Opłaty za autostradę na motocykl.

Ciekawe miejsca, propozycje wycieczek, co warto zobaczyc? Tematy związane z turystyką motocyklową
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Online

Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: toooomelo »

Ogólnie w cennikach za przejazdy autostradami i trasami szybkiego ruchu są ujmowane samochody osobowe i ciężarowe.
A jak jest z motocyklami? W Polsce i za granicą?
Gdzie motocykle są zwolnione z opłat, a gdzie muszą płacić?
Jak to wygląda w innych krajach?
Szczególnie rozchodzi mi się o kraje ościenne, np. Czechy i Słowację.
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
Awatar użytkownika
EcoRI
Posty: 98
Rejestracja: 21 czerwca 2014, 15:44
Motocykl: XV1100 XV500
Lokalizacja: Poznań
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: EcoRI »

Idealnie trafiłeś w to co mnie ostatnio interesuje :D
W przyszłym tygodniu chcę się wybrać do PZM, bo w necie właśnie te informacje są niezawsze jasne odnośnie motocykli
Jarek
Awatar użytkownika
DAREK.S
Posty: 2091
Rejestracja: 05 listopada 2008, 21:19
Motocykl: XV750, 1990; ST1300
Lokalizacja: Ruda Śląska
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: DAREK.S »

W Czechach i na Słowacji motocykle (bez wózka) są zwolnione z opłat. Powinna być gdzieś adnotacja w cennikach.
Tak wiele miejsc, tak mało czasu...
:chopper:
Nasze podróże:
Słowenia, Chorwacja, Węgry, Rumunia, Alpy-AT,CH,IT, Alpy-DE,CH,FR, Norwegia
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: Top Gun »

Nie ma adnotacji...po prostu nie ma motocykli w cennikach...
Słowacja - bez opłat
Czechy - bez opłat
Węgry - oplata za przejazd autostradami, obowiązuje wineta na drogi oznaczone M...
Austria - bez opłat, płatne niektóre odcinki górskie...
Szwajcaria - bez opłat, płatne niektóre odcinki górskie...
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
Adi
Posty: 85
Rejestracja: 22 czerwca 2010, 22:43
Motocykl: Virago 1100 '93r.
Lokalizacja: Białystok
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: Adi »

Top Gun pisze:Nie ma adnotacji...po prostu nie ma motocykli w cennikach...
Słowacja - bez opłat
Czechy - bez opłat
Węgry - oplata za przejazd autostradami, obowiązuje wineta na drogi oznaczone M...
Austria - bez opłat, płatne niektóre odcinki górskie...
Szwajcaria - bez opłat, płatne niektóre odcinki górskie...
Szwajcaria bez opłat ???
Coś się zmieniło, czy wcisnęli mi na stacji benzynowej 3 lata temu?
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: Top Gun »

,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
DAREK.S
Posty: 2091
Rejestracja: 05 listopada 2008, 21:19
Motocykl: XV750, 1990; ST1300
Lokalizacja: Ruda Śląska
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: DAREK.S »

Top Gun pisze: Szwajcaria - bez opłat, płatne niektóre odcinki górskie...
Czyli wg PZMOTU jednak opłaty w Szwajcarii są. Do tych informacji podawanych przez PZMOT trzeba jednak podchodzić z pewną rezerwą bo nie zawsze mają aktualne dane i zawsse lepiej sprawdzić na stronach danego kraju. PZMOT swojego czasu nie wspominał na przykład o tańszych, 10 dniowych winetach dla motocykli na Węgrzech.
Top Gun pisze:Nie ma adnotacji...po prostu nie ma motocykli w cennikach...
Rzeczywiście PZMOT nie wspomina o motocyklach ale brakuje u nich istotnej informacji ze stron słowackich dalnic że opłaty dotyczą pojazdów dwuśladowych.
Nie wiem jak teraz ale na czeskich stronach było kiedyś info o braku opłat dla motocykli jednośladowych (bez bocznych wózków).
Tak wiele miejsc, tak mało czasu...
:chopper:
Nasze podróże:
Słowenia, Chorwacja, Węgry, Rumunia, Alpy-AT,CH,IT, Alpy-DE,CH,FR, Norwegia
Awatar użytkownika
Pandik
Posty: 2755
Rejestracja: 22 kwietnia 2012, 19:55
Motocykl: Borsuk
Lokalizacja: Czerwionka
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: Pandik »

