Sprzęgło - stukanie i głośna skrzynia VL

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
mad91K
Posty: 721
Rejestracja: 27 maja 2009, 11:26
Motocykl: Suzuki Bandit 650 06
Lokalizacja: Bishops Stortford
Wiek: 32
Status: Offline

Sprzęgło - stukanie i głośna skrzynia VL

Post autor: mad91K »

Witam.

Potrzebuję waszej pomocy w zinterpretowaniu pewnych niepokojących objawów pracy sprzęgła i skrzyni biegów w Intruzie. Objawy są następujące :

- Po odpaleniu silnika i zwolnieniu klamki sprzęgła ( na luzie ) słyszę pukanie , jakby ktoś gumowym młoteczkiem stukał w pokrywę silnika od strony sprzęgła. Przy wciśniętej klamce sprzęgła , pukanie staje się wyraźniejsze.

- Następny objaw jest pewnie ściśle powiązany z poprzednim , otóż skrzynia biegów zaczęła głośniej pracować , szczególnie przy zmianie z 1 na 2 i odwrotnie , towarzyszy temu metaliczny 'klik' , czasami także mam uczucie jakby przy zmianie biegów z jakiegoś powodu następowało to bardzo gwałtownie , tak jakby bez współpracy sprzęgła , ale jak wspominałem dzieje się to przeważnie przy zmianie z 1 na 2 i z 2 na 1.

Nie jestem pewien czy dochodzę do właściwego wniosku iż to wszystko dzieję się za sprawą zużytych już tarcz lub sprężyn sprzęgła , czy też innych części. Dodam iż motor ma przejechane 37 tyś km i sprzęgło nie było jak na razie wymieniane. W dobrym kościele dzwoni ?
Szable do boju lance w dłoń? bolszewika goń goń goń !

ETZ 125 88' --> XV 125 99' --> VL 125 01' --> GPZ 500s '00 --> GSF 650S K6 06'
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Sprzęgło - stukanie i głośna skrzynia VL

Post autor: Blunio »

Wygląda na to, że sprzęgło zaczęło się "sypać". A głośniejsza praca skrzyni to objaw, że nie występuje całkowite wysprzęglenie. Ja bym stawiał na pęknięcie tarczy lub przekładki.
Sam przebieg moto nie jest w żadnym wypadku miarodajny, na skutek niewłaściwej regulacji lub sposobu użytkowania sprzęgło można załatwić "od ręki", że tak powiem. IMHO trzeba zdjąć pokrywę i zweryfikować sprzęgło.
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
mad91K
Posty: 721
Rejestracja: 27 maja 2009, 11:26
Motocykl: Suzuki Bandit 650 06
Lokalizacja: Bishops Stortford
Wiek: 32
Status: Offline

Re: Sprzęgło - stukanie i głośna skrzynia VL

Post autor: mad91K »

A więc mam zadanie na jutro , odezwę się jak przejrzę sprzęgło.
Do jutra :D
Szable do boju lance w dłoń? bolszewika goń goń goń !

ETZ 125 88' --> XV 125 99' --> VL 125 01' --> GPZ 500s '00 --> GSF 650S K6 06'
Awatar użytkownika
mad91K
Posty: 721
Rejestracja: 27 maja 2009, 11:26
Motocykl: Suzuki Bandit 650 06
Lokalizacja: Bishops Stortford
Wiek: 32
Status: Offline

Re: Sprzęgło - stukanie i głośna skrzynia VL

Post autor: mad91K »

Sprawa ma się następująco , rozebrałem całość sprzęgła. Sądziłem iż potrzebny będzie ściągacz ale jednak da się wszystko rozebrać , same tarcze są całe i nie spękane , problem jest w tym iż nie mam materiału porównawczego i nie mogę określić stopnia ich zużycia , to samo ze sprężynami. Choć gdyby były one w znacznym stopniu zużyte , to sprzęgło by się ślizgało ?? Spróbuje jeszcze dziś przed wyjazdem do pracy podciągnąć linkę sprzęgła , może luz jest zbyt duży ( bo linka przecież też się naciąga choć jest stalowa ) , może to załatwi sprawę.
Szable do boju lance w dłoń? bolszewika goń goń goń !

ETZ 125 88' --> XV 125 99' --> VL 125 01' --> GPZ 500s '00 --> GSF 650S K6 06'
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: Sprzęgło - stukanie i głośna skrzynia VL

Post autor: Flower »

mad91K pisze:Sprawa ma się następująco , rozebrałem całość sprzęgła. Sądziłem iż potrzebny będzie ściągacz ale jednak da się wszystko rozebrać , same tarcze są całe i nie spękane , problem jest w tym iż nie mam materiału porównawczego i nie mogę określić stopnia ich zużycia , to samo ze sprężynami. Choć gdyby były one w znacznym stopniu zużyte , to sprzęgło by się ślizgało ?? Spróbuje jeszcze dziś przed wyjazdem do pracy podciągnąć linkę sprzęgła , może luz jest zbyt duży ( bo linka przecież też się naciąga choć jest stalowa ) , może to załatwi sprawę.
Zawsze mi się wydawało, że robi się to w odwrotnej kolejności. Najpierw coś co jest prostsze i nie wymaga rozkręcania motocykla, a dopiero później do środka zaglądać, ale w sumie jak ktoś woli inaczej ;p

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
Awatar użytkownika
mad91K
Posty: 721
Rejestracja: 27 maja 2009, 11:26
Motocykl: Suzuki Bandit 650 06
Lokalizacja: Bishops Stortford
Wiek: 32
Status: Offline

Re: Sprzęgło - stukanie i głośna skrzynia VL

Post autor: mad91K »

Objawy wskazywały na coś poważniejszego niż luz na lince , poza tym luz na klamce był tak czy siak prawidłowy. Zobaczę dziś wieczorem co to da.
Szable do boju lance w dłoń? bolszewika goń goń goń !

ETZ 125 88' --> XV 125 99' --> VL 125 01' --> GPZ 500s '00 --> GSF 650S K6 06'
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: Sprzęgło - stukanie i głośna skrzynia VL

Post autor: Flower »

mad91K pisze:Objawy wskazywały na coś poważniejszego niż luz na lince , poza tym luz na klamce był tak czy siak prawidłowy. Zobaczę dziś wieczorem co to da.

Po prostu myślałem, że zabrałeś się za wnętrze, a później przypomniałeś sobie o lince :P

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
Awatar użytkownika
mad91K
Posty: 721
Rejestracja: 27 maja 2009, 11:26
Motocykl: Suzuki Bandit 650 06
Lokalizacja: Bishops Stortford
Wiek: 32
Status: Offline

Re: Sprzęgło - stukanie i głośna skrzynia VL

Post autor: mad91K »

Eh , nic to nie dało :( Skrzynia dalej pracuje głośno na 1-szym i 2-gim biegu a spod pokrywy sprzęgła dalej wydobywa się rytmiczne stuk stuk stuk ...
Szable do boju lance w dłoń? bolszewika goń goń goń !

ETZ 125 88' --> XV 125 99' --> VL 125 01' --> GPZ 500s '00 --> GSF 650S K6 06'
Awatar użytkownika
reveel
Posty: 50
Rejestracja: 11 października 2012, 08:35
Motocykl: Virago 535
Status: Offline

Re: Sprzęgło - stukanie i głośna skrzynia VL

Post autor: reveel »

no i jak tam Poradziłeś sobie? bo ja w swojej 535 też słyszę to samo stukanie na luzie :(
ODPOWIEDZ