klucz dymanometryczny

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
strix
Status: Offline

klucz dymanometryczny

Post autor: strix »

Jest cala masa takich kluczy na allegro, rozpietosc cen jak stad w p!@#$% ;) Szukam przyzwoitej jakosci a wlasciwie dokladnosci i kazdy grosz sie liczy przy tym niestety.

Jest cos takiego np.
http://allegro.pl/item620934766_mannesm ... m_hit.html
za 120 zl zakres 10-210 Nm - wydaje sie ze zakres pokrywa wszystkie potrzeby przy grzebaniu przy motocyklu, ale jak jest z dokladnoscia takiego narzedzia? Wytrzymalosc nie musi byc kosmiczna bo przeciez bede tym pracowal nie wiecej jak kilkanascie razy w sezonie pewnie, choc jakis poziom musi trzymac w tym wzgledzie.

Inne wyjscie to np. 2 takie klucze pokrywajace zakres 5-30 i 40-200 ale na to juz potrzeba 500 zl a w tej cenie przy pierwszym kluczu skomlpetuje sobie wiekszosc narzedzi dodatkowo.
http://allegro.pl/item609289202_proxxon ... _30_s.html
http://allegro.pl/item609296380_proxxon ... 200_s.html

A moze z doswiadczenia mozecie polecic jakis przyzwoity klucz w cenie, ktora nie zabija ;)

Jaki rozmiar wybrac 1/2? chodzi o to zeby pozniej w jednym rozmiarze miec nasadki itd.
jaroz
Posty: 755
Rejestracja: 04 marca 2008, 22:03
Motocykl: virago 535
Lokalizacja: galicja
Wiek: 56
Kontakt:
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: jaroz »

manessmann to dobra firma, ale nie znam jej z produkcji narzędzi tylko z produkcji większych elementów takich jak: dźwigi i maszyny budowlane. zakres wydaje się wystarczający, ale mam wątpliwości. rzadko można spotkać klucz dynamometryczny, który obsługuje tak szeroki zakres. jakim względem to jest uzależnione? przypuszczam, że przy takim zakresie dolne wartości nie są precyzyjnie odmierzane, czyli ten klucz posiada posiada większą tolerancję. to z kolei dyskwalifikuje go, gdyż zbyt duża tolerancja dla każdego momentu powoduje taki sam efekt jak byśmy przykręcali śrubę bez żadnych narzędzi pomiarowych. swego czasu były na allegro klucze o podobnym zakresie, lecz tylko ze wskaźnikiem bez sprzęgła. tu było podobnie. przy dużych srubach ok, ale przy małych ten odczyt nie był precyzyjny. popatrz uważnie fotografii. regulacja momentu dokręcania jest wyskalowana na dźwigni klucza. zakres 100 do 210 zajmuje tyle samo miejsca to zakres 10 do 100. wszystkie większość interesujących nas zakresów leży w dolnych zakresach. jak zamierzasz precyzyjnie ustawić wartość 24 Nm. nie ma takiej opcji. z powodu konstrucji klucza przy ustawianiu popełniasz błąd wielkości ok. 5 Nm. reszta może wynikać z jego konstrukcji. może być tak, że powtarzalność pomiarów obarczona jest błędem 10% w niskich zakresach i tym sposobem zamiast 24 Nm robi ci się ponad 15 do 30. to z taką dokładnością można to na oko zrobić.
dla uzasadnienia! każdy dynamometr jest zbudowany podobnie do wagi sprężynowej. i to jest tak samo, jakbyś ciał na wadze do ważenia worków z ziemniakami odmierzyć aptekarskie dawki składników leku.
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: wąsaty7 »

Nie oszczędzaj na narzędziach,kiepskim sprzętem albo coś zniszczysz albo sobie krzywdę zrobisz.Zgadzam się z opinię kolegi JAROZ ,osobiście zakupiłem klucze BETA ;8-60,20-100,60-330.Tylko bogatych stać na kupno taniej tandety i wyrzucenie do śmieci.Prosty przykład z mojego podwórka;kupiłem nitownicę PROFESJONAL wytrzymała 40 nitów stalowych,oddałem na gwarancji do naprawy(trzy dni)-wytrzymała 5 nitów.Oddałem ją do sklepu dołożyłem 100zl i kupiłem BETE wytrzymała 180 nitów i dalej działa.Powodzenia i rozwagi ale wybór należy do ciebie.Pozdrawiam.
Wąsaty7
strix
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: strix »

