Jak rozpoznać rozmiar kasku?

Testy, komentarze i opinie o wszelkich akcesoriach i produktach motocyklowych
Awatar użytkownika
bambosz99
Posty: 244
Rejestracja: 26 listopada 2010, 23:48
Motocykl: Virago 1100 XV 96
Lokalizacja: Tyszowce
Wiek: 45
Status: Offline

Jak rozpoznać rozmiar kasku?

Post autor: bambosz99 »

Koleżanki i Koledzy
Szukam po sieci i nie mogę nigdzie znaleźć informacji jak rozpoznać rozmiar kasku.
Dokładnie chodzi o to że mam kask marki FM i nigdzie nie jest na nim napisane jaki to rozmiar. Kiedyś w nim latałem ale teraz dyńka mi się rozrosła i trudno go założyć. Ja obstawiam tak M lub L. Ale może jest jakiś pomiar który rozwieje moje wątpliwości i dokładnie określi jego rozmiar.
"Nie trać czasu dla tych, którzy go nie mają dla ciebie"
Awatar użytkownika
AndrzejR
Posty: 214
Rejestracja: 24 maja 2010, 21:29
Motocykl: HD 883XLH
Lokalizacja: Poznań
Wiek: 37
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać rozmiar kasku?

Post autor: AndrzejR »

Zmierz obwód głowy i porównaj z kaskami na stronie producenta, albo na innych stronach (wychodzą mniej więcej podobnie - ale dla pewności zawsze lepiej przymierzyć)
Awatar użytkownika
GLIWICKI
Posty: 5643
Rejestracja: 01 października 2007, 23:08
Motocykl: XV 750 '97
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać rozmiar kasku?

Post autor: GLIWICKI »

Nie do końca rozumiem Twoje intencje ... Prawdę powiedziawszy "chodzony" kask nijak ma się do pierwotnej rozmiarówki (każdy kask się ugniata i z biegiem czasu staje się luźniejszy) i szukanie starego oznaczenia rozmiaru niewiele Ci da. Rozmarówka w nowych kaskach podzielona jest wg obwodu głowy i to jest punkt wyjścia do dopasowania kasku. Najlepiej jednak nowy kask założyć na głowę i zobaczyć jak "leży", bo rozmiar rozmiarowi nierówny :roll:
Zasada podstawowa na Forum : Zanim zapytasz uzyj funkcji Szukaj!!!
A reszta w Regulaminie ...
Awatar użytkownika
bambosz99
Posty: 244
Rejestracja: 26 listopada 2010, 23:48
Motocykl: Virago 1100 XV 96
Lokalizacja: Tyszowce
Wiek: 45
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać rozmiar kasku?

Post autor: bambosz99 »

Może trochę rozwinę. Ten kask jest już mi do niczego nie potrzebny (jest dla mnie za ciasny). Ja wiem jaki mam obwód głowy i jaki rozmiar kasku obecnie używam. Jednak z racji tego że jest on w bardzo dobrym stanie chciałem go po prostu odsprzedać. Nawet było by kilku chętnych ale przeważnie każdy pyta o rozmiar. I co ja mam im powiedzieć.
Dlatego zadałem takie pytanie "jak rozpoznać rozmiar kasku?" Zdaję sobie sprawę że to nie będzie idealny wymiar, ale zawsze jakiś punkt odniesienia. Ja obecnie śmigam w XL i jest na mnie za ciasny. Żona na S i jest na nią luźny. Więc obstawiam na M lub L.
W necie jest pełno informacji jak mierzyć głowę i dobierać kaski. Ale mi chodzi o sytuację odwrotną. Jak zmierzyć kask?
"Nie trać czasu dla tych, którzy go nie mają dla ciebie"
Awatar użytkownika
GLIWICKI
Posty: 5643
Rejestracja: 01 października 2007, 23:08
Motocykl: XV 750 '97
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać rozmiar kasku?

Post autor: GLIWICKI »

Jedyne co mi przychodzi do głowy to zmierzenie wewnętrznego obwodu kasku na wysokości skroni ...
Zasada podstawowa na Forum : Zanim zapytasz uzyj funkcji Szukaj!!!
A reszta w Regulaminie ...
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Online

Re: Jak rozpoznać rozmiar kasku?

