Jaki olej silnikowy?

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
ROUTE 66 RIDER
Posty: 1198
Rejestracja: 05 września 2007, 21:54
Motocykl: Virago XV750,VZR1800
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 60
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: ROUTE 66 RIDER »

Piter,
lej śmiało, to nie benzyna, która się "starzeje". Oczywiscie świeży daje komfort dla użytkownika i silnika ale roczny czy 2 letni olej nie powinien stanowić zapewne żadnego problemu. W samochodach latami nie wymienia się oleju w skrzyniach biegów i jest O.K.

Gdy wlejesz świeży ale 1 lub 2,3 letni -- śmiało mozna eksploatować, motóry to nie promy kosmiczne i myślę, iż inne ich traktowanie (palenie gumy, pałowanie itp) jest bardziej niszczące niż przedmiotowa starośc oleju.

Szerokości,
Jarek
VIRAGO XV 750
[you] -- pozdrówka z waffki
"JEŹDZIĆ TRZEBA, AŻ SIĘ NIE DA"
Obrazek
MuSStaFFa
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: MuSStaFFa »

diablik.ez pisze: Wielkości napełnienia:
Całkowita pojemność miski olejowej: 3,2 l.
Wymiana oleju bez wymiany filtra: 2,61 l.
Wymiana oleju z wymianą filtra: 2,8 l.
to ile tego oleju mam kupic ??? ,,bede wymianial...z filtrem oleju.. pojemnosc 750 ... hmm ???
Awatar użytkownika
rysiekj
Posty: 61
Rejestracja: 23 października 2007, 10:25
Motocykl: VIRAGO XV535 '97
Lokalizacja: Racibórz
Wiek: 64
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: rysiekj »

Hej,

Po konsultacjach z kolegami motorowcami stanę chyba na 20W/40 lub 20W50 i to koniecznie mineralnym !!! Myślę, ze trzeba unikać jak ognia olejów, które zawierają dużo środków myjących, takich jak np.SHELL. Te bowiem mogą wypłukać wszystko z silnika i zacznie się dzwonienie, stukanie i za chwilę remont pewny.
Boję się eksperymentować. Myślę, że z tych dostępnych to chyba najodpowiedniejszy będzie:

- Motul 3000 4T HC - TECH SAE 20W50
zastanawiałbym się nad
- LOTOS City Standard 20W50

z uwagi na dużo niższą cenę a w sumie nie jestem przekonany do aż takiej wyższości MOTULA, jeżdzę ostatnio do rafinerii LOTOS i widzę, ze produkują oleje dla wszystkich potentatów w branży takich jak SHELL i MOBIL. Te etykiety na bańkach to czasami dziwna sprawa.
pzdr RysiekJ
----------------------------
VIRAGO XV535 '97
Awatar użytkownika
rysiekj
Posty: 61
Rejestracja: 23 października 2007, 10:25
Motocykl: VIRAGO XV535 '97
Lokalizacja: Racibórz
Wiek: 64
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: rysiekj »

Polo pisze:15W50 będzie miał lepszą charakterystykę
bo
im mniejsza pierwsza cyfra tym olej żadszy na zimno
czyli mniej trzeba rozgrzewać silnik
im większa druga cyfra tym mniejsza tndencja oleju do rozrzedzania sie przy wyskoich temperaturach

idealnym był by 0W60 ale takiego jeszcze nie ma :)

a ja mam silnik V i producent pisze o oleju od 10W30 do 20W50
Hej,

Moze i masz rację ale nie do końca. Oleje które mają z przodu 0W to muszą być syntetyczne. Można sobie pozwolić (byc może - o ile producent pozwala) na lanie takich olejów od nowości silnika.
Ale jak jeździmy na "starych" silnikach to jest to samobójstwo dla silnika. Te syntetyki lub półsyntetyki mają od groma środków myjących. Te środki jak wypłuczą stare osady z silnika to najpierw słyszych sworzeń na tłoku, potem luz na wale a potem to już Ci tylko remont generalny pomoże. Nie należy przesadzać !!!!
pzdr RysiekJ
----------------------------
VIRAGO XV535 '97
MuSStaFFa
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: MuSStaFFa »

rysiekj pisze:Motul 3000 4T HC - TECH SAE 20W50
a nie powinien miec oznaczenia "zonk" bo virago to przeciez "zonk"-takt ??? czy sie myle i to zupelnie co innego.. ?? hmm ??
Ostatnio zmieniony 04 listopada 2007, 21:44 przez MuSStaFFa, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotrek
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Piotrek »

