max szerokość opony z przodu i z tyłu w Virago 750

Dodatki i przeróbki do Virago
Charles
Posty: 95
Rejestracja: 20 grudnia 2008, 18:50
Motocykl: Yamaha Virago XV 1100
Lokalizacja: Piaseczno
Wiek: 44
Kontakt:
Status: Offline

Re: max szerokość opony z przodu i z tyłu w Virago 750

Post autor: Charles »

Krysiek1108 pisze:jednak zapas 0,5cm przy jeżdzie z plecaczkiem i jakimś dobytkiem może nie wystarczyc na wyrównanie ugięcia/będzie ocierac/
Nie bardzo tylko rozumiem co to ma do rzeczy?? Przecież jak obciążymy oponę to ona się rozszerzy, ale w zetknięciu z podłożem, a nie na całym obwodzie. Także opona będzie szersza tylko na dole. Nie wyobrażam sobie jak musielibyśmy obciążyć oponę żeby ciśnienie rozsadziło ją aż na 1cm (po pół z każdej strony). Tylne koło nie jest skrętne, także jak opona wchodzi w widelec i ma zapas 0,5 cm to nie ma prawa obcierać.
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: max szerokość opony z przodu i z tyłu w Virago 750

Post autor: kyller »

i sie nie mylisz opona ugina sie na dole
problem zaczyna sie pojawiac przy sporym obciazeniu motocykla i składaniu w zakret opona wtedy zaczyna inaczej pracowac
znaczy sie jezdzic sie da na wszytskim
kiedys miałem Janka na samochodowych 15 od syreny i jak widac zyje
Charles
Posty: 95
Rejestracja: 20 grudnia 2008, 18:50
Motocykl: Yamaha Virago XV 1100
Lokalizacja: Piaseczno
Wiek: 44
Kontakt:
Status: Offline

Re: max szerokość opony z przodu i z tyłu w Virago 750

Post autor: Charles »

No ale nie powiesz mi że się przesunie aż 0,5 cm w stronę wahacza w połowie swojej wysokości. Bo wtedy motocykl by pływał i nie byłoby żadnej sterowności. Nawet przy dużym obciążeniu to opona odgina się i odkształca tylko w punkcie zetknięcia z podłożem.

A idąc tym tokiem myślenia, to jak założę wysoką oponę, która będzie mniej niż 1 cm od błotnika to nie mogę jeździć z dużymi prędkościami, bo siła odśrodkowa "wyciągnie" oponę i będzie obcierała o błotnik??? Panowie!! Opona to nie silikon. Aż tak podatna na rozciąganie to nie jest.

Ale jeżeli ktoś ma jakieś dowody i mnie przekona to grzecznie przeproszę i się przyznam do błędu. A jak narazie to będę twierdził, że jak opona jest więcej niż 0,5 cm od wahacza to nie będzie obcierać.
Awatar użytkownika
Ordynator
Posty: 218
Rejestracja: 21 sierpnia 2008, 12:59
Motocykl: Virago 750 '96
Lokalizacja: Gryfino
Wiek: 43
Status: Offline

Re: max szerokość opony z przodu i z tyłu w Virago 750

Post autor: Ordynator »

Virago to nie Midnight Star ! 160 to maaax i to taki na maxa.
ZF Kolektyw
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: max szerokość opony z przodu i z tyłu w Virago 750

Post autor: kyller »

Charles pisze:/.../

Ale jeżeli ktoś ma jakieś dowody i mnie przekona to grzecznie przeproszę i się przyznam do błędu. A jak narazie to będę twierdził, że jak opona jest więcej niż 0,5 cm od wahacza to nie będzie obcierać.
opona moze byc i o 3 mm od wahacza i nic sie nei bedzie dzialo (o ile nie bedzie biła na boki)
ja pisałem ze szeroka i wysoka (jak w przypadku virago) opona na za waskiej feldze zle sie zachowuje przy duzym obciazeniu w zlożeniu w zkrecie przy sporej predkosci.
motocyklista 45
Status: Offline

Re: max szerokość opony z przodu i z tyłu w Virago 750

Post autor: motocyklista 45 »

nr_raz pisze:jak pisałem na wstępie jestem laikiem,

nie wiem jak nazywa się ten styl ale jest moim skromnym zdaniem przepiękny

tak czy inaczej może ktoś wie jakie maxymalne gumy można zmieścić w Viraszce bez przeróbek przedniego widelca i tyłu??
:chopper: Witaj, nic nie kombinuj, bo lalunia straci swoje dziewictwo, ma byc fabrycznie to nie jest choinka, sorki, pozdrawiam, zycze szerokiej drogi :drunksmile:
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 92
Rejestracja: 11 lutego 2008, 13:33
Motocykl: Virago750,Gold Wing
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Wiek: 59
Status: Offline

Re: max szerokość opony z przodu i z tyłu w Virago 750

Post autor: Andrzej »

Witam ja właśnie wsadziłem na tył 160/80/15 i wygląda super. Prześwit od kardana 0,5 cm
:chopper:
Uśmiechnij się , tylko do wiosny .......
synek
Status: Offline

Re: max szerokość opony z przodu i z tyłu w Virago 750

Post autor: synek »

Panowie nie radzę za bardzo kombinować ze zmianą opon , fabryczne rozmiary są najbezpieczniejsze (wpełni popieram Kyllera), one taki mają rozmiar bo tak został zaprojektowany motocykl i nie chodzi o to , że taka szerokość spodobała się Panu projektantowi czy Panu Y lub księgowy powiedział żeby założyć węższą to będzie taniej . Motocykl wbrew pozorom to bardzo skomplikowana maszyna - kąt główki ramy , pochylenie i skok przedniego widelca , długość tylnego wachacza , miejsce zamocowania wachacza , miejsce zamocowania amortyzatora , kąt jego pochylenia i skok , siła odbicia i szerokość opony , a także rozmiar koła są ze sobą bardzo ściśle powiązane. (jest jeszcze kilka innych parametrów , ale pomińmy ję , chcę przedstawić te najbardziej oczywiste)
Geometria motocykla wymaga żmudnych obliczeń , a wszystko to dla naszego bezpieczeństwa . Moto wybacza nam różne niewielkie błędy podczas prowadzenia . Margines ten drastycznie zmniejsza się na łukach , na śliskim , przy gwałtownym hamowaniu i przyśpieszaniu . Zwróćcie uwagę jak bardzo zmienia się trakcja z pasażerem - a jeszcze jak popada , to czujemy jakby inny motocykl nie nasz. Zmiana opon na inną szerokość zmienia diametralnie te wszystkie nastawy, zwłaszcza potęgują się one przy dużych szybkościach .
Mnie również podobają się szerokie kapcie , ale nie podobają mi się uślizgi , poślizgi i kraksy i pozostanę przy fabrycznych rozmiarach . Zwracajmy również uwagę na ciśnienie w oponach - to bardzo ważny a nie doceniany parametr . Proponuję ciśnienie niższe (na zimno) o 0,2 at.od fabrycznego.
Doświadczenia z szerokimi oponami w samochodach nijak się mają do geometri motocykla , a poza tym puszka ma ich cztery .
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Taternik
Posty: 1236
Rejestracja: 25 września 2008, 22:21
Motocykl: Yamaha XV 750 1994
Lokalizacja: Krzyż Wielkopolski
Wiek: 50
Status: Offline

Re: max szerokość opony z przodu i z tyłu w Virago 750

Post autor: Taternik »

Założyłem dzis do tyłu 190/80/15 bo taką za browarka dostałem.Do kardana brakuje jakieś 2-3mm Przejechałem się tylko 20km bo strasznie się chmurzyło i wrażenia narazie pozytywne. :bikersmile:
Ostatnio zmieniony 07 października 2009, 13:09 przez Taternik, łącznie zmieniany 1 raz.
zmudzio
Status: Offline

Re: max szerokość opony z przodu i z tyłu w Virago 750

Post autor: zmudzio »

Ja miałem oponke 170 ! I nikomu nie polecam !!! Po prostu pływałem po drodze !!!! Muszę stwierdzic że lepiej wyglądało , ale tylko wizualnie ! Już jest tak jak być powinno !!! I jest o niebo lepiej !!! Pozdrawiam
ODPOWIEDZ