Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: pisior »

te bolce wchodzą , tylko kawalek , jak przetnie 1-2 cm od przodu licznika to nic sie nie stanie ,mam gdzieś rozwalony licznik ,nie pokazywałprzejechanych kilometrow ,ale predkość tak ,miał wychechłaną zebatke :0
Obrazek
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 729
Rejestracja: 22 stycznia 2013, 18:39
Motocykl: XV 750, Vulcan 1600
Lokalizacja: Mikołów
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: Winters »

Licznik NAPRAWIONY !!
Gorącym nożykiem pomału rozciąłem tworzywo obudowy jakieś 8mm od krawędzi.
W środku okazało się że jakiś "paproch" uniemożliwiał odchylanie się wskaźnika prędkości.
Całość wyczyściłem.... przedmuchałem... nasmarowałem co trzeba....
Potem pospawałem tworzywo lutownicą grotową... a na koniec skleiłem jeszcze klejem na gorąco....wszystko spasowało... licznik wskazuje prawidłowo...WSZYSTKO GRA.... !!!
Tak więc zaoszczędziłem kupę kasy !!!!

ZDECYDOWANIE ODRADZAM ODGINANIE TEGO PIERŚCIENIA CHROMOWANEGO... szkoda czasu....a i tak pozostaną ślady widoczne na zewnątrz...... a przy mojej technice ślady majstrowania są ale widoczne po ściągnięciu "kubka"
Awatar użytkownika
_CioneK_70
Posty: 2458
Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
Motocykl: Raider XV1900
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: _CioneK_70 »

Witam,
Chcę odświeżyć ten wątek, który swego czasu był bardzo chodliwym tematem. Ja sam śledziłem wasze uwagi i pomysły na rozwiązanie problemu (napraw? rozłożenia?) naszych prędkościomierzy czy obrotomierzy ale nie spodziewałem się że tak szybko będę musiał zmierzyć się z tym problemem sam.
Gdzieś w połowie zeszłego sezonu zatrzymał mi się licznik przebiegu całkowitego w momencie przekręcania się o następny tysiąc. Stwierdziłem że dojeżdżę tak końca i dokulałem się z cyfrą 23999 i wiecznie kręcącym się białym kółkiem do miesiąca listopada gdy reszta bębnów w tym momencie stała. Sezon out - czas naprawić..
I tu zaczęły się schody? Mając na uwadze to co było pisane i nie chcąc uszkodzić ani pierścienia ani przecinać obudowy (z całym szacunkiem dla twojego sposobu kolego Winters) pierwsza moja myśl kupić używkę? zresztą to było najczęściej radzone?.
Znalazłem ?. Zapłaciłem ?. i dostałem?. Z wyglądu licznik był OK, bez zastrzeżeń w stanie powiedzmy b.dobrym z jednym tylko mankamentem o którym wiedziałem jak go kupowałem, zbyt duży przebieg?.. ale to nie problem ?.
Drugą rzecz którą odkryłem już po dokładnym oglądnięciu to ?bielszy odcień bieli? tarczy mojego starego licznika niż ?nowy? zakupiony. Oglądając zdjęcia przed kupnem tej różnicy nie widziałem. Ktoś powie, że to mało istotne, ale znając swój charakter wiem że było by mnie to wkurzało i co chwilę będę się gapił i porównywał, i prawdopodobnie podczas jazdy też i zepsuje mi to cześć frajdy latania. Więc zostało jedno?.rozbiórka licznika? brrr?. Ale jak to zrobić aby wilk był syty i owca cała?.?!? :humm:
Myślał... myślał? i wymyślił. :mrgreen: :idea:
Wydumałem i zrobiłem taki sobie oto przyrządzik, który ułatwił mi i rozkładanie i składanie licznika a dokładnie jego chromowanego pierścienia. Poniżej będziecie mogli ocenić sami czy zdał egzamin . :rock:
Obrazek
Niestety zawsze jest to ingerencja mechaniczna więc ślady po odginaniu zostaną ale na szczęście tylko na powierzchni która po zagięciu z powrotem będzie niewidoczna bo ukryta pod gumą uszczelki zewnętrznej, a czego nie widać to nie żal :D , reszta chromowanej obudowy zostaje tak jak nic by się nie stało.
Co dał mi ten przyrząd?
- Stabilnie unieruchomił licznik eliminując przypadkowe wyślizgnięcia się z ręki lub omsknięcia się narzędzia podczas pracy,
Obrazek
- dociska boczne ścianki chromowanego pierścienia do korpusu licznika poprzez twardą gumę pomiędzy ścianką przyrządu a pierścieniem , co oznacza że cała nasza siła przyłożona do odginania zakładki idzie tylko w tym kierunku a nie na dodatkowe odkształcanie chromowanego elementu (strzałka zółta - tutaj jeszcze silikonowa podkładka przed wciśnięciem, którą potem zamieniłem na twardą gumą Duro 80-90)
Obrazek
Obrazek
- dociśnięcie poprzez łapy z nakrętkami licznika do dna przyrządu co powoduje powstanie minimalnej szczeliny pomiędzy korpusem licznika a zagiętym pierścieniem gdzie można umieścić narzędzie do odginania nie szczerbiąc krawędzi pierścienia, a przy składaniu odpowiedni docisk chromowanej obejmy wraz z gumową uszczelką ze szkłem do korpusu licznika kasując luzy podczas zaginania pierścienia co da nam odpowiednie uszczelnienie na gumie umieszczonej pod chromowanym pierścieniem trzymającej szkło licznika? uffff?
- zapewnia powtarzalność składania części po uprzednim naniesieniu markerów na korpusie przyrządu i elementach licznika (czerwone strzałki powyżej),

