Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Tematy związane z gażnikami
Awatar użytkownika
ayo007
Posty: 1207
Rejestracja: 12 września 2007, 21:51
Motocykl: yamaha virago 1100
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie
Wiek: 55
Status: Offline

Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: ayo007 »

Witam wszystkich
Powodowany chęcią poznawczą sprzętu na którym jeżdżę, a raczej tego, ze nie lubię żyć w nieświadomości, postanowiłem przyjrzeć się tematowi tabu jakim są gaźniki. Zagadnienie było ze względu na swoją oczywistą trudność i fakt, ze nigdzie nie ma polskich opracowań na ten temat faktycznie dość skomplikowane ale wyszłem z założenia, ze jeśli ktoś już przede mną myślał na ten temat (piszę o inżynierach którzy go skonstruowali), i skoro coś takiego wymyślił dlaczego by nie prześledzić toku jego rozumowania. Muszę przyznać, ze japońska myśl techniczna naprawdę stoi na wysokim poziomie i tutaj mamy tego dobre tego przykłady. W swoim opracowaniu opierałem się tradycyjnie na serwisówkach Clymera i Haynesa, które były jedynym dobrym źródłem wiedzy w tym temacie, aczkolwiek niekompletnym. Wiedzę czerpałem też z amerykańskiej strony technicznej dotyczącej modelu Virago. Do opisu posłużył mi gaźnik HSC-40 firmy Hitachi, który montowany był w starszych modelach motocykli o pojemnościach 700/1100.Gaźnik ten od gaźnika Mikuni BST-40 który był stosowany w modelach późniejszych praktycznie różni się tylko systemem podciśnienia i wzbogacania mieszanki, ale zasada działania jest identyczna. Nie miałem do dyspozycji gaźnika BDS-34 stosowanego w XV 535, ale z tego co doczytałem w opisie działa podobnie do w/wym. Oczywiście trudność powodował język, który akurat nie jest moją mocną stroną, a który w normalnym tłumaczeniu niczego mi nie mówił, i musiałem go trochę „zmodyfikować” dla potrzeb przeciętnego forumowicza. Za pomoc dziękuję mojemu koledze Kamilowi z www.forum.vwgolf.pl , z którym konsultowałem niektóre kwestie techniczne. Mam nadzieje, ze opracowanie posłuży forumowiczom do poszerzenia własnej wiedzy oraz zachęci do spróbowania naprawy bądź regulacji we własnym zakresie.

I. Ogólne informacje o gaźniku w naszych motocyklach.

Gaźniki stosowane w naszych motocyklach są gaźnikami tzw. stałego podciśnienia. Oznacza to, ze główne funkcje w gaźniku sterowane są poprzez wytworzone podczas suwu ssania podciśnienie. Pamiętamy, ze w motocyklach z tzw. tamtej epoki tj. WSK, MZ, JAWA, obrót manetką gazu powodował ruch przepustnicy w górę zwiększając dawkę powietrza, a iglica jednocześnie uwalniała odpowiednią dawkę paliwa podanego z komory pływakowej, która mieszając się z powietrzem zostawała zasysana do cylindra silnika. Tutaj natomiast podczas przekręcania manetką gazu zmieniamy tylko położenie przepustnicy powietrza, resztę pracy wykonuje już podciśnienie. Oczywiście jest przepustnica zwana tutaj tłokiem podciśnienia wraz z iglicą, ale ich wznios jest już regulowany podciśnieniem powstałym podczas zmiany położenia przepustnicy powietrza .Dokonywane jest to poprzez membranę umiejscowioną na górze gaźnika. Wiemy również, że w motocyklach mamy także tzw. ssanie umożliwiające nam rozruch zimnego silnika. Zasada działania jest podobna jak w innych motocyklach, jest to po prostu dodatkowy zawór którego otwarcie umożliwia zasysanie dodatkowej dawki paliwa bezpośrednio z komory pływakowej .
W gaźnikach naszych motocykli jest także element wpływający na regulację kąta wyprzedzenia zapłonu. W starszych motocyklach rolę tą spełniał odśrodkowy regulator zapłonu, zaś w Virago jest to sensor sterowany podciśnieniem wytworzonym przez oba gaźniki.
Innym urządzeniem zastosowanym w naszych gaźnikach jest układ wzbogacania mieszanki.
Jest to urządzenie umiejscowione z boku gaźnika składające się ze sterownika podciśnienia oraz zaworu. Jego zadaniem jest dostarczenie dodatkowej mieszanki paliwowo-powietrznej podczas nagłego zamknięcia przepustnicy. Realizowane jest to poprzez odpowiednie kanały dolotowe, a zakończone jest to kanałem z regulowaną dyszą przepływową.
Należy również zaznaczyć, ze podciśnienie służące do sterowania sensorem jak i urządzeniem wzbogacania paliwa, wyprowadzone jest z króćców ssących gaźników i połączone za pomocą specjalnych trójników z systemem indukcji powietrza znajdującym się pod lewą obudową gaźnika.
Przy okazji demontażu mojego gaźnika miałem okazję się przekonać jak ważnym elementem jest czystość doprowadzanego paliwa, a pośrednio dobry stan powierzchni wewnętrznych zbiornika paliwa i rezerwy. Wszystkie usterki spowodowane brakiem ssania
biorą się z zatkanego kanału doprowadzającego paliwo znajdującego się w pokrywie komory pływakowej. Pozatykane kanały podciśnieniowe uniemożliwiają prawidłowe podanie właściwej ilości paliwa do dysz.

