problem ze sruba

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
sznajder
Status: Offline

problem ze sruba

Post autor: sznajder »

witam, mam problem gdy wymienialem filtr olejowy i chcialem przykrecic ta zaslepke, klapke, obudowe czy jak to sie nazywa, ktora jest przykrecana na 3 sruby , to nie moglem przykrecic najwiekszej sruby tak jak by gwint byl wyjechany czy jest to mozliwe ? , nie wydaje mi sie zebym go przekrecil i czy w ogole jest to mozliwe tez nie wiem , bo nawet nie dojechalem do tego momentu a krecilo sie juz w kolo ? czy cos moglo strzelic przy odkrecaniu - w srodku lub tez moze zla srube mam ? jakies pomysly ? .
Niech nikt nie pyta jak bylo wczesniej bo motor mam od niedawna i nie wiem czy tak bylo czy ja cos "rozwalilem "

ta srubka moze zla :D?
Obrazek
Robert von Berlin
Posty: 485
Rejestracja: 22 lipca 2008, 13:12
Motocykl: Yamaha XV 750 Special ´82
Lokalizacja: Berlin / Szczecin
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: Robert von Berlin »

Koledzy juz pisali - sruby sa roznej dlugosci i mogles pozamieniac.
Jobejt XV 750 Special ´82
sznajder
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: sznajder »

sa 3 sruby wiec watpie zeby pozamieniac ... calkiem na dole najmniejsza nad nia srednia wkrecalem i ta najwieksza z lewej strony po srodku
Awatar użytkownika
Stilgar
Posty: 5482
Rejestracja: 22 grudnia 2007, 09:37
Motocykl: Virago>Debilka>STonka>Varan
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: Stilgar »

Zdjęcie jest niewyraźne sam ocenisz lepiej , ale wygląda na to że śruba ma uszkodzony gwint i to byłoby najlepsze. Niestety obawiam się że ktoś przed Tobą zerwał gwint w korpusie i śrubę wsadził na jakiś "lokctite" i czeka Cię naprawa gwintu .
Administrator zastrzega sobie możliwość zbanowania ze względu na klauzulę sumienia.
jaroz
Posty: 755
Rejestracja: 04 marca 2008, 22:03
Motocykl: virago 535
Lokalizacja: galicja
Wiek: 56
Kontakt:
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: jaroz »

niedawno było podobne. spróbuj dłuzszej sruby, albo poszukaj zestaw naprawczy do gwintów i koniecznie nową śrubę.
Hirem
Posty: 132
Rejestracja: 25 listopada 2007, 13:36
Motocykl: była Virago 535 94 r.
Lokalizacja: Leszno/koło Błonia
Wiek: 56
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: Hirem »

Rzeczywiście zdjęcie nie najlepsze, ale...hm...?, śruba jakby w porządku.Z reguły urywa się gwint w korpusie.Śruba z bardziej twardego materiału
Nieważne dokąd, ważne jak .......!
Awatar użytkownika
JohnnY
Posty: 4070
Rejestracja: 06 października 2008, 22:30
Motocykl: Intruz VS 1400
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 35
Kontakt:
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: JohnnY »

Spróbuj przykręcić na sucho bez dekielka jeśli śruba się przykręci to zastosuj dłuższą śrubę ale dłuższa max 5mm. A jeśli to nie da rady to poszukaj śrub o tej samej długości tylko m7 i przegwintuj otwór gwintownikiem m7. Pamiętaj! jak będziesz kupował śrubę to ona w dekielku wchodzi do środka więc łepek śruby musi być podobny.
Sam właśnie z tym walczę :mrgreen: Jak chcesz to poczytaj na forum już pisaliśmy o tym
temat brzmi: „Zerwany gwint…” Jakoś tak :razz:

Powodzenia i życzę miłej oraz udanej pracy :rock:
sznajder
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: sznajder »

Obrazek
lepszego juz mi si enie uda zrobic , niestety ,
"na odpowiedz jaroza"
aktualna sruba ma 10 cm niby o ile dluzsza znalesc i gdzie dostac - kupic ? ,
a zestaw naprawczy to pewnie ze 300 zl lub wiecej xD?? i pewnie nie bede umial sam tego zrobic ? hmm ?
Awatar użytkownika
Mardead
Posty: 57
Rejestracja: 06 maja 2008, 19:19
Motocykl: Yamaha XV700c
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 45
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: Mardead »