Krótko o samym przyrządzie. Ja użyłem tworzywa zwanego Cibatolem, prosto, łatwo i przyjemnie się obrabia , dość sztywny i twardy ale co za tym idzie kruchy (minus). Dlatego też w miejsce połączeń gwintowych zastosowałem wkładki Helicoil mające za zadanie uniknięcie ewentualnego zrywania gwintu. Resztę jak widać. Dwa płaskowniki z mimośrodowym otworem środkowym pod trzpienie z licznika, komercyjne nakrętki radełkowane i trzpienie z gwintami po obu stronach. Trochę za długie? Lepiej potem skrócić niż doklejać. Na dnie otworu w którym będzie osadzony licznik znajduje się guma piankowa której zadanie będzie nie dopuścić do uszkodzenia czoła pierścienia podczas dociskania. Jej atutem jest że zapamiętuje kształt dociskanego pierścienia i potem łatwo na nim znów bazować podczas składania.
Obrazek
Ostatnim elementem jest pasek twardej gumy który będzie izolował boki chromowanego pierścienia od kontaktu ze ścianą otworu i niwelował ewentualna chęć odkształcenia się pierścienia podczas odginania zakładki.
Jak zdemontować licznik z Virażki nie będę się rozpisywał bo jest to intuicyjne. :lol: tak więc po demontażu kielicha i licznika z motonga pacjent jest gotowy do operacji. :mrgreen:
Umieszczamy go w przyrządzie jak na zdjęciach powyżej a w szczelinę która powstała pomiędzy ścianka pierścienia a ścianką przyrządu wciskamy gumowy pasek ochronny. Następnie nakładamy łapy i dokręcamy nakrętkami. Tutaj trzeba uważać aby dokręcać równomiernie i nie przekosić licznika. Dokręcamy na czuja aby nie przesadzić. Każdy musi sam to wyczuć.
No i teraz?. Siostro poproszę skalpel?. Tfu ?.śrubokręt! :wink:
Długi wkrętak z wąską a długą końcówką będzie naprawdę pomocny. Powoli zaczynamy odginać kawałek po kawałku ale nie od razu na maksa tylko tak jak da radę. Trzeba zrobić kilka kółek aż odgięcie będzie na tyle wystarczające że da się ściągnąć pierścień z korpusu. Każdy będzie musiał sam to wyczuć. Aha ważne, nie odginajmy do kąta prostego tylko tak gdzieś do 85*, ułatwi to potem składanie. Oczywiście podczas tej operacji ścianki plastikowego korpusu licznika mogą trochę ucierpieć (ładny równomierny szlaczek na zdjęciach :-) ) ale tego i tak nie będzie widać po założeniu chromowanego kielicha. Zrobione? Jeżeli tak to rozkręcamy przyrząd i możemy cieszyć się bebechami licznika. Mam nadzieje że pamiętaliście o markerach do późniejszego składania na przyrządzie pierścieniu i obudowie?! Najlepszy do tego jest pisak niezmywalny.
Jedna cenna uwaga. Jak ściągniecie pierścień zapewne szkiełko i gumowa uszczelka będzie przymocowane do niego. Uwaga :!: To złudzenie, nie grzebać nie dotykać tylko odłożyć do momentu składania. To są trzy oddzielne elementy które pod wpływem walcowania zagięcia pierścienia w fabryce zostały zespolone a teraz tylko czekają żeby się rozdzielić. Dlaczego to takie ważne? Bo nasi zółtoskośni bracia z Japoni nie zawsze jak składali liczniki zachowywali precyzję w osiowaniu elementów i tak jak u mnie pierścień i uszczelka wraz z szkiełkiem oraz przekładka nie były równolegle nałożone na siebie ?warstwami? tylko z jednej strony mam więcej a z drugiej mniej. Stanowi to problem przy składaniu jeżeli chcemy wstrzelić się w poprzednie ustawienie. Ale da rade :rock: . Tak więc odkładamy ten element i cieszymy się bebechami. Z tyłu licznika mamy dwie śruby które luzujemy i cały mechanizm wysuwamy i mamy go jak na dłoni wraz z tarczą.
