 (ja mam taki rozmiar i pasuje jak ulał). To i tak sporo więcej niż 3.00-19
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
Awatar użytkownika
CARO
Posty: 570
Rejestracja: 28 maja 2009, 11:10
Motocykl: Shadow 750
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 60
Status: Offline

oponka przod 535

Post autor: CARO »

no tak 100 -ka na scisk, wiec zostaje 90 tka lub 3,25
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: EDDIE »

Ewentualnie 3,5
3,5 cala to i tak mniej niż 90 mm.
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
kiziur
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: kiziur »

Kupiłam w końcu Metzeller Perfect ME 77 na przód i tył. Ze względu na braki magazynowe w NetCarze obydwie są bezdętkowe, co mi nie robi wielkiej róznicy, zwłaszcza, że sprzedali w cenie dętkowej.

W porównaniu ze starymi ChengShinami są rewelacyjne, niebo a ziemia. Obiektywnie: na suchym przyczepność bardzo dobra, ciężko zblokować koło nawet przy panicznym hamowaniu, bardziej sportowy profil pozwala na bezpieczne głębokie położenie motocykla w zakręt (biedne podnóżki). Na mokrym przód się trzymał bez zastrzeżeń, tył parę razy lekko uciekł przy ostrej redukcji, ale nic groźnego. Awaryjnego hamowania w ulewie nie testowałam.

Generalnie polecam, bardzo dobra jakość za rozsądną cenę.
Awatar użytkownika
CARO
Posty: 570
Rejestracja: 28 maja 2009, 11:10
Motocykl: Shadow 750
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 60
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: CARO »

Kiziur a jaki masz rozmiar opony z przodu ?
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: EDDIE »

kiziur pisze:Kupiłam w końcu Metzeller Perfect ME 77 na przód i tył. Ze względu na braki magazynowe w NetCarze obydwie są bezdętkowe, co mi nie robi wielkiej róznicy, zwłaszcza, że sprzedali w cenie dętkowej.

W porównaniu ze starymi ChengShinami są rewelacyjne, niebo a ziemia. Obiektywnie: na suchym przyczepność bardzo dobra, ciężko zblokować koło nawet przy panicznym hamowaniu, bardziej sportowy profil pozwala na bezpieczne głębokie położenie motocykla w zakręt (biedne podnóżki). Na mokrym przód się trzymał bez zastrzeżeń, tył parę razy lekko uciekł przy ostrej redukcji, ale nic groźnego. Awaryjnego hamowania w ulewie nie testowałam.

Generalnie polecam, bardzo dobra jakość za rozsądną cenę.
W ulewie nie polecam testować hamowania na żadnym ogumieniu :!:
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
kiziur
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: kiziur »

CARO pisze:Kiziur a jaki masz rozmiar opony z przodu ?
3.00 - 18 dlatego mam komplet ME 77 (ten rozmiar to opona front/rear, kierunek bieżnika zależy od tego, gdzie zakładasz). Do 535 takich nie mają, pozostaje ME 11.
EDDIE pisze:W ulewie nie polecam testować hamowania na żadnym ogumieniu
Mnie na starych oponach raz się zdarzyło awaryjnie hamować w deszczu. Nigdy nie wiesz, kiedy Ci ktoś wyjedzie na boczne lub czołowe a wtedy za późno na rozmyślania, jak się opona na mokrym zachowuje.
Waldemar
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Waldemar »

Witam siostry i braci zwolenników jedynie słusznej linii w motoryzacji. :motorcycle:

Ja co prawda nie posiadam Virago ale bardzo bliskiego krewnego w postaci starej japonii z V-ką i kardanem - Honda CX500C '83.

Trafiłem do Was ponieważ potrzebuję pomocy w określeniu daty produkcji opon. Kilkoro z Was posiada opony Metzeler me77. Mógłby ktoś poszukać na swoich me77 znacznika daty produkcji u siebie?
Ja na swoich oponach nie mam nigdzie niczego w postaci XXXX, gdzie X to cyfra.
Po oznaczeniu DOT mam natomiast:
- z przodu DOT EB48 BEM166 (130/90-16)
- z tyłu: DOT EE1F BEM405 (3.50/19)

i dalej nic. Wg opisu, który znalazłem na stronie Metzeler'a powinny być 4 cyfry oznaczające tydzień i rok produkcji.
Czy te moje opony mogą być aż tak stare, że jeszcze nie było wtedy tego systemu oznaczeń?

pozdrawiam,
Waldemar
ODPOWIEDZ