Kolor świec dziwna sprawa

Tematy związane z gażnikami
piotreker
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:27
Motocykl: WSK 125, xv 750
Lokalizacja: Skierniewice
Wiek: 29
Status: Offline

Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: piotreker »

Cześć wszystkim :)

Napiszę krótko i na temat :) Może problem jest prosty i wyolbrzymiam ale nie mogę dojść do ładu.
Od dłuższego czasu nie mogę ogarnąć tych gaźników. Chodzi o regulację.
Jakbym nie ustawił poziomu paliwa ( i było bardzo nisko i wysoko, 1, 2 mm pod krawędzią) i jakbym nie kręcił śrubkami nie mogę wyregulować składu mieszanki. Do kawy z mlekiem jest bardzo daleko i już nawet nie wiem czy zubażać czy wzbogacać i czym. Jedynie co mi dawały regulacje, to to, że silnik lepiej albo gorzej przyspieszał i miał inną v max ( max. 160 dalej nie szła). I było tez słychać różnicę w pracy
Dysze paliwa obie 122,5 tak jak powinno być.

Załączam zdjęcie świec

Obrazek
Awatar użytkownika
Darek Adamczewski
Posty: 785
Rejestracja: 09 lutego 2015, 18:53
Motocykl: XV1100, Iż49, MZ 250
Lokalizacja: Alex woj. łódzkie
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: Darek Adamczewski »

Jedno jest pewne - oleju Ci nie bierze. Za bogatej mieszanki też raczej nie masz. Jeśli działa, to wybierz sobie jakiś złoty środek pomiędzy Vmax, a zużyciem paliwa, oczywiście przy możliwie ładnej pracy silnika. Jak mawiają, jeśli coś działa, to nawet gdy nie rozumiesz dlaczego, nie przeszkadzaj. Aha, a czy tzw. wartość cieplna świec jest prawidłowa? Jeśli masz za gorące świece, to o kawie z mlekiem zapomnij.
Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
marekc1019
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2017, 20:41
Motocykl: XV 535 , Victory1200
Lokalizacja: Gdynia
Status: Offline

Re: Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: marekc1019 »

Świeca za gorąca przegrzana. Stożek biały, elektrody o granatowym zabarwieniu, świadczy to o zbyt wysokiej temperaturze pracy dla tej świecy. Silnik może mieć tendencję do nieprawidłowego zapłonu .Proponuje wymienić na zimniejszą, sprawdź ciepłotę podaną na świecy. Prawdopodobnie masz 65 , sprawę powinna załatwić 85.
Awatar użytkownika
Doniu
Posty: 255
Rejestracja: 21 lutego 2016, 13:39
Motocykl: Yamaha xv 1100 virag
Lokalizacja: Wielkopolska
Status: Offline

Re: Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: Doniu »

Wygląda to jak byś miał za ubogą mieszankę,albo jak pisze przedmówca świeca ma zbyt małą wartość cieplną.
Ale dane niech mi będzie. Wał kardana mieć w napędzie...
piotreker
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:27
Motocykl: WSK 125, xv 750
Lokalizacja: Skierniewice
Wiek: 29
Status: Offline

Re: Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: piotreker »

Dziękuję Panowie za naprowadzenie :) Już wiem, że rzeczywiście mieszanka za uboga.
I podczas pracy wydaje mi się, że ma za wysoką temperaturę w porównaniu z innymi virówkami, więc ten trop jest słuszny.
Jeżeli chodzi o świece to założone są jak na foto 3-elektrodówki iskry, te zimniejsze FE85PTRS, wcześniej oryginalne NGKBPR7ES miały taki sam kolor.
Silnik ma 39 tys. km przebiegu (przynajmniej tyle na liczniku), mierzyłem ciśnienie sprężania (9,2 i 9,4 bar - trochę mało wg mnie). To tak kondycyjnie.

Może ktoś z Was ma pomysł czym regulować żeby doprowadzić do prawidłowego spalania. Iglicą nie ruszałem, bo się nie da z tego co widzę. Zapłonu też nie ustawiałem i nie patrzyłem, bo z tego co wiem, to jest raz na zawsze ustawiany.
Spalanie: niżej niż 5,0 nie zszedłem. Przeciętnie 5,5/100
Obrazek
Awatar użytkownika
Darek Adamczewski
Posty: 785
Rejestracja: 09 lutego 2015, 18:53
Motocykl: XV1100, Iż49, MZ 250
Lokalizacja: Alex woj. łódzkie
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: Darek Adamczewski »

Zapłonem to raczej nic w Virago nie wyregulujesz. Impulsator i elektroniczny moduł załatwiają wszystko. A iglica powinna dać się przestawić. Poczytaj w Claymerze. Tylko najpierw ustaw poziom paliwa wg. instrukcji, a po złożeniu wszystkiego zrób synchronizację.
Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
marceli5555
Posty: 190
Rejestracja: 29 kwietnia 2008, 08:09
Motocykl: Yamaha Virago XV 750
Lokalizacja: śląsk
Status: Offline

Re: Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: marceli5555 »

piotreker pisze:
Może ktoś z Was ma pomysł czym regulować żeby doprowadzić do prawidłowego spalania.