Obrazek
I teraz kolejność demontażu, jeżeli chcemy bawić się z samymi bębnami a nie chcemy uszkodzić tarczy. W pierwszej kolejności trzeba usunąć kołek ograniczający ruch wskazówki. Wskazówka ma wstępne ?napięcie? więc przed jej usunięciem warto wiedzieć jakie ono jest. Do usunięcia kołka należy użyć kleszczy z nie ryflowanymi szczękami, i najlepiej owinąć (szczęki) taśmą izolacyjną elektryczną. Przy wyciąganiu stosować ruch ?dentystyczny? czyli ciągniemy a jednocześnie kręcimy w prawo i w lewo. Ważne aby palcami drugiej ręki przytrzymywać tarczę w obrębie osadzenia kołka. Może to będzie śmieszne ale przy zabawie przy tarczy stosowałem specjalne cienkie rękawiczki bawełniane stosowane przez kontrolerów w izbach pomiarów wydziałów produkcyjnych zakładów lotniczych. Dlaczego? Jakoś nie miałem ochoty oglądać potem swoich odcisków palców na tarczy podczas śmigania. :bikersmile:
Tak jak widać na zdjęciu powyżej po wyciągnięciu kołka wskazówka opada jeszcze i koniecznie trzeba zapamiętać tę różnicę aby przed ponownym składaniem umieścić wskazówkę idealnie (plus minus) w tym miejscu. Następny krok to wykręcenie śrubek mocujących tarczkę. Tak? Dzięki temu ruchowi uda nam się wyczepić z ośki licznika wskazówkę. Jak to zrobić pokazuje zdjęcia poniżej. Można to zrobić tylko w jednym miejscu zapierając się o metalowy element korpusu licznika i używając znów długiego wkrętka nacisnąć na tulejkę wskazówki od dołu do której mamy dostęp dzięki wykręconym dwóm śrubkom (czerwona strzałka)
Obrazek
Delikatnie zwiększamy nacisk aż ześlizgnie się ośki. No to mamy tarczę i wskazówkę oddzielnie i sam mechanizm licznika prędkości i licznika kilometrów prezentuje nam się w pełnej okazałości. Poniżej z czego składa się nasz licznik prędkości. Żółtą strzałka zaznaczyłem element o którym zapomnieli nasi skośnozółci bracia podczas montażu mojego licznika. Element odblaskowy dla żarówki podświetleniowej. Niestety musiałem sam sobie dorobić?.
Obrazek
Obrazek
I teraz w zależności od zdiagnozowanej przyczyny staramy się usunąć awarię. Niestety bębny są nierozbieralne, ja przynajmniej się nie odważyłem ze względu na sposób ich montażu przez naszych japońskich braci. Żółte strzałki pokazują sposób mocowania polegający na udarowym zaprasowaniu końcówek osi bębnów polegającym na ?wyrwaniu? kawałków blachy z korpusu i ich zagięciu nad osią bębna dając jednocześnie pasowanie suwliwe obu elementów-osiek. Próbę rozgięcia przypłaciłem utratą części uzębienia przekładni, całe szczęście w miejscu niepracującym. :frustrated: :ranting:
Obrazek
Obrazek
Jakimś cudem udało mi się usunąć przyczynę braku współpracy obrotu bębnów i chcąc sprawdzić czy to będzie działać stworzyłem przekładnie napędową która pozwoliła mi to umożliwić (elektryczny silnik lotniczy modelarski + sprzęgło+linka).
Obrazek
Licznik przebiegu całkowitego działał bez zarzutu więc uzupełniłem brakujący kilometraż z minionego sezonu w ciągu tygodnia. Właśnie wtedy uświadomiłem sobie że mam najszybszą Virażke na świecie :bravo: Podczas ?testów? okazało się że prędkość z którą porusza się licznik oscylowała w granicach 514 km/h :shock: . Tak więc spokojnie stwierdzam żę mechanizm licznika Yamahy Virago spokojnie znosi te prędkości bez żadnych zacięć?. Dlaczego więc nie poruszać się z tą prędkością? :chopper: :tongue:

