Jaki olej silnikowy?

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
demid
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: demid »

tylko tu nie chodzi na czym by jechal... nie zmieniajac oleju przez lata tez by jezdzil... tylko tu nie chodzi czy bedzie jezdzil czy nie, tylko o to zeby jak najlepiej ochronic silnik zeby jak najdluzej nam sluzyl
a zalecali mineralne go sa geste i silniki V ich tak nie spalaja, a o tym ze skrzynia dziala lepiej to wiedza ci ktorzy przesiedli sie np z syntetyka na mineralny-roznica jest ogromna...
Arktos pisze:Mam kumpla co w 535 ma polsyntetyka i tez jest OK na syntetyku tez by jechal
a ja mam takiego co majac 535 jezdzil na syntetuku nie sprawdzajac poziomu oleju i w pewnym momencie oleju bylo tak malo ze nie bylo go widac w tym wizjerze- motor tez jezdzil... ale czy o to chodzi?
Awatar użytkownika
wwwolti
Posty: 1672
Rejestracja: 17 października 2007, 15:02
Motocykl: był i będzie
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: wwwolti »

jechał by i na rzepakowym :wink: , tylko chodzi o to że syntetyk jest rzadszy i ma substancje myjące silnik, które wypłukują nagar - co w efekcie rozszczelnia silnik i stąd jest efekt brania oleju. mineralny pozostawia zanieczyszczenia, które uszczelniają silnik.

lać trzeba taki, jaki zaleca producent bo jest on optymalny dla konstrukcji silnika. jak powiadają starożytni Rosjanie "nawet herbatę można przesłodzić" :wink:
pozdr
Wojtek
Awatar użytkownika
Arktos
Posty: 782
Rejestracja: 12 września 2007, 17:12
Motocykl: Virago 750 z 96r
Lokalizacja: Włocławek
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Arktos »

Demid i Wwwolti zgadzam sie z Wami !!! Kochamy swoje motorki i chcemy dla nich jak najlepiej. Wniosek OLEJ MINERALNY !!! Ten sam problem maja dietetycy czym smarowac (maslo,margaryna a moze smalec :mrgreen: )[/list]
Gang dzikich wieprzy.
Motórzyści Włocławek.
Grupa Kujawska.
Awatar użytkownika
Stilgar
Posty: 5482
Rejestracja: 22 grudnia 2007, 09:37
Motocykl: Virago>Debilka>STonka>Varan
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Stilgar »

Xondz pisze:Ja od 1999 do 2006 lałem Aral Energy 20W-50. Na jedną zmianę oleju (4000 km) łykał od 0,5 do 1 litra (ponad 50 tys. przebiegu). Teraz jeżdżę na Castrolu ACT>EVO 4T 20W-40 i prawie nie bierze oleju - 6000 km na południu Europy, temp. ok 28-32 st.C, autostrady i wziął tylko ok 0,5 l, może mniej. Wydaje się też że mniej pali od 0,5 do 1 litra na setkę.

pzdr
X
Dzięki utwierdziłeś mnie w przekonaniu że dokonałem dobrego wyboru
Administrator zastrzega sobie możliwość zbanowania ze względu na klauzulę sumienia.
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: strazak »

panowie a nie pomyśleliście czasami ze nasze lalki są powietrzem chłodzone ? silniki mają troszeczke inną specyfikacje termiczną . brak termostatu i chłodnicy powoduje że musimy lać gęstsze oleje które po osiągnięciu ekstremalnych temperatur w naszych silnikach nadal zachowują swoje właściwości .
ADAM
Awatar użytkownika
robson
Posty: 1886
Rejestracja: 04 września 2007, 15:13
Motocykl: VIRAGO 1.1
Lokalizacja: Lędziny
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: robson »

Olej może spalać też panewka.A co do oleju 20W50 wlewają go ludzie co im głośno chodzi skrzynia biegów tym olejem sie wycisza pracę skrzyni no i silnika.Nie mówię że kiedyś nie zaleje takim.Co niektóre sprzęty po zmianie oleju nie spalają tyle oleju,więc można popróbować. Dodam tyle że i tak mamy bardzo precyzyjnie dopracowaną skrzynię biegów,w innych sprzętach zgrzyta i trzeszczy a u nas przy zmianie jest jedno klapnięcie.Ja postawiłem na Motula 5100 T4 ester 10W40 choć miałem kupiony Castrol 10W40.Poczytajcie inne fora.
Jedyną ochroną motocyklisty jest jego ROZUM !!!
maciej
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: maciej »

