Dym z kolektora wydechowego

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Lemon8
Posty: 13
Rejestracja: 09 marca 2013, 20:02
Motocykl: Virago XV 1100
Lokalizacja: Jelenia Góra
Wiek: 34
Status: Offline

Dym z kolektora wydechowego

Post autor: Lemon8 »

Cześć!

Po dłuższej przerwie (ok 4mc.) wymieniłem akumulator na nowy i odpaliłem swoją maszynę (Virago 1100) , zauważyłem po przejechaniu kilku kilometrów i rozgrzaniu maszyny że dymi mi z kolektora wydechowego. Motocykl odpalił za pierwszym razem i nie zauważyłem żadnych problemów mechanicznych podczas jazdy, lecz kiedy zatrzymałem się na światłach zaczęło dymić z kolektora i to dość mocno. Przejechałem ok 20 km ale gdy dojechałem do domu dymienie nie ustało. Przed przerwą w jeździe regenerowałem gaźniki, nie miałem również problemu z dymieniem z kolektora wydechowego. Motocykl był zatankowany i stał ok 4 miesiące bez akumulatora (nie był przepalany).

Proszę o pomoc, co może być przyczyną owego dymienia (mam sporą nadzieję że obejdzie się bez napraw i jest to tylko kwestia przepalenia)

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dym z kolektora wydechowego

Post autor: -waldi- »

Dymi z kolektora, czy z wydechu...

Jak z wydechu, to paliwo poszło w cylinder + wydech i go wypala

jeżeli się to nie będzie powtarzało to OK jeżeli nie to zaworki iglicowe przepuszczają.

Zerknij na poziom oleju, bo mogło paliwo przez pierścienie dostać sie do oleju.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Dym z kolektora wydechowego

Post autor: leopold »

Kol. Lemon8 chodzi chyba jednak o dymienie w wyniku spalania oleju wraz z paliwem :?: .
Mogłoby to sugerowac awarie uszczelniaczy zaworowych lub zapieczenie pierscienia zgarniającego.
Wszelkie awarie związane z nadmiarem paliwa raczej ujawniłyby sie podczas odpalania, zas w czasie jazdy po 20 km raczej byłyby skutecznie ukryte.
Pozdrawia spekulujący Leopold
Lemon8
Posty: 13
Rejestracja: 09 marca 2013, 20:02
Motocykl: Virago XV 1100
Lokalizacja: Jelenia Góra
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Dym z kolektora wydechowego

Post autor: Lemon8 »

Dzięki koledzy za odpowiedź.

Waldi przepuszczam że zaworki iglicowe są raczej sprawne bo były wymieniane na nowe krótki czas temu.

A jeżeli to wina pierścieni i raz już olej się przedostał w wyniku zapieczenia pierścieni jest możliwość samoczynnego "odpuszczenia" ? np podczas jazdy na niskich obrotach bądź cyklicznym rozgrzewaniu i chłodzeniu silnika ?

i czy zapieczonych pierścieni nie da się naprawić bez wyciągania tłoków to taka jazda mogła by skutkować uszkodzeniem cylindra ?

powiem szczerze że boję się zapieczonych pierścieni bo wiążą się z nimi znaczne koszty (wyciąganie silnika nie jest tanie) a samemu trochę boję się tak złożonej operacji.
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Dym z kolektora wydechowego

Post autor: leopold »

Raczej nie liczyłbym na poprawę sytuacji poprzez, co by nie mówić, katowanie silnika.
Jednakowoż ewentualna wymiana pierścieni, a już szczególnie uszczelniaczy zaworowych nie jest operacją bardzo trudną. Oczywiście każdy mechanik spróbuje zedrzeć jak za operację na otwartym sercu, ale tak naprawdę jest to całkowicie do ogarnięcia w garażu - jednakże przy dużej dozie doświadczenia w takich akcjach, początkującemu raczej odradzam (*).
Pozdrawia Leopold

(*) Często największym problemem w takich operacjach okazują się wszelkiego rodzaju połączenia gwintowe, zapieczone, przekręcone... stawiające dziki opór. Gdyby nie to, to w zasadzie z Clymerem/Hynesem w ręku można to ogarnąć.
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Dym z kolektora wydechowego

Post autor: Blunio »

Po pierwsze primo, jaki jest kolor tego dymu ?
Po drugie primo :wink: jaki jest kolor świec po większej przejażdżce ?
I po trzecie primo, oleju ubywa w karterze ? :kawa:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
grzała
Posty: 739
Rejestracja: 09 listopada 2011, 07:10
Motocykl: XF650 98'
Lokalizacja: Ciechanów
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Dym z kolektora wydechowego

Post autor: grzała »

Jest opcja, że rzeczywiście dymi z kolektora ale na zewnątrz. Czyli jakiś wyciek oleju bezposrednio na kolektor i wtedy dymi niemiłosiernie. Kiedyś swoim miałem delikatną glebe na poligonie po której okazało się, że dekielek inspekcyjny od zaworów poluzował się i zaczęło sadzić mgiełką oleju, ciekło po żeberkach głowicy bezpośrednio na kolektor i dym jakby sie sprzęt palił. Lemon8 napisz wiec czy dymi Ci z rury wydechowej czy z okolic silnika -kolektora.
"białe ręce, czarny blues"
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Dym z kolektora wydechowego

Post autor: Blunio »

-waldi- pisze:Dymi z kolektora, czy z wydechu...Jak z wydechu, to paliwo poszło w cylinder
No tak, Waldi nam zasugerował że kopci z rury, a to może banalny wyciek oleju spod pokrywki zaworów na kolektor i dymi :humm:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dym z kolektora wydechowego

Post autor: -waldi- »

W dwóch zdaniach (a nawet w 3) była mowa o kolektorze wydechowym, nie o wylocie spalin z wydechu.
Lemon8 pisze:Po dłuższej przerwie (ok 4mc.) wymieniłem akumulator na nowy i odpaliłem swoją maszynę (Virago 1100) , zauważyłem po przejechaniu kilku kilometrów i rozgrzaniu maszyny że dymi mi z kolektora wydechowego. Motocykl odpalił za pierwszym razem i nie zauważyłem żadnych problemów mechanicznych podczas jazdy, lecz kiedy zatrzymałem się na światłach zaczęło dymić z kolektora i to dość mocno.
Waldi nic nie sugerował, tylko zadał proste pytanie, na które nadal nie ma odpowiedzi. :roll:
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Dym z kolektora wydechowego

Post autor: Blunio »

-waldi- pisze:Waldi nic nie sugerował
Spoko Waldi, pażywiom, uwidim :uklon:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
marian07
Posty: 271
Rejestracja: 20 listopada 2009, 08:48
Motocykl: VN900
Lokalizacja: Zajezierze
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Dym z kolektora wydechowego

Post autor: marian07 »

Lemon, zapodaj może fotkę będzie wiadomo o co chodzi
Najdroższa jest pierwsza butelka
LS650, XV750, C90, VTX1300, VTX1800, ST1100, VS1400, VL800, VT1100C3Aero, VF750, MGNevada750, C50
Lemon8
Posty: 13
Rejestracja: 09 marca 2013, 20:02
Motocykl: Virago XV 1100
Lokalizacja: Jelenia Góra
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Dym z kolektora wydechowego

Post autor: Lemon8 »

Przepraszam za tak późną odpowiedź. Dym z kolektora jest jasny.

Brałem pod uwagę wyciek oleju z dekla ale w koło dekla jest sucho więc go wykluczyłem. Jutro jak będzie pogoda mam zamiar podjechać do serwisu, ale odpowiedź będzie jedna - "Trzeba rozebrać silnik"
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dym z kolektora wydechowego

Post autor: -waldi- »

Gdzie z kolektora, co masz na myśli kolektor, możesz jaśniej napisać, czy mamy zgadywać?
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
ODPOWIEDZ