No a teraz składamy. Kto pamięta Adama Słodowego, wie jak się do tego zabrać?. ;-) Wszystko w odwrotnej kolejności. Zakładamy tarczkę (uwaga na odciski palców) i przykręcamy śrubki. STOP! I tu trzeba uważać z siłą dokręcenia śrubek. Śrubki mocujemy wkręcając je na klej Threadlocker Loctite, wkręcając je do lekkiego oporu. Ja popełniłem błąd i przykręciłem za mocno. Niestety (szczęście że nie zdążyłem założyć pierścienia) po kilku dniach okazało się że z powodu mocnego dokręcenia tarczka pękła mi w osi poziomej wzdłuż otworów śrubek i wskazówki :ranting: . Tak więc delikatnie. Jak macie przykręconą tarczkę czas na zamocowanie wskazówki. Pamiętacie o ?napięciu wstępnym?? Mocujemy wskazówkę w tym położeniu w którym była przed rozebraniem. Wciskamy ją delikatnie na ośkę a potem mocniej do usłyszenia takiego klik. Jeżeli to macie, to za pomocą kleszczy o których wspominałem mocujemy ogranicznik w postaci kołka, ta sama metoda tylko w odwrotnym kierunku Przed złożeniem licznika i pierścienia należy wyczyścić szybkę z dwóch stron, nawet nie zdajecie sobie sprawy jaka jest brudna. Należy ustawić w przyrządzie montażowym wszystko względem markerów o którym wspominałem na początku. Jeżeli było tak jak u mnie to to będzie wszystko OK i można zacząć dokręcać przyrząd aby spokojnie zaginać brzegi pierścienia. Pamiętać należy o dodaniu pasków gumowych. Do zaginania zaprojektowałem i wykonałem specjalny profilowy zaginak z Ertalonu, niestety nie wytrzymał starcia z blachą pierścienia, dlatego też delikatny pobijak z mikro końcówką dokończył zadania.
Obrazek
Obrazek
Efekt końcowy to złożony licznik bez wizualnych uszkodzeń chromowanego pierścienia zewnętrznego oprócz tego wskazanego żółtą strzałką. (własna głupota i pewność siebie że nic się nie może stać) :frustrated:
Obrazek
Pamiętacie o pękniętej tarczy? Aby zakryć tę niedoskonałość musiałem coś wymyślić i stąd mój licznik wygląda teraz w ten sposób.
Obrazek
Trochę pracy nad projektem w Paint, Power Point oraz Word oraz plus trochę fantazji , naniesienie pomysłu na tarczę i tak finalnie wygląda mój licznik prędkości. Nie widać pęknięcia a i z Huzarią mamy cos wspólnego. Zamieniliśmy konie na konie mechaniczne? A i dzisiaj ?Amor Patriae Nostra Lex? zyskuje inne znaczenie w obliczu putinowskiego ?Blitzkrigu? ?.

