Informacja dla planujących wyjazd do Francji

Ciekawe miejsca, propozycje wycieczek, co warto zobaczyc? Tematy związane z turystyką motocyklową
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Informacja dla planujących wyjazd do Francji

Post autor: leszekk »

Jak informuje biuletyn ADAC, od 20 listopada obowiązuje we Francji przepis nakładający na kierujących motocyklami, trajkami, quadami i chyba wszelkimi popierdułkami silnikowymi obowiązek korzystania z rękawic. Co więcej, nie wystarczą byle rękawiczki, muszą mieć stosowne certyfikaty CE. Kara za jazdę bez rękawic wyniesie 68 EUR.
Komentarz własny: Prawdę mówiąc rozdarty jestem. O ile raczej nie wyobrażam sobie wycieczki na motocyklu dookoła Francji bez rękawic, o tyle mam wrażenie, że wsiadając na wynajęty skuter na Lazurowym Wybrzeżu w pełni sezonu czy jadąc motorowerem do pracy w majowy poranek uznałbym ten przepis za nieco naciągany. Cóż ... Francja, elegancja ...
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Informacja dla planujących wyjazd do Francji

Post autor: Top Gun »

Nie chodzi o rękawice, tylko o Certyfikat CE :lol: jeszcze trochę i na czole będziemy CE mieć wydrukowane, bo bez tego ani rusz :cry:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
DAREK.S
Posty: 2091
Rejestracja: 05 listopada 2008, 21:19
Motocykl: XV750, 1990; ST1300
Lokalizacja: Ruda Śląska
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Informacja dla planujących wyjazd do Francji

Post autor: DAREK.S »

Z tymi rękawicami będzie pewnie tak samo jak z obowiązkowymi odblaskami na kaskach. Niby przepis jest od dawna, a mało kto o nim słyszał. Policja też się podobno nie czepia, a przynajmniej mnie nie złapali. :-) Generalnie powinno być tak że przepis obowiązuje tylko obywateli Francji zgodnie z konwencją wiedeńską. Oczywiście można trafić na formalistę - kłóć się potem z żandarmami po francusku. ;-)

Edit: Genewa podmieniona Wiedniem - dzięki Pablo_kat
Ostatnio zmieniony 03 grudnia 2016, 10:11 przez DAREK.S, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak wiele miejsc, tak mało czasu...
:chopper:
Nasze podróże:
Słowenia, Chorwacja, Węgry, Rumunia, Alpy-AT,CH,IT, Alpy-DE,CH,FR, Norwegia
Awatar użytkownika
Pablo_kat
Posty: 299
Rejestracja: 11 lipca 2013, 00:55
Motocykl: XV1100--->XV1900
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Informacja dla planujących wyjazd do Francji

Post autor: Pablo_kat »

Darek.S chodzi o Konwencję Wiedeńską (o ruchu drogowym) Nie żebym się czepiał, tylko jak ktoś będzie szukał info ;)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwencja ... u_drogowym
Awatar użytkownika
DAREK.S
Posty: 2091
Rejestracja: 05 listopada 2008, 21:19
Motocykl: XV750, 1990; ST1300
Lokalizacja: Ruda Śląska
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Informacja dla planujących wyjazd do Francji

Post autor: DAREK.S »

Pablo_kat pisze:Darek.S chodzi o Konwencję Wiedeńską (o ruchu drogowym) Nie żebym się czepiał, tylko jak ktoś będzie szukał info ;)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwencja ... u_drogowym
Hehe, dokładnie o wiedeńską mi chodziło - coś mi się miasta pokęciły. Potem wieczorem jak czytałem posta to coś mi się to nie podobało ale byłem zbyt padnięty żeby sprawdzić i poprawić. :-)
Tak wiele miejsc, tak mało czasu...
:chopper:
Nasze podróże:
Słowenia, Chorwacja, Węgry, Rumunia, Alpy-AT,CH,IT, Alpy-DE,CH,FR, Norwegia
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Informacja dla planujących wyjazd do Francji

Post autor: leszekk »

ADAC napisał, że niestety przepis dotyczy także przyjezdnych
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
DAREK.S
Posty: 2091
Rejestracja: 05 listopada 2008, 21:19
Motocykl: XV750, 1990; ST1300
Lokalizacja: Ruda Śląska
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Informacja dla planujących wyjazd do Francji

Post autor: DAREK.S »

leszekk pisze:ADAC napisał, że niestety przepis dotyczy także przyjezdnych
Niestety naklejki podobno też - brak odblasków kosztuje 135 EUR. Mają być cztery, powierzchnia każdej ma mieć 18cm2 i musi się na naklejce zmieścić kółko o średnicy 4cm. Naklejki mają być nieusuwalne bez zniszczenia kasku, więc żadna prowizorka nie wchodzi w rachubę. Dość problematyczne w myśli tych przepisów staje się używanie kasków typu jet i open face - niestety chyba francuski ustawodawca takich kasków nie dopuszcza. Najlepsze, że nigdzie indziej takich przepisów nie ma i kierowcy z różnych krajów uważają ten przepis za bzdurny. Niestety, nawet super odblaskowa kamizelka ani ciuchy z metrami pasków odblaskowych nie pomogą jak się trafi upierdliwy policjant, który przyczepi się do brudnej naklejki na kasku.
Jak widać motocykle i motocykliści wyjątkowo drażnią francuski rząd i stąd te wyjątkowe pomysły: naklejki, rękawice, maksymalna dopuszczalna moc motocykla (100KM) i kto wie co jeszcze. :frustrated:
Tak wiele miejsc, tak mało czasu...
:chopper:
Nasze podróże:
Słowenia, Chorwacja, Węgry, Rumunia, Alpy-AT,CH,IT, Alpy-DE,CH,FR, Norwegia
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Informacja dla planujących wyjazd do Francji

Post autor: tylust »

DAREK.S pisze:....Jak widać motocykle i motocykliści wyjątkowo drażnią francuski rząd i stąd te wyjątkowe pomysły: naklejki, rękawice, maksymalna dopuszczalna moc motocykla (100KM) i kto wie co jeszcze. :frustrated:
Nie narzekaj za głośno bo nasz "nadpremier" nie ma nawet prawa jazdy... chociaż podobno lubi rodeo to i może motocykli nie uzna za zbyt niebezpieczne któregoś ranka jadąc do pracy na tylnej kanapie rządowej limuzyny :wink:
Tomek
ODPOWIEDZ