Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Testy, komentarze i opinie o wszelkich akcesoriach i produktach motocyklowych
OsiekSławno
Status: Offline

Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: OsiekSławno »

Witam. Od jakiegos czasu moją virówke trzymam ze tak powiem kąciku mini garazu w ktorym jest auto.. Jest ogromnie głupio ze musze ją tak prymitywnie trzymac w ramach tego moj kumpel z resztą paki powiedzieli ze pomogą mi. Ok ale nie mam pojęcia jak to sie zacząc mam narzędzia i spoko kumpli co pomoga mi chętnie. Dodam tak chciałbym zeby był w miare tzn :

Wysoki 2.5m ,dl.2,5 a szerokosc z 4 m obecnie ma do polowy daszek ok 2m ledwo dc i szer ta sama

Moze mi ktos dokladnie objaśnic jak sie zaczać dyspomuje materiałami budowlanymi tzn blachy mam pare takich beleczke w miare grubych nie jakis zapalek
Co mi poradzicie z tej budy co moge zrobic piszcie prosze swoje pomysły.Bo nie dam rady sam.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fbb ... 3c850.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/450 ... 2cd33.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4be ... 13d39.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c2d ... 1e7b0.html

chce zbudowac z Blachy tzn mam jej troche wiec moge wykorzystac ale deski nie odpadaja etc bo tez moze znajomy mi zalatwic
Awatar użytkownika
motobambo
Posty: 350
Rejestracja: 26 stycznia 2009, 10:08
Motocykl: Junak
Lokalizacja: Pińczów
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: motobambo »

zacznij od planu , musisz miec własny plan jesli to jest "budynek gospodarczy" musisz to zgłosić do powiatu ze chcesz taki stawiac :) (czego dokładnie nie jestem pewien odnośnie blaszaka) następnie musisz mieć metalową konstrukcje-szkielet garażu i ładnie powiercic ponitowąc i założyc brame ... ale to sie łatwo pisze wiem ze zrobieniem bedzie wiekszy kłopot :) zycze powodzenia poszukaj w sieci jakiegos projektu amatorskiego lub profesjonalnego jak samemu zrobić :rock:
Żubr
Posty: 361
Rejestracja: 17 sierpnia 2009, 12:53
Motocykl: XV 750
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 39
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: Żubr »

Ja bym nie kombinował i zrobił tak. Pozwolenie na obiekt tam do 20 m2 i wysokości chyba 4 m nie potrzebujesz zezwolenia, o ile nie jest trwale połączony z gruntem (ława, stopa,płyta,pale..)
Skołowałbym płyty betonowe, nie wiem jak konkretnie się nazywają (na oko 50x100 z dużą ilością otworków) lub skołować takie bloczki betonowe o kształcie sześciokąta i wysokości koło 20 cm. Wtedy ułożyć ze 4 koło siebie i położyć na to płaską kaflę chodnikową.

Ustaw te płyty w każdym narożu, następnie skołuj kątowniki stalowe, zrób obrys garażu, następnie z kątowników zrobisz słupki i na górze też zapodasz takim samym kątownikiem. pomiędzy słupki w narożach nalezy zmontować stężenia, pionowe oraz ukośne, aby ściana zyskała na sztywności. Będzie to wykonywać etapami, wykonasz jedna ścianę, następnie drugą i z kumplami zmontujecie już jeden narożnik. Te ściany będą robione na gruncie, "w powietrzu" się nie uda. I w ten sposób Będziesz mieć garaż zamknięty od 3 stron. Następnie kwestia zamknięcia garażu od budy z psem. Albo wykorzystasz istniejącą osłonę, albo zbudujesz nową niezależną.
Problemem i to dużym będzie wykonanie styków elementów. Może sa jakieś obręcze stalowe, opaski, coś w tym kierunku.
Zanim zaczniesz budować, lepiej rozrysuj sobie każdy węzeł i to jak go wykonasz.
Popatrz na allegro, są tam sprzedawcy co mają takie gotowe garaże, pooglądaj fotki i skorzystaj z ich koncepcji, po co tworzyć jakiś dziwny twór.
Belki widziałbym jedynie jako krokwie na dach z podcięciem (nie za dużym, aby nie ścieło) Dach spadzisty, jednokierunkowy aby to śnieg niepotrzebnie nie zalegał.
Obrazek ..."Strażnik Światła w każdym z nas"...
Awatar użytkownika
motobambo
Posty: 350
Rejestracja: 26 stycznia 2009, 10:08
Motocykl: Junak
Lokalizacja: Pińczów
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: motobambo »

... no spoko tylko ja mówie o własnym planie! nie jakiś plan budowy :P
Żubr
Posty: 361
Rejestracja: 17 sierpnia 2009, 12:53
Motocykl: XV 750
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 39
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: Żubr »

a to tak :)
Nasz kolega bez dobrego planu nie ruszy :drunksmile:
Obrazek ..."Strażnik Światła w każdym z nas"...
OsiekSławno
Status: Offline

Re: Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: OsiekSławno »

a macie moze jakis link szkieletu moze ? cos takiego bo ja po necie znalazlem 1 i to juz widze ze nie wypali bo aluminimum mnostwo trzeba wykorzystac jakis bajerow cudów wręcz..
Żubr
Posty: 361
Rejestracja: 17 sierpnia 2009, 12:53
Motocykl: XV 750
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 39
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: Żubr »

zobacz allegro
Obrazek ..."Strażnik Światła w każdym z nas"...
OsiekSławno
Status: Offline