Aha?
Z powodu czysto technicznych musiałem zastosować inne pokrętło licznika przebiegu dziennego. Oryginalne uległo zniszczeniu podczas demontażu licznika (zablokowało się, nie zawsze chce się wykręcać). Poniżej wykonane przez zaprzyjaźniony zakład pokrętła ze polerowanej stali nierdzewnej. Zostało mi jeszcze cztery sztuki, jeżeli ktoś by reflektował mogę wysłać bez problemu. Kontakt na priwa. Poniżej zdjęcia oryginału plastikowego i z nierdzewki.
Jeżeli ktoś by się przymierzał do rozbiórki mogę podesłać rysunki techniczne z wymiarami aby wykonać sobie taki przyrządzik?. Może ktoś się zdziwi że tak długo to trwało od listopada do lutego ale czasami była to praca dorywcza i nie wszystko tak płynnie szło jak pisałem, no ale się udało i mam nadzieję że komuś się przyda... :wink:
Mnie się przydał :mrgreen: :bravo: .
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
--------------------------------------------------------------------------------------------
Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
kamyk2351
Posty: 310
Rejestracja: 12 lutego 2015, 19:27
Motocykl: Yamaszka
Lokalizacja: południowy wschód
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: kamyk2351 »

:shock: :bravo: Świetny patent :)
Ostatnio zmieniony 05 marca 2015, 09:28 przez kamyk2351, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
_CioneK_70
Posty: 2458
Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
Motocykl: Raider XV1900
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: _CioneK_70 »

Upsss, gdzieś wcięło zdjęcia dodane do opisu.... Wczoraj je widziałem dzisiaj już nie... Dzisiaj po południu sprawdzę co jest grane... Sorrki za chwilową niedogodność...
Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
--------------------------------------------------------------------------------------------
Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
Awatar użytkownika
marian07
Posty: 271
Rejestracja: 20 listopada 2009, 08:48
Motocykl: VN900
Lokalizacja: Zajezierze
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: marian07 »

Wzorowy "podręcznik" - kawał dobrej roboty. Szacunek.
Najdroższa jest pierwsza butelka
LS650, XV750, C90, VTX1300, VTX1800, ST1100, VS1400, VL800, VT1100C3Aero, VF750, MGNevada750, C50
Awatar użytkownika
_CioneK_70
Posty: 2458
Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
Motocykl: Raider XV1900
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: _CioneK_70 »

