Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Woolvi
Posty: 76
Rejestracja: 12 maja 2011, 13:16
Motocykl: XV750 1990
Lokalizacja: Witankowo
Wiek: 30
Status: Offline

Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: Woolvi »

A mianowicie, w mojej virażce, z podobno 1990 roku, ale facet po numerze ramy w sklepie Yamahy, poinformował mnie że rama pochodzi z 1984 roku... Hmm, idąc dalej, sprawa się rozchodzi o wężyk wyrównujący ciśnienie w przednim zawieszeniu, znajduje sie zaraz pod górną półką mocowania lagów, i przebiega między mocowaniem kierownicy a zegarami (ciasno i ciężko się z tym tam pobawić). A mianowicie, zanim sie zabrałem za wymiane oleju w przednim zawieszeniu, zrobiłem głupotę. Zamiast ściągnąć obie lagi, i ściągnąć mocowania tego wężyka "zsunąć" w góre, i zdjąć bez ruszania samego w sobie wężyka. No i zacząłem kombinować żeby zdjąć wężyk, i uszkodziłem go na tyle, że sprężone powietrze które jest w lagach, powinno sie wyrówywać przez w/w wężyk, a teraz jest na tyle uszkodzony przez śrubokręt, że konieczna jest wymiana. I tutaj sie rozchodzi, czy ktoś ma coś takiego na zbyciu, albo gdzie dostać, jutro mam zamiar odwiedzić faceta w sklepie Yamahy i pytać, ale może ktoś już tutaj sie z tym spotkał, i może jakaś dodatkowa rada w tym temacie, albo czy ktoś ma owy wężyk ciśnieniowy na sprzedaż ;)

Wvi
Wvi

Live to Ride. Ride to Live !
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: 2007XV1700 »

rada na przyszłość, zwrot anglojęzyczny "no half measures" czytaj jako "żadnych półśrodków"
czasu nie zaoszczędzisz, bo będziesz musiał i tak robić dwa razy. w Twoim wypadku sprawdziło się dosłownie.
ja już się nauczyłem że jak coś odkręcić trzeba z pod spodu, to należy odkręcić część która przeszkadza.
Szybciej odkręcisz i zakręcisz obie części niż jak się będziesz się mocował z trudnym dostępem i rąk nie potniesz, palucha nie zgnieciesz, motongowi krzywdy nie zrobisz.

Jak nie znajdziesz tego wężyka to załóż progresywne sprężyny i jeździj bez powietrza na samym tłumieniu olejowym.
Woolvi
Posty: 76
Rejestracja: 12 maja 2011, 13:16
Motocykl: XV750 1990
Lokalizacja: Witankowo
Wiek: 30
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: Woolvi »

Może nie "żadnych półśrodków" ale bardziej, założenie zanim zacząłem wyciągać, z góry założone że najpierw jedną, a potem drugą. A jakbym ściągnął obydwie od razu nie było by tego problemu, bo WSZYSTKO było już odkręcone i poluzowane co miało być poluzowane, ale uparłem sie ze najpierw pójdzie prawa a potem lewa. I teraz sie bawie w sherlocka Holmes'a w poszukiwaniu tego je**ego wężyka... Znalazłem wśród starych części w rejonach warsztatu podobny, tej samej średnicy wewnątrz, tej samej średnicy zewnątrz, ale jednak chyba coś z nim nie tak, założyłem, opaseczki zacisnąłem, a itak powietrze spie***liło. Nawet nie będe szukał miejsca nieszczelności, niechce sie tak bawić, jeden konkretny i tyle ;) I widze że będzie problemik... :(
Wvi

Live to Ride. Ride to Live !
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: kyller »

zsadniczo to ja sie nie znam a na virago to juz w ogole
ale moja opinia na temat:
-rocznik ramy nie ma nic wspolnego z przednim zawieszeniem (cały zawias mozna swobodnie zmieniac )
-750 nigdy nie wychodziła z pompowanym zawiasem to jest zawias od 1100/1000 ale tam jest metalowa rurka dwa oringi i pierscienie usczelniajace
-gumowy wezyk wystepował w 920 i starych TR (ale wtedy nie pasuje mocowanie zacisku )
-ten gumowy wezyk w 920 jest zrobiony tak jak przewód hamulcowy tj.tam nie ma żadnych opasek
tak czy inaczej niezły składak :-)
wez sobie postudiuj clymera i haynesa to bedziesz wiedział co i jak
a że spaprałes robote ? norma, nauka kosztuje
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: Blunio »

kyller pisze:a że spaprałes robote ? norma, nauka kosztuje
I to mi się w kyllerze zawsze podobało, obok zwięzłych porad technicznych, ma się rozumieć :bravo:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Woolvi
Posty: 76
Rejestracja: 12 maja 2011, 13:16
Motocykl: XV750 1990
Lokalizacja: Witankowo
Wiek: 30
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: Woolvi »