Pomysły ,pewno mamy , do regulacji służą śruby regulacyjne aby podać ich umieszczenie w gaźniku, musimy wiedzieć co to za gaźniki ,na forum zresztą ta wiedza jest ogólnie dostępna ,wystarczy poszukać.Nic nie piszesz czy czyściłeś gaźniki,czy sprawdzałeś membrany a to przecież dość ważne.
Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: vinny »

Podnies iglice o po milimetra ( 1/2 mm podkadka ) i bedzie dobrze .
sory za angielska klawiatura
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
piotreker
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:27
Motocykl: WSK 125, xv 750
Lokalizacja: Skierniewice
Wiek: 29
Status: Offline

Re: Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: piotreker »

Aa ok, sorry, tak to jest jak się krótko i na temat chce załatwić sprawę :)
Gaźniki Mikuni BST40, wszystko właśnie jest sprawne i wyczyszczone, dlatego nie pisałem. Membrany nic nie uszkodzone. Po synchronizacji.
Dzięki vinny, chyba tak zrobię. A myślałem że te iglice są nieregulowane, bo zawsze przyzwyczajony, że na iglicy są rowki pierścieniowe a tu nic nie ma właśnie
marceli5555 Jak już rozbierałem je kilka razy to tylko te od góry od układu pilotującego dało się pokręcić, reszta w komorze pływakowej to dysze
marekc1019
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2017, 20:41
Motocykl: XV 535 , Victory1200
Lokalizacja: Gdynia
Status: Offline

Re: Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: marekc1019 »

Uboga mieszanka skutkuje wzrostem temperatury spalania. Jeżeli świece są o właściwej wartości cieplnej , a wyglądają jak powyżej , to ewidentnie zbyt uboga mieszanka.
Awatar użytkownika
jojo80
Posty: 401
Rejestracja: 04 sierpnia 2009, 23:05
Motocykl: yamaha virago 535' 2YL. 46ps.91'
Lokalizacja: wadowice
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: jojo80 »

wtrace sie w dyskusje. moja xv535 miala zbyt bogata mieszanke tj czarna swieca na drugim cylu.gazniki czyszczone,membrany lux,poziom paliwa ustawaialem na wszystkie mozliwe sposoby.swiecami tez kombinowalem i na dodatek ten drugi cylinder kulał[strzelanie, dławienie] sruby do regulacji mialem zniszczone,rozwiercałem je i wymieniłem na nowe i w koncu ustawiłem,swiece maja ładny kolor. silnik ładnie wchodzi na obroty i chodzi na wolnych obr. spalanie 5.0l \100km. jazda wkoło komina .
by jezdzic trzeba zyć...
Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: vinny »

piotreker pisze: A myślałem że te iglice są nieregulowane, bo zawsze przyzwyczajony, że na iglicy są rowki pierścieniowe a tu nic nie ma właśnie
Oryginalnie tam sa podkladki plastikowe okolo 2 mm wysokie , u Ciebie na poczatek podnies o 0,5 mm , jak bedzie za malo to o 1 mm , cisnienie w cylindrach nie za wysokie , to i podcisnienie na membranach troche niskie sprawdz najpierw jak sie bedzie zachowywal silnik po zainstalowaniu podkladek , jak bedzie zle to nastepny krok skrocic sprezyne naciskajaca na slayder .
sory za angielska klawiatura
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
piotreker
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:27
Motocykl: WSK 125, xv 750
Lokalizacja: Skierniewice
Wiek: 29
Status: Offline

Re: Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: piotreker »

Dzięki wielkie za pomoc, będę działał :)
Leon_
Posty: 63
Rejestracja: 13 sierpnia 2017, 09:05
Motocykl: Virago 750 92r.
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: Leon_ »

Czy układ wydechowy w twoim motocyklu jest fabryczny, modyfikowany, akcesoryjny ?

Inna sprawa, to do przegrzania tym świecą jeszcze daleko i nie siałbym paniki.

Skład mieszanki nie jest może perfekcyjnie ustawiony, ale pewnie niewielkie korekty ustawienia iglicy doprowadzą do stanu optymalnego.
Kręcenie tylko "pilotami" nie przynosi oczekiwanych rezultatów, gdyż piloty odpowiadają za skład mieszanki na wolnych obrotach i przejście na średnie (przy lekkim otwarciu przepustnicy) a przy większym otwarciu przepustnicy robotę przejmują iglice i dysze główne.
piotreker
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:27
Motocykl: WSK 125, xv 750
Lokalizacja: Skierniewice
Wiek: 29
Status: Offline

Re: Kolor świec dziwna sprawa

Post autor: piotreker »

Wydechy mam inne-silvertaile lekko grzebnięte, ale przedtem na oryginałach tak samo było.
Ok. Dzięki bardzo za wytłumaczenie, już wiem na czym stoję :)
ODPOWIEDZ