Stukanie po wymianie oleju.

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Tomash
Status: Offline

Stukanie po wymianie oleju.

Post autor: Tomash »

Witam,
Poczytałem trochę tematów o stukaniu ale nie znalazłem dokładnie tego co dzieje się w mojej 535.

Wymieniłem świece, olej i filtr oleju.
Poprzedni właściciel nie wiedział jaki był dokładnie olej wiec postawiłem na Motul 5000 10w40 półsyntetyczny.

Przy wymianie wlałem tyle oleju ile wyleciało (2,5l). Sprawdzam poziom a tu już zapełniony całe to oczko do sprawdzania olejem. (Sorry nie znam fachowej nazwy :) ). Zdziwiłem się bo wlałem mniej niż zaleca instrukcja.

Po przejechaniu ok 40km od wymiany słyszę stukanie w przednim cylindrze. Stukanie słychać trochę na postoju i w tedy jest nierównomierne i pojawia się co kilka naście sekund.

Głośniejsze stukanie słychać również przy ruszaniu i na niskich obrotach przy przyśpieszaniu. Przy wyższych obrotach nic nie słychać....

Jakieś sugestie?
Nie jestem specjalistą i nawet wymiana oleju była wyzwaniem więc głównie chodzi o to czy muszę się przejmować a jak tak to co to może być?

Dzięki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Stukanie po wymianie oleju.

Post autor: kyller »

1.poziom oleju
minimalne odchylenie od pionu -a przeciez nie ma centralki - powoduje znaczne zafałaszowania rada zawsze lac tyle ile mówi manual
2.stukanie
nie chce krakac (nie słysząłem wiec ciezko diagnozowac) ale o ile faktycznie ze stukaniem jest tak jak mowisz to masz poszło ułożyskowanie korbowodu
jak sprawdzic czy to to
motocykl na luz
wykrecasz obie swiece
odkrecasz duza zaslepkę na lewej pokrywie
klucz na wał i krecisz w prawo
ceinki srubokret w gniazdo swiecy -krecic powoli - wyczuwasz w która strone idzie tłok ,
idzie do góry mija GMP i zaczyna isc w doł po jakichs 2 cm ruchu w dól przestajesz krecic i grubszym srubokretem prubujesz przesunac tłok w dół , albo pukasz w srubokret solidnie reka
jesli masz wywalone łożysko korbowodu to wyczujesz minimalne przesuniecie tłoka przy nacisku srubokretem albo usłyszysz stuk przy uderzeniu w srubokret
ja wiem bez wprawy ciezko ale powtórz manewr z tylnym cylindrem
to jesli przednie łozysko poszło wyczujesz różnice
BTW to z reguły nie jest wina oleju tylko simmera na wale
jak dopiero sie zaczeło to nie jest zle
ale
1dobry mechanik zaden pane zenek co emzetki naprawia
2byc moze uda sie tylko wymienic panewki + naprawa tego co to spowodowało
Tomash
Status: Offline

Re: Stukanie po wymianie oleju.

Post autor: Tomash »

Dzięki wielkie za odpowiedź.

Zapomniałem jeszcze dodać że stukania nie ma gdy silnik jest zimny.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jacek71
Posty: 365
Rejestracja: 13 sierpnia 2009, 20:53
Motocykl: DS 1100
Lokalizacja: Częstochowa
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Stukanie po wymianie oleju.

Post autor: jacek71 »

Może poprzedni właściciel :!: nie był do końca uczciwy i nalał czegoś co ładnie wyciszyło te stuki- jakiś magiczny olej ,bo jak po wymianie zaczeło ci stukać to tylko tak bym to rozumiał.
Bulgotanie to piekny dżwięk i doznanie.

Było Virago 535 , Drag Star 650 Classic , Yamaha Road Star 1700 ,XVS 950 MS ,Shadow 600, DL 650 V-STROM , DS 650 Custom ,znów XVS 950 ,Drag Star 1100 i Virago 125 żony
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Stukanie po wymianie oleju.

Post autor: kyller »

nie ma magicznego płynu wyciszjacego stukanie
jak na zimno nie stuka to uprawdapadabnia teorie o łozysku korbowodu

a ze własciciele sa nieuczciwi ?
ze swieca szukac kogoś kto sie przyzna ze motocykl ma silnik do remontu


znam 3 przypadki motocykli z forum które były zdrowo uszkodzone
a poszły do ludzi (poza forum) i z pewnoscia własciciele nic nie powiedzieli bo nikt motocykla z rozpierdzielona głowica czy wałem by nie kupił
Awatar użytkownika
jacek71
Posty: 365
Rejestracja: 13 sierpnia 2009, 20:53
Motocykl: DS 1100
Lokalizacja: Częstochowa
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Stukanie po wymianie oleju.

Post autor: jacek71 »

Ja wiem że magi to tu nie ma ,miałem na myśli tylko to że wiesz do oleju doleje tam jakiegoś teflonu czy innego wynalazku i już trochę ciszej pracuje silnik ,pamiętam jak nie tak dawno temu ktoś z forumowiczów pytał jak właśnie wyciszyć silnik swojej lali i został lekko zbluzgany że podkłada kolegom świnie :oops: bo chciał sprzedać czy jakoś tak się tłumaczył,no ale tak jak mówisz kyller -zeświecą szukać.... :arrow:
Bulgotanie to piekny dżwięk i doznanie.

Było Virago 535 , Drag Star 650 Classic , Yamaha Road Star 1700 ,XVS 950 MS ,Shadow 600, DL 650 V-STROM , DS 650 Custom ,znów XVS 950 ,Drag Star 1100 i Virago 125 żony
Tomash
Status: Offline

Re: Stukanie po wymianie oleju.

Post autor: Tomash »

No to może mi się ciekawie zacząć sezon :/.

No to jeszcze pytanie kluczowe: jeśli to łozysko korbowodu to orientacyjnie wiecie ile to pociągnie z mojej kieszeni?
azalian
Posty: 39
Rejestracja: 06 kwietnia 2010, 10:59
Motocykl: yamaha virago XV 750 - 95 r. poprzednio 535
Lokalizacja: Wołomin
Wiek: 56
Status: Offline

Re: Stukanie po wymianie oleju.

Post autor: azalian »

Witam. Według mnie to masz za mały poziom oleju. W 535 według instrukcji wchodzi 2.6 l oleju bez wymiany filtra, a z wymianą 2.8 l. Po zalaniu oleju gdy okienko kontrole było zakryte należy uruchomić silnik. Wtedy olej dojdzie wszędzie i poziom oleju spada w okienku. Wtedy ponownie trzeba dolać pozostała ilość oleju. Spróbuj dolać oleju może to pomoże.
Obrazek


takie cacka to tylko w.........erze
Tomash
Status: Offline

Re: Stukanie po wymianie oleju.

Post autor: Tomash »

azalian pisze:Witam. Według mnie to masz za mały poziom oleju. W 535 według instrukcji wchodzi 2.6 l oleju bez wymiany filtra, a z wymianą 2.8 l. Po zalaniu oleju gdy okienko kontrole było zakryte należy uruchomić silnik. Wtedy olej dojdzie wszędzie i poziom oleju spada w okienku. Wtedy ponownie trzeba dolać pozostała ilość oleju. Spróbuj dolać oleju może to pomoże.
Dzięki ale też tak myślałem. Dolałem i to samo niestety.
Pozrd
ODPOWIEDZ