Ale widziałeś zdięcia czy tylko sam tekst? Nie wiem czemu zdjęcia wsiąkły... wczoraj jeszcze były
Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
--------------------------------------------------------------------------------------------
Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
Awatar użytkownika
leczmo
Posty: 1295
Rejestracja: 30 kwietnia 2014, 23:22
Motocykl: Virago 535/VTX 1300
Lokalizacja: Skierniewice
Wiek: 57
Kontakt:
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: leczmo »

Ja wszystko widzę. Gratuluję świetnej roboty :bravo: .
Awatar użytkownika
_CioneK_70
Posty: 2458
Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
Motocykl: Raider XV1900
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: _CioneK_70 »

Uff..... to mi ulżyło :) Nie wiem dlaczego ale na kompie z pracy nie widzę zdjęć w tekście .... Ale jak są to OK :wink:
Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
--------------------------------------------------------------------------------------------
Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
kamyk2351
Posty: 310
Rejestracja: 12 lutego 2015, 19:27
Motocykl: Yamaszka
Lokalizacja: południowy wschód
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: kamyk2351 »

U mnie też fotki są, :bravo:
Awatar użytkownika
Kluk
Posty: 396
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 22:55
Motocykl: Virago 1100 '99
Lokalizacja: Książ Wielki (małopolskie)
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: Kluk »

_CioneK_70 pisze: Z powodu czysto technicznych musiałem zastosować inne pokrętło licznika przebiegu dziennego. Oryginalne uległo zniszczeniu podczas demontażu licznika (zablokowało się, nie zawsze chce się wykręcać).
Chętnie bym wziął takie pokrętło, ale najpierw muszę zapytać o jedną sprawę. Mianowicie mam to pokrętło ułamane, tylko w otworze z boku licznika (tam, gdzie wychodzi) widzę coś na kształt plastikowej, grubościennej rurki o średnicy jakieś 3-4 mm, która jest ułamana mniej więcej na krawędzi obudowy licznika. Rozumiem, że to resztka plastikowego pokrętła, chociaż nie widzę na niej chromowania. Pytanie, jak to zdjąć nie uszkadzając reszty mechanizmu? To jest nakręcane na metalową ośkę, czy wciskane lub wklejane?

Poza tym świetny pomysł i bardzo dobre zdjęcia!!!
Awatar użytkownika
arecki
Posty: 484
Rejestracja: 05 października 2013, 18:51
Motocykl: virago 535 93r
Lokalizacja: Czaplinek (zachodniopomorskie)
Wiek: 37
Kontakt:
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: arecki »

to jest wkrecane bo kiedyś mi sie wykreciło myslalem ze ulamalo sie ale nie poprostu sie odkrecilo .
nie jestem pewny ale chyba lewy gwint tam jest , jutro dam Ci znać w którą strone to sie wkreca jak bede przy virce.
Raz motór był chory i leżał w łóżeczku , przyszedł pan doktór co jest motoreczku???
-Ahh wspornik mnie boli i swędzi mnie rura i gaźnik mam chory i chronią zawory.

To że mnie nie widać nie oznacza że mnie nie ma. Czasem jestem ale tego nie widać . :D
Awatar użytkownika
Darek Adamczewski
Posty: 785
Rejestracja: 09 lutego 2015, 18:53
Motocykl: XV1100, Iż49, MZ 250
Lokalizacja: Alex woj. łódzkie
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: Darek Adamczewski »

