czy wymienic olej na nowy

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
virago750dar
Posty: 224
Rejestracja: 07 stycznia 2012, 10:27
Motocykl: r1150rt 750virago
Lokalizacja: wrocław
Wiek: 53
Status: Offline

czy wymienic olej na nowy

Post autor: virago750dar »

moze ktos mi doradzi w zeszlym sezonie moja virazka przejechala 3000 km na oleju motul 20w50 i tak sie zastanawiam czy jest sens wymiany teraz na wiosne na nowy niby jeszcze jest do przejechania drugie tyle...5 miesiecy stala w garazu :roll:
darecki
Mariusz Zawadzki
Status: Offline

Re: czy wymienic olej na nowy

Post autor: Mariusz Zawadzki »

Jeśli masz pewność, że tyle ma na danym oleju przejechane to ja osobiście bym nie zmieniał.
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: czy wymienic olej na nowy

Post autor: leopold »

Wszyscy, włącznie z Clymer'em, zalecają wymianę oleju po roku, nawet jak nie wykorzystano maksymalnego przebiegu.
Pozdrawia rozrzutny Leopold
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: czy wymienic olej na nowy

Post autor: leszekk »

Ja zmienię bo to niewielki koszt, ale też bym się zastanawiał.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: czy wymienic olej na nowy

Post autor: Blunio »

W teorii jak nie wymienisz - "sztuka" cierpi. W praktyce - nic się nie stanie i zaoszczędzisz circa 150 zł. Wszystko jeszcze zależy od sposobu eksploatacji pojazdu. Jak jeździsz na krótkich trasach (np. 3 km codziennie w te i we fte do pracy), po drogach polnych pełnych kurzu, trzymasz moto na deszczu - wtedy olej szybciej się starzeje i wymian dokonujemy częściej. Jak latasz w trasy po autostradach, nie pałując maszyny - z powodzeniem interwały wymiany można zwiększyć.
IMHO instrukcje podają wielkości uśrednione co do wymian olejów.
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: czy wymienic olej na nowy

Post autor: leszekk »

Blunio pisze:IMHO instrukcje podają wielkości uśrednione co do wymian olejów.
Raczej w instrukcji podaje się takie warunki wymiany żeby nawet w trudnych warunkach maszyna nie uległa uszkodzeniu. Oczywiście zdarzają się zapisy o eksploatacji w ekstremalnie trudnych warunkach i opisane jest co jest uważane za warunki ekstremalne.
Przy typowych warunkach eksploatacji uwzględnia się, że pojazd może jeździć w ruchu miejskim. Z tym, że w zasadzie motocykl w korkach stoi mniej niż samochód więc liczba "motogodzin" przepracowanych będzie relatywnie mniejsza.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
jacek71
Posty: 365
Rejestracja: 13 sierpnia 2009, 20:53
Motocykl: DS 1100
Lokalizacja: Częstochowa
Wiek: 52
Status: Offline

Re: czy wymienic olej na nowy

Post autor: jacek71 »

Kurczak temat wałkowany miliony razy ,rób jak chcesz ale zasada nr 1(której ja przestrzegam)olej wymieniamy co sezon (bez wzgledu na przebieg) lub co 6 tysi -ityle w temacie ,wybór nalezy do ciebie. :P
Bulgotanie to piekny dżwięk i doznanie.

Było Virago 535 , Drag Star 650 Classic , Yamaha Road Star 1700 ,XVS 950 MS ,Shadow 600, DL 650 V-STROM , DS 650 Custom ,znów XVS 950 ,Drag Star 1100 i Virago 125 żony
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: czy wymienic olej na nowy

Post autor: Blunio »

jacek71 pisze:zasada nr 1(której ja przestrzegam)
Gratuluję ortodoksyjnego podejścia.
Z tym że do zapisów instrukcyjnych należy też podchodzić z lekkim sceptycyzmem. Użytkowałem już kilka samochodów i w kolejnych modelach podobnych pod względem właściwości techniczno - eksploatacyjnych był m. in. zapisane w instrukcji: wymiana oleju co:
- 10 tys.
- 15 tys.
- 30 tys.
I koniecznie co rok.
Silniki były wciąż te same (benzynowe z katalizatorem). Oleje też te same. Więc proszę powiedz mi, gdzie się tu kończy marketing a zaczyna solidna wiedza inżynierska.
:roll:

IMHO to tak jak KIA Ceed daje siedem lat gwarancji. Oczywiście :mrgreen: w dbałości o klienta.
Tylko w reklamie nie napisali, że przez siedem lat firma będzie zarabiać w serwisach autoryzowanych na kliencje i odbijać sobie upusty poczynione prze pozyskiwaniu klienta. Czasem dobrze rozróżnić jak wspomniałem wiedzę inżynierską od marketingu
:uklon:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
młody
Posty: 154
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 19:05
Motocykl: XV 750 Virago USiA
Lokalizacja: Skierbieszów
Wiek: 36
Status: Offline

Re: czy wymienic olej na nowy

Post autor: młody »

Podepnę się do tematu.
Wszystko zależy od twojego stylu jazdy. Jeżeli dobrze kręcisz silnikiem to należało by wymienić(bezwzględnie). Z drugiej stron jeżeli twoja jazda to tak naprawdę spacer to ośmielę się powiedzieć że wymianę oleju można sobie darować w tym roku. Ja w zeszłym sezonie zrobiłem aż 1300km i wymianę oleju sobie w tym roku daruję.
Tyle ode mnie
pozdro
Jestem bardzo bezpośredni.
ODPOWIEDZ