Bardzo miękkie lagi

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
Ragnar
Posty: 1382
Rejestracja: 27 sierpnia 2008, 21:30
Motocykl: Suzuki VL 1500
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 59
Status: Offline

Bardzo miękkie lagi

Post autor: Ragnar »

Witajcie. Zanim zabiorę się za poprawki, ciekaw jestem waszych opinii na temat możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy. Lagi są bardzo miękkie, moto nurkuje. Wycieków nie ma, chyba, że już nie ma co wyciekać :lol: Możliwe? Jakie mogą być przyczyny :pomocy:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wwwolti
Posty: 1672
Rejestracja: 17 października 2007, 15:02
Motocykl: był i będzie
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: wwwolti »

moim zdaniem brak oleju. sprawdź, ewentualnie zalej minimalnie gęstszy jak chcesz mieć twardsze zawieszenie. jak nie olej to już tylko inne normalne lub progresywne sprężyny. ale raczej to oliwka :)
pozdr
Wojtek
Awatar użytkownika
Ragnar
Posty: 1382
Rejestracja: 27 sierpnia 2008, 21:30
Motocykl: Suzuki VL 1500
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: Ragnar »

wwwolti, potwierdzasz moje podejrzenia. Skoro tak, myślę że trzeba wymienić uszczelniacze. Sam nie zrobię, brak czasu i wiedzy na ten temat. Czy w takim razie możesz Ty, lub ktoś inny polecić mi serwis, który to zrobi, nie czyszcząc kieszeni przy okazji:)
hatsan
Posty: 104
Rejestracja: 06 sierpnia 2009, 15:57
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: woj. opolskie
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: hatsan »

Nie wiem, czy w 750 jest tak samo jak w 1100, ale może Ci powietrze zeszło?? Podpompuj i zobacz (nie pamiętam jakie powinno być ciśnienie, musisz poszukać na forum), bo jeżeli nie widać wycieku oleju, to może być powietrza za mało.
Awatar użytkownika
GLIWICKI
Posty: 5643
Rejestracja: 01 października 2007, 23:08
Motocykl: XV 750 '97
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: GLIWICKI »

Grzesiek 64 pisze:wwwolti, potwierdzasz moje podejrzenia. Skoro tak, myślę że trzeba wymienić uszczelniacze. Sam nie zrobię, brak czasu i wiedzy na ten temat. Czy w takim razie możesz Ty, lub ktoś inny polecić mi serwis, który to zrobi, nie czyszcząc kieszeni przy okazji:)
Szczęściarz z Ciebie ... W Warszawie macie kyllera i lepszego mechanika ze święcą szukać :mrgreen:
Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje => viewtopic.php?t=10154
Zasada podstawowa na Forum : Zanim zapytasz uzyj funkcji Szukaj!!!
A reszta w Regulaminie ...
Awatar użytkownika
wwwolti
Posty: 1672
Rejestracja: 17 października 2007, 15:02
Motocykl: był i będzie
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: wwwolti »

ja uszczelniacze robiłem sam. można to ogarnąć. suzi serwisowałem w serwisie obok harleya (liberator) przy trasie toruńskiej. to jest ostatni warsztat w tym ciągu, gdzie jest harley, suzuki i knajpka w której się spotykamy. teraz to chyba tam jest honda, nie wiem.

to miejsce mogę polecić, ale zastanów się może jednak sam się zdecydujesz. to jest robota na jedno popołudnie. ja rozbierałem w 535, jeszcze jak miałem.

ale jak to jest brak oleju, to powinieneś coś przyuważyć, jakieś pocenie się na lagach. dziwne, że to tak z sobie nagle wyskoczyło.

[ Dodano: Nie Sie 29, 2010 8:18 pm ]
o! kyller to dobry kontakt :)
pozdr
Wojtek
Awatar użytkownika
kjd
Posty: 218
Rejestracja: 07 lipca 2009, 22:19
Motocykl: virago xv 750/93
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: kjd »

Też miałem taki problem, okazało się, że po rozmontowaniu lagi, więcej w niej było wody niż oleju. Wymieniłem uszczelniacze i zalałem olejem 20 i jest ok.- zawieszenie o wiele sztywniejsze i bardziej bezpieczne.
Kasia i Jarek
Errare humanum est
http://kasiajarek.webd.pl
Awatar użytkownika
Ragnar
Posty: 1382
Rejestracja: 27 sierpnia 2008, 21:30
Motocykl: Suzuki VL 1500
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: Ragnar »

wwwolti pisze:dziwne, że to tak z sobie nagle wyskoczyło.
Nie wiem kiedy ja mam to moto od tygodnia :grin: GLIWICKI, masz rację, zadzwonie do Kyllera. Dzięki. Jeżeli chodzi o powietrze, miałem takie lagi w Specjal/Se. Tu nie widzę możliwości pompowania, pewnie tylko sprężyny i olej. Fakt, że tamte były zajeb...ale nie będę teraz inwestował, zrobię te i też będzie gitara :rock:
Awatar użytkownika
wierzba
Posty: 473
Rejestracja: 21 maja 2008, 07:25
Motocykl: było 535 teraz 1100
Lokalizacja: Józefosław
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: wierzba »