Austria bez opłat? Kurde muszę sprawdzić. Co do Węgier to winietka na 10dni to jakieś 5 ojro i kupujesz przez neta (nie potrzeba naklejki, przychodzi na maila i z bani). Czechy i Słowacja zawsze były darmowe dla moto.

[edit] tak czytam i autobany chyba jednak płatne na Słowacji...
Awatar użytkownika
jmc
Posty: 143
Rejestracja: 19 czerwca 2015, 08:23
Motocykl: burdel na kołach 750
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: jmc »

Wg PZMot na Słowacji "Z obowiązku posiadania winietki zwolnione są pojazdy 2-kołowe np. motocykl, natomiast motocykl z przyczepą musi posiadać winietkę."

Podobnie w Czechach opłaty dotyczą wyłącznie samochodów.

W Austrii i na Węgrzech są specjalne winietki dla motocykli.

Inna sprawa czy wyjeżdżając motocyklem za granicę na pewno chcesz się poruszać autostradami :mrgreen:
w kasku każdy motocyklista jest przystojny :cool:
Awatar użytkownika
Pandik
Posty: 2755
Rejestracja: 22 kwietnia 2012, 19:55
Motocykl: Borsuk
Lokalizacja: Czerwionka
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: Pandik »

Bardziej myślę pod taki kątem że lepiej winietkę mieć bo akurat trafi się kawałek płatnej drogi i kontrola, albo list w skrzynce po powrocie z urlopu ;)
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Online

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: toooomelo »

jmc pisze:... czy wyjeżdżając motocyklem za granicę na pewno chcesz się poruszać autostradami
Niekoniecznie chcę jeździć autostradami czy drogami szybkiego ruchu. Ale czasami może trafić się potrzeba szybkiego przejazdu czy skrócenia sobie drogi.
Wtedy lepiej wiedzieć co gdzie i jak.
Mandaty za jazdę "na gapę" są bardzo drogie ;-)
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: leszekk »

Jeśli ktoś nie dowierza lub ma wątpliwości co do aktualności danych na stronie PZMot zawsze może skorzystać z witryny bardziej prężnej organizacji:
https://www.adac.de/reise_freizeit/maut/default.aspx
Tłumacz google'a daje radę.
Według ADAC zarówno Austria jak i Szwajcaria wymagają uiszczenia opłat za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu. W Austrii do wyboru trzy rodzaje winiet (10 dni, 2 miesiące i roczna) W Szwajcarii roczna (ważna także w grudniu roku poprzedzającego i styczniu roku następnego ale dla motocyklistów to raczej żaden bonus, zwłaszcza w tym kraju).
Wymagane jest umieszczenie winiety na motocyklu na "trudno wymiennej części" zatem naklejenie winiety na boczku czy "jajku" może być źle widziane przez ewentualną kontrolę ;-)
Słowacja nie wymaga opłat za motocykle.
Czechia posuwa się w tej kwestii dalej i z opłat zwalnia także trajki.
Niemcy na razie opłat nie pobierają
Słowenia - jest opłata za motocykle (taniej niż samochód) - winieta na 7 dni, pół roku i rok.
W Chorwacji opłata pobierana na bramkach - jest tańsza taryfa dla motocykli (także z wózkiem), trajek i quadów.
Czarnogóra - opłata za przejazd tunelem na E80 na trasie Podgorica-Bar (motocykle, trajki i quady taniej)
Bułgaria - motocykle nie płacą (opłaty za promy i mosty na Dunaju)
Rumunia - motocykle nie płacą
Macedonia - są opłaty na M1, M3 i M4
Serbia - są opłaty (dla motocykli niższe)
Grecja - motocykle płaca taniej
Węgry - elektroniczna winieta wymagana na autostradach (ta sama cena jak za samochód)
Hiszpania - opłaty pobierane przez operatorów autostrad, motocykle płacą. Drogi ekspresowe wolne od opłat
Portugalia - opłaty dla motocykli są. Nie nocować na parkingach przy płatnej autostradzie bo jeśli przekroczymy 12 godzin od jednego punktu poboru opłat do drugiego to skasują podwójnie. Zresztą - kto chciałby jechać do Portugalii
Francja - opłaty za trajki i motocykle z wózkami są takie jak za motocykl luzem
Dania - opłata za mosty/tunele
Norwegia - motocykle nie płacą
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Pablo_kat
Posty: 299
Rejestracja: 11 lipca 2013, 00:55
Motocykl: XV1100--->XV1900
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: Pablo_kat »

