bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Testy, komentarze i opinie o wszelkich akcesoriach i produktach motocyklowych
korozja
Status: Offline

bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: korozja »

Postanowiłem podzielić się z wami pomysłem na słuchawkę bluetooth w kasku do bezprzewodowego połączenia z telefonem.

Zakupiłem ostatnio bluetooth Siemens Benq HHB-130 w cenie 50 zł na allegro Klik Klik tak wygląda i do tego najzwyklejsze słuchawki nauszne z mikrofonem za 10zł.

Wszystko to założyłem do kasku Naxa S4
Po pierwsze trzeba słuchawkę bezprzwodową jak i słuchawki nauszne rozłożyć czyli pozbyć się obudów.
Bluetooth Benq jest o tyle lepszy od konkurencji że słuchawkę jak i przycisk załączania i odbierania rozmów ma zamontowane na przewodzie dlatego też jest bardzo dobrą bazą do dalszych przeróbek.

Po rozłożeniu odlutowywujemy oryginalne przewody (słuchawki i przycisku funkcyjnego) i w miejsce nich lutujemy własne przewody którymi poprowadzimy do nowego przycisku zamontowanego w kasku jak i głośniczka ze słuchawek którego wkleimy w kasku.
Instalację elektryczną prowadzimy według własnych upodobań w moim wypadku wszystko ładnie schowało się w szczelinach konstrukcyjnych kasku

Obrazek

Mikrofon na pałąku ze słuchawek mocujemy znanym tylko sobie sposobem w kasku a przewody lutujemy do złącza mikrofonu Bluetooth'a wkładkę mikrofonu ze słuchawek wyrzucamy i podłączamy oryginalny mikrofon.

Obrazek

Wklejamy głośniczki ze słuchawek w środku kasku najlepiej przed przyklejeniem zrobić lekkie wgłębienie w styropianie (np. mocno naciskając plastikową rączką noża) wielkości przetwornika żeby troszkę się schował. Ja założyłem dwa głośniczki i połączyłem je równolegle, na końcu osłoniłem gąbkami ze słuchawek przyklejając je na taśmie dwustronnej .

Następnie wycinamy w styropianie prostokąt szerokości 3mm i długości 35mm w który włożymy układ bluetooth'a. Musimy pamiętać żeby złącze ładowania wystawało do góry i można było podłączyć przewód ładowarki. Niestety w takim ustawieniu nie możemy regulować głośności słuchawki.

Obrazek

Przycisk włączenia jak i odbierania rozmowy założyłem w plastiku na wysokości policzka z lewej strony

Obrazek


A tak wygląda kask z mirofonem

Obrazek

Cała operacja montażu trwała ok 3 godziny, całkowity koszt 60zł
Awatar użytkownika
Antek
Posty: 1141
Rejestracja: 27 grudnia 2007, 13:16
Motocykl: Yamaha XV 1100 Virago '97
Lokalizacja: Białystok
Wiek: 38
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: Antek »

słuchaj kolego czytam , oglądam i wygląda to naprawdę nieźle!!! czekam na relację z testu , będziesz robił coś takiego na 2 kaski do komunikacji z pasażerem? ciekawi mnie do jakiej prędkości można się porozumieć jeśli to zdaje egzamin to chyba wykonam sobie coś takiego :rock:
Obrazek Czy daleko oni....?
rabw
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: rabw »

Fajny pomysł :) Swoją drogą widze, że mamy takie same kaski ;) ...może nawet kupione w tym samym sklepie? :mrgreen:
Antek pisze:będziesz robił coś takiego na 2 kaski do komunikacji z pasażerem?
Jak dobrze pójdzie, to takie coś będzie efektem ubocznym mojej pracy magisterskiej (komunikacja przez bluetooth do 100m, więc nawet z drugim motonitą będzie szło się dogadać). Ale niestety bez solidnego zaplecza nie będzie się tego dało wykonać w 3h :roll: Jak potrzebujesz czegoś takiego, to prostym i tanim rozwiązaniem jest kupić 2 krótkofalówki z dodatkowym zestawem słuchawka+mikrofon na kablu (takie jak mają na kursach na prawko).
Awatar użytkownika
rzeznia_numer_5
Posty: 1983
Rejestracja: 17 maja 2008, 21:32
Motocykl: pogniecione ścierwo
Lokalizacja: Trafalmagoria
Wiek: 112
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: rzeznia_numer_5 »