To że nauka kosztuje to już zauważyłem ;) Nie musisz jeszcze człowieka dobijać ;) I to jest właśnie kupowanie moto od "kogoś" co prawda kupiłem go od faceta, który jeździł nim w niedziele... jak go żona wnerwiła, i jemu wierze ze nie robił żadnych cyrków, ale sam mówił że kupił go od jakichś młodych "chłopaków"... I patrz co za pech, kuźwa składak jak sie patrzy, ciekawość mnie kusi żeby sprawdzić numery silnika... A co lepsze, rama nie wygląda na uszkodzoną, ale bak był pomalowany na ohydny czarny mat, a że mój tata blacharz-lakiernik, no to na baku jak i na przednim blotniku już jest czarna perła z domieszką niebieskiego brokatu :D Ale podczas przygotowywania baku, wychodziło że był z lewej strony szpachlowany i "robiony", i zastanawiające było wgniecenie i rysy na lewej pokrywie obok baku na bezpiecznikach, najprawdopodobniej ktoś albo sie przewrócił na parkingu albo szlif... Nie jestem z szaleńców, nie zamierzam nim szaleć, ale przydałoby sie działające przednie zawieszenie... I wogóle dowiedziałem sie w innym miejscu po numerze ramy.. że to wersja USA... czyli nowy wężyk sprowadzony - mission impossible....:(
Wvi

Live to Ride. Ride to Live !
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: -waldi- »

chyba lepiej wymień zawias, lub jak pisali wyżej inne sprężyny i bez powietrza
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Woolvi
Posty: 76
Rejestracja: 12 maja 2011, 13:16
Motocykl: XV750 1990
Lokalizacja: Witankowo
Wiek: 30
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: Woolvi »

Kyller piszesz że to było tylko w 1000/1100, a patrze po aukcjach, po innych moto, i sporo 750 posiada taki bajer... A wymiana całego zawiasu... hhhmmm, prędzej zamiana niż wymiana... Krótko mówiąc nie stać mnie na takie ruchy w tej chwili... Najlepiej zdobyć ten jeb**y wężyk... Wezme stary na wzór, jak sie wpienie, jutro wsiadam w puche, do miasta, i kupie kuźwa jakiś hydrauliczny, czy jakikolwiek, sie wku**ie to coś znajde :D
Wvi

Live to Ride. Ride to Live !
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: pisior »

nerwus jestes , jedz do zakuwacza weży :)
Obrazek
Woolvi
Posty: 76
Rejestracja: 12 maja 2011, 13:16
Motocykl: XV750 1990
Lokalizacja: Witankowo
Wiek: 30
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: Woolvi »

Hah ogólnie właśnie wszyscy mówią że jestem spokojnym człowiekiem, zawsze staram sie rozwiązywać dylemat bezkonfliktowo, ale wszystko ma swoje granice ;) No i bywa że czasem nadnormalnie narzucam troche łaciną, i mi przechodzi ;)
Wvi

Live to Ride. Ride to Live !
Woolvi
Posty: 76
Rejestracja: 12 maja 2011, 13:16
Motocykl: XV750 1990
Lokalizacja: Witankowo
Wiek: 30
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: Woolvi »

hhmmmm, wymyśliłem :D albo zdejmę to razem, te obydwa elementy, zaspawam na stałe, jakąś rureczką, żeby jednak powietrze nadal spełniało swoją funkcję, tata umie, to zrobi dobre spawy, jak wystygnie, pierdolne jakimś sprayem na srebro, a'la chrom... haha, to dopiero będzie wiocha :D Dobra, głupi żart, oczywiście że tak nie zrobie, to jednak musi wyglądać ;)
Wvi

Live to Ride. Ride to Live !
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: 2007XV1700 »