Nie, Virago to zdecydowanie czterotakt. Dwutakt to np. Komar, Simson S51, Trabant, Syrena...
MuSStaFFa
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: MuSStaFFa »

aha... no to w takim razie...jaki mineralny czy polsyntetyk.... chyba kupie.... mineral 20w40 moze Castrol GP .. jak myslicie ???

czy motul jest taki dobry ?? ogladam WRC i wszedzie reklamy castrol`a wydaje mi sie ze te wszystkie oleje... sa do siebie tak podobne ze niczym sie nie roznia... kwestia... naklejki i ceny i marketingu... sam pracuje w handlu i marketingu.... i wiem ze koncowa cene ksztaltuje marketing.... co wy kupujecie.. podajcie konkretne modele bo jutro musze kupic cos.... dzieki... :-)
Awatar użytkownika
rysiekj
Posty: 61
Rejestracja: 23 października 2007, 10:25
Motocykl: VIRAGO XV535 '97
Lokalizacja: Racibórz
Wiek: 64
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: rysiekj »

Ja sobie na wiosnę wleję : LOTOS CITY STANDARD 20W/50 SF/CC.
Ma wszystkie wymagane parametry a cena dużo niższa. Nie wierzę również w te marketingowe przechwałki, jak olej ma parametry i klasę lepkości to musi być odpowiedni.
pzdr RysiekJ
----------------------------
VIRAGO XV535 '97
kaliber99
Posty: 3
Rejestracja: 18 listopada 2007, 18:01
Wiek: 67
Status: Offline

olej silnikowy ???

Post autor: kaliber99 »

ROUTE 66 RIDER pisze:Panowie:
zgodnie z firmowa instrukcją:

silnikowy - SAE20W40 SE 3,6 calkowita ilosc dla xv 750
KARDAN - SAE80APIGL-4 0,2 l dla xv 750
TELESKOPY - SAE 10W (396 ccm dla xv 750)
szerokosci
Jarek

Witam!!!
Powiedz mi Przyjacielu jaki powinienem zastosowacc olej. Moj motocykl to ten sam model i rocznik co twoj. Bedzie to moja pierwsza wymiana. Nie wiem jaki jest w tej chwili. Mam przygotowany polsyntetyk 10W40. Dzieki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
robson
Posty: 1886
Rejestracja: 04 września 2007, 15:13
Motocykl: VIRAGO 1.1
Lokalizacja: Lędziny
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: robson »

No i taki wlej albo Castrol albo Motul 5100 t4 tylko cena inna 4litrowa bańieczka Castrola po promocji 130zł a Motula 200zł
Jedyną ochroną motocyklisty jest jego ROZUM !!!
Awatar użytkownika
ayo007
Posty: 1207
Rejestracja: 12 września 2007, 21:51
Motocykl: yamaha virago 1100
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: olej silnikowy ???

Post autor: ayo007 »

kaliber99 pisze:
ROUTE 66 RIDER pisze:Panowie:
zgodnie z firmowa instrukcją:

silnikowy - SAE20W40 SE 3,6 calkowita ilosc dla xv 750
KARDAN - SAE80APIGL-4 0,2 l dla xv 750
TELESKOPY - SAE 10W (396 ccm dla xv 750)
szerokosci
Jarek

Witam!!!
Powiedz mi Przyjacielu jaki powinienem zastosowacc olej. Moj motocykl to ten sam model i rocznik co twoj. Bedzie to moja pierwsza wymiana. Nie wiem jaki jest w tej chwili. Mam przygotowany polsyntetyk 10W40. Dzieki.
Pozdrawiam
Połsyntetyk taki wydaje mi sie za rzadki proponowałbym półsyntetyk Motula 15W50 lub mineralny Castrola 20W40 lub 20W50..
Virago 1100,na razie starczy..:)
MuSStaFFa
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: MuSStaFFa »

ja tez jutro robie 1 wymiane.... kupilem motula.... mineralnego 20w50 .. taki jak zalecaja.. nie ma co kombinowac :-) pozdrawiam....
BEDUIN
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: BEDUIN »

Witam, z mojego długiego doświadczenia wiem że tylko i wyłącznie mineralny. Półsyntetyk wykończy silnik nawet nowego motocykla w 1/2 sezonu. Co do klasy lepkosci to na upartego mozna lac nawet olej jednosezonowy chyba że ktos ma ochote na zimówkach po zaspach smigać. Przejeździłem swoja babcia 100 tys mil i jak dotąd bez problemów. Do tyłu daje Hipol 40w80 bez najmniejszych problemów. Pozdrawiam
monah
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: monah »

Liqui Moli 10w50 polsyntetyczny :cool:
maciej
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: maciej »

Dość mądre rzeczy piszą:
http://chudzikj.republika.pl/Technika/Olej/olej.htm
POZDRAWIAM!!!!!
Awatar użytkownika
Marek73
Posty: 5138
Rejestracja: 05 września 2007, 08:51
Motocykl: była Virago 750 jest CZARNY WALDEK
Lokalizacja: Kotla
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Marek73 »

Ja leję Motula 5100 10W - 40. Z filtrem do 750 wchodzi około 3,3 litra.
Xondz
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Xondz »

Ja od 1999 do 2006 lałem Aral Energy 20W-50. Na jedną zmianę oleju (4000 km) łykał od 0,5 do 1 litra (ponad 50 tys. przebiegu). Teraz jeżdżę na Castrolu ACT>EVO 4T 20W-40 i prawie nie bierze oleju - 6000 km na południu Europy, temp. ok 28-32 st.C, autostrady i wziął tylko ok 0,5 l, może mniej. Wydaje się też że mniej pali od 0,5 do 1 litra na setkę.

pzdr
X
Awatar użytkownika
Dono
Posty: 2463
Rejestracja: 19 listopada 2007, 17:46
Motocykl: 1100 '91
Lokalizacja: Iskrzyczyn-Skoczów
Wiek: 40
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Dono »

ja zakupiełm właśnie minerala castrol gp 20W40 no i tak się zastanawiam - bo te wartości oznaczają temperaturę, co nie? no a jeździć się pewnie będzie jak temperatura wcale nie będzie wysoka :twisted: ale mam nadzieję że będzie ok :wink:
"Verba volant, scripta manent" (słowa ulatują, pismo zostaje).
maciej
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: maciej »

Ja prawdę mówiąc to już z g ł u p i a ł e m od czytania o olejach. Teraz to DOPIERO NIE WIEM :pomocy: jaki kupić..... Każdy z nas stosuje inny!!!!!
Nadal się zastanawiam pomiędzy trzema: 10W/40; 20W/40 lub 20W/50 i chyba ten ostatni w końcu wybiorę?! (Bel Ray)
Jedyna korzyść z tego - to nabyłem naprawdę spory zasób wiedzy z dziedziny: "oleje silnikowe".
POZDRAWIAM!!!!!!!!
Awatar użytkownika
Arktos
Posty: 782
Rejestracja: 12 września 2007, 17:12
Motocykl: Virago 750 z 96r
Lokalizacja: Włocławek
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Arktos »

Proponuje trzymac sie tego co producent zaleca czyli mineralny 10W/ 40 lub 20W/50
Jednak kazdy leje co innego i zawsze bedzie gucio bo nasze maszyny sa OK Jezeli chodzi o mnie kupilem mineralny 20W/50 i moglbym nalac inny bo mam przebieg udokumentowany 22 tys ale po co. U tego sprzedawcy kupisz wszystko co trza http://moto.allegro.pl/show_user_auctio ... id=3472472
zadzwon jak nie mam na allegro to ma na sklepie, dodatkowo gosc doradzi naprawia motocykle nie naganiam sam kupilem w zestawie i sie oplaca czyli swiece NGK wyjda w zestawie po 10zl, filtr oleju wyjdzie 12 i olej mineralny ok 100zl (Motul). Sam podejmij dezyzje maszyna pojedzie na kazdym byle byl motocyklowy !!!
Gang dzikich wieprzy.
Motórzyści Włocławek.
Grupa Kujawska.
Shadow_MW
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Shadow_MW »

maciej pisze:Nadal się zastanawiam pomiędzy trzema: 10W/40; 20W/40 lub 20W/50 i chyba ten ostatni w końcu wybiorę?!
Właśnie wymieniłem olej . Zalałem Motul 20/40. Zrobiłem tak bo przede wszystkim kiedy motocykl powstawał to producent dobrał do niego najlepszy olej na tamten czas. Do dziś nie zmieniło się praktycznie nic w mineralnych olejach. Po za tym Motul to olej który był reklamowany i produkowany przede wszystkim do motocykli a castrol był bardziej wszechstronny i wydaje mi się że jest młodzszy co tradycji olejowych. I jeszcze jeden ważny dla mnie argument: Virago to nie simson czy komarek, lecz rasowy chopper o japońskiej dokładności - motocykl z górnej półki więc jeśli stać Cię na taki to nie sądzę aby np. 50 zł czy 100zł róznicy w cenie było nie do przełknięcia. :???:
lysybald
Posty: 557
Rejestracja: 10 września 2007, 19:41
Motocykl: czarny
Lokalizacja: Pruszków
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: lysybald »

nawinalem z 500 kilometrow zanim zmienilem olej (10w40),nie wiem co bylo wczesniej zalane ale odnoislem wrazenie ze po zmianie
gorzej biegi "chodzily" jakby glosniej
z drugiej jednak strony to byly moje pierwsze kilometry wiec wsluchiwalem sie mocno :mrgreen:
teraz zaleje polsyntetyka 15w50
Awatar użytkownika
ayo007
Posty: 1207
Rejestracja: 12 września 2007, 21:51
Motocykl: yamaha virago 1100
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: ayo007 »

Arktos pisze:Proponuje trzymac sie tego co producent zaleca czyli mineralny 10W/ 40..
..eee, nie wiem, czy taki MINERALNY zaleca producent.. :shock:
Virago 1100,na razie starczy..:)
demid
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: demid »

no wlansie nie zaleca takiego...
zaleca 20W40 dla naszego klimatu i zakresu temperatur, i taki od poczatku jezdzenia bez wgledu na przebieg zaleca producent, poza tym do silkow V inne niz mineralny sa tez zby zadkie i jak pisal Xondz sporo ubywa oleju tez mialem juz raz wlany syntetyk- zaraz po kupnie i tez ubywalo go sporo, a o biegach i tym jak wchodzily nie bede nawet wspominal
Awatar użytkownika
Arktos
Posty: 782
Rejestracja: 12 września 2007, 17:12
Motocykl: Virago 750 z 96r
Lokalizacja: Włocławek
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Arktos »

Chlopaki dla mnie nie ma problemu na starym forum Polo wyjasnil dokladnie o co chodzi z gestoscia oleju wiec gdyby byl olej mineralny 0W/60 to taki bym nalal ale takiego rafinerie nie produkuja niestety.Moja maszyna jest z 96 roku i jestem pewny na 100% ze w 1996 roku byly juz oleje polsyntetyczne i syntetyczne a jednak zalecali lac mineralne dlaczego nie wiem.Mam kumpla co w 535 ma polsyntetyka i tez jest OK na syntetyku tez by jechal
:chopper:
Gang dzikich wieprzy.
Motórzyści Włocławek.
Grupa Kujawska.
ODPOWIEDZ