Olej w filtrze powietrza

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
zboral
Status: Offline

Olej w filtrze powietrza

Post autor: zboral »

W moim nowo zakupionym sprzecie - virago 250 - zauwazylem (kiedy z ciekawosci sprawdzalem stan filtra oleju), ze lekko jest podciekniety olejem. Nie jest to jakos mokre, ale na dole delikatnie nasiaknieta gabka byla.

Mam sie martwic?

PS. Zaznaczam, ze ktos nalal do sprzetu wiecej oleju, niz powinno byc na kontolnym szkielku (moze to przyczyna?). Poza tym nie kopci i na wydechach nie ma sladu oleju
Awatar użytkownika
ZWIERZAK
Posty: 1026
Rejestracja: 04 listopada 2007, 13:57
Motocykl: VIRAGO 750 83'
Lokalizacja: Lachowice
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: ZWIERZAK »

Jest taka opcja że powodem pojawienia się oleju w komorze filtra powietrza jest jego za duży stan i taka opcję brałbym pod uwagę bo wszystkie inne są dużo droższe.
"Ludzie nie latają, bo nie wierzą, że potrafią. Gdyby nie pokazano im kiedyś, że mogą pływać, do dziś wszyscy by się topili po wrzuceniu do wody"-William Wharton "Ptasiek"
Awatar użytkownika
Szymon001
Posty: 290
Rejestracja: 05 września 2007, 15:47
Motocykl: Suzuki Bandit 1200N
Lokalizacja: Kobyłka
Wiek: 41
Status: Offline

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: Szymon001 »

Może wypluwać nadmiar oleju z odmy do filtra żeby go pyżniej zassać do gażników razem z powietrzem i spalić. To jest wersja optymistyczna i tego sie trzeba trzymać !! :grin:
zboral
Status: Offline

a w normalnych warunkach?

Post autor: zboral »

kiedy zmienie olej i filtr i naleje go odpowiednio - nie za duzo. to rozumiem, ze w filtrze powietrza nie powinno byc ani sladu oleju?

a jesli bedzie sie pojawial, to znaczy, ze czeka mnie powazny remont silnika, bo kupilem zarzniety sprzet?
Awatar użytkownika
Szymon001
Posty: 290
Rejestracja: 05 września 2007, 15:47
Motocykl: Suzuki Bandit 1200N
Lokalizacja: Kobyłka
Wiek: 41
Status: Offline

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: Szymon001 »

jak oleju bedzię w sam raz to filtr powinien być suchy. Jak nie bedzie to nie jest najlepie.
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: kyller »

w zasadzie odma zawsze wyrzuca troche oleju do filtra
jestto spowodowane takimi czynnikami:
1.za wysoki stan oleju - empirycznie zauwazone mimo ze brak przesłanek teoretycznych
2.jazda na gównianym oleju szczegolnie wkorkach - olej "odparowuje" (to nei do konca prawda) w skrzyni i wykrapla sie w filtrze
3.przedmuchy na pierscieniach - nadmierne cisnienei w skrzyni i wyrzucanie "mgły" do odmy
mówiac szczerze doprowadzenei odmy do filtra zawsze powoduje jego zaolejanie ale niestety ekolodzy wygrywaja
w starych pojazdach przewitrzanie skrzyni było wyprowadzone po prostu do atmosfery
np.junak czy tez m-72
Awatar użytkownika
Szymon001
Posty: 290
Rejestracja: 05 września 2007, 15:47
Motocykl: Suzuki Bandit 1200N
Lokalizacja: Kobyłka
Wiek: 41
Status: Offline

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: Szymon001 »

nie wiem czy u mnie przypadkiem tez tak nie jest bo nigdy w filtrze nic nie miałem.
Zawsze można uciąć przewód i go puścić gdzie do dołu wtedy filtr będzie czysty podobno tak sie w samochodach starych robiło.
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: strazak »

w starych samochodach to potrafili napchać w przewód od odmy kilka druciaków i sie cieszyli że im silnik nie bierze oleju tylko coś dziwnie szybko uszczelniacze im sie zużywały .
ADAM
zboral
Status: Offline

Powód już znany :)

Post autor: zboral »

Było już tak na koniec, że wywalało tyle oleju do filtra, że podciekało po ramie i robiła sie plama w garażu.

Było za dużo oleju! Po wymianie - SUCHO! :)
Awatar użytkownika
Sylwek3kt
Posty: 17
Rejestracja: 03 grudnia 2015, 22:44
Motocykl: XV1100 92 TDM 850 94
Lokalizacja: Piła
Wiek: 53
Kontakt:
Status: Offline

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: Sylwek3kt »

Czasami zdarza się że olej w filtrze powietrza pojawi się po wywrotce na prawą stronę. Kiedyś na sprawnej maszynie XV 1100, położyłem się na prawą stronę. Zanim wyłączyłem silnik, minęło parę sekund a to wystarczyło aby płynący olej zalał wejście odmy skąd zassany olej trafił do filtra i komory gaźników. Rano w garażu trochę oleju znalazło się na podłodze. Po wytarciu komory filtra życie w silniku wróciło do normy. :D
Nie można stać się dorosłym, jeżeli nigdy nie było się dzieckiem. :motorcycle:
Awatar użytkownika
m@rek
Posty: 1534
Rejestracja: 06 marca 2011, 07:17
Motocykl: Yamaha Virago XV250 3LS
Lokalizacja: nat możem
Wiek: 69
Status: Offline

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: m@rek »

Gąbka powinna być nasączona olejem. Przynajmniej tak jest w instrukcji obsługi. Przy każdej wymianie oleju i filtra, gąbkę należy umyć w detergencie a po wysuszeniu nasączyć olejem.
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: 2007XV1700 »

Sylwek3kt pisze:Czasami zdarza się że olej w filtrze powietrza pojawi się po wywrotce na prawą stronę. Kiedyś na sprawnej maszynie XV 1100, położyłem się na prawą stronę. Zanim wyłączyłem silnik, minęło parę sekund a to wystarczyło aby płynący olej zalał wejście odmy skąd zassany olej trafił do filtra i komory gaźników. Rano w garażu trochę oleju znalazło się na podłodze. Po wytarciu komory filtra życie w silniku wróciło do normy. :D

gratuluję odkopania tematu z przed ośmiu lat :bravo:
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
m@rek
Posty: 1534
Rejestracja: 06 marca 2011, 07:17
Motocykl: Yamaha Virago XV250 3LS
Lokalizacja: nat możem
Wiek: 69
Status: Offline

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: m@rek »

No widzisz. A ja się tu wymądrzam :lol: :nazdrowie:
Awatar użytkownika
Sylwek3kt
Posty: 17
Rejestracja: 03 grudnia 2015, 22:44
Motocykl: XV1100 92 TDM 850 94
Lokalizacja: Piła
Wiek: 53
Kontakt:
Status: Offline

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: Sylwek3kt »

gratuluję odkopania tematu z przed ośmiu lat :bravo:
Wydawało mi się że każda informacja może być cenna. Temat zawsze może być aktualny...
Nie można stać się dorosłym, jeżeli nigdy nie było się dzieckiem. :motorcycle:
ODPOWIEDZ