Ja w 1100 z 98 roku miałem podobnie, zero wycieków i olej był w środku. Kyller wymienił mi sprężyny na progresywne i od miesiąca uczę się na nowo motocykla, pewno skończy się to w końcu glebą bo wcześniej nie wiedziałem że na virago można na tyle sobie pozwolić.
Jak buja ci się na sprężynach jak stary tapczan to sama wymiana oleju niewiele pomoże, nowe sprężyny to nowe życie, już wcześniej pisałem, przewody hamulcowe w oplocie i sprężyny progresywne powinny być obowiązkowym punktem programu po kupnie motocykla bo dają kupę nowej radości z jazdy. Nie mówiąc o sytuacjach podbramkowych, koszt w sumie niewielki jak ma się dwie prawe ręce (albo kyllera w okolicy :))
co mnie obchodzi gdzie jadę, grunt że wiem gdzie byłem :)
Awatar użytkownika
acze
Posty: 488
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:42
Motocykl: Virago XV750, 94r.
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: acze »

No u mnie problemem były dodatkowo zużyte tuleje prowadzące. Koło latało nieprzyjemnie + dobijało.

Wymiana oleum + tulei i wszystko ok.
Awatar użytkownika
Arktos
Posty: 782
Rejestracja: 12 września 2007, 17:12
Motocykl: Virago 750 z 96r
Lokalizacja: Włocławek
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: Arktos »

wierzba pisze:Jak buja ci się na sprężynach jak stary tapczan to sama wymiana oleju niewiele pomoże, nowe sprężyny to nowe życie
zgadzam się w 100% + chciałem iść tanim kosztem(nie wymieniałem sprężyn) i przy wymianie uszczelniaczy wlałem motula do lag 20W(czyli dużo gęściejszy) i zero poprawy a nawet jest gorzej pisałem już o tym (na trylince lub kocich łbach zegary drżą głośno) na starym oleju tego nie było.
Gang dzikich wieprzy.
Motórzyści Włocławek.
Grupa Kujawska.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: leszekk »

Arktos pisze:na starym oleju tego nie było
Bo, szanowni panowie inżynierowie, od zawsze olej jest od tłumienia drgań a od zapodawania właściwego oporu jest sprężyna. Jak na razie nikt do Virago elastomerów do zawieszenia nie pcha a to byłby jedyny przypadek, w którym ciecz miałaby właściwości sprężyste. Doraźna poprawa spowodowana wymianą oleju i tulei nie jest niczym innym jak jedynie ograniczeniem gwałtowności ruchu tłoczyska w obudowie. Może wskutek zmniejszenia tej gwałtowności i sama sprężyna traktowana jest nieco łagodniej, przez co nie dobija, ale raczej jest to przypadek gdzie sprężyna sama z siebie jest OK a jedynie tłumienie było spaprane. Generalnie Virago nie najlepiej jest zestrojona jeśli chodzi o sztywność sprężyn i warto poprawić konstruktorów stosując sprężyny progresywne, które w zakresie niewielkich ugięć są miękkie i dają właściwy komfort podróżowania, zaś przy dalszym ich zgniataniu zaczyna pracować sztywniejsza ich część dając odpowiednią siłę oporu aby zawieszenie nie wybrało do samego dna.
Rada dla tych, co lubią sami latać, ważą ponad 100 kg a motocykl ma już przejechane ... (on sam najlepiej to wie) a każde hamowanie to dobicie do końca - kupcie sprężyny progresywne. Koszt circa 400 zł a jazda z innej bajki
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Ragnar
Posty: 1382
Rejestracja: 27 sierpnia 2008, 21:30
Motocykl: Suzuki VL 1500
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: Ragnar »

No i proszę, że też mi odbiło. Zachciało się nowszego modelu, nowocześniejszej linii. Poza tym, że moja specjalka miała 25 lat, to nie było z nią problemów. Lagi gazowo- olejowe, pieknie pracowały, światła atomatycznie uruchamiane po rozruchu silnika, prowadziła się pięknie, wręcz idealnie, ale nie! Trzeba mi było :frustrated: No to mam nowszy model :kwasny:
Awatar użytkownika
ZWIERZAK
Posty: 1026
Rejestracja: 04 listopada 2007, 13:57
Motocykl: VIRAGO 750 83'
Lokalizacja: Lachowice
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: ZWIERZAK »

Grzesiek 64 pisze:No i proszę, że też mi odbiło.
Ee tam nie ma co panikować. Rozbierz lagi wymień olej i moim zdaniem będzie ok, cza być dobrej myśli. :mrgreen:
"Ludzie nie latają, bo nie wierzą, że potrafią. Gdyby nie pokazano im kiedyś, że mogą pływać, do dziś wszyscy by się topili po wrzuceniu do wody"-William Wharton "Ptasiek"
Awatar użytkownika
lukaszpolanek
Posty: 371
Rejestracja: 31 maja 2009, 09:09
Motocykl: HONDA vfr 800
Lokalizacja: chrzanów okolice
Wiek: 40
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: lukaszpolanek »

a nie orjentuje sie ktos gdzie takie twardsze sprężyny mozna kupic?? i ile cos takiego kosztuje??
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: leszekk »