Nie planuje montować ale gratuluję pomysłu i pięknego opracowania. Oby więcej takich. :bravo:

Niestety moje dwie instrukcje "Jak przebić oponę" i "Jak zepsuć akumulator" nie spotkały się z uznaniem nie wiedzieć czemu :roll:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Stilgar
Posty: 5482
Rejestracja: 22 grudnia 2007, 09:37
Motocykl: Virago>Debilka>STonka>Varan
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: Stilgar »

Administrator zastrzega sobie możliwość zbanowania ze względu na klauzulę sumienia.
Awatar użytkownika
VIKING
Posty: 1765
Rejestracja: 12 października 2008, 12:43
Motocykl: Custom 1400 xt350 DL
Lokalizacja: Wieruszów
Wiek: 51
Kontakt:
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: VIKING »

Już wywalili aukcje pomysł super jak się spotkamy to zobaczę jak to się sprawuje. :bravo:
Charles
Posty: 95
Rejestracja: 20 grudnia 2008, 18:50
Motocykl: Yamaha Virago XV 1100
Lokalizacja: Piaseczno
Wiek: 44
Kontakt:
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: Charles »

Witam. Dokładnie takie samo rozwiązanie zrobiłem sobie w swoim kasku, tylko uzyłem Motoroli H500. Po pierwsze dostałem za złotówkę do telefonu w promocji, a po drugie gniazdo ładowarki ma przystosowane do miniUSB, więc można ładować teoretycznie od każdego kompa jak się nie ma ładowarki.

Kwestie techniczne rozwiązałem dokłądnie tak samo.

A co do komunikacji między pasażerem i kierowcą to niemożliwe. Nie ma możliwości sparowania (połączenia) dwóch słuchawek bez urządzenia pośredniego (telefonu). A i to jest żadkością, ponieważ jeden telefon naraz łączy się z jedną słuchawką.

Co do rozmowy to w czasie jazdy raczej ciężko, bo szumi, ale w słuchawce słyszysz że ktoś dzwoni i spokojnie się możesz zatrzymać na poboczu i odebrać nie zdejmując rękawic, kasku i nie wyciągając telefonu.

A co do regulacji głośności to nie potrzeba jej. Przecież możesz sobie wysterować głośność w telefonie. Przyciski na słuchawce regulują głośność telefonu, a nie słuchawki. Przynajmniej tak jest u mnie.

No i można to sparować z nawigacją jak ktoś używa i potrzebuje. Też sprawdzone.

Korozja. Na trzecim zdjęciu widać głośniczek ze słuchawki. Ja u siebie zostawiłem tą część obudowy zasłaniającą membranę. po pierwsze łatwo ją uszkodzić. Po drugie jeżeli coś do niej dotyka (ucho, kominiarka, włosy) to będziesz miał zniekształcenia i znacznie zmniejszoną wydajność głośniczka.
werd
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: werd »

Witam, kupiłem dokładnie taka sama słuchawkę jak opisujesz i pojawił sie problem gdyż do słuchawki nie dodano ŁADOWARKI !!! Czy może mi kolega powiedzieć, jaki ma model ładowarki albo od jakiego modelu telefonu pasuje ?? BARDZO PROSZĘ O POMOC :)
Awatar użytkownika
TOM
Posty: 1434
Rejestracja: 18 sierpnia 2008, 00:47
Motocykl: pies..zły - BT 1100
Lokalizacja: Skierniewice
Wiek: 45
Kontakt:
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: TOM »

http://www.naxa.pl/kask.php?model=SB&foto=SB_a

hmmm ktos jest szczęsliwym posiadaczem tego kasku???
SYNU coś Ty qrwa zrobił !!!
Damian
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: Damian »

janik15 pisze:Już wywalili aukcje
Tutaj jest:
http://paa.pl/gpmoto_kaski_kask_naxa_z_ ... 07122.html

Ale myślę że "to to" samo co:
Niemniej pomysł i wykonanie super! Szkoda tylko że niezdatne do rozmów pomiędzy kierowcą i pasażerem, lub dwoma kierowcami. Zabawa traci sens jeśli trzeba się zatrzymać na poboczu aby odebrać połaczenie :neutral: Przerost formy nad treścią.

