jak podłączyc kierunkowskazy

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
StesiU
Posty: 1244
Rejestracja: 04 września 2007, 15:10
Motocykl: WSK 125
Lokalizacja: Trzebnica
Wiek: 40
Status: Offline

jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: StesiU »

witam,
slychajcie zachciało mi sie jakis czas temu posciagac kierunki i poczyscic, dzis zabieram sie do składania,założylem i nic, nie działaja!!mruga tylko jeden!!kombinuje podłączam go z kazdej strony i na jeden dziala ale jak podepne pozostale to nie dziala zaden :?:
wiem chyba co jest nie tak ale nie wiem jak to naprawic, mam nadzieje ze uda mi sie sensownie wyjasnic (bo elektryk nie jestem :razz: )
mam cztery zarowki, w dwoch wychodzi po jednym kablu a z dwoch nastepnych po dwa kable, a z calej instalacji z moto wystaja przeciez tylko pojedyncze kable do podlaczenia kazdego z kierunkowskazow...
mysle, mysle i doszedlem do tego ze pewnie te dwa kierunki z ktorych wystaja dwa kable to jeden z tych kabelkow to jakies uziemienie a drugi trzeba podlaczyc do moto, tak??
noi teraz pytanie, jak to wszystko podlączyc??czy:
1.na prawa strone na przod ma isc kierunek z jednym kablem a na tyl z dwoma kabelkami i w ten sam sposob lewa strona??
czy:
2.na prawa strone oba kierunki z wystajacymi dwoma kablekami??a na lewa kierunki z jednym wystajacym kabelkiem??
a moze jeszcze inaczej????
mam nadzieje ze znajdzie sie tu jakis elektryk :pomocy: :pomocy:

po co ja glupi to ruszalem :frustrated: :frustrated: :frustrated: :frustrated:
Nie ma pogody nie na motocykl sa tylko zle ubrani motocyklisci.
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: strazak »

z tyłu masz dwa kabelki jeden czarny a drugi jakis inny kolor (już nie pamiętam )więc ten czarny podłączasz do czarnego a ten drugi kolor do takiego samego . Co do przodu to podejrzewam że masz mase po obudowie i dlatego tylko jeden ale czy to tak powinno być to nie jestem pewien , ale jeśli juz masz tak to kolory kabelków powinny sie zgadzać chyba że masz jakieś wymieniane ale to i tak powinno działać
ADAM
Awatar użytkownika
StesiU
Posty: 1244
Rejestracja: 04 września 2007, 15:10
Motocykl: WSK 125
Lokalizacja: Trzebnica
Wiek: 40
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: StesiU »

problem w tym ze z tylu mam po jednym kablu "wychodzacym z motocykla" a ktore kierunki mam podlączyc do na tyl, te z dwoma czy z jednym kablem??
normalnie glupieje :frustrated:
Nie ma pogody nie na motocykl sa tylko zle ubrani motocyklisci.
Awatar użytkownika
wwwolti
Posty: 1672
Rejestracja: 17 października 2007, 15:02
Motocykl: był i będzie
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: wwwolti »

ja dopiero co przesuwałem kierunki i z tyłu miałem przewód dwużyłowy, w którym jednym przewodem idzie sygnał a drugim idzie masa. mam 535 z 94 roku. Z tyłu idą dwa :!:

tak czy inaczej jeżeli masz 2 przewody to jeden z nich jest masowy drugi prądowy. masowy łączy się z masą w żarówce w kierunku. jak rozbierzesz kierunek to zobaczysz.
jak dobrze zrozumiałem z moto idzie jeden a z kierunku są dwa ? jeżeli tak jest to z moto masz podany sygnał, więc dołącz go do jednego z kierunki a drugi na masę moto. jak nie zacznie mrygać to zrób odwrotnie. ten co był na masie daj na prąd. możesz jeszcze nie mieć masy, więc sobie do testów pociągnij masę gdzieś z moto.
pozdr
Wojtek
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: strazak »

na lewą strone masz na pewno 2 z czego jeden czarny jest na podwójnej wsuwce . a tak wogule to może od początku . gdzie odłączyłeś te kierunki ? w samych lampach czy tu pod siedzeniem kierowcy ?
ADAM
Krecik
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: Krecik »

Morał z tego taki ze trzeba opisywać kable żeby nie było zaś problemów :motorcycle:
Awatar użytkownika
pestek
Posty: 2023
Rejestracja: 04 września 2007, 12:19
Motocykl: XV535 '95
Lokalizacja: Warszawa (Ursus)
Wiek: 45
Kontakt:
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: pestek »

