Jaki olej silnikowy?

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
100688
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: 100688 »

jakby nie patrzeć, mechaników mają bdb, gdyż zajmują się wyłacznie motorami marki Yamaha. Jakość kosztuje :), lepiej zapłącić 50zł i mieć fakture, na ktorej wydnieje co było robine na lali, wrazie ewentualnej awarii z winy serwisu, wymieniają wszsytko na własny koszt, jak wiemy są to duże koszta wiec nie dopuszczaja do jakichkolwiek awarii. Przekonałem sie na aucie :) jedziesz na 1 warsztat gdzie mechanik mowi "no to na pewno wina pompy" jedziesz na 2 gdzie mowia " to na pewno wina wału" a na 3 ze cały silnik do wymiany :) pozdro ... serwisy sa naprawde ok, długo korzystam i jeszcze sei nie zawiodłem ;)
Ostatnio zmieniony 01 listopada 2012, 19:42 przez 100688, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wuem
Posty: 495
Rejestracja: 28 marca 2008, 20:26
Motocykl: virago 535
Lokalizacja: Skoczów
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: wuem »

No tak. Tu się trzeba zgodzić, że jest bardzo dużo "specjalistycznych" warsztatów. Szczerze mówiąc, to gdybym musiał oddać swoją do mechanika, to pewnie miałbym spory dylemat. Na serwis szkoda/brak kasy, a dobrego mechanika trzeba trochę poszukać. Mimo wszystko uważam, że lepszy dobry i zaufany mechanik niż serwis. :wink:
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i ludzka głupota. Nie mam pewności co do Wszechświata."
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: kyller »

100688 pisze:/..../... serwisy sa naprawde ok, długo korzystam i jeszcze sei nie zawiodłem ;)
widać jescze za krótko z nich korzystasz nie bój sie, jeszcze sie zawiedziesz
Szeryf91
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Szeryf91 »

ja miałem FUCHS 10w/40 a nie mam gdzie go dokupic wiec kupilem mobil 10w/40 no i doleje. A cały wymienię za jakiś czas
Nicramw
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Nicramw »

Ja mam zalany w tym sezonie półsyntetyk Yamalube 20W/50 i sobie go chwalę :). Oleje trudno porównywać w eksploatacji (bez konkretnych pomiarów), ale na pewno nie jest to zły olej, więc mogę go z czystym sumieniem polecić.
Awatar użytkownika
OsTrY
Posty: 665
Rejestracja: 31 grudnia 2007, 20:53
Motocykl: MotoGuzzi California
Lokalizacja: Warszawa | Lubliniec
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: OsTrY »

A co powiecie na dolanie Motula 10W40 do obecnie zalanego Motula 20W40 ? Może tak być ? [półsyntetyki]
gdy Ci zwała zewsząd doskwiera, posadz dupe na choppera
Piasek(XV535)
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Piasek(XV535) »

Ogolnie rzecz biorąc nie stanie się nic niedobrego (sprawdzone empirycznie). Olejowa sztuka jednak odradza mieszanie olejów o różnej specyfikacji lepkościowej... I jak kolwiek jeszcze dopuszczalne jest mieszanie pełnych syntetyków (np. 0W z 5W) tak nie powinno się już mieszać półsyntetyków (10W) z najczęściej mineralnymi (20W)...
Jednakże - zawsze lepszy "stan" pomieszanych olejów niż zbyt niski stan jednorodnego...
sznajder
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: sznajder »

TYLE O tych olejach ze nie wiem jaki wybrac kazdy co innego stosuje :D
moze ktos mi powie czy dobry wybralem , nie bardzo znam sie a naczytalem sie duzo i wybralem mineralny gdyz nie wiem jaki jest faktyczny przebieg w KM (pewnie krecony moze byc) .
http://www.allegro.pl/item508264359_gpm ... ny_4l.html
a ten gdyz nie znalazlem motula 10w40 czy 20w40 mienralnego tylko 20w 50 , oraz nie wiem co oznacza wlasiwosci z przodu np 3000 lub 5100 w motulu .
sprzedawca polecil mi motul 3000 20w50 ,
a sprzedajacy motocykl powiedzial abym zakupil 10w40 lub 20w 40 - wiec sam nie wiem ...
dudi o7
Posty: 198
Rejestracja: 20 maja 2008, 09:51
Motocykl: xv750,Road Star 1700
Lokalizacja: Rogów
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: dudi o7 »

Jaki wlejesz ...taki będzie dobry.Co motonita to inny przepis. :mrgreen:
Ja wlewam mineralny, bo nasze maszyny są stworzone do takich olei.
Awatar użytkownika
paelek86
Posty: 172
Rejestracja: 27 czerwca 2008, 18:45
Motocykl: Yamaha XV 535 Virago
Lokalizacja: Wolsztyn/Poznań
Wiek: 37
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: paelek86 »