Potrzebuję czegoś, co można wykorzystać do komunikacji między dwoma kierowcami. Planowałem zrobić taki zestaw jak tutaj pokazano + telefon z blutooth (mam połączenie nielimitowane), ale skoro nie ma możliwości rozmowy w czasie jazdy to... no wlasnie.Działa tak samo jak wibracja (informacyjnie), a jedyne udogodnienie to brak konieczności zdejomowania kasu.

A może ktoś zna sposób jak rozmawiać w miarę bezproblemowo z drugim kierowcą w czasie jazdy??
Plumek
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: Plumek »

Damian pisze: A może ktoś zna sposób jak rozmawiać w miarę bezproblemowo z drugim kierowcą w czasie jazdy??
Do kasków Nolan są fabryczne urządzenia. Przewodowa łączność - komplet dla 2 kasków, czyli kierowcy i pasażera - kosztuje jakieś 900 PLN. To samo, ale z Bluetooth - ponad 2 z tyle.

N-COM INTERCOM
Awatar użytkownika
acze
Posty: 488
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:42
Motocykl: Virago XV750, 94r.
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 38
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: acze »

http://allegro.pl/item618659080_rewelac ... ginal.html

50zl przewodowy.
Inna sprawa, że powyżej pewnej szybkości i tak trzeba wrzeszczeć, a w mieście da się rozmawiać spokojnie na światłach bez interkomu, a w trakcie jazdy na upartego też; więc nie jestem pewny czy to rozwiązuje jakikolwiek problem.

Używałem słuchawek ericssona (zwykłych dousznych, ale nie dokanałowych - te muszę jeszcze sprawdzić), do słuchania co nawigacja ma do powiedzenia.
Do ok. 80 na godzinę nieźle. Powyżej trzeba się domyślać. Kask Airoh, jakiś szczękowy.

Kablowy zestaw słuchawkowy jest tylko trochę bardziej niewygodny od blutucha. No ale zakładam tylko w trasy.
Awatar użytkownika
VIKING
Posty: 1765
Rejestracja: 12 października 2008, 12:43
Motocykl: Custom 1400 xt350 DL
Lokalizacja: Wieruszów
Wiek: 51
Kontakt:
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: VIKING »

Odnowię temat może ktoś zaadaptował do słuchania tel.mp3.nawigacji.jakieś urządzenie.
Oraz opinie tych co już jakieś mają.
Nic nie tanieje więc trzeba zakombinować :rock:
Awatar użytkownika
Raider
Posty: 1365
Rejestracja: 30 kwietnia 2009, 10:38
Motocykl: XV1900 Raider
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 56
Kontakt:
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: Raider »

No właśnie wczoraj zamontowalem taki zestaw do Naxa S4. Przewód od słuchawek SEricssona (z mikrofonem, by móc rozmawiać podczas jazdy), jako sluchawki - Kossy Porta Pro (bo mają ladny dźwiek) i teraz tak - jadąc słucham muzyki, jeżeli jest wlączona nawigacja, to dźwięk NAVi na chwile przerywa muzykę, podając komendę. Jeżeli ktoś dzwoni, to przy odbiorze automatycznym (trzeba nastawić przed jazdą) przerywa się i muzyka i NAVI i prowadzimy rozmowę. Polecam, jest super. Ważny jest oczywiście dźwięk, wiec słuchawki nie moga być byle jakie.
"Stabilizacja motylka to szpilka."