Post autor: leszekk »

bambosz99 pisze:Nawet było by kilku chętnych ale przeważnie każdy pyta o rozmiar. I co ja mam im powiedzieć?
Powiedz: załóż, sprawdź czy Ci pasuje. Kupowanie (przez potencjalnych kupców) na telefon to największe nieporozumienie. Tak jak koledzy powyżej zaznaczyli - rozmiar rozmiarowi nierówny więc nawet jeśli to jest L, ktoś potrzebuje M, to ten może się okazać zbyt mały (lub na odwrót). Założy, sprawdzi - będzie dobry - kupi
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
bambosz99
Posty: 244
Rejestracja: 26 listopada 2010, 23:48
Motocykl: Virago 1100 XV 96
Lokalizacja: Tyszowce
Wiek: 45
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać rozmiar kasku?

Post autor: bambosz99 »

GLIWICKI pisze:Jedyne co mi przychodzi do głowy to zmierzenie wewnętrznego obwodu kasku na wysokości skroni ...
Pomysł dobry. Tylko chyba muszę wyszperać gdzieś taki "metr krawiecki"
leszekk pisze: Powiedz: załóż, sprawdź czy Ci pasuje. Kupowanie (przez potencjalnych kupców) na telefon to największe nieporozumienie. Tak jak koledzy powyżej zaznaczyli - rozmiar rozmiarowi nierówny więc nawet jeśli to jest L, ktoś potrzebuje M, to ten może się okazać zbyt mały (lub na odwrót). Założy, sprawdzi - będzie dobry - kupi
Nie no racja. Nie ma to jak przymiarka. Zawsze jednak jest jakieś "ale". Znając przybliżony wymiar masz jakiś punkt zaczepienia. Wiedząc że używasz XL nie pogonisz kilkaset kilometrów w ciemno, przymierzać kask którego wymiary odpowiadają powiedzmy rozmiarowi S lub M
"Nie trać czasu dla tych, którzy go nie mają dla ciebie"
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Online

Re: Jak rozpoznać rozmiar kasku?

Post autor: leszekk »

bambosz99 pisze:Znając przybliżony wymiar masz jakiś punkt zaczepienia. Wiedząc że używasz XL nie pogonisz kilkaset kilometrów w ciemno, przymierzać kask
Generalnie jechać po kask kilkaset kilometrów to "drobna" przesada. A sam opis - jeździłem w nim a teraz w XL mi ciasno - powinien dać szacunkowy pogląd. Wymierzenie obwodu głowy miarką krawiecką jest banalnie proste - wszyscy wiedzą jak to się robi a jak nie to na stronie producenta jest napisane co i jak zmierzyć. Pomiar kasku tą metodą będzie o tyle trudny, że nie widać gdzie mierzyć
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać rozmiar kasku?

Post autor: Blunio »

Kask używany to tylko można kupić po przymiarce. Głowa głowie nie równa, jednemu będą przeszkadzać odstające uszy, innemu rogi :mrgreen:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
bambosz99
Posty: 244
Rejestracja: 26 listopada 2010, 23:48
Motocykl: Virago 1100 XV 96
Lokalizacja: Tyszowce
Wiek: 45
Status: Offline

Re: Jak rozpoznać rozmiar kasku?

Post autor: bambosz99 »

leszekk pisze: Generalnie jechać po kask kilkaset kilometrów to "drobna" przesada.
Przesada albo i nie. Tak sobie czysto teoretycznie napisałem te "kilkaset kilometrów". Ale ostatnio jeden taki przygonił do mnie ponad 200, bo tak bardzo chciał kask kupić. Nie chciał nawet czekać 2-3 dni mimo że po tym czasie mogłem mu go podwieźć w połowę drogi.
Co do samego pomiaru kasku to rzeczywiście nie taka prosta sprawa. Przemierzyłem kilka kasków których rozmiary znam i za każdym razem miałem inny wynik. Różnice wynosiły nawet do 3cm. Chyba pozostanę przy wersji że jest to luźne M lub ciasne L :mrgreen:
"Nie trać czasu dla tych, którzy go nie mają dla ciebie"
ODPOWIEDZ