No ale ja nie rozumiem, jak wysuwałeś dwa kable po powinny zostać dwie wolne wsuwki, bo chyba były one podłączone?
Zerknij na schemat może Ci to coś pomoże. http://virago535.ovh.org/Virago/schemat ... virago.jpg
Zakładam że kolory na schemacie odpowiadają rzeczywistym, więc:
czarny - masa (w każdym kierunku)
zielony - "+" (prawa strona)
brązowy - "+" (lewa strona)
Zanim napiszesz pierwszą wiadomość przeczytaj REGULAMIN (kliknij tu)
_______________________________
Awatar użytkownika
StesiU
Posty: 1244
Rejestracja: 04 września 2007, 15:10
Motocykl: WSK 125
Lokalizacja: Trzebnica
Wiek: 40
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: StesiU »

dobra panowie juz wszystko gra, dzieki za wszystkie sugestie, cala instalacja byla kombinowana i nie moge sobie porownac ze schematem :neutral: na wszystkie kierunki mialem wyprowadzone tylko po jednym kablu tylko ze dwa kierunki byly troche inne w srodku tzn tam byla zarowka na dwa przewody (ach ci wlosi) i to mnie troche zdezorientowalo ale dzieki telefonicznej pomocy jednego z Was juz przynajmniej zakapowalem jak to wszystko u mnie podlaczyc zeby dzialalo :D
przednie mrugaja super, niestety przy podlączaniu tylnych pomylilem kabelki i wywalilo mi bezpiecznik, jutro kupie zapas bezpiecznikow to bede probowal dalej :)
Nie ma pogody nie na motocykl sa tylko zle ubrani motocyklisci.
Awatar użytkownika
manat
Posty: 165
Rejestracja: 07 września 2007, 15:58
Motocykl: VIRAGO XV 535
Lokalizacja: Stęszew
Wiek: 50
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: manat »

Jak wymienisz bezpieczniki sprawdź podłączebie przewodów, czy nie ma zwarcia. jeśli to nie pomoże, odkręć klosz kierunkowskazu i sprawdź czy oprawka od żarówki nie dotyka blaszki macującej oprawke. Ja przesuwałwm kierunki do tyłu i podczas demontażu pociągłem za kable i oprawka robiła zware. producentsię jakoś nie spisał.
Przy montażu też zgłupiałem. Sprawdź to i na wszelki wypadek załóż na tą blaszke izolacje (przykręcona jest na dwie śrubki). Powodzenia.
Awatar użytkownika
StesiU
Posty: 1244
Rejestracja: 04 września 2007, 15:10
Motocykl: WSK 125
Lokalizacja: Trzebnica
Wiek: 40
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: StesiU »

zmarnowałem troche bezpieczników ale kierunki dzialaja :)
ale teraz kolejne pytanie: dlaczego lewa strona mruga w "dobrym" tempie a prawa strasznie szybko?? czym to moze byc spowodowane??
Nie ma pogody nie na motocykl sa tylko zle ubrani motocyklisci.
Awatar użytkownika
wwwolti
Posty: 1672
Rejestracja: 17 października 2007, 15:02
Motocykl: był i będzie
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: wwwolti »

StesiU pisze:zmarnowałem troche bezpieczników ale kierunki dzialaja :)
ale teraz kolejne pytanie: dlaczego lewa strona mruga w "dobrym" tempie a prawa strasznie szybko?? czym to moze byc spowodowane??
różnicą w oporze instalacji elektrycznej. to może być spowodowane tym, że masz różne żarówki, albo któraś ci padła. jeżeli wszystkie mrugają to sprawdź czy są jednakowe.
pozdr
Wojtek
Awatar użytkownika
manat
Posty: 165
Rejestracja: 07 września 2007, 15:58
Motocykl: VIRAGO XV 535
Lokalizacja: Stęszew
Wiek: 50
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: manat »

Dokładnie tak jak pisze wwwwolti. do kierunków stosuje się żarówki 21 Wat.
mholub
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: mholub »

Do kierunków stosuje się żarówki, jakie się chce, tylko dla przerywacza musi być taka sama moc obciążenia, czasem dodaje się dodatkowe rezystory większej mocy (np dla kierunków z diodami LED) lub zmienia na przerywacz elektroniczny a nie bimetaliczny :idea:
Awatar użytkownika
manat
Posty: 165
Rejestracja: 07 września 2007, 15:58
Motocykl: VIRAGO XV 535
Lokalizacja: Stęszew
Wiek: 50
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: manat »

W 99% stosuje się żarówki 21 W w samochodach jak i w motocyklach tak i producenci przerywaczy przyjęli taką samą moc obciążeniową.
Jeśli chodzi o oświetlenie diodowe, to producenci tez to znormalizowali stosując układy rezystorowe, bez konieczności ingerowania w instalacje elektryczną.
mholub
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: mholub »

Zgadza się, ale w dzisiejszych czasach można już zainstalować przerywacz elektroniczny (a nie bimetaliczny) niewrażliwy na mniejszą moc zastosowanych żaróweczek ...
Awatar użytkownika
StesiU
Posty: 1244
Rejestracja: 04 września 2007, 15:10
Motocykl: WSK 125
Lokalizacja: Trzebnica
Wiek: 40
Status: Offline

Re: jak podłączyc kierunkowskazy

Post autor: StesiU »

juz wszystko mruga w odpowiednim tempie :)
jak mialem na jednej stronie tylko jedna zarówke założona to mrugala bardzo szybko a jak podłączyłem druga na tej samej stronie z tyłu to obie mrugały w jednakowym tampie
mialem zalożone zarówki 21W takze to chyba nie byl ten problem :)

dzieki
Nie ma pogody nie na motocykl sa tylko zle ubrani motocyklisci.
ODPOWIEDZ