Białoruś 2012

Ciekawe miejsca, propozycje wycieczek, co warto zobaczyc? Tematy związane z turystyką motocyklową
Awatar użytkownika
Adi
Posty: 85
Rejestracja: 22 czerwca 2010, 22:43
Motocykl: Virago 1100 '93r.
Lokalizacja: Białystok
Wiek: 55
Status: Offline

Białoruś 2012

Post autor: Adi »

Na wniosek Blunia przekazuję garść spostrzeżeń z naszego ostatniego wyjazdu do Mińska.

Na początku powiem tak: szkoda że obowiązują tam wizy. Chętnie jeździłbym w tamtym kierunku częściej.
Drogi mają lepsze niż u nas, samochodów zdecydowanie mniej. Etylina 95 w cenie po przeliczeniu na nasze - ~3,00 pln. Taki mały raj dla motocyklistów.

Obrazek

Obrazek

Obraz Białorusi kreślony przez polskie media jest zupełnie inny od rzeczywistości. Nie wiem dlaczego tak się dzieje.
W drodze powrotnej, stojąc na granicy, rozmawiałem z polakiem, który był pierwszy raz w tym kraju. Zacytuję go tutaj - "Toż to normalny europejski kraj :shock: "

Mińsk, tak jak cała Białoruś, zaskakuje czystością i ładem na ulicach. Nie ma śmieci, niedopałków papierosów, butelek, puszek w rowach itp. Po ulicach jeżdżą samochody takie jak u nas, nawet na oko, myślę że roczniki młodsze niż po polskich drogach. Sprzęt typu Łady, Wołgi widzieliśmy tylko może ze 3-4 razy. Tu dla mnie było kolejne duże zaskoczenie. Motocyklistów z kolei prawie zero. Nasza Yamaha wzbudzała zachwyt. Robili ludzie nawet przy niej zdjęcia :lol:

Kilka zdjęć z Mińska:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mińsk posiada dwie obwodnice ("kalco"). Pierwszą wchłonęło już miasto i drugą, którą jechaliśmy.
-to droga z 3 pasami ruchu i czwartym pasem technicznym. Qrdę - przecież nie jedno miasto w Polsce marzy o takiej obwodnicy. A teraz trzymajcie się - Białorusini rozpoczęli budowę trzeciej obwodnicy, będzie miała około 160 km długości :shock:
Ludzie których spotykaliśmy bardzo sympatyczni, pomocni. Ktoś na trasie zapraszał nas do domu na czaj, pani w CPN-e dała jednorazową rękawiczkę do nalewaka i życząc na koniec szerokiej drogi, celnik na granicy pomógł wypełnić deklarację celną... po prostu byłem w lekkim szoku.

Reasumując:
Jeśli ktoś chce wyrobić swoje zdanie na temat tego kraju, szczerze polecam wyjazd. W razie pytań służę pomocą.
Awatar użytkownika
Ragnar
Posty: 1384
Rejestracja: 27 sierpnia 2008, 21:30
Motocykl: Suzuki VL 1500
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Białoruś 2012

Post autor: Ragnar »

Potwierdzam. Przez około pięć lat przejeżdżałem przez Białoruś udając się do Moskwy, służbowo oczywiście, nie na moto. Dużo by pisać więc powiem tylko tyle: to co słyszycie o Białorusi to po prostu polityka. Dla nas liczą się ludzie, a tam są zaj...ci. Otwarci, nie tak jak u nas, chętni pomóc, nie tak jak u nas, itd.
podbiel
Posty: 1639
Rejestracja: 05 czerwca 2010, 14:09
Motocykl: virago xv750 '95
Status: Offline

Re: Białoruś 2012

Post autor: podbiel »

Te ich obwodnice to chyba pozostałości jeszcze po dawnym układzie. Na Ukrainie chyba jest podobnie. Duże samochody mają zakaz wjazdy do miast, cały tranzyt idzie tymi obwodnicami to i w miastach ruch mniejszy.
Awatar użytkownika
hetman
Posty: 439
Rejestracja: 17 kwietnia 2011, 21:48
Motocykl: Yamaha Virago 535 '89r
Lokalizacja: Radom
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Białoruś 2012

Post autor: hetman »

A jaki jest koszt uzyskania takiej wizy ??
Obrazek
Awatar użytkownika
robot
Posty: 45
Rejestracja: 14 maja 2012, 13:48
Motocykl: XV 750, DL 1000
Lokalizacja: Częstochowa
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Białoruś 2012

Post autor: robot »

Podbijam wcześniejsze pytanie... Dokładam jeszcze jedno ode mnie. Jak się załatwia taką wizę? Trzeba jechać do ambasady?


Wiem, wiem - pewnie można znaleźć wszystkie informacje u wujka google :mrgreen:
Awatar użytkownika
skipbulba
Posty: 2030
Rejestracja: 20 sierpnia 2010, 18:49
Motocykl: BMW k1200 LT
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Białoruś 2012

Post autor: skipbulba »

W normalnym europejskim kraju nie zsyła się ludzi do obozu za odmienne poglądy.
Było Virago XV 535, Dragstar XVS 1100 Classic, był Roadstar XV 1700 Silverado
Jest BMW K 1200 LT
---
Skip
Cruiseriders MC Poland
Mother Chapter
Awatar użytkownika
Adi
Posty: 85
Rejestracja: 22 czerwca 2010, 22:43
Motocykl: Virago 1100 '93r.
Lokalizacja: Białystok
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Białoruś 2012

Post autor: Adi »

robot pisze:Podbijam wcześniejsze pytanie... Dokładam jeszcze jedno ode mnie. Jak się załatwia taką wizę? Trzeba jechać do ambasady?


Wiem, wiem - pewnie można znaleźć wszystkie informacje u wujka google :mrgreen:

Trzeba pojechać do konsulatu Białorusi. Konsulaty są w Warszawie, Gdańsku, Białymstoku i Białej Podlaskiej. Jednorazowa wiza kosztuje 25 Euro. Po złożeniu dokumentów(wypełniony formularz, paszport, zdjęcie) odbiór paszportu z wklejoną wizą jest po 5 dniach roboczych. Trzeba dodatkowo wykupić ubezpieczenie, ale to niewielki koszt. O ile dobrze pamiętam dla 2 osób zapłaciłem 12 pln.
ODPOWIEDZ