Austria na 100% ma. W PZM kupowane, na 10 dni - 35zł.
Awatar użytkownika
Ragnar
Posty: 1382
Rejestracja: 27 sierpnia 2008, 21:30
Motocykl: Suzuki VL 1500
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: Ragnar »

leszekk dzięki za wyczerpujący opis ale...
Węgry - winieta 10- dniowa tańsza niż na auto.
Co do Czech mam wątpliwości, chyba że w tym roku zmiana jest. W ubiegłym obowiązywała opłata za przejazd autostradą.
Jakby nie było, warto przekraczając granicę poświęcić 5 minut na zasięgnięcie języka, żeby potem ździwienia nie było :-D
Awatar użytkownika
Winnetou
Posty: 3713
Rejestracja: 15 maja 2008, 22:01
Motocykl: niemiecki
Lokalizacja: Augsburg(Bawaria)
Wiek: 57
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: Winnetou »

Szwajcaria(ok 30 Euro/rok) i Austria(najtansza chyba ok 4.Euro) wymaga od motocyklistow winiete(wiem,bo bywam :wink: )
Wiadomosci klamia :mrgreen:
Pozdrawiam z kraju wolnego od oplat drogowych ponizej 3,5 tony :motorcycle:
Jedni umieją drudzy"umią"...

"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój"
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: leszekk »

Ragnar pisze:Węgry - winieta 10- dniowa tańsza niż na auto.
Kategorie pojazdów na Węgrzech określono następująco:
D1 Motorräder, Pkw bis 3,5 t zGG (auch mit Anhänger)
Motocykle, samochody osobowe o DMC do 3,5t (także z przyczepą)
D2 Kfz bis 3,5 t zGG und über 7 Sitze, Wohnmobile
Pojazdy o DMC do 3,5t posiadające ponad 7 miejsc oraz kampery
Faktem jest, że w tabelce opłat jest "drobnym drukiem" dodany wyjątek - dla motocykli winieta tygodniowa (10 dni) dla kategorii D1 za 1470 HUF czyli ponad dwa razy tańsza.
Hau, hau - odszczekałem.
Swoją drogą te Węgry to interesujący przypadek - oni poza pomysłami powrotu do komunizmu wprowadzają także układ dziesiętny odmierzania czasu: 1 tydzień = 10 dni ...
Co do Czech mam wątpliwości, chyba że w tym roku zmiana jest. W ubiegłym obowiązywała opłata za przejazd autostradą.
Nie byłem, nie wiem. Niemcy piszą:
Bestimmungen für Motorräder
Motorräder und Trikes benötigen keine Vignette.
czyli
Przepisy dla motocykli
Motocykle i trajki nie potrzebują winiety.
Jakby nie było, warto przekraczając granicę poświęcić 5 minut na zasięgnięcie języka, żeby potem zdziwienia nie było :-D
A, to zawsze.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: leszekk »

