Olej do tylnej przekładni -kardana

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
MrScythe
Posty: 1212
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 22:16
Motocykl: Virago 535
Lokalizacja: Poznań/Krzywiń
Wiek: 33
Status: Offline

Re: Jaki olej do Cardana?

Post autor: MrScythe »

Wie ktoś jak to jest z tym GL? Mam akurat w garażu odpowiedni olej, ale jest GL-5 i nie wiem czy mogę go wlać?
Obrazek
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: Jaki olej do Cardana?

Post autor: Flower »

GL-1
Olej bez dodatków uszlachetniajacych
Przekładnie reczne i mosty napedowe w starszych konstrukcjach samochodów w lekkich warunkach pracy
- może zwykle byc zastepowany olejem silnikowym

GL-2
Olej z dodatkami przeciwutleniajacymi i przeciwkorozyjnymi
J.w. przy nieco cieższych warunkach pracy



GL-3

Olej z dodatkami jak w GL-2 z pewna iloscia dodatków EP

Przekładnie walcowe i stożkowe w umiarkowanych warunkach obciażen i predkosci
I najwazniejsze
GL-4

Olej z wieksza iloscia dodatków smarnosciowych niż GL-3
Przekładnie srednioobciażone, w tym hipoidalne, pracujace przy dużym momencie obrotowym i małej
predkosci lub odwrotnie; typowe zastosowanie - reczne skrzynie przekładniowe

GL-5
Oleje o około dwukrotnie wiekszej ilosci dodatków smarnosciowych w porównaniu z GL-4
Przekładnie srednio i wysokoobciażone - duży moment obrotowy i wysoka predkosc, skokowe zmiany
obciażen, szczególnie hipoidalne przekładnie główne mostów napedowych.
Jak zastosujesz GL5 to nie zaszkodzi, jednak lepsza będzie klasa GL4.

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Jaki olej do Cardana?

Post autor: leszekk »

Flower pisze:Jak zastosujesz GL5 to nie zaszkodzi, jednak lepsza będzie klasa GL4.
Możesz to jakoś uzasadnić (może nie naukowo, wystarczy czysto technicznie)? Z cytowanych opisów nie wynika dlaczego z jakiegoś względu lepszy ma być olej "gorszy" (poza aspektem finansowym przy zakupie oleju). Ze niby tarcie większe? Chłonie wilgoć z otoczenia? Nie chroni przed korozją? Nie kumam
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: Jaki olej do Cardana?

Post autor: Flower »

Źródło podaje, że GL5 wcale nie jest lepszy od GL4. Zależy do czego chcesz zastosować, w Virago raczej nie ma skokowych zmian obciążeń, no chyba, że jeździsz bardzo agresywnie i przyspieszasz na zbyt wysokim biegu. Akurat te dwie klasy nie różnią się zbytnio od siebie,

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Jaki olej do Cardana?

Post autor: leszekk »

Flower pisze:Akurat te dwie klasy nie różnią się zbytnio od siebie
No więc właśnie dlatego się dziwię, że zachwalasz GL4 skoro GL5 trudno wykluczyć z zastosowania w tym konkretnym przypadku. Zrozumiałbym, gdyby GL4 był przeznaczony do otwartych układów smarowania a GL5 do hermetycznych (bo się na ten przykład pieni albo zbyt szybko utlenia). Akurat olejów przekładniowych nie analizowałem na poziomie naukowym więc szukam wiedzy.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Jaki olej do Cardana?

Post autor: leopold »

W instrukcji piszą:
(...) "Zalecany olej SAE 80 API GL-4, w razie konieczności może tez być SAE 80W90. Oleje GL-5 lub GL-6 również mogą być używane". (...)
Lejta co chcete.
Pozdrawia ślisko Leopold
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: Jaki olej do Cardana?

Post autor: Flower »

leszekk pisze:
Flower pisze:Akurat te dwie klasy nie różnią się zbytnio od siebie
No więc właśnie dlatego się dziwię, że zachwalasz GL4 skoro GL5 trudno wykluczyć z zastosowania w tym konkretnym przypadku. Zrozumiałbym, gdyby GL4 był przeznaczony do otwartych układów smarowania a GL5 do hermetycznych (bo się na ten przykład pieni albo zbyt szybko utlenia). Akurat olejów przekładniowych nie analizowałem na poziomie naukowym więc szukam wiedzy.
Leszku ;) nie powiedziałem, że zachwalam, po prostu z opisu wywnioskowałem, że GL5 to zbytek łaski ;)

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
Dominik_96
Posty: 4
Rejestracja: 17 marca 2020, 14:59
Motocykl: Virago 535 2YL
Status: Offline

Re: jaki olej do wału kardana xv 750 94"

Post autor: Dominik_96 »

Panowie,
czy w virago 535 też ma być olej w przekładni SAE 80W GL-4? Czy 80W90 GL-4? Kupiłem CASTROL MANUAL EP 80W i nie wiem czy dobry :(
ODPOWIEDZ