In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
marian_rider
Posty: 57
Rejestracja: 19 sierpnia 2008, 20:04
Motocykl: 1.1 V
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: marian_rider »

Awatar użytkownika
kjd
Posty: 218
Rejestracja: 07 lipca 2009, 22:19
Motocykl: virago xv 750/93
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: kjd »

ZWIERZAK pisze:Ee tam nie ma co panikować. Rozbierz lagi wymień olej i moim zdaniem będzie ok, cza być dobrej myśli.
całkowicie popieram, jak już pisałem u mnie prawie nie było oleju tylko trochę czegoś co raczej wodę przypominało, zanim wydasz kasę na nowe sprężyny- rozmontuj lagi i zweryfikuj, u mnie naprawdę wymiana oleju pomogła (ważę ponad 100 i często z plecaczkiem śmigam- przestało dobijać- koszt jak sam robisz ok. 100zł).
Kasia i Jarek
Errare humanum est
http://kasiajarek.webd.pl
Awatar użytkownika
wierzba
Posty: 473
Rejestracja: 21 maja 2008, 07:25
Motocykl: było 535 teraz 1100
Lokalizacja: Józefosław
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: wierzba »

Ale tu nie o samo dobijanie chodzi, wymiana sprężyn na progresywne to nowy motocykl, inaczej wybierający nierówności, inaczej hamujący. Inaczej czyli dużo lepiej. To czuje się w sytuacjach awaryjnych, podczas hamowania w zakręcie na nierównej nawierzchni, coś co na starych sprężynach powodowało podnoszenie się włosów na moich plecach teraz jest do łyknięcia bez zmrużenia okiem, tak jak składanie się z zakrętu w zakręt bez odpuszczenia gazu. Ma to tylko jedno ograniczenie - zacząłem jeździć ostrzej bo motocykl na więcej pozwala i jakoś tak czuję że w końcu przegnę. Jak to kiedyś powiedział mi Jędrek, żeby wiedzieć gdzie leży granica trzeba ją przekroczyć, inaczej się nie da.
Wymiana olej na nowy i gęstszy da lepsze tłumienie ale dopiero nowe sprężyny dają pewność trzymania się przedniego koła i stabilność motocykla.
co mnie obchodzi gdzie jadę, grunt że wiem gdzie byłem :)
Awatar użytkownika
kjd
Posty: 218
Rejestracja: 07 lipca 2009, 22:19
Motocykl: virago xv 750/93
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: kjd »

wierzba pisze:wymiana sprężyn na progresywne to nowy motocykl, inaczej wybierający nierówności
to prawda, ponad 20 lat temu jeździłem na cross'ie cz 250 na progresach, wtedy mało kto o tym słyszał, po treningu przesiadałem się na etz i była tragedia, jakbym na starym tapczanie jechał. Wymiana sprężyn z pewnością zmieni właściwości trakcyjne prowokująć do ostrzejszej jazdy, pewnie i ja kiedyś się pokuszę, jak obecne padną, tyle że jeśli ktoś chce poprawić zawieszenie a nie zmieniać trakcji to wymiana oleju pomoże, można jeszcze tulejkę włożyć celem zmiany wstępnego napięcia sprężyny i spokojnie daje się śmigać nawet zamykając oponę na winklu :wink:
Kasia i Jarek
Errare humanum est
http://kasiajarek.webd.pl
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: micek1968 »

Czy ktoś może się orientuje ile oleju wchodzi do lag w 750-tce z 1993 roku? Według Haynesa (str.231) wchodzi podobno 396 cm3, ale może ktoś mi to potwierdzić bo pewny nie jestem z moim angielskim :oops:
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: strazak »

dokładnie tyle :rock:
ADAM
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: micek1968 »

strazak pisze:dokładnie tyle :rock:
dzięki..:)
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Sumo333
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: Sumo333 »

Witam troche odswieże temat lag, wiec tak chce kupic sprezyny progresywne do mojego moto virago 750 vin 4GK004171 rok prod 1999 dane z karty pojazdu i tak nie bardzo wiem jakie kupic i gdzie kupic prosze kolegow o pomoc pozdrawiam
Awatar użytkownika
Adam
Posty: 2226
Rejestracja: 22 października 2007, 19:52
Motocykl: 1100, 92r. OGAR 200
Lokalizacja: Święta Anna
Wiek: 45
Kontakt:
Status: Offline

Re: Bardzo miękkie lagi

Post autor: Adam »

Ja u tego gostka dałem 370 za progresywne do 1100 (w tym koszty wysyłki).
memberlist.php?mode=viewprofile&u=5447
Fakt, że trzeba trochę poczekać na dostawę, (kilkanaście dni) ale myślę że za tą cenę warto.
poza tym dobry kontakt ze sprzedawcą i wszystko sprawnie ( upomnij się o forumowy rabat).
Po wymianie niebo a ziemia, koło jak przyklejone do asfaltu.
ODPOWIEDZ