II. Opis budowy gaźnika i działania poszczególnych elementów.

Zakładam, że gaźniki mamy już wyciągnięte i rozłączone wiec możemy się skupić na ich rozbiórce. Zaczniemy od góry gaźnika, wykręcamy cztery śruby mocujące pokrywę membrany i delikatnie wyciągamy membranę wraz z tłokiem podciśnienia i iglicą http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/494 ... de555.html . Dokonujemy oględzin całości zwracając przede wszystkim uwagę na stan membrany, czy nie jest w którymś miejscu przetarta bądź pęknięta, jeśli taki fakt stwierdzimy membrana kwalifikuje się do wymiany. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/491 ... 4f026.html Możemy również odkręcić samą iglicę i dokładnie ją obejrzeć.
Zwróćcie uwagę na dwa małe otwory w dnie tłoka podciśnienia: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f87 ... 2d20b.html , to nimi dostaje się ono z gardzieli dolotowej gaźnika nad w/wym. tłok wysysając powietrze miedzy nim, membraną i metalową pokrywą górną, to właśnie powoduje uniesienie tłoka podciśnieniowego w górę.
Zauważcie, ze iglica jest w kształcie stożka, wniosek stąd taki, ze im wyżej się uniesie tym więcej paliwa wypłynie z dyszy głównej w której iglica pracuje http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5bb ... 0e46c.html
Wiemy już teraz jak podciśnienie działa na dawkowanie mieszanki paliwowo-powietrznej więc jedziemy dalej. Odkręcimy teraz cztery śruby mocujące pokrywę komory pływakowej znajdującej się u dołu gaźnika. Po zdjęciu obudowy widzimy: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d56 ... fb3dc.html
1. pływak,
2. zawór iglicowy wraz z gniazdem,
3. dysza główna,
4. dysza wzbogacania dawki paliwa,
5. śruba regulacyjna strumienia wzbogacania paliwa (powietrzna)
6. dysza ssania.
7. śruba regulacyjna wolnych obrotów

Po rozkręceniu komory pływakowej tak wyglądają jej poszczególne elementy oraz kanały:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a63 ... 98d47.html
W samej obudowie komory pływakowej możemy zobaczyć kanalik dopływu bezpośredniego paliwa do dyszy ssania. W wyniku zanieczyszczenia paliwa w komorze kanał ten bardzo często się zatyka. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c01 ... 1db76.html
Natomiast od strony zasysania paliwa widzimy tłok podciśnienia i gardziel dolotową:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c88 ... bf911.html , a z drugiej strony oś z przepustnicą oraz gardziel wylotową: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a37 ... 6b86e.html
Przebieg paliwa w gaźniku odbywa się w następujący sposób: Paliwo wpływa do gaźnika poprzez króciec paliwowy, w wyniku tego w komorze pływakowej unosi się pływak i po osiągnięciu odpowiedniego stanu za pomocą zaworu iglicowego zamyka dopływ paliwa do komory pływakowej. Poziom paliwa ma bardzo istotny wpływ na pracę silnika bowiem za niski stan daje nam zbyt ubogą mieszankę a za wysoki zbyt bogatą, i dla poszczególnych modeli gaźników wynosi:
Gaźniki Mikuni BDS 34 (XV 535) : 13,5-14,5 mm
Gaźniki Mikuni BST 40 (XV 700-1100 po 1988r) : 1,5-2,5mm
Gaźniki Hitachi HSC 40 (XV 1100 1984-1987) : 0plus/minus 1mm
Gaźniki Hitachi HSC 40 (XV700-1100 1981-1983):
gaźnik lewy-1mm plus/minus 1mm
gaźnik prawy-2mm plus/minus 1mm