I znów "nic nie wiem..." :roll:
POZDRO!!!!!!
Awatar użytkownika
Stilgar
Posty: 5482
Rejestracja: 22 grudnia 2007, 09:37
Motocykl: Virago>Debilka>STonka>Varan
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Stilgar »

maciej pisze:I znów "nic nie wiem..." :roll:
POZDRO!!!!!!
Zawsze do usług :rock:
Administrator zastrzega sobie możliwość zbanowania ze względu na klauzulę sumienia.
Awatar użytkownika
młody
Posty: 154
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 19:05
Motocykl: XV 750 Virago USiA
Lokalizacja: Skierbieszów
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: młody »

Ja do swojej zalałem CASTROL GTX MAGNATEC. Przejeździlem na nim sezon i nie dolałem nawet kropli więc chyba jest dobry.
Jestem bardzo bezpośredni.
Awatar użytkownika
ayo007
Posty: 1207
Rejestracja: 12 września 2007, 21:51
Motocykl: yamaha virago 1100
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: ayo007 »

młody pisze:Ja do swojej zalałem CASTROL GTX MAGNATEC. Przejeździlem na nim sezon i nie dolałem nawet kropli więc chyba jest dobry.
..nie wiem, moze sie nie znam ,ale ten Magnatec to napewno do motocykla??
Virago 1100,na razie starczy..:)
Marcin
Posty: 2153
Rejestracja: 04 września 2007, 17:27
Motocykl: Póki co nie ma
Lokalizacja: Koluszki
Wiek: 44
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Marcin »

Ja do swojej zalałem CASTROL GTX MAGNATEC.
przecież to jest samochodowy!!!!
Obrazek
Awatar użytkownika
ayo007
Posty: 1207
Rejestracja: 12 września 2007, 21:51
Motocykl: yamaha virago 1100
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: ayo007 »

Marcin pisze:
Ja do swojej zalałem CASTROL GTX MAGNATEC.
przecież to jest samochodowy!!!!
..hmm, no ja nie wiem, ale o takim motocyklowym nie słyszałem...a swoją drogą ciekawe jak się ma sprzęgiełko w tym motorku... :shock:
Virago 1100,na razie starczy..:)
demid
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: demid »

robson pisze:Poczytajcie inne fora.
ja polecam poczytac chocby instrukcje producenta... a tam jak byk 20w40 mineralny... ja sie z japonczykami nawet w dyskusje nie bede wdawal- chyba wiedza co jest najlepsze dla ich silnikow
i chyba dyskusja pod tytulem" mam inny ale moto jezdzi" jest troche smieszna
Awatar użytkownika
młody
Posty: 154
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 19:05
Motocykl: XV 750 Virago USiA
Lokalizacja: Skierbieszów
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: młody »

Castrol gtx magnatec semisintetic 10W40. Sprzęgło ma sie dobrze, zrobilem na nim 2 tyś km. Kumpel wlewa ten sam do 20 letniej CBRki i silnik ma się dobrze choć motór ma już przebieg 106 tyś km.
Jestem bardzo bezpośredni.
demid
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: demid »

a w tej CBRce ma silnik V?? bo mi sie wydawalo ze ma 4cylindry w ukladzie rzedowym... a to tylko "drobna" roznica
Awatar użytkownika
ayo007
Posty: 1207
Rejestracja: 12 września 2007, 21:51
Motocykl: yamaha virago 1100
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: ayo007 »

młody pisze:Castrol gtx magnatec semisintetic 10W40. Sprzęgło ma sie dobrze, zrobilem na nim 2 tyś km. Kumpel wlewa ten sam do 20 letniej CBRki i silnik ma się dobrze choć motór ma już przebieg 106 tyś km.
..kolego, jesli to jest olej samochodowy, to bierze on udział tylko w smarowaniu podzespołów silnika, pomp itp, natomiast olej motocyklowy niedość, ze smaruje przekładnie zębate skrzyni biegów, to jeszcze musi zapobiegać sklejaniu sie tarcz mokrego sprzęgła i musi brać udział w chłodzeniu silnika..dla mnie olej samochodowy w motocyklu to nieporozumienie..
Virago 1100,na razie starczy..:)
Awatar użytkownika
młody
Posty: 154
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 19:05
Motocykl: XV 750 Virago USiA
Lokalizacja: Skierbieszów
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: młody »

Ok spoko wina młodego.
Jestem bardzo bezpośredni.
AdamK
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: AdamK »