wąsaty7 pisze:Nie oszczędzaj na narzędziach,kiepskim sprzętem albo coś zniszczysz albo sobie krzywdę zrobisz.Zgadzam się z opinię kolegi JAROZ ,osobiście zakupiłem klucze BETA ;8-60,20-100,60-330.Tylko bogatych stać na kupno taniej tandety i wyrzucenie do śmieci.
Tez jestem tego zdania, ale Twoj komplet to prawie 1500 zl na allegro... + inne narzedzia i wyjdzie sporo ponad 2000... Oczywiscie chce sam sie nauczyc robic przy moto, ale za taka kase to zwyczajnie taniej bedzie robic cokolwiek u sprawdzonego mechanika.

Maks na co moge sobie pozwolic to ze 3 takie klucze o roznych wartosciach i to po duzej weryfikacji bo mialo byc max 400-500 zl ale za pelny zakres potrzebnych momentow
http://allegro.pl/item609289202_proxxon ... _30_s.html
czy warto je kupic czy placi sie tu za marke a konstrukcja jest tez jakas niedokladna?

A co z takimi markami i narzedziami - zupelnie nieznana chinszczyzna czy daje rade?
http://allegro.pl/item619758813_prof_kl ... 5_lat.html
jaroz
Posty: 755
Rejestracja: 04 marca 2008, 22:03
Motocykl: virago 535
Lokalizacja: galicja
Wiek: 56
Kontakt:
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: jaroz »

z chińszczyzną to jest różnie. ale typowo chińskich nie kupił bym, gdyż tam wszystko jest robione "na wagę". popatrz tylko na inne artykuły tego pochodzenia. wiem że zachodnie firmy też produkują w Chinach swoje wyroby, ale to jest zupełnie inna półka, właściwy nadzór, odpowiednie materiały i długoletnie doświadczenie. chińczycy nie mają tego niestety, bo ich technika dopiero się rozwija i są na etapie poznawania wszystkiego. najlepiej idź do takiego sklepu, gdzie będziesz mógł wypróbować kilka różnych modeli podczas pracy. porównasz sobie komfort pracy i przede wszystkim dokładność pomiarową jaką oferują poszczególni producenci. nie bez znaczenia jest tu gwarancja, jej długość i zakres jaki obejmuje.
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: wąsaty7 »

Przepraszam ale zapomniałem dodać,że komplet tych kluczy obsługuje 2 osobówki i ciężarówkę.Sądzę,że na potrzeby majsterkowania przy moto PROXXON powinien wystarczyć.
Wąsaty7
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: EDDIE »

Na twój użytek spokojnie ci wystarczy klucz za 110-120zł
Ja mam u siebie w wulkanizacji 3 klucze takie jak na tej aukcji - http://www.allegro.pl/item624532186_klu ... ml#gallery - i spokojnie wytrzymują rok-półtora pracy. Jeden wymieniłem co prawda na gwarancji ale ja w sezonie robię cirka 500 samochodów :grin:
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: kyller »

strix
pisze to jako praktyk od napraw silników
czy ty wybrałes dobra kolejnośc zakupów ?
okej zgodze sie dobrze jest miec klucz dynamometryczny
jak dla mnie to w górnym zakresie doł mozna robic na wyczucie.
ale jak stoisz z innymi narzedziami ?
żeby z tych kluczy nei zrobił sie kwaiatek do kozucha
masz profesjonalne imbusy ? porzadne klucze -plasko oczkowe ? itd itp
strix
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: strix »

kyller pisze:strix
pisze to jako praktyk od napraw silników
czy ty wybrałes dobra kolejnośc zakupów ?
okej zgodze sie dobrze jest miec klucz dynamometryczny
jak dla mnie to w górnym zakresie doł mozna robic na wyczucie.
ale jak stoisz z innymi narzedziami ?
żeby z tych kluczy nei zrobił sie kwaiatek do kozucha
masz profesjonalne imbusy ? porzadne klucze -plasko oczkowe ? itd itp
Mam miec - oczywiscie nie planuje zakupu samych ramion z dynamometrem ;)
Lista zakupow to wydruk Twojego postu z tego dzialu :)
Powiedz jeszcze tylko czy oczkowe wystarcza w kompecie z plaskimi czy warto
tez miec oczkowe takie podgiete?
imbusy i klucze beda na poziomie jonnesway/stanley - tylko w zadnym markecie
nie ma wszystkiego pod reka. Moze ktos wie gdzie w Wawie jest jakis naprawde
dobrze zaopatrzony sklep z narzedziami, zeby wszystko sobie skompletowac
za jednym podejsciem?