Dalej paliwo osiągając odpowiedni stan w środkowej części dyszy głównej i wysunięciu w górę iglicy tejże dyszy zostaje porywane przez podciśnienie panujące w gardzieli gaźnika do kanału dolotowego umieszczonego w głowicy silnika. Po opadnięciu stanu paliwa w komorze otwiera się zawór iglicowy i dopuszcza nową porcję benzyny. I ten cykl powtarza się „naokoło”.
W środkowej części gaźnika widzimy wspomnianą wyżej dyszę główną doprowadzającą paliwo bezpośrednio do gniazda iglicy. Po jej wykręceniu obracamy gaźnik do góry i delikatnie wysuwamy dyszę z jej gniazda : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ae0 ... eeebd.html .Weryfikujemy jej stan poprzez oględziny i ewentualnie czyścimy z powstałych osadów najlepiej benzyną ekstrakcyjną. Zauważmy, że dysza ma w dolnej części kilka rzędów kanalików, ważne jest aby i one były czyste i drożne. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cc2 ... 3f5b3.html
Obok dyszy głównej znajduje się następna dysza/kanał, jest to dysza wzbogacania mieszanki http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d5c ... 5c7f1.html . Aby coś na ten temat powiedzieć musimy wiedzieć, że urządzenie służące do otwierania zaworu wzbogacania paliwa znajduje się z boku gaźnika. Więc najpierw zajmiemy się demontażem tego ustrojstwa i powiemy kilka słów o jego działaniu http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/abb ... 11d01.html . Odkręcamy wiec 3 śruby mocujące pokrywę membrany i wyciągamy ostrożnie membranę wraz ze sprężyną. Od razu możemy prześwietlić stan membrany i wyczyścić wnętrze. Następnie odkręcamy całe urządzenie i ostrożnie zdejmujemy gumowy o-ring uszczelniający. Zdejmujemy urządzenie z gumowego przewodu i możemy go swobodnie rozebrać i wyczyścić. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/42c ... ea7aa.html . Śledząc zasadę działania widzimy, ze zawór jest w stanie swobodnym cały czas otwarty umożliwiając przepływ powietrza z komory pod membraną do dyszy powietrza/wzbogacania mieszanki. Sprawia to sprężyna, która swoim działaniem naciska na membranę i otwiera zawór. Dopiero pod działaniem podciśnienia w króćcu dolotowym doprowadzonego jednym z gumowych przewodów podciśnieniowych do pokrywy membrany powoduje jego przymykanie i ograniczenie przepływu powietrza. Teraz możemy mówić o wspomnianej wyżej dyszy wzbogacania mieszanki. Jak mówiliśmy znajduje się ona obok dyszy głównej, i teraz po przymknięciu zaworu powietrznego w/wym. urządzenia wzbogacającego, podciśnienie panujące w gardzieli gaźnika powoduje wysysanie paliwa z komory pływakowej poprzez dyszę wzbogacania mieszanki kierując go do śruby regulacyjnej (powietrznej) wzbogacania paliwa .Tam zostaje ono porywane do kanału dolotowego głowicy silnika . Właśnie w taki sposób odbywa się wzbogacanie paliwa podczas nagłego zamknięcia przepustnicy . Poniżej przedstawiam przekrój gaźnika z wyszczególnionymi kanałami i przebiegiem wzbogaconego paliwa.


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/80f ... 79b56.html



Reasumując, urządzenie wzbogacania paliwa swoim działaniem zamyka przebieg powietrza powodując to, ze podciśnienie z gardzieli gaźnika wysysa paliwo poprzez kanał ograniczony śrubą regulacyjną(powietrzną), dalej poprzez dyszę/kanał wzbogacania mieszanki z komory pływakowej i wędruje do kanału dolotowego w głowicy. Inaczej, w sytuacji kiedy zawór nie działa tzn. jest otwarty, powietrze w swobodnym stanie przepływa przez kanał A i B nie „zabierając z sobą” paliwa, a gdy przy nagłym zamknięciu przepustnicy wzrośnie podciśnienie w układzie kanał B jest zamknięty przez zawór powietrzny urządzenia wzbogacającego , powietrze musi korzystać już tylko z kanału A zasysając dawkę paliwa z komory pływakowej.

W gaźniku Mikuni BST40 idea działania jest podobna , zastosowano główną dyszę powietrzną oraz bypass umożliwiający pominięcie kanału powietrznego zakończonego śrubą regulacyjną (serwisówka CLYMER str 128 )
Oba urządzenia zapobiegają zjawisku tzw. afterburningu tj. wybuchowemu spalaniu wydmuchanej mieszanki paliwowo-powietrznej w układzie wydechowym.

Kolejnym elementem budowy gaźnika jest zawór ssania paliwa. Korzystamy z niego poprzez dźwignię umieszczoną pod lewym przełącznikiem w przypadku uruchamiania zimnego silnika: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4ea ... 610f3.html. Dokonujemy demontażu dźwigni ssania na gaźniku, a następnie wykręcamy sam zawór ssania paliwa. Dokonując oględzin sprawdzamy stan elementu gumowego na końcu zaworu oraz sprężynę dociskającą na jego trzpieniu. Jeśli elementy są uszkodzone należałoby je wymienić. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/665 ... 570ea.html
Zobaczmy teraz jak działa to urządzenie. Oczywiście znowu rolę gra tutaj podciśnienie. Patrząc z góry w otwór zaworu widzimy kanał w dół oraz dwa kanały w bok. Kanałem pionowym przebiega mieszanka z kanału bocznego komory pływakowej w górę bezpośrednio do gardzieli gaźnika. Natomiast górnym kanałem przebiega powietrze w czasie gdy ssanie włączymy, wtedy zawór się unosi i powietrze może swobodnie przepływać. Dolny kanał boczny prowadzi do gaźnika, a raczej do małej przestrzeni bocznej w pokrywie komory pływakowej, http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ca3 ... 07cda.html , http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ca3 ... 07cda.html z której poprzez taką dyszę : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fe9 ... 22977.html zasysa paliwo i transportuje w górę w stronę zaworu ssania, a dzięki temu, ze jest on otwarty podciśnienie porywa go do wspomnianej wyżej gardzieli gaźnika, i dalej do cylindra silnika.
Szczególną uwagę należy zwrócić na czystość przestrzeni bocznej w komorze pływakowej, a przede wszystkim na kanalik w jej dnie przez który przepływa paliwo, o czym już wspominałem powyżej. Najdrobniejsze zanieczyszczenie powoduje jego zatkanie i brak działania ssania w silniku. Kłania się tutaj bezwzględna czystość filtra paliwa i dobry stan powierzchni wewnętrznych zbiornika paliwa oraz zbiorniczka rezerwy.

III. Urządzenia wspomagające.

System indukcji powietrza (air induction system)-wykorzystuje różnicę ciśnień gazów powstałych w procesie spalania mieszanki do zasysania świeżego powietrza do kanał wydechowy, gdzie miesza się z gorącymi gazami spalania. Dodatkowy tlen dostarczony przez świeże powietrze pozwala kontynuować spalanie przez dłuższy czas, dokonuje redukcji niespalonych węglowodorów w układzie wydechowym. Dodatkowo zawór odcina dopływ powietrza podczas zwolnienia tempa jazdy co przeciwdziała samozapłonowi mieszanki. Do tego celu służy powietrzny zawór odcinający (cut off air valve). Znajduje się on pod lewa pokrywą gaźnika.

Ale systemem podciśnienia zajmę się w nastepnym odcinku moich technicznych objaśnień .

IV. Powtórzenie

Reasumując, gaźnik służy nam do zasilania silnika w paliwo, oraz dzięki urządzeniu podciśnieniowemu „przewietrza nam” pośrednio komorę spalania. Działa na zasadzie stałego podciśnienia, wytworzonego podczas suwu ssania mieszanki paliwowo-powietrznej, które swoim oddziaływaniem steruje nam przepustnicą dawki paliwa oraz urządzeniem wzbogacającym.

Mam świadomość tego, że jest to dość trudne zagadnienie, ale jak napisałem na początku gaźnik został wymyślony przez człowieka, a nie przez robota, więc i człowiek po wgłębieniu się w temat, przeczytaniu tekstu kilkakrotnie, obejrzeniu zdjęć ma szanse zrozumieć jego zasadę działania a w konsekwencji zapobiegać i trafnie diagnozować powstałe w wyniku eksploatacji usterki.
Użytkownicy XV 535 mogą nie być usatysfakcjonowani, bowiem przykładem posłużył gaźnik z modeli 700/1000/1100, ale temat gaźnika XV 535 analizowałem na podstawie w/wym. serwisówek i generalnie nie różni się zasada działania. Jeśli miałbym ten gaźnik w rękach na pewno opisałbym też jego działanie.
O ile czas i pogoda będą sprzyjać zamierzam dołożyć suplement do powyższego opracowania dotyczący powietrznego systemu indukcji powietrza oraz sposobu ustawiania poziomu paliwa w komorach paliwowych gaźników naszych maszyn.

Będę wdzięczny za konstruktywne opinie, i sugestie odnośnie artykułu, w końcu wszyscy sie tego tematu uczymy :)..
Admina proszę o umieszczenie tematu w dziale „Przyklejone”, pozdrawiam Ayo007

All rights reserved ® :D..
Ostatnio zmieniony 01 lutego 2008, 20:06 przez ayo007, łącznie zmieniany 1 raz.
Virago 1100,na razie starczy..:)
MOTOVIR
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: MOTOVIR »

Piękny opis zaczynam pomaleńku coś z tego kumać WIELKIE DZIęKI za włożoną pracę (widać serce prawdziwego pasjonata)

pozdrawiam serdecznie MOTOVIR
ARCHER
Posty: 1181
Rejestracja: 08 października 2007, 10:10
Motocykl: XV 750
Lokalizacja: Browary Książęce
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: ARCHER »

Wyrazy podziwu i uznania.
Pzdr
Awatar użytkownika
jozjag
Posty: 140
Rejestracja: 08 grudnia 2007, 18:45
Motocykl: Yamaha XV 250 i XV750
Lokalizacja: Goleniów
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: jozjag »

Jestem pełen podziwu i dziękuje za tak obszerny opis.
Awatar użytkownika
robson
Posty: 1886
Rejestracja: 04 września 2007, 15:13
Motocykl: VIRAGO 1.1
Lokalizacja: Lędziny
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: robson »

Ayo powinieneś zostać naszym nadwornym expertem od motocykli. Wielki szacun.
Jedyną ochroną motocyklisty jest jego ROZUM !!!
Awatar użytkownika
Arktos
Posty: 782
Rejestracja: 12 września 2007, 17:12
Motocykl: Virago 750 z 96r
Lokalizacja: Włocławek
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: Arktos »

Jestes WIELKI- dziekujmy bardzo!!! ale mam jedna prosbe czy mozesz AYO napisac jak i od czego zaczac regulacje gaznika po zalozeniu go do moto . Pytam bo mam chec rozebrac swoj ale nie bede pozniej umial go wyregulowac. Pozdrawiam.
Gang dzikich wieprzy.
Motórzyści Włocławek.
Grupa Kujawska.
Awatar użytkownika
Dono
Posty: 2463
Rejestracja: 19 listopada 2007, 17:46
Motocykl: 1100 '91
Lokalizacja: Iskrzyczyn-Skoczów
Wiek: 40
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: Dono »

ayo - jesteś wielki :mrgreen:
"Verba volant, scripta manent" (słowa ulatują, pismo zostaje).
Mateo
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: Mateo »

No porzadne i przydatne :grin: im wiecej wiedzy tym lepiej
Awatar użytkownika
Kaczor-Motorock
Posty: 1049
Rejestracja: 20 października 2007, 15:31
Motocykl: Suzuki Intruder 1500
Lokalizacja: Gostynin
Wiek: 60
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: Kaczor-Motorock »

Bravo Ayo. Wyrazy uznania za Twoją wiedzę.
lysybald
Posty: 557
Rejestracja: 10 września 2007, 19:41
Motocykl: czarny
Lokalizacja: Pruszków
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: lysybald »

taa....

przecież on nazywa sie Ayo .......Ayo007 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: szacuneczek
Awatar użytkownika
ROUTE 66 RIDER
Posty: 1198
Rejestracja: 05 września 2007, 21:54
Motocykl: Virago XV750,VZR1800
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 60
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: ROUTE 66 RIDER »

No -- ayo007 jeszcze troche i opracujemy całą serwisówkę po polsku i nasze wszystkie następne zloty będzie z czego sponsorować he,he:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

pozdrówka i szerokości
Jarek
VIRAGO XV 750
[you] -- pozdrówka z waffki
"JEŹDZIĆ TRZEBA, AŻ SIĘ NIE DA"
Obrazek
Awatar użytkownika
Kaczor-Motorock
Posty: 1049
Rejestracja: 20 października 2007, 15:31
Motocykl: Suzuki Intruder 1500
Lokalizacja: Gostynin
Wiek: 60
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: Kaczor-Motorock »

Prośba do moderatorów żeby temat ten wrzucić do działu "ważne tematy". Albo otworzyć nowy rozdział forum. Serwisówka po Polsku w ktorym Ayo mógłby być moderatorem. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Antek
Posty: 1141
Rejestracja: 27 grudnia 2007, 13:16
Motocykl: Yamaha XV 1100 Virago '97
Lokalizacja: Białystok
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: Antek »

nie no dla mnie bomba....ayo007, wyrazy uznania dla ciebie nawet ja kompletny laik w temacie zrozumiałem ten opis...pozdrawiam!
Obrazek Czy daleko oni....?
Awatar użytkownika
Strażak
Posty: 598
Rejestracja: 11 grudnia 2007, 16:53
Motocykl: Yamaha 1100 Virago
Lokalizacja: Opole
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: Strażak »

ayo007 wielki szacun
Nie jedź szybciej niż twój Anioł Stróż umie latać

Jawa 350 => XJ 700S MAXIM 1990 r. => XV 750 VIRAGO 1987 r. =>> już jest XV 1100 1993 r.

http://www.ma-ro.com.pl
Awatar użytkownika
Strażak
Posty: 598
Rejestracja: 11 grudnia 2007, 16:53
Motocykl: Yamaha 1100 Virago
Lokalizacja: Opole
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: Strażak »

Pod koniec działu II dałeś dwa razy linkę do tej samej fotki, a poniżej przed http postawiłeś kropkę i jest linka nie aktywna.
Nie jedź szybciej niż twój Anioł Stróż umie latać

Jawa 350 => XJ 700S MAXIM 1990 r. => XV 750 VIRAGO 1987 r. =>> już jest XV 1100 1993 r.

http://www.ma-ro.com.pl
Awatar użytkownika
ayo007
Posty: 1207
Rejestracja: 12 września 2007, 21:51
Motocykl: yamaha virago 1100
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: ayo007 »

Strażak pisze:Pod koniec działu II dałeś dwa razy linkę do tej samej fotki, a poniżej przed http postawiłeś kropkę i jest linka nie aktywna.
..to jest dwukropek jak coś ;-), wystarczy link skopiować bez niego i działa, pozdr.
Virago 1100,na razie starczy..:)
BEDUIN
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: BEDUIN »

No wielkie dzieki , nareszcie cos kumam :grin:
Awatar użytkownika
pestek
Posty: 2023
Rejestracja: 04 września 2007, 12:19
Motocykl: XV535 '95
Lokalizacja: Warszawa (Ursus)
Wiek: 44
Kontakt:
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: pestek »

Noo to chyba już zgodnie z tradycją... PRZYKLEJAM
Moje uznanie za kawał dobrej roboty. Dzięki.
Zanim napiszesz pierwszą wiadomość przeczytaj REGULAMIN (kliknij tu)
_______________________________
zaor
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: zaor »

ayo jeśli będzie potrzeba i chęć można z tego tekstu i obrazków zrobić porządnego a'la Clymerowego PDFa.

moge się tym zająć.
Piorun 9
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: Piorun 9 »

:shock: Powiem szczerze kawał bardzo dobrej i ciężkiej pracy. :shock: :bravo: :bravo: :bravo:

Dziękuję bardzo jest to kolejny ŚWIETNY MATERIAŁ Z TWOJEJ STRONY...
wojtek1150
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: wojtek1150 »

Witam mam pytanie a widzę że jest tu wiele fachowców
Przy załączeniu stacyjki słychać pompe paliwa ale mam wyciek palowa z wężyków które są na zewnątrz w opisie są to węzyki -TO AIR FILTER_ tak są opisane w serwisówce.
Czy przyczyną może być zawieszony zawór iglicowy, czy membrama.
pozdrawiam
diablik.ez
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: diablik.ez »

AYO - tak trzymaj . :rock:
pabloper
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: pabloper »

Kawał cieżkiej pracy,a przedewszystkim cierpliwości. Szkoda, że dopiero dotarłem do tego materiału juz po czyszczeniu gaznikow, bo wiele rzeczy jak sie okazalo przeoczylem, na szczescie usterka nie byla wina czystości. WIELKI SZACUN dla AYO007
Awatar użytkownika
KoSS
Posty: 2657
Rejestracja: 04 lutego 2008, 19:17
Motocykl: VARADERO XL1000V '99
Lokalizacja: Będzin
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: KoSS »

Ja wykonałem PDFa z tego opisu razem z fotkami jak mi ktoś powie jak to umieszczę go w "DOWNOLAD" zajmuje 3,94MB, lbo jak ktoś chce to miech pisze na PW to podeślę.

[ Dodano: Nie Maj 18, 2008 6:33 pm ]
Czy ta śruba pomiędzy gaźnikami to jest do synchronizacji?
"Czasami wychodzi lepiej niż planujesz" - pomyślał mąż, gdy rzucił młotkiem w kota, a trafił w żonę.


http://www.studio-kom.pl
http://www.szafa-malolata.pl
tacim
Posty: 196
Rejestracja: 06 kwietnia 2008, 07:11
Motocykl: Yamaha Virago 1100 92r
Lokalizacja: oleśnica
Status: Offline

Re: Budowa, działanie gaźnika 'by Ayo007

Post autor: tacim »

dałem foto tej śruby w 1100
tu masz
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 1f00229858

u mnie mebrany wyglądają tak
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... ef4b22e32d (widać na nich takie jakieś otwory w gumach łącznie 5 otworów jak ona jeździła??? jestem w szoku) cena serwis Yamaha 700 zł Larsson 200 zł. Nie jest to element rozbieralny.

Tak wygląda pływak zdjęcie kiepskie bo cóka robiła ręcę miałem takie czarne że hoho.
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 50663225a3
Tu widać dlaczego miałem tak czarne łapska
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... bfee771d06 ( na 1 planie jest zwisające cięgło którym gaźniki są połączone z linką gazu i do którego na dole przykręcona jest śruba do regulacji gaźników z 1 zdjęcia.
i jeszcze dekle przykrywające mambrany jeden jak widać po Autosolu http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... a4473bee0b

Tak dla potomnych aby wyciągnąć gaźniki z 1100 musicie koniecznie odkręcić krućce gaźnika (to takie gumowe coś w metalowej obejmie łączące gaźnik z cylinderm) ja aby to zrobić powyginałem i szlifowałem klucz aby był dostatecznie cieńki bo miejsca kruca bomba mało. Dekli nie mogłem odkręcić więc mechanik dospawał łby od śrub i wtedy dopiero poszło. Teraz zakładam nowe na klucz. Wyczyściłem gaźniki nigdy tego wczęsnie nie robiłem tak, że chyba każdy jest w stanie to zrobić. A przy pomocy tego tematu i zdjęc ayo to już formalność choć mój gaźnik jest ciunio inny.
ODPOWIEDZ