Re: Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: OsiekSławno »

wlasnie patrze ale kasiora taka nie dysponuje zeby kupic garaz musze wszystkos samemu robic dodam ze materialy moge miec praktycznie za 0 zlotych tzn blache bo mam jej w miare duzo
Żubr
Posty: 361
Rejestracja: 17 sierpnia 2009, 12:53
Motocykl: XV 750
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 39
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: Żubr »

Obrazek ..."Strażnik Światła w każdym z nas"...
Awatar użytkownika
mytek1
Posty: 1107
Rejestracja: 21 września 2009, 18:10
Motocykl: xv535,vt1100,vs1400
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: mytek1 »

Z tego co się orientuje to bez planu można budować budynki bez fundamentu, a z fundamentem, to bodajże 20m² na 5 lat, czy jakoś tak. Na "blaszaka" nikt planu nie robi.
Co do przeróbki tej "budy", to pierwsze zagwarantuj psu jakieś inne miejsce, później zastanów się z której strony chcesz mieć drzwi, i jak jest wykonana ta buda?? Konstrukcja jest z elementów metalowych, czy drewnianych?? A później dopiero planuj co i jak, czy burzyć to co jest i budować od nowa, czy dobudowywać do tego, bo tak też się zapewne da.
Jaką konstrukcję ma ta buda??, i jakie są dokładnie jej wymiary?? możesz dobudować symetrycznie drugą połówkę i będzie całość, jak drzwi Ci spasują z tej strony, a jak nie to trzeba burzyć i od podstaw budować.
Czasem wydawać się może, że życie nie ma sensu, kiedy nic nie ma dla ciebie znaczenia, nudzisz się... Wtedy wsiądź na motocykl i jedź... tylko ty, maszyna, droga i szeroki horyzont...
Żubr
Posty: 361
Rejestracja: 17 sierpnia 2009, 12:53
Motocykl: XV 750
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 39
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: Żubr »

Nie mówię pod kątem kupna, przeglądnij oferty i zobacz jakie rozwiązania się powtarzają, stężenia itp. W ten sposób skombinujesz coś na co masz materiały.
Podpatrz rozwiązania. Gotowego schematu w necie o tak chyba nie dostaniesz, bo to jest jak każdy inny produkt za który trzeba zapłacić.
Uważnie przeglądnij rozwiązania. Złap skalę co ile słupek zależnie od wysokości itpp
Obrazek ..."Strażnik Światła w każdym z nas"...
OsiekSławno
Status: Offline

Re: Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: OsiekSławno »

zastanawia mnie jak te plyty wygladaja :P i skad je wziasc ?
Żubr
Posty: 361
Rejestracja: 17 sierpnia 2009, 12:53
Motocykl: XV 750
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 39
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: Żubr »

płyty mają ograniczyć podatność garażu na osiadanie. Nacisk przedstawia sie w postaci siły pionowej N na powierzchnię "fundamentu" czyli q=N/A < qo gdzie q0-naprężenie dopuszczalne/graniczne/krytyczne gruntu. Krótko mówiąc im większa płyta tym mniejsze osiadanie będziesz mieć, co wiąże się krótko mówiąc ze stabilniejszą konstrukcją. Powyższe wywody są obrazowe, bo do Twojego garażu dojdą jeszcze siły poziome, a więc moment zginający. Dlatego warto skołować jakąś płytę.

Jeśli nie masz, a masz chęci to taką płytę możesz sam wykonać, zrobisz szalunek z desek, ułożysz pręty zbrojenia i zalejesz betonem. Na składach może i Castoramie można kupić już gotową mieszankę betonową, jedynie dodajesz wody i mieszasz. Musiałbyś kupić jedynie pręt zbrojeniowy, żebrowany cos koło fi 8 i zazbroić powiedzmy co 10 cm. Zarówno dół i górę.
I masz płytę :) Albo daj rzadziej pręty i nawet starą siatkę ogrodową z drobnym okiem, tak abyś tylko zalał mieszanką.
Obrazek ..."Strażnik Światła w każdym z nas"...
Awatar użytkownika
Marek73
Posty: 5138
Rejestracja: 05 września 2007, 08:51
Motocykl: była Virago 750 jest CZARNY WALDEK
Lokalizacja: Kotla
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: Marek73 »

Budynki gospodarcze o powierzchni do 25 m2 można budować na podstawie zgłoszenia w Starostwie. Składa się wniosek, rysunek (może być własnoręczny), mapkę działki z naniesionym obiektem (odręcznie) i tytuł własności gruntu. Nie pobierają na tą okoliczność opłat. Po 30 dniach otrzymuje się zgodę (lub nie) na budowę. Starostwo również nie wymaga odbioru.
Tylko nigdzie nie może być słowa o garażu, bo ten już nie korzysta niestety z preferencji.

Tak przynajmniej było w zeszłym roku gdy swojemu garaż stawiałem.
Awatar użytkownika
Winnetou
Posty: 3713
Rejestracja: 15 maja 2008, 22:01
Motocykl: niemiecki
Lokalizacja: Augsburg(Bawaria)
Wiek: 57
Status: Offline

Re: Pomoc chciałbym zbudowac garaz a jestem Zielony

Post autor: Winnetou »

Żubr pisze:kupić jedynie pręt zbrojeniowy, żebrowany cos koło fi 8 i zazbroić powiedzmy co 10 cm.
No i...bunkier gotowy! :bravo:
Jedni umieją drudzy"umią"...

"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój"
ODPOWIEDZ