Winnetou pisze:Pozdrawiam z kraju wolnego od oplat drogowych ponizej 3,5 tony :motorcycle:
Informuj na bieżąco o planach zmian w tej materii. No i podpowiadaj jak unikać jak już wprowadzą ;-) bo nie sztuka pojechać i zapłacić ...
Kiedyś chciało mi się kluczyć 2 godziny po gruntówkach w Słowenii żeby uniknąć konieczności wykupienia winiety. Następnym razem pojechałem przez Węgry, co wprawdzie pozwoliło zaoszczędzić kilka groszy na opłatach, ale trzeba było zapłacić za płyn do spryskiwaczy szyb bo robactwa wszelkiego natłukłem jak na Mazurach.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: kris2k »

Słowacja bez opłat. Węgry cos ponad 1400forint na 10 dni, ile dokladnie musialbym spojrzeć na kwitek, kupisz na granicy, bez naklejek. I radze wykupić. Rumunia dla motocykli bez opłat. Ponadto w Rumunii samochody jeden dzień mają za darmo. Powyżej należy wykupić rowiniete, tak jak na wegrzech maja system elektroniczny. I na Węgrzech uważać z prędkością na autobanach bo czeszą dość ostro.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: leszekk »

kris2k pisze:Rumunia dla motocykli bez opłat. Ponadto w Rumunii samochody jeden dzień mają za darmo. Powyżej należy wykupić rowiniete, tak jak na wegrzech maja system elektroniczny.
O motocyklach pisałem. O samochodach - cóż, nie wiem skąd czerpałeś swą wiedzę, ale według ADAC i witryny www.roviniete.ro, na której można zakupić winietę stoi napisane, że jest obowiązkowa (a przejrzałem chyba w czterech językach). Dla samochodów osobowych najkrótszy czas, na jaki można wykupić winietę wynosi 7 dni (koszt 3 EUR) - nic nie ma o jednym dniu gratis a to, że nie jest oferowana winieta jednodniowa (jak dla cięższych pojazdów) nie oznacza chyba, że można bez. Jeśli masz jakieś wiarygodne źródło informacji o darmowym korzystaniu z dróg w Rumunii to podeślij - jestem zainteresowany.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: kris2k »

Leszku, informacje zaczerpnąłem na miejscu, od poznanych motocyklistów oraz dwóch kolegów z którymi nocowaliśmy na jednej kwaterze którzy jak się okazało pracują w straży granicznej. Zresztą na stronie pzmtravel jest to również napisane jeśli chodzi o samochody do 3,5tony. O motocyklach nic nie napisali ale roviniety nie potrzeba.
https://www.pzmtravel.com.pl/informacja ... owych.html

Sprawdzilem cenę winiety 10dniowej na wegry 1470 forint.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: leszekk »

kris2k pisze:Leszku, informacje zaczerpnąłem na miejscu, od poznanych motocyklistów oraz dwóch kolegów z którymi nocowaliśmy na jednej kwaterze którzy jak się okazało pracują w straży granicznej. Zresztą na stronie pzmtravel jest to również napisane jeśli chodzi o samochody do 3,5tony. O motocyklach nic nie napisali ale roviniety nie potrzeba.
https://www.pzmtravel.com.pl/informacja ... owych.html
Jedno się zgadza - zarówno ADAC jak i PZMtravel w tabelkach nie mają ceny na winietkę jednodniową dla samochodów do 3,5t DMC. Nigdzie nie jest napisane, że masz darmowy przejazd przez Rumunię. Gdyby tak było, byłoby napisane (podobnie jak dla motocykli) - winieta nie jest wymagana jeśli tranzyt przez Rumunię będzie trwał tylko kilka godzin. Nie oszukujmy się - tu nie chodzi o naszą (kierowców) wygodę a o wpływy do budżetu. Jeśli jedziesz na kilka dni kręcić się po Rumunii, koszt 3 EUR nie powala i jest w jakiś sposób proporcjonalny z cenami winiety miesięcznej czy rocznej. Jeśli jedziesz tranzytem, podróż zajmie Ci 10-12 godzin a koszt 3 EUR będzie nieodczuwalny (więcej zapłacisz za most czy prom do Bułgarii) - mieli wprowadzić winietę dzienną za 0,75 EUR? Drożej by kosztowało przetwarzanie danych.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: kris2k »