Ja tak wziąłem całą tą debatę na swoją własną logikę. I oto wydedukowałem - 20W-50 A to dlatego że: 20 bo (przynajmniej ja) nie jeżdżę poza sezonem lub w temp. poniżej 10st (Ewentualnie raz w miesiącu odpalam moto aby podładować akumulator). 50 - być może nie jest aż tak ciepło w Polsce latem,ale ostatnimi czasy zdarzają się wielkie upały i czasami jedzie się w paradzie lub w korkach, a więc świadomość że ma się "50" zdecydowanie uspokaja i zapewne dobrze robi silnikowi (oczywiście zapewne przy "40" też by się nic nie stało ale skoro można mieć "50"?Dlaczego nie!)
Mineralny gdyż: W moim przypadku nie wiem co było wlane (moto 2003rok 4400km i z Niemiec - nie mam pojęcia co mogli tam wlać), a zresztą nie widzę potrzeby lania syntetyka gdyż wg mnie silnik Virago to leciwa konstrukcja, niskoobrotowa, nie mająca wielkich obciążeń i przeciążeń więc po co.
Firma?Wg mnie nie ma większego znaczenia. (P.S. nie biorę pod uwagę firm Polskich - Orlen,Lotos.) Czyli albo Castrol, albo Motul,byle motocyklowego i do czterosuwa.
Ot takie moje skromne gdybanie. Pozdrawiam!
Łukasz
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Łukasz »

Potrzebuję szybkiej porady, bo mam zamiar za godzinę iść do garażu wymienić olej :P

Znalazłem taką informację:
Zalecany olej do mojego silnika to SAE 10W40 API SE-SF

Czyli? Mineralny? Syntetyczny?
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: leszekk »

Łukasz pisze:Czyli? Mineralny? Syntetyczny?
Rozumiem, że nie masz bladego pojęcia co tam było poprzednio?
Zasady są takie:
1. zawsze (prawie) lej to co było
2. jeśli 1. jest niewykonalne, to do najstarszych motocykli nie używaj syntetycznego ani półsyntetycznego
3. jeśli masz motocykl z dużym przebiegiem o nieznanej przeszłości - raczej lej mineralny lub co najwyżej półsyntetyczny
4. jeśli masz nówke sztukę prosto z salonu, olej syntetyczny będzie najlepszą ochroną dla silnika
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Łukasz
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Łukasz »

Nie mam pojęcia co tam jest zalane :( Motocykl to staruszek - 89 rocznik, przebieg na liczniku 50 tys. Czyli mineralny 10W40 :)
Podziękował :)
kantorro
Posty: 15
Rejestracja: 24 maja 2009, 01:50
Motocykl: Virago 535 r.90
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 37
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: kantorro »

Witam od paru dni jestem szczęśliwym posiadaczem pięknej maszyny i mam pytanie w sprawie oleju. Poprzedni właściciel chciał chyba zadbać o swoją maszynkę za bardzo i jeździł na syntetycznym mobil 1 o klasie lepkości 5W... drugiej liczby nie pamiętał;) ale mniejsza o to. Z tego co przeczytałem wiem że olej do kitu dla naszej maszyny i chciałem wykorzystać jeszcze te parę słonecznych dni i zmienić olej i pojeździć(pouczyć się;) ) i tu mam pytania:
1. Jeżeli zmienię olej teraz i do zzimowania zrobię powiedzmy maks 500km to czy na nowy sezon będę musiał zmienić olej znowu? Planuję nalać mineralny 20-40 lub 20-50.

2. Jeżeli zmienię olej teraz to muszę zmienić też filtr do oleju, obstawiam że te filtry mają jakieś oznaczenia, wie ktoś może jaki pasuje do 535 90 rocznik? w manualu nie znalazłem:(.

3.piszecie tutaj aby wymienić również oring i simmering i tu też pytanie mam czy są jakieś specjalne wymagania i jakie są średnice oringa i ?rozmiary?(jeszcze nie wiem jak wygląda) simmeringu?

Mógłby ktoś podać jeszcze ceny tych oringów i simmeringów co by niepotrzebnie nie przepłacić. (gdzieś znalazłem że ok 15zł za simmering, dobrze?)
Pozdrawiam, Marcin
motocyklista 45
Status: Offline

jaki olej silnikowy!

Post autor: motocyklista 45 »

witaj :chopper: ja stosuje Castrol Twin SAE 20W-50 (4T motocyklowy) od lat :nazdrowie:
Awatar użytkownika
mytek1
Posty: 1107
Rejestracja: 21 września 2009, 18:10
Motocykl: xv535,vt1100,vs1400
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: mytek1 »

Mam takie pytanko. Ile oleju wchodzi do kardana i ile do lag do 535??
Czasem wydawać się może, że życie nie ma sensu, kiedy nic nie ma dla ciebie znaczenia, nudzisz się... Wtedy wsiądź na motocykl i jedź... tylko ty, maszyna, droga i szeroki horyzont...
Awatar użytkownika
Ruffi
Posty: 91
Rejestracja: 30 maja 2010, 17:16
Motocykl: DRAG STAR XVS650A,
Lokalizacja: Radom
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Ruffi »