Żyję tylko dlatego, że jeżdżę szybciej niż moi oprawcy.
_________________

http://www.sigaro.pl/ http://www.eprestigio.pl
_________________

Obrazek
Awatar użytkownika
pangda
Posty: 198
Rejestracja: 05 września 2008, 15:55
Motocykl: przemalowany
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 63
Kontakt:
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: pangda »

Tak czytam i czytam...
navi, muzyka, telefon... :roll:
a gdzie frajda z jazdy i muzyki silnika?
trochę nas kaski ograniczają (ten wiatr we włosach...) ale generalnie chyba chodzi o tzw wolność?
to kredensy (Gold wing) mają pełne audio, cb i inne bajery - też tak chcemy?
na naszych Jędzach??
pozdrawiam wszystkich ortodoxów :nazdrowie:
Canoe, kajaki, łódki drewniane, wiosła i pagaje
Roboty szkutnicze i bosmańskie
Awatar użytkownika
Raider
Posty: 1365
Rejestracja: 30 kwietnia 2009, 10:38
Motocykl: XV1900 Raider
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 56
Kontakt:
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: Raider »

Dźwięk Vtwina jest piękny. Uwielbiam go + w tle (w kasku) jakiś dźwięk kapeli rockowej. Nie ma w tym dysonansu.

A navi? Na co dzień nie ale we czwartek jadę do Krakowa a tam w konkretne miejsce, więc muszę się jakoś odnaleść. mamy XXIw więc navi a nie mapa. Pozdr
"Stabilizacja motylka to szpilka."

Żyję tylko dlatego, że jeżdżę szybciej niż moi oprawcy.
_________________

http://www.sigaro.pl/ http://www.eprestigio.pl
_________________

Obrazek
Awatar użytkownika
R8 JACK
Posty: 1265
Rejestracja: 15 stycznia 2010, 10:40
Motocykl: VIRAGO xv1100
Lokalizacja: Potok
Wiek: 53
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: R8 JACK »

A nie lepiej kupić z bluetooth np NAXA SB, i ma się jeszcze interkom
Awatar użytkownika
Raider
Posty: 1365
Rejestracja: 30 kwietnia 2009, 10:38
Motocykl: XV1900 Raider
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 56
Kontakt:
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: Raider »

Lepiej, lepiej. Niebawem kupię. Już miałem to zrobić, ale zamiast kasku... kupilem kurtkę :twisted:
"Stabilizacja motylka to szpilka."

Żyję tylko dlatego, że jeżdżę szybciej niż moi oprawcy.
_________________

http://www.sigaro.pl/ http://www.eprestigio.pl
_________________

Obrazek
Awatar użytkownika
amfm
Posty: 153
Rejestracja: 20 listopada 2007, 19:09
Motocykl: BMW R1150 RT
Lokalizacja: Maszków k.Krakowa
Wiek: 58
Status: Offline

Bluetooth BT Multi-Interphone na dwa kaski 500m

Post autor: amfm »

Odświeżę temat,
Spotkaliście się może z Bluetooth BT Multi-Interphone na dwa kaski 500m ? Jakieś opinie od użytkowników?
Awatar użytkownika
Raider
Posty: 1365
Rejestracja: 30 kwietnia 2009, 10:38
Motocykl: XV1900 Raider
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 56
Kontakt:
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: Raider »

pangda pisze:Tak czytam i czytam...
navi, muzyka, telefon... :roll:
a gdzie frajda z jazdy i muzyki silnika?
trochę nas kaski ograniczają (ten wiatr we włosach...) ale generalnie chyba chodzi o tzw wolność?
to kredensy (Gold wing) mają pełne audio, cb i inne bajery - też tak chcemy?
na naszych Jędzach??
pozdrawiam wszystkich ortodoxów :nazdrowie:


Chyba musiałem dorosnąć do tych słów :)

Obecnie tylko dźwięk silnika i... mapa w ręku.

Też sie stalem ortodoksem :))))
"Stabilizacja motylka to szpilka."

Żyję tylko dlatego, że jeżdżę szybciej niż moi oprawcy.
_________________

http://www.sigaro.pl/ http://www.eprestigio.pl
_________________

Obrazek
Awatar użytkownika
Ragnar
Posty: 1384
Rejestracja: 27 sierpnia 2008, 21:30
Motocykl: Suzuki VL 1500
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 59
Status: Offline

Re: bluetooth - do kasku zrób to sam :)

Post autor: Ragnar »

pangda pisze:a gdzie frajda z jazdy i muzyki silnika?
Otóż to, otóż to :rock:
Therion pisze:XXIw więc navi a nie mapa.
ja zatem zostaję w XX wieku i wybieram mapę, jak i koniec języka za przewodnika :twisted:
ODPOWIEDZ