Przez szparkę po wyjęciu kontaktronu widać wirnik który jest napędzany linką. Kręcąc śrubokrętem włożonym w gniazdo linku widać go jak się obraca, oraz jak pracują przekładnie ślimakowe od przebiegu. Jeśli liczniki przebiegów działają, to znaczy, że licznik odbiera napęd, ale zablokowany jest mechanizm wychyłu wskazówki prędkościomierza. Jak pisali koledzy, to dość proste, ale bardzo delikatne urządzanie. Ogólnie to przypomina metalowy kieliszek wewnątrz którego którego wiruje magnes. Indukujące się prądy powodują, że "kieliszek" chce się obrócić w kierunku, w którym wiruje magnetyczny wirnik, ale sprężyna mu nie pozwala. Dobranie odpowiednich parametrów elektro-magnetycznych układu i sztywności sprężyny decyduje o wskazaniach. Tak to wygląda w teorii. W praktyce mogła się zablokować ośka wskazówki. Zanim rozwalisz licznik lub kupisz używkę można spróbować wywiercenia jednego, a nawet kilku otworów w obudowie. Jeśli będziesz miał szczęście, to znajdziesz dostęp do zobaczenia osi wskazówki i jej miejsca łożyskowania. Tylko uwaga przy wierceniu! Najlepiej trzymać licznik wyżej i wiercić na wolnych obrotach wkrętarki "od dołu", żeby żaden paproch nie wpadł do środka, no i oczywiście żeby wiertło nie wlazło do wnętrza i nie narobiło spustoszenia.. Otwory spokojnie można zakleić taśmą. Powodzenia. W Virago nigdy tego nie robiłem, ale w kiedyś w motorowerze się udało.
Aha! Naprawiacze znalazłszy miejsce, gdzie tkwi usterka, wycinają po prostu w obudowie większe okienko najlepiej "na gorąco", żeby mieć dostęp.
Poprawka
Uchacha!!! Nie doczytałem, że jest już po wszystkim, bo skończyłem na pierwszej stronie. Gratuluje koledze inwencji i skuteczności.
Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
Awatar użytkownika
_CioneK_70
Posty: 2458
Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
Motocykl: Raider XV1900
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: _CioneK_70 »

Witam,
Odnośnie pokrętła licznika (całego czy połamanego :) ) , jest tam gwint lewy M3 lub M4. Wbrew pozorom nawet mając całe pokrętło nie zawsze chce się to wykręcać w kierunku przeciwnym (powód zniszczenia mojego oryginalnego) ale można wymusić jego obrót za pomocą pewnego patentu :) . W oryginalnym pokrętle jest wąska średnica przelotowa gdzie na końcu mam już trzpień gwintowy który jest elementem mechanizmu licznika. Wystarczy dobrać pręt o odpowiedniej średnicy który zmieści się w naszym otworze i należy zeszlifować końcówkę na kształt "śrubokręta" a przeciwległy koniec wygiąć jako opór i docisnąć do czoła trzpienia gwintowanego licznika. Jeżeli mamy całe pokrętło sprawa łatwa bo mamy czym obracać, jeżeli urwany to zostaje zabawa z wąskimi szczypcami..... Ale obydwie metody tylko po zdemontowaniu licznika z motonga a także i chromowanego kielicha.... W ostateczności jeżeli nic nie da rady to trzeba zdemontować licznik i krok po kroku za pomocą "szczypiec przecinarki" usunąć plastikowy trzpień pokrętła z gwintowanej ośki... To jest ta najgorsza wersja którą przerabiałem u siebie... Potem można nakręcić nowy stalowy z nierdzewki tak jak ja... :D
Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
--------------------------------------------------------------------------------------------
Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
Awatar użytkownika
Kluk
Posty: 396
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 22:55
Motocykl: Virago 1100 '99
Lokalizacja: Książ Wielki (małopolskie)
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: Kluk »

_CioneK_70 pisze: Wbrew pozorom nawet mając całe pokrętło nie zawsze chce się to wykręcać w kierunku przeciwnym (powód zniszczenia mojego oryginalnego)
I o to się właśnie martwię. Czy jak chwycę to szczypcami i będę próbował wykręcać na siłę, czy nie uszkodzę mechanizmu głębiej?
Awatar użytkownika
_CioneK_70
Posty: 2458
Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
Motocykl: Raider XV1900
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: _CioneK_70 »

Niestety może i takie coś nastąpić :? .... Pisząc poprzedni post już po wysłaniu złapałem się na tym że ja pomