Wymiana oleju w lagach Virago 125/250

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
Awatar użytkownika
jacekratownik
Posty: 49
Rejestracja: 18 grudnia 2015, 20:58
Motocykl: XV125 Virago Ogar200
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 38
Status: Offline

Wymiana oleju w lagach Virago 125/250

Post autor: jacekratownik »

Witam, pisze nowy wątek bo dotyczy on konkretnego modelu virago 125 i 250, a dokładniej wymiany oleju w lagach.
Wychodzę z założenia, że proste naprawy czy wymiany można zrobić samemu, nie płacąc mechanikowi za robotę bo wiadomo jak się cenią, a za zaoszczędzoną kasę zrobić kilka kilometrów z uśmiechem na twarzy. A więc do dzieła:
1) Kupujemy olej do amorów tzw FORK OIL- ja kupiłem Castrola 15W (cena 25zł za 500ml), benzynę ekstrakcyjną i 2 browary.
Obrazek

2) Podstawiamy coś pod moto tak by przednie koło było w powietrzu.
Obrazek

3) Odkręcamy zacisk, koło, linkę od licznika, i błotnik.
aby odkręcić koło musimy poluźnić śrubę na imbus, która ściska oś koła.
4) Następnie poluźniamy śruby widoczne na zdjęciu, które trzymają lagi w półkach.
Obrazek

5) Delikatnie wysuwamy lagę w dół.
6) Mamy ją :)
Obrazek

7) Odkręcamy korek trochę go dociskając żeby sprężyna go nie wypchła (można go poluźnić po odkręceniu górnego mocowania lagi). Na korku jest oring. Jeśli przepuszczał musimy założyć nowy. Niestety nie znam wymiarów
Obrazek
i będzie tak
Obrazek

8) Odkładamy korek, wyjmujemy rurkę, podkładkę.
Obrazek

9) I sprężynę (poleci olej) więc trzeba wyciągać ją wycierając ścierką a i tak się naleje :)
Obrazek

10) Odwracamy do góry nogami i wylewamy olej
Obrazek
Trzeba trochę popompować lagą aby usunąć cały olej. Nalewamy trochę benzyny i płuczemy z 2 razy.
U mnie jak widać był trochę brudny.
11) Odwracamy lagi i suszymy po benzynie.
Obrazek

12) Wlewamy olej do lag. 245ml na lagę. Mi wyszło na styk akurat całe pudełko niby 500ml
Obrazek

13) Delikatnie pompujemy tłokiem lagi, obniżamy tłok na max i sprawdzamy poziom oleju bez sprężyny. Wg serwisówki ma być 120mm od górnej krawędzi ale niektóry wlewają troszkę więcej
Obrazek

14) Jeśli jest ok rozciągamy lagę, wkładamy sprężynę "gęstymi zwojami" do góry,czyli mniejszym skokiem do góry.
Obrazek

15) Następnie podkładka, rurka i korek
Obrazek

16) Dociskamy korek i skręcamy

17) Po skręceniu lagi wkładamy ją w półki, ustawiamy wysokość lagi tak jak była przed demontażem, i dokręcamy śrubę na dolnej półce, następnie dociągamy korek, i dokręcamy śrubę górnej półki. Z 2 lagą robimy tak samo. Składamy błotnik, koło, zacisk i linkę.
Ja wlałem olej 15W, 245ml na lagę. Serwisówka zaleca 10W ale ja chciałem troszkę twardsze zawieszenie.
Pod korkiem nie ma drugiego korka jak niektórzy piszą. Tak jak w 750. Jeśli mamy korki spustowe w lagach, można nimi spuścić olej i wlać nowego bez rozbierania. Jeśli coś źle napisałem, piszcie a poprawię.

I to na tyle :)

Nigdzie niestety nie jedziemy bo wypiliśmy w trakcie 2 :nazdrowie:
Ostatnio zmieniony 04 stycznia 2016, 11:10 przez jacekratownik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w lagach Virago 125/250

Post autor: -waldi- »

Masz błąd w punkcie 14.

Sprężyny progresywne montuje się gęstą stroną do góry.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
jacekratownik
Posty: 49
Rejestracja: 18 grudnia 2015, 20:58
Motocykl: XV125 Virago Ogar200
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w lagach Virago 125/250

Post autor: jacekratownik »

Masz rację waldi. Mniejszym skokiem ku gorze, ale na zdjęciu wygląda inaczej,a w tekście mniejszym skokiem ku górze jest napisane(tak jest w serwisówce).U mnie było do dołu, i tak poskładałem, ale muszę to zmienić. Generalnie czytałem trochę o tych sprężynach i w różnych motorach jest różnie. Nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi dlaczego w tą bądź w drugą stronę.
Ostatnio zmieniony 04 stycznia 2016, 13:56 przez jacekratownik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w lagach Virago 125/250

Post autor: -waldi- »

chodzi o poziom oleju ....
jacekratownik pisze:a w tekście mniejszym skokiem ku górze jest napisane.
tak, teraz jest OK napisane bo poprawiłeś, a było "Jeśli jest ok rozciągamy lagę, wkładamy sprężynę "gęstymi zwojami" do dołu"
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
jacekratownik
Posty: 49
Rejestracja: 18 grudnia 2015, 20:58
Motocykl: XV125 Virago Ogar200
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w lagach Virago 125/250

Post autor: jacekratownik »

Tak. Poprawiłem. A z tym poziomem to w sumie racja, bo więcej oleju sprężyna wyprze jak by było na odwrót. Czyli moto mógł by być twardszy?
ODPOWIEDZ