Klucze chce, bo ja cierpie na przesadyzm - jestem niemal pewny, ze gwinty
w aluminium wczesniej czy pozniej bym poniszczyl. Chyba, ze sadzisz np.
inaczej, masz jakis sposob zeby dociagac i niepozrywac?
Jesli nie to moze masz jakies sprawdzone klucze dynamo. nie z gornej polki?

EDDIE - dzieki za info o tych kluczach, choc wolalbym do gwintow prawo/lewo.
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: kyller »

ok znasz siebie lepiej , ja mam spora wprawe do dokrecnia srub w aluminium nie uzywam dynamometryka, korzytsam z tego wynalazku w przypadku duzych momentów.

za klucz który pokrywa cały zakres 5-200 Nm to trzeba bybyło dac ze 400 USD SnapOn takie robił
ja bym zrobił tak na dół zakresu kupił proxxona 1/4" albo jonneswaya
a na góre to bym kupił badziewie na allegro za 25 złotych takie ze skala i wskazówka
co co tego czy warto mieć klucze oczkowe podgiete -za moich mlodych czasów mówło sie na to poligonowe
pewnie że warto duża ilośc narzedzi może zastąpić tylko jescze wieksza ilośc narzedzi
wartoo miec poligona 8-10 ; 12; 13,
klucze czesto uzywane i w czesto wystepujacych rozmiarach 10,13,12, 14, 17, 19 warto miec w nadmiarze i dobrej jakości
ale trezba też pamiętac o rozmiarach uzywnanych rzadko np nasadowy - do nakretki mocujacej kosz sprzegła, albo nasadowy 14 ale szeciokat do sruby na wałku rozrzadu, albo tez nasadowy ale przedłuzony do srub glowicy
w żadnym markecie nie kupisz wszystkiego IMO w marketach nie ma prawie nic w sensownej jakości
sprawdz autonarzedzia na wybickiego (chyba)
Awatar użytkownika
KATAN
Posty: 273
Rejestracja: 08 października 2007, 09:56
Motocykl: YAMAHA VIRAGO XV 700
Lokalizacja: Szczawinek/PIASTÓW
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: KATAN »

Ja mam dwa firmy JONNESWAY!!!!
Jeden od 6-30 Nm, a drugi od 40-210 Nm i jestem bardzo zadowolony!

Mogę polecić firmy robiące narzędzia które sam sprawdziłem pracując nimi i są to:

- JONNESWAY
- KING TONY
- KNIPEX
- WERA.

Można śmiało kupować moim zdaniem.
Sklep: AN Narzędzia na ul. Woycickiego w Warszawie.
WITAM BRACTWO VIRAGO !!!
Awatar użytkownika
dychul
Posty: 105
Rejestracja: 31 października 2008, 09:14
Motocykl: Virago 535XV
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 54
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: dychul »

Kyller mam jeszcze jedno pytanie.
Przeglądając twoje posty zobaczyłem, że masz wiedzę, na temat kluczy dynamometrycznych, a także momentów dokręcania śrub. Powiedz mi jak możesz, gdzie mogę znaleźć te wartości? Wymieniając sprzęgło w swojej xv535 bardzo bałem się zerwać gwinty śrub mocujących koszyk sprzęgłowy, nie wspomnę o porywie sprzęgła.
BYŁO: MZ ETZ250
OBECNIE: Virago XV535=> JAWA 50 x 2 szt.=> WSK125
Obrazek
Awatar użytkownika
xavi
Posty: 64
Rejestracja: 20 stycznia 2010, 17:28
Motocykl: xv750
Lokalizacja: Bełchatów
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: xavi »

czy do podstawowych czynności przy motongu wystarczy klucz wychylny np taki:

klucz_dynamometryczny_wychylny_460_mm_0_200_nm

:?: :?: :?:
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: -waldi- »

odradzam - mało dokładne :) lepiej na wyczucie lub porządny zegarowy kupić
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: wąsaty7 »

xavi pisze:czy do podstawowych czynności przy motongu wystarczy klucz wychylny np taki:

klucz_dynamometryczny_wychylny_460_mm_0_200_nm

:?: :?: :?:
Nie jest to rewelacja od podobnego zaczynałem.Po jakimś czasie wskazówka nie wraca do pozycji 0 a i jego dokładność ma wiele do życzenia.Obecnie używam BETA.
Wąsaty7
Awatar użytkownika
alonso
Posty: 1996
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 12:28
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 46
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: alonso »

Topex... żenada :mrgreen:
Awatar użytkownika
e_gregor
Posty: 2015
Rejestracja: 14 lutego 2010, 14:53
Motocykl: ZR7
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 42
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: e_gregor »

Mam identyczny. Używam go do prac przy autach i do tego w miarę się nadaje. Na pewno lepszy niż nic a kosztuje mniej niż solidne pokrętło ;) W motorach jeszcze nie dłubałem, ale wyobrażam sobie, że wszystko jest mniejsze i delikatniejsze więc wymaga więcej precyzji. Nawet przy autach momenty dokręcania czasem są na tyle małe, że ten klucz ma za duży zakres pracy i przez to małą dokładność.
Głupota to największa choroba cywilizacyjna
Awatar użytkownika
mytek1
Posty: 1107
Rejestracja: 21 września 2009, 18:10
Motocykl: xv535,vt1100,vs1400
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Wiek: 34
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: mytek1 »

Odkopałem temat, bo nie chcę nowego zakładać. Co sądzicie o kluczach firmy KING TONY? Czy może lepiej dołożyć i coś lepszego kupić?
Czasem wydawać się może, że życie nie ma sensu, kiedy nic nie ma dla ciebie znaczenia, nudzisz się... Wtedy wsiądź na motocykl i jedź... tylko ty, maszyna, droga i szeroki horyzont...
Awatar użytkownika
mytek1
Posty: 1107
Rejestracja: 21 września 2009, 18:10
Motocykl: xv535,vt1100,vs1400
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Wiek: 34
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: mytek1 »

Kupował ktoś u tego sprzedawcy na allegro?
http://allegro.pl/king-tony-klucz-dynam ... 50051.html
Czasem wydawać się może, że życie nie ma sensu, kiedy nic nie ma dla ciebie znaczenia, nudzisz się... Wtedy wsiądź na motocykl i jedź... tylko ty, maszyna, droga i szeroki horyzont...
Awatar użytkownika
Jacek@
Posty: 61
Rejestracja: 17 listopada 2011, 23:49
Motocykl: był XV535 '98...
Lokalizacja: Kiełczów k/Wrocławia
Wiek: 55
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: Jacek@ »

Witam,
Też sie przyglądałem KING TONY. Ale znalazlem też PROXXONA 6-30. Wbrew pozorom wyjdzie nawet taniej niz KING TONY, bo znalazłem aukcje gdzie dolączają grzechotke Proxxona 1/4" o wartosci kolo 46zl.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mytek1
Posty: 1107
Rejestracja: 21 września 2009, 18:10
Motocykl: xv535,vt1100,vs1400
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Wiek: 34
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: mytek1 »

Ja przed chwilą zamówiłem KING TONY.
Czasem wydawać się może, że życie nie ma sensu, kiedy nic nie ma dla ciebie znaczenia, nudzisz się... Wtedy wsiądź na motocykl i jedź... tylko ty, maszyna, droga i szeroki horyzont...
Awatar użytkownika
Robhaal
Posty: 113
Rejestracja: 06 maja 2011, 22:51
Motocykl: Nareszcie jest XV750
Lokalizacja: Pruszcz Gd i okolice
Wiek: 51
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: Robhaal »

jeszcze jedno pytanko...
lepszy w użyciu jest klucz zegarowy (tylko pokazujący moment) czy "klikający" (odpuszczający po przekroczeniu zadanej wartości)?
Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień...
Awatar użytkownika
GLIWICKI
Posty: 5643
Rejestracja: 01 października 2007, 23:08
Motocykl: XV 750 '97
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 54
Status: Offline

Re: klucz dymanometryczny

Post autor: GLIWICKI »

Robhaal pisze:jeszcze jedno pytanko...
lepszy w użyciu jest klucz zegarowy (tylko pokazujący moment) czy "klikający" (odpuszczający po przekroczeniu zadanej wartości)?
Zdecydowanie klikający. Ustawiasza na zadaną wartość i nie przesadzisz z siłą...
Zasada podstawowa na Forum : Zanim zapytasz uzyj funkcji Szukaj!!!
A reszta w Regulaminie ...
ODPOWIEDZ