Użyj opcji "edytuj post" zamiast pisać jeden pod drugim


Peace.
Awatar użytkownika
Kluk
Posty: 396
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 22:55
Motocykl: Virago 1100 '99
Lokalizacja: Książ Wielki (małopolskie)
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: Kluk »

Cyba chodzi ci o to, co jest tutaj:
http://fiche.worldofpowersports.com/cyc ... &A=49&B=27
Na rysunku wygląda wprawdzie, jak rurka, ale na wykazie poniżej (nr 46) nazywa się Hosse assy, co tłumacząc na polski znaczy... zespół wężyka?
Jak zwał, tak zwał. Gorzej, ze jak to często bywa, kiedy jakaś część jest za tania na sprzedaż luzem, to sprzedają w zestawach. A tu zestaw kosztuje pięknie - jakieś 8 stówek na nasze.
Jest zima, masz czas. Polataj jeszcze po sklepach z aparaturą pneumatyczną, może coś dopasujesz.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: -waldi- »

Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
BRODA
Posty: 89
Rejestracja: 28 lipca 2008, 17:56
Motocykl: XV 1
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: BRODA »

W sklepie który zajmuje się hydrauliką siłową powinieneś dobrać odpoweiednie króćce które będą pod kątem 90* dochodzić w dół i w tym samym sklepie dostaniesz kilkanaście centymetrów przewodu hydraulicznego podwójnie zbrojonego ( jak kupisz potrójny to go nie zegniesz) i dwie opaski zaciskowe który na nie wrzucisz i to pomoże ja tak mam od 3 lat
Awatar użytkownika
BRODA
Posty: 89
Rejestracja: 28 lipca 2008, 17:56
Motocykl: XV 1
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: BRODA »

zaponiałem dodać ja wydałem na to 35 zł
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: kyller »

Woolvi pisze:Kyller piszesz że to było tylko w 1000/1100, a patrze po aukcjach, po innych moto, i sporo 750 posiada taki bajer... /.../
przecie zpisałem ze sie nie znam :mrgreen:
a tak w ogole to
...pani emajster jakbysmy tej bumy nie klepali to nam przystanek autobusowy wychodzi.....

...panie co z tego ma byc ? zrobcie cos sportowego moze byc civic .....
Awatar użytkownika
BRODA
Posty: 89
Rejestracja: 28 lipca 2008, 17:56
Motocykl: XV 1
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: BRODA »

Kyller ma recję jak masz 700,750/900/920/1000/1100 niemasz pewności co masz z przodu bo zawieszenie pneumatyczno-olejowe można wcisnąć do każdego ( zależy co chciał zrobić wcześniejszy właściciel) i czy wsadził rurkę czy posztedł po prostej i wsadził przewód
Woolvi
Posty: 76
Rejestracja: 12 maja 2011, 13:16
Motocykl: XV750 1990
Lokalizacja: Witankowo
Wiek: 30
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: Woolvi »

Ja już serwisówki oglądałem kilka razy, tylko wlasnie jak mam kupic za dobre pare stówek, coś co przy dobrych wiatrach wyniesie mnie, tak jak BRODA, jakieś 40zł, to wybór oczywisty ;) I idąc za radą BRODY, odwiedze najbliższy sklep z hydrauliką siłową, hhmm... Teraz czy dobrze zrozumiałem twoją wizję, na ten gwint który mam przy "pisiorkach" przy lagach (fachowe nazwy nie znam), musze znaleźć jakieś wkręcane króćce jak to napisałeś, i na nie wężyk, no i drania opaskami potraktować. Chyba że, znowu podstawie moto pod silnikiem, wysune troszeczke z półek lagi, tak żeby zdjąć to ustrojstwo górą, i wtedy na "zewnątrz" wkręcić wężyk spokojnie obracając dwoma końcami, i potem dopiero ładować to na lagi, razem z o-ringami (też nie wiem czy dobrze nazywam, a chodzi o zabezpieczenia ;) ). Tak więc żeby już nie robić spamu zbędnego, jutro niczym wojownik spróbuje przyjąć to na klate (spróbuje, jeżeli bede miał wolne autko zeby do owego sklepu skoczyć), i wieczorkiem dam znać o efektach ;)


W ty wypadku... Zadam pytanie jak dosłownie żółtodziób w tej dziedzinie, ale... Rurka a przewód ? w tym przypadku jak to sie ma ?
Wvi