Z serwisowki wynika ze do kardana stosuje sie olej SAE 80 API GL-4 w ilości 0,19litra, do lag zalecany 10W ja w swoim moto zalałem 15W ponoć lepsze własności. Ja mam moto xv750 ile wchodzi do lag nie powiem ci.
Natomiast mam pytanie z innej beczki chodzi o olej silnikowy. wcześniejszy właściciel zalał olej SAE 20W50 TWIN Castrol. Czytałem na forum rożne opinie na temat olejów (mętlik w głowie). Rozmawiałem z mechanikiem doradził żebym zalał 10W40 nie doradził marki. Pytanie do was jaki olej byście polecili myślałem nad motulem 10W40 ale nie wiem jak sobie poradzi w silniku chlodzonym powietrzem. Jak wiecie chodzi o dobre smarowanie i chłodzenie głownie tylnego cylindra. Moj moto jak wynika z przebiegu ma około 30000km. Niestety nie dam sobie reki uciąć czy jest to przebieg prawdziwy jestem drugim właścicielem w kraju moto ściągnięty z Holandii. Sprzedający gwarantował przebieg ale wiecie jak z tym jest w naszym kraju. Nie kupiłem go od handlarza który to ma na placu 10 motorów przygotowanych na handel.
Szykuje się z zamiarem wlania oleju, robię renowacje motocykla i jestem już prawie na finiszu :mrgreen: czekam tylko aż się zrobi ciepełko i będę mógł odświeżoną maszynka pomknąć
Pozdro
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1416
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: wąsaty7 »

mytek1 pisze:Mam takie pytanko. Ile oleju wchodzi do kardana i ile do lag do 535??
Odpowiedź na pierwszą część pytania otrzymałeś na drugą - 228 ml. Poziom 176 mm od górnej krawędzi lagi ,mierzone przy ściśniętym amortyzatorze bez sprężyny w środku.

[ Dodano: Nie Sty 16, 2011 4:59 pm ]
Rufi moje motorki zalane olejem mineralnym Castrol 20W40 Aktevo.
Wąsaty7
Krystian305
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Krystian305 »

To może inne pytanie gdyż nie znalazłem na mój problem odpowiedzi kupiłem virówkę 750 zalaną MOTUL 15W-50 i co to syntetyk czy półsyntetyk czy mogę go zalać mineralnym czy najlepiej takim samym olejem.
podbiel
Posty: 1639
Rejestracja: 05 czerwca 2010, 14:09
Motocykl: virago xv750 '95
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: podbiel »

Awatar użytkownika
Beatrycze
Posty: 1722
Rejestracja: 09 października 2010, 23:50
Motocykl: VS 1400 custom built
Lokalizacja: Daleszyce koło Kielc / Wrocław
Wiek: 31
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Beatrycze »

Krystian305 właśnie chyba nie wie, który ma. wałkowane wielokrotnie na forum: nie wiesz który - lej gorszy :mrgreen: a że masz tylko wątpliwości między syntetykiem a pół, to problem z głowy. ja sama ostatnio skorzystałam z tej sentencji i wlałam minerala. powiem tak: jeździ. przedwczoraj 400km zrobione i działa. ;)
Miszczoska Żona
Królowa Serników
Obrazek
rock hard, ride free
all day, all night
rock hard, ride free
all your life
podbiel
Posty: 1639
Rejestracja: 05 czerwca 2010, 14:09
Motocykl: virago xv750 '95
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: podbiel »

Ten pierwszy leje się do silników wysilonych w sportowych maszynach nie wiem czy ktoś by płacił dwa razy więcej tylko po to aby mieć lepsze samopoczucie z jakości oleju.
Awatar użytkownika
DARKMAN
Posty: 899
Rejestracja: 07 czerwca 2010, 00:39
Motocykl: Virago 535 '90
Lokalizacja: Legnica
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: DARKMAN »

A co byście powiedzieli na ten olej:
http://allegro.pl/olej-mineralny-castro ... 11946.html

Według instrukcji jest taki zalecany a ja oczywiście nie wiem (jak większość) jaki był zalany przez poprzednika.
Yamaha Virago 535

SZUKASZ NOWYCH OPON DO SWOJEJ YAMAHY?? NAPISZ PW A BĘDĄ TAŃSZE NIŻ W NECIE! ;)

Wymiana opon motocyklowych - LEGNICA i okolice. Przystępne ceny!
Awatar użytkownika
m@rek
Posty: 1534
Rejestracja: 06 marca 2011, 07:17
Motocykl: Yamaha Virago XV250 3LS
Lokalizacja: nat możem
Wiek: 69
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: m@rek »

No i gucio! Jak cena Ci pasuje to kupuj i lej :rock:
Awatar użytkownika
Mocho
Posty: 639
Rejestracja: 21 kwietnia 2010, 21:33
Motocykl: virago xv250 '93
Lokalizacja: pod Kielcami ;)
Wiek: 33
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Mocho »

miałem motula(mineral), zalałem castrola(mineral) i według mnie biegi trochę lepiej wchodzą, i szybciej mi się udaje luz znaleźć, ale to tylko takie moje subiektywne odczucia :D
moje wypowiedzi wyrażają moje poglądy na różne sprawy, masz prawo się z nimi nie zgadzać a ja mam prawo mieć to w d...
Obrazek
ODPOWIEDZ