Leszku, jest napisane na stronie do której link podałem. Z tym że jeśli wjeżdżasz w danym dniu o 23 to za darmo możesz się poruszać tylko do 24, jeśli jedziesz dluzej już jest rovinieta wymagana. Informacje te zaczerpnąłem od wspnianych rumuńskich kolegów a strona pzmtravel tylko je uwiarygadnia.
Ja również uważam ze koszt winiety jest znikomy, szczególnie w porównaniu z opłatami w Polsce, a tybardziej nie namawiam do omijania opłat. Dzielę się tylko uzyskanymi informacjami.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: leszekk »

RUMUNIA

Przejazd autostradami i drogami jest płatny w formie winietek (rovignette). W październiku 2010 system winietek naklejanych został zastąpiony przez system winietek elektronicznych. Wjeżdżając na teren Rumunii kierowca winien wykupić e-winietkę (e-rovigniette). E-winietki są do nabycia w urzędach pocztowych i na stacjach paliwowych koncernu Petrom, Mol, Rompetrol i w agencjach Scalla, Speedy, Medina i Pasaj. Wykupując e-winietkę kierowca podaje swoje dane oraz dane rejestracyjne samochodum i ilość dni pobytu na terenie Rumunii, które są wprowadzane do bazy danych centrum informacji drogowej Cestrin. Kamery zamontowane wzdłuż dróg i policja drogowa sprawdza tablice rejestracyjne pojazdów. W przypadku niedostatecznego opłacenia taksy drogowej nakłada mandaty w wysokości od 250 do 4500 RON. Cena winietki (w ?) zależy od kategorii pojazdu, czasu pobytu i kategorii emisji spalin.
Tabela opłat, w której dla samochodów osobowych przy okresie ważności 1 dzień widnieje znak '-' - nie "bez opłat" czy "gratis".
Uwaga: Winietka 1-dniowa ważna jest tylko w dniu wydania. W praktyce oznacza to, ze winietka zakupiona o godz.23 ważna jest tylko 1 godzinę.
Jak rozumiem, jest to informacja dla tych, którzy taką winietę KUPILI bo na ich pojazdy taki produkt istnieje.

Analizując zapisy tak witryny https://www.pzmtravel.com.pl/informacja ... owych.html jak https://www.adac.de/reise_freizeit/maut/ i https://www.roviniete.ro/ upierać się będę, że jadąc samochodem osobowym należy wykupić przynajmniej trzydniową winietę (bo tańszych nie ma). Te trzy witryny i ich treść w sześciu znanych mi językach utwierdza mnie w przekonaniu że: albo Rumuni to naród skazany na wymarcie bo nie umieją zadbać o swoje interesy albo Rumuni to naród, który nie potrafi sformułować jednoznacznych regulaminów korzystania z dróg albo Ty zostałeś wprowadzony w błąd ;-)
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: kris2k »

Leszku, nie wiem jak interpretować owe zapisy na podanych stronach. Dla mnie jest to nielogiczne. Dlatego też pytałem i uzyskałem info że za jeden dzień korzystania z autostrad oplata nie jest wymagana. Oczywiście nie jest to informacja w 100% pewna i jak piszesz miglem zostać wprowadzony w błąd choć akurat w tym przypadku nie sądzę.
Jak widzisz nie ma też nigdzie zamieszczonej informacji dotyczącej motocykli, a te też są zwolnione z opłat.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Opłaty za autostradę na motocykl.

Post autor: leszekk »

Ta informacja (o braku opłat za motocykle w Rumunii) jest dostępna - wykorzystałem informację ze strony ADAC
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
ODPOWIEDZ