xv 920 rozrusznik

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
Bartosz
Posty: 3
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 23:06
Motocykl: xv 920
Lokalizacja: Lubin - dolnośląskie
Status: Offline

xv 920 rozrusznik

Post autor: Bartosz »

Witam ! Wyczaiłem w necie lużny zapis dot. rozrusznika od opla astry w virago xv 920.Bardzo proszę o ew. porady w tym temacie. Może ktoś coś słyszał na ten temat. W zeszłym roku zrobiłem remont rozr. w swojej maszynce i znowu zaczyna zgrzytać..... Może znacie jakiś inny patent na tą dolegliwość 920-tek ? :chopper: :D
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: xv 920 rozrusznik

Post autor: tylust »

Według mnie nie ma sposobu na całkowite usunięcie tych dolegliwości. Patent jest fabrycznie skopany do czego przyznała się sama Yamaha zmieniając go po kilku latach produkcji. Jedyne co moźna robić to wymieniać zuźyte elementy na NOWE co starcza na kilka sezonów i tak do zaje...ania. Ludzie są tak zdesperowani, że na ebay można kupić "cudowny" clip z "cudownej" stali - odpowiednik sprężyny hamującej zębatkę pośrednią (kawałek drutu) w kształcie podkowy za prawie 1000 usd !!!!!!!. Ta część kosztuje w serwisie kilkanaście złotych. Na obecnie trwającej aukcji sorzedano tego ponad 70 sztuk. :lol: Podstawa to sprawny rozrusznik i elektryka na tip top, żeby mechanizm załapywał od przysłowiowego cyknięcia. Bo im dłuźej kręcisz tym więcej mielisz wszystko w środku. Trzaski będą się zdarzać zawsze, grunt żeby silnik załapywał od pierwszego, a nie trzeciego czy czwartego razu.
Też czytałem o kimś kto pokombinował i wstawił jakiś bendiks od skody itp, ale jak szukać szczegółów to brak czegokolwiek więc nie bardzo w te opowieści wierzę.
Tomek
Awatar użytkownika
laski 118
Posty: 474
Rejestracja: 29 marca 2012, 22:33
Motocykl: yamaha xv 920 1982
Lokalizacja: Islandia
Wiek: 47
Status: Offline

Re: xv 920 rozrusznik

Post autor: laski 118 »

Jeśli mogę wtrącić swoje pięć groszy na ten temat to napiszę ,pewne przypadłości naszych zabytków trzeba tolerować ,ale nie ustawać w próbach ich eliminacji pozdrawiam właściciel grechoczącej xv 920 :D :chopper: do zobaczenia na szosie
DLA CHŁOPCÓW Z FERAJNY
Laski 118 Malkontent
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: xv 920 rozrusznik

Post autor: tylust »

Myślę, że to jest słuszna koncepcja :lol:
Tomek
Bartosz
Posty: 3
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 23:06
Motocykl: xv 920
Lokalizacja: Lubin - dolnośląskie
Status: Offline

Re: xv 920 rozrusznik

Post autor: Bartosz »

Dzięki wielkie .... Trochę mnie uspokoiliście. Patent jeden widziałem i prawdopodobnie się sprawdził ! Jeden koleś pokazywał mi kiedyś nast. sposób - na ten cudowny klips nałożył oczko z b. drobnego stalowego łańcuszka ( jeśli cały klips można porównać do litery Y to założył to oczko na " nóżkę" literki ).Oczko było b. pasowne ,więc jego założenie spowodowało mocniejsze zaciśnięcie klipsa na bendiksie ,natomiast " wyjęcie " w korpusie silnika zabezpieczało przed zsunięciem się oczka z nóżki literki ( ha ha fachowa terminologia niema co....). Przy następnym remonciku tego draństwa wypróbuję chyba ten patent . Pozdrawiam Bartek !
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: xv 920 rozrusznik

Post autor: -waldi- »

Tu patent, który kiedyś na forum był...

http://waldinet.pl/VIRAGO/NaprawaRozrus ... %20700.pdf
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: xv 920 rozrusznik

Post autor: tylust »

Dzięki Waldi... wszystkie te patenty w zasadzie sprowadzają się do jednego - mocniejszego ściśnięcia tych widełek, żeby lepiej hamowały rozpędzoną przez silnik rozrusznika zębatkę pośrednią. Ten gumowy oring z kolei powoduje, że zębatka pośrednia znajduje się bliżej płaszczyzny koła magnesowego i musi jakby pokonać krótszą drogę do zazębienia (ma mniej czasu na nadmierne rozkręcenie się).
Te widełki mają tam sporo miejsca mam jedne w zapasie i szalony pomysł, żeby może po prostu je dogiąć i zamiast zakładać cokolwiek na ten Y po prostu te dwa druty zespawać. Ciekawe czy coś takiego by się sprawdziło ? To znaczy czy jest ryzyko, że wówczas ten klips będzie aż za bardzo tą zębatkę hamował ?
Tomek
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: xv 920 rozrusznik

Post autor: -waldi- »

jak zaspawasz to rozhartujesz, jak za mocno ściśniesz to się zaraz widełki wytrą i pójdą kawałki w silnik robiąc porządek :)

nowe klipsy, sprawdzić ich siłę hamowania na oleju, ewentualnie trochę "pomóc" klipsowi by uzyskać odpowiednie hamowanie.

pomyślcie o sprzęgiełku z draga 1100 miałem taki pomysł ale brak mi zacięcia, bo w obecnym mam elektromagnes, tylko przerabiać trzeba by koło magnesowe przy takiej rzeźbie
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: xv 920 rozrusznik

Post autor: tylust »

Waldi, zobacz na tą aukcję. Ile za to chcą i ile tego sprzedali :shock: :shock: :shock:

To jest w zasadzie to samo co Ty wysłałeś za free w pdf-ie :)))


http://www.ebay.com/itm/Best-Virago-Sta ... f9&vxp=mtr
Tomek
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: xv 920 rozrusznik

Post autor: -waldi- »

no śmiech na sali - niezła kasa

ale powiem Wam, że właśnie rozbieram stary swój silnik do remontu i te klipsy cholernie u mnie trzymają

po za uderzeniem w I fazie nie miałem żadnych problemów
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: xv 920 rozrusznik

Post autor: tylust »

Jak założyłem nowe obydwa i jak się trzyma w łapie to faktycznie wydaje się, że trzymają mocno, a w silniku słyszę, że kręcą się czasami jak cholera. Czy jest możliwe, że to wina samego rozrusznika, że za dużo ma luzu bo i tak muszę kupić jakiś zestaw i go odbudować. Jak go rozebrałem ostatnio to znalazłem w nim kilka ciekawych patentów z pierścieniami z blachy od puszki po piwie włącznie (chyba LECH) :lol:
Będę chyba też musiał wymienić tą sprężynę na tym ślimaku bo ona chyba za słabo odbija tą zębatkę pośrednią i czasem jak nie zaskoczy to kolejna próba rozruchu od razu zaczyna się ostrym zgrzytem jakby zębatki zostawały w jakimś dziwnym położeniu.
Tomek
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: xv 920 rozrusznik

Post autor: -waldi- »

na sucho mogą stawiać opór, posmaruj olejem i wtedy sprawdź
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Bartosz
Posty: 3
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 23:06
Motocykl: xv 920
Lokalizacja: Lubin - dolnośląskie
Status: Offline

Re: xv 920 rozrusznik

Post autor: Bartosz »

Nie spawaj zniszczysz klips!!!! Czy w patencie od Waldiego wymiary pasują do xv 920 tki ?
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: xv 920 rozrusznik

Post autor: -waldi- »

tak pasują na bank
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
ODPOWIEDZ