Live to Ride. Ride to Live !
Awatar użytkownika
BRODA
Posty: 89
Rejestracja: 28 lipca 2008, 17:56
Motocykl: XV 1
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: BRODA »

Tyko ze... 1 niejestem pewien czy u mnie są orginalne gwinty (możliwość przerobienia przez jednego z wcześniejszych użytkowników ) ... problem nr 1 brak krućców w sklepie
2... w bylejakim sklepie nie zdobędziesz wszystkiego
3... jak kupisz może być że niebędzie ci pasowało odległościami (musi ominąć lampę ) i przy zbyt zagiętym przewodzie niebędzie przepływu gazów i ... kiszka
4... zbyt zagięty przewód może spowodować jego pęknięcie i ...kiszka
5 resztę niesprawności trzeba sobie wyobrazić ( wyobraźnia tego nie obejmuje )
Awatar użytkownika
BRODA
Posty: 89
Rejestracja: 28 lipca 2008, 17:56
Motocykl: XV 1
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: BRODA »

Jutro zamieszczę zdj jak sam to zrobiłem mam nadzieje że pomogą
Woolvi
Posty: 76
Rejestracja: 12 maja 2011, 13:16
Motocykl: XV750 1990
Lokalizacja: Witankowo
Wiek: 30
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: Woolvi »

No w sumie byłoby wtedy najlepiej... Miałbym jakiś punkt odniesienia ;) Bede bardzo wdzięczny ;)
Wvi

Live to Ride. Ride to Live !
Woolvi
Posty: 76
Rejestracja: 12 maja 2011, 13:16
Motocykl: XV750 1990
Lokalizacja: Witankowo
Wiek: 30
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: Woolvi »

I sie oficjalnie zgubiłem/zdziwiłem :shock: O.o ... Podbijam do warsztatu, do moto.Wcześnie sie meczylem z tym zawieszeniem, i powietrze uciekało w kilka chwil całkowicie. Dzisiaj podbijam, bez pompowania bez niczego, najpierw zestawilem ze stopki, zacisnąłem klameczke hamulca, i własnym ciężarem zaczynam "dusić", patrze no pracuje normalnie, zdziwienie... odkręcam nakręteczke, biore to ustrojstwo do pomiaru ciśnienia, patrze, mieści sie w normie według serwisówki (nie pamiętam dokładnie ale raczej Haynese). I zgłupiałem, narobiłem hałasu, bo nie działało, a teraz zachodze bez dotykania niczego, i działa... Moje cudeńko mnie zaskoczyło i tyle ;)
Wvi

Live to Ride. Ride to Live !
larwa
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: larwa »

Na przyszłość polecam dobre warsztaty zajmujące się hydrauliką, nawet do koparek. Miałem przygodę z wężem od pompy wspomagania w samochodzie. Oryginał - kupe forsy. Mechanicy z "Hydrosprzętu" zrobią dowolny zbrojony wąż, z dowolnymi, (oryginalnymi) końcówkami w 20 min. Zrobili mi do samochodu wąż o trochę większym przekroju niż oryginał - rezultat - kierownica chodzi lekko jak w maybachu :).
Wniosek więc taki, że zawsze można znaleźć sposób i odpowiedniego fachowca.

p.s. 750 posiadały oryginalne pompowane zawieszenie.
Woolvi
Posty: 76
Rejestracja: 12 maja 2011, 13:16
Motocykl: XV750 1990
Lokalizacja: Witankowo
Wiek: 30
Status: Offline

Re: Problem z przednim zawieszeniem xv 750 !

Post autor: Woolvi »

No i mam chociaż potwierdzenie ze pompowane zawieszenie było ;) A propos dobrego warsztatu, to moge spokojnie powiedzieć że moto stoi w dobrym warsztacie, bo u mojego taty, który jest mechanikiem samochodowym z ponad 20 letnim doświadczeniem (blacharka, malowanie, jak na warsztat blacharsko-lakierniczy, silnik też naprawi spokojnie, ale hydraulika.. jak ma jakieś materiały potrzebne, a brakuje jakiejś drobności to wiecie, polak potrafi i wszystko działa, ale samego w sobie wężyka nie zrobi, nie posiadamy do tego sprzętu ). Tak więc narazie można powiedzieć że temat troche "zwolni tempa" bo narazie działa, jak będzie coś nie halo, to wtedy ewentualnie go odświeże ;)
Wvi

Live to Ride. Ride to Live !
ODPOWIEDZ