Myślę, że trzeba 20W40 mineral - jak w instrukcji. Moto mam od niedawna a więc zero doświadczenia jednak od kilku lat uprawiam żeglarstwo motorowodne. Każdy żeglarz który chciał być mądrzejszy od instrukcji (zwłaszcza jeśli chodzi o japońskie marki pędników) to sobie pożeglował na pagajach a silnik mógł robić za kotwicę! Sam do Suzuki dolałem odrobinkę oleju do paliwa (doradzili mi staaaarzy wyjadacze) i cały sezon miałem za...any.
Awatar użytkownika
Fidel
Posty: 120
Rejestracja: 08 lutego 2008, 19:58
Motocykl: XV1100
Lokalizacja: Suwałki
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Fidel »

ayo007 , ukłon w twoją stronę . Koledzy słuchajcie starszych , do motocykla lać tylko motocyklowy .Poza tym jeżeli nie macie motocykla od nowości to skąd pewność że ktoś przed wami nie zalewał silnika mineralnym ? Wiadomo że powrót z mineralnego na syntetyk lub pół , jest delikatnie mówiąc niewskazany .
Caramba!
Awatar użytkownika
ZWIERZAK
Posty: 1026
Rejestracja: 04 listopada 2007, 13:57
Motocykl: VIRAGO 750 83'
Lokalizacja: Lachowice
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: ZWIERZAK »

Fidel pisze:ayo007 , ukłon w twoją stronę . Koledzy słuchajcie starszych , do motocykla lać tylko motocyklowy .Poza tym jeżeli nie macie motocykla od nowości to skąd pewność że ktoś przed wami nie zalewał silnika mineralnym ? Wiadomo że powrót z mineralnego na syntetyk lub pół , jest delikatnie mówiąc niewskazany
dobrze kolega prawi zgadzam się :bravo:
"Ludzie nie latają, bo nie wierzą, że potrafią. Gdyby nie pokazano im kiedyś, że mogą pływać, do dziś wszyscy by się topili po wrzuceniu do wody"-William Wharton "Ptasiek"
dyzioo
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: dyzioo »

Fidel pisze:ayo007 , ukłon w twoją stronę . Koledzy słuchajcie starszych , do motocykla lać tylko motocyklowy .Poza tym jeżeli nie macie motocykla od nowości to skąd pewność że ktoś przed wami nie zalewał silnika mineralnym ? Wiadomo że powrót z mineralnego na syntetyk lub pół , jest delikatnie mówiąc niewskazany .
A jak jest w druga strone? Nie wiem co poprzedni lal do silnika i zastanawiam sie nad mineralnym..
Jezeli pojade w druga strone to tez zle? Z polsyntetyka na mineralny...
Wacham sie pomiedzy Motul 5100 ester 15W50 lub Motul 5100 ester 10W40 (polsyntetyki)....a jakis MINERALNY..

Dzieki..Pozdro z wybrzezy Brazyli.. :rock:
Ostatnio zmieniony 07 marca 2008, 00:18 przez dyzioo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Strażak
Posty: 598
Rejestracja: 11 grudnia 2007, 16:53
Motocykl: Yamaha 1100 Virago
Lokalizacja: Opole
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Strażak »

mineral motula np 20w50 ja taki wlałem no podobno poprzednik taki wlewał :idea:
Nie jedź szybciej niż twój Anioł Stróż umie latać

Jawa 350 => XJ 700S MAXIM 1990 r. => XV 750 VIRAGO 1987 r. =>> już jest XV 1100 1993 r.

http://www.ma-ro.com.pl
Awatar użytkownika
Dono
Posty: 2463
Rejestracja: 19 listopada 2007, 17:46
Motocykl: 1100 '91
Lokalizacja: Iskrzyczyn-Skoczów
Wiek: 40
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Dono »

dyzioo pisze:
A jak jest w druga strone? Nie wiem co poprzedni lal do silnika i zastanawiam sie nad mineralnym..
Jezeli pojade w druga strone to tez zle? Z polsyntetyka na mineralny...
Wacham sie pomiedzy Motul 5100 ester 15W50 lub Motul 5100 ester 10W40 (polsyntetyki)....a jakis MINERALNY..

Dzieki..Pozdro z wybrzezy Brazyli.. :rock:

pozdro dla wybrzeży brazyli :mrgreen:

oj coś chyba nie doczytałeś - z syntetyka czy półsyntetyka przechodzi się na mineralny, ZWŁASZCZA jak nie wiesz co było przedtem (no i zwłaszcza w starszych rocznikach :wink: )

nie ma co kombinować - lać minerala jak pisze w książce 20W40 i można spać spokojnie
"Verba volant, scripta manent" (słowa ulatują, pismo zostaje).
dyzioo
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: dyzioo »

Czolem
Moj pierwszy motor..moja pierwsza wymiana oleju...podjalem decyzje..

Olej Castrol ACT>EVO GP 4T 20W40 4L.

Co o tym sadzicie?
Nastraszyliscie mnie o wyplukiwaniu silnika wiec MINERALNY..
A do przekladni Olej Motul Gearbox SAE 80W90

Zobaczymy jak bedzie...a bedzie dobrze co nie???????

Pozdro :rock: :bikersmile:
gluzik
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: gluzik »

A czy Yamalube semi-synthetic 20W-50 API/JASO MA 4-S
który polecił mi koleś z serwisu Yamahy będzie dobry do mojej 535??
ODPOWIEDZ