czym najlepiej wyczyscic łańcuch?

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
misiekxxl2005
Posty: 747
Rejestracja: 11 czerwca 2013, 12:41
Motocykl: 535,1100,GS1200
Lokalizacja: Krosno
Wiek: 46
Status: Offline

Re: czym najlepiej wyczyscic łańcuch?

Post autor: misiekxxl2005 »

Osobiście założyłem oliwiarkę polecaną z innego forum , działa wzorowo i nie ma problemu z brudzeniem motocykla.
Polecam, tutaj wszystkie szczegóły :
http://www.wilkuj.cba.pl/home.html
:rock:
Robert
Był xv 535 , xv 1100 , honda xl700 VA jest R 1200 GS
Awatar użytkownika
RAFFEN
Posty: 634
Rejestracja: 01 września 2014, 18:19
Motocykl: Shadow 750 AERO
Lokalizacja: Jasło
Wiek: 41
Status: Offline

Re: czym najlepiej wyczyscic łańcuch?

Post autor: RAFFEN »

Takie pytanie czy wy też macie taki lepiący łańcuch,psikam smarem do łancucha, i jest teraz lepiacy.Każdy smar taki powienien być czy jednak na odwrót, bo jak mi się łapy kleją to i bród pewnie szybciej się łapie.
Z motocyklem jest jak z kobietą , pokochaj, zrozum a potem rozbieraj.
Awatar użytkownika
RAFFEN
Posty: 634
Rejestracja: 01 września 2014, 18:19
Motocykl: Shadow 750 AERO
Lokalizacja: Jasło
Wiek: 41
Status: Offline

Re: czym najlepiej wyczyscic łańcuch?

Post autor: RAFFEN »

I nikt nie wie czy tak ma być z tym smarem ??
Z motocyklem jest jak z kobietą , pokochaj, zrozum a potem rozbieraj.
Awatar użytkownika
TuKaN
Posty: 737
Rejestracja: 15 września 2009, 17:44
Motocykl: Honda NT 650V Deauvi
Lokalizacja: Będziemyśl
Wiek: 33
Status: Offline

Re: czym najlepiej wyczyscic łańcuch?

Post autor: TuKaN »

Każdy smar w szpreju się klei bo inaczej nie byłby smarem :P (choć są dostępne suche smary do off-roadu) ja w viraszce zajechalem juz 2 napędy i moim zdaniem najlepszy do smarowania jest olej przekładniowy. Minusem tego rozwiązania jest częstsze smarowanie (co 200-300km). Do plusów można zaliczyć dłuższą żywotność napędu, niższe koszty (1L oleju kosztuje 15 zł a wystarcza na baaaardzo długo). Ja osobiście smar w szpreju zabieram tylko na dłuższe wyprawy.
Moim sposobem na smarowanie olejem jest to pędzelek. Najlepiej gdy łańcuch jest jeszcze ciepły po trasie. Oczywiście nie ma co przesadzać z ilością bo będziemy mieć schlapane całe moto.

A tu jest automatyczna wersja mojego patentu
Wersja dla biednych :D
http://zbyhu.cba.pl/moto/scottoiler.htm
Wersja dla bogatych :P
http://allegro.pl/scottoiler-vsystem-mi ... 49772.html
Obrazek
najdłuższa trasa na virci za 1 strzałem: 1260km
hubertk
Posty: 69
Rejestracja: 03 stycznia 2019, 15:16
Motocykl: Virago 125 XV
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 53
Status: Offline

Re: czym najlepiej wyczyscic łańcuch?

Post autor: hubertk »

Nafta jest genialna :) szukałem na stacjach benzynowych, ale w mojej okolicy brak. Zupełnie przypadkowo zauważyłem niedaleko mojej pracy sklep z chemią samochodową. Tam Pan usilnie mi wmawiał kolejną puszkę sprayu, a już zużyłem dwie bo łańcuch od Niemca, który bardzo dbał był czarny od błota i chyba nigdy nie czyszczony. Okazało się, że Pan ma naftę, ale tylko w 5 litrowych pojemnikach za +- 30 pln. Kupiłem użyłem jestem zachwycony, cały brud spływa genialnie, tylko nafta :)
pozdrawiam, Hubert
marekc1019
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2017, 20:41
Motocykl: XV 535 , Victory1200
Lokalizacja: Gdynia
Status: Offline

Re: czym najlepiej wyczyscic łańcuch?

Post autor: marekc1019 »

Każdy smar ma właściwości klejące. Bez znaczenia czy za 15 zł czy za stówkę. Aby maksymalnie wydłużyć żywotność napędu robiłem w ten sposób , że co trzecie smarowanie myłem naftą łańcuch i zębatki z przyklejonego brudu.Najwięcej brudu zbiera się przy zębatce zdawczej, o czym mało kto pamięta, a ona jest wraz z osłoną aż oblepiona. Do nabycia w sklepach z farbami i rozpuszczalnikami. Działa równie dobrze jak środki w sprayu do mycia za kilkakrotnie wyższą cenę.
Awatar użytkownika
Piter7011
Posty: 881
Rejestracja: 07 stycznia 2018, 15:00
Motocykl: XV 535 Vstrom650
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 54
Status: Offline

Re: czym najlepiej wyczyscic łańcuch?

Post autor: Piter7011 »

Wiedza przydatna tym bardziej jak się ma gotowy projekt i lubi się pomajsterkować, nawet jak doświadczony motórzysta przesiada się z napędu na wał- na łańcuch to się podszkoli a co tu dopiero jak się ma niewielkie doświadczenie < kiedyś były osłony na łańcuch i nie trzeba było prawie nic robić > ale to inne czasy były pozdrawiam .
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: czym najlepiej wyczyscic łańcuch?

Post autor: Blunio »

Piter7011 pisze: 28 kwietnia 2019, 12:24 Wiedza przydatna tym bardziej jak się ma gotowy projekt i lubi się pomajsterkować, nawet jak doświadczony motórzysta przesiada się z napędu na wał- na łańcuch to się podszkoli a co tu dopiero jak się ma niewielkie doświadczenie < kiedyś były osłony na łańcuch i nie trzeba było prawie nic robić > ale to inne czasy były pozdrawiam .
Kiedyś nie było łańcuchów uszczelnionych (różne Oringi i takie tam), wiec okresowo zalecano gotowanie łańcucha w łoju z dodatkiem grafitu :wink:
A i tak trwałość tych łańcuchów (pomimo osłon jak miałem np. W MZ ETZ-250) była nieporównywalnie mniejsza od stosowanych dzisiaj.
Co do czyszczenia mam swoje zdanie na ten temat. Jak wiadomo, łańcuch jest uszczelniony i wewnątrz pracuje na smarze zapodanym fabrycznie. Do zadań motocyklisty należy smarowanie miejsców współpracy zębatek z rolkami, czyli tego, co "się świeci". Z tym że stosowałem rady doświadczonego kolegi, który twierdził że jak się "świeci" to najwyższy czas na smarowanie.
A czyszczenie ? IMHO to zabieg kosmetyczny dla poprawienia samopoczucia motocyklisty. Bo jak wspomniałem, rolki oczyszczają się same (aż do połysku), a boki łańcuch z niczym nie współpracują. :kawa:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
ODPOWIEDZ