śruby kupisz w prawie kazdym sklepie metalowym. ( to nie sklep dla tych co słuchają metalu:):):) )nie powinno być z tym problemu.
sznajder
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: sznajder »

ze tak zapytam jakiej grubosci jest ta sruba :D?? bo wyzej ktos napisal zeby kupic m7 ?
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: kyller »

zaraz pojde do drugiego pokoju s prawdze na jakims karterze czy ten otwór jest przelotowy czy nie :mrgreen:
no dobra zmierzyłem
otwór jest nei przelotowy
ale zmierzyłem i kup dluzsza srube i ja tak przytnij zeby trzpien sruby mial 107 mm (tnz.zeby gwint sie konczył po 107 i jescze 1 mm na skos tam orginalnie jest chyba (?) 100
jak masz srube 100 to temat zalatwiony
BTW czy ten kto radził przegwintowanie z M6 na M7 próbował jak długo taki gwint w aluminum wytrzymuje ??
Awatar użytkownika
elrychu
Posty: 366
Rejestracja: 13 września 2007, 21:57
Motocykl: była 535, jest 750
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 43
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: elrychu »

przy tej śrubie chyba jest na przelot...
Awatar użytkownika
JohnnY
Posty: 4070
Rejestracja: 06 października 2008, 22:30
Motocykl: Intruz VS 1400
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 35
Kontakt:
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: JohnnY »

Nie jest przelotowa. Ta śruba ma 9,5 bez główki czyli jak znajdziesz 10 (nie licząc główki) to będzie dobrze :wink:
Awatar użytkownika
elrychu
Posty: 366
Rejestracja: 13 września 2007, 21:57
Motocykl: była 535, jest 750
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 43
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: elrychu »

tak, nie jest przelotowa, pospieszyłem się z odpowiedzią... ta najdłuższa śruba jest na samym szczycie garbu pokrywy więc gdyby była na przelot musiała by wychodzić po drugiej stronie silnika :)
Awatar użytkownika
JohnnY
Posty: 4070
Rejestracja: 06 października 2008, 22:30
Motocykl: Intruz VS 1400
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 35
Kontakt:
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: JohnnY »

Spokojnie kupisz dłuższą śrubą o te 0,5cm i powinno trzymać sam mam ten problem i dzisiaj sprawdzałem i jeszcze będzie kilka mm luzu. Tą śrubę możesz kupić tak jak wcześniej było wspomniane w sklepie metalowym albo nawet w Castoramie, Praktikerze lub innym tego typu sklepie. Śruba powinna mieć 10mm (nie licząc główki)
Awatar użytkownika
Straszaq
Posty: 317
Rejestracja: 02 grudnia 2008, 13:02
Motocykl: BMW R1150 RT
Lokalizacja: Konin
Wiek: 45
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: Straszaq »

Jak nie da rady z dluższą śruba M6 i bedziesz zabieral sie za przegwintowanie to radzilbym podejsc od razu pod M8. M7 bedzie za płytki gwint i istnieje prawdopodobieństwo ze przy aluminium zbierzesz go przy pierwszym dociagnieciu sruby. Kup sobie zestaw gwintownikow M8...taki potrójny tzn ze stopniowaną głębokością gwintu. Ten najpłytszy powinien ci się dać wkręcić w "zjechaną dziurę po M6" bez rozwiercania a następnymi dwoma tylko pogłębisz gwinty i bedzie ok. Oczywiście oblukaj najpierw czy jest mozliwość zrobienia w bloku większej dziury.
sznajder
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: sznajder »

ok dzieki wielkie wszystkim, zapytam znajomego czy ma m8 to mzoe nagwintuje sie, a jak nie bedzie mial , to najpierw kupie ta dluzsza srube zeby miala 107 mm , pytanie jaka grubosc mam szukac m6 ? sprzedawca bedzie wiezdial o co chodzi bo ja pojecia za duzego w tym nie mam :)
Awatar użytkownika
JohnnY
Posty: 4070
Rejestracja: 06 października 2008, 22:30
Motocykl: Intruz VS 1400
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 35
Kontakt:
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: JohnnY »

Szukaj 105mm i śruba m6. Zdjęcie jest nie wyraźne i przypadkiem ta śruba nie jest zjechana? Jeśli jest to jeszcze musisz przegwintować otwór gwintownikiem m6 bo jak wkręcisz nową to spieprzysz gwint na śrubie
jaroz
Posty: 755
Rejestracja: 04 marca 2008, 22:03
Motocykl: virago 535
Lokalizacja: galicja
Wiek: 56
Kontakt:
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: jaroz »

panowie od gwintowania!
1. gwint wykonany jako M7 nie bedzie zbyt płytki, gdyż głębokość tego gwintu jest taka sama jak M6. po starym gwincie zostanie nam taki otwór
2. po jakiego ... robić większy gwint gdy można znaleźć dłuższą śrubę. tym bardziej że M7 jest na tyle nietypowym gwintem że będziesz miał problem z zakupieniem śruby
3. wraz ze wzrostem średnicy gwintu wzrasta średnica łba śruby. dodatkowo może zachodzić konieczność zwiększenia gniazda na łeb śruby.

ucinając śrubę należy ją przygotować przed wkręceniem w aluminium, aby nie zepsuć istniejącej reszty gwintu. tzn. koniecznie sprawdzić na jakiejś nakrętce czy nie ma żadnych oporów podczas wkręcania. jeś;li są to należy tak długo dopracowywać ciętą krawędź aż bedzie OK. najlepiej narzynką.
sznajder
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: sznajder »

a co sadzicie o takim czyms wywiercenie dziury m7 pozniej gwitownik m7 i tulejke czy wkladke wbic do srodka wtedy m6 na to i bedzie ta sama sruba
np na allegro takei cos sprzedaja ktos taie cos robil ? http://www.allegro.pl/item537303343_nap ... io_z5.html
jaroz
Posty: 755
Rejestracja: 04 marca 2008, 22:03
Motocykl: virago 535
Lokalizacja: galicja
Wiek: 56
Kontakt:
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: jaroz »

sznajder pisze:wywiercenie dziury
dziura to jest w d.... a to jest otwór :mrgreen:
sznajder pisze:dziury m7
dziura ma "fi", a nie M
sznajder pisze:dziury m7 pozniej gwitownik m7
pod każdy gwintownik robi się otwór mniejszy niż rozmiar gwintownika. w otworze 7 nie zrobisz M7 tak samo jak w otworze 10 nie zrobisz M10.
sznajder pisze:np na allegro takei cos sprzedaja
to jest fragment zestawu naprawczego do gwintów. jest to dobre rozwiązanie, tylko trzeba jeszcze kilka uwag dla kolegi. aby takie coś nagwintować to potrzebujemy: wiertło fi 6, wiertarkę, gwintownik m7, pokrętło do gwintownika i środek chłodząco- smarujący do gwintowania. do aluminium nie stosuje się smaru. domowym sposobem można napluć na gwintownik i będzie OK. ale aby to zrobić potrzebujemy trochę wprawy bo gwintownik nie zawsze chce iść prosto i nie zawsze płynnie. dlatego łatwo taki gwintownik urwać i bedziesz miał dopiero problem. jeśli nigdy tego nie robiłeś to lepiej poproś kogoś kto ma jakiekolwiek pojęcie. taka jest moja rada.
Łuki
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: Łuki »

Witam.
Poszukaj warsztatu gdzie naprawiają gwinty wkładkami HeliCoil,dogadaj się z nimi i po sprawie.Może wyjdzie trochę drożej,za to profesjonalnie.
Pozdrawiam.
sznajder
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: sznajder »

a to bym musial motor wtedy jakos dotargac do warszatu koszty przewozu jeszcze ze 100 zl lub wiecej i warszat ze pewnie 100 + wiec to nie takie latwe
Awatar użytkownika
JohnnY
Posty: 4070
Rejestracja: 06 października 2008, 22:30
Motocykl: Intruz VS 1400
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 35
Kontakt:
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: JohnnY »

Weź kup dłuższą śrubę i po sprawie. Ja dzisiaj tak zrobiłem i na razie gra muzyka :lol:
sznajder
Status: Offline

Re: problem ze sruba

Post autor: sznajder »

spoko no zrobie tak jak pisaliscie - kupie ta srube 105 mm nagwintuje m6 ktos pisal zeby nagwintowac mimo wszystko i sprawdze czy wszystko ok wtedy , jednak musze znalesc srube takiej dlugosci w 1 sklepie bylem to najdlusza jaka mieli imbulsowa to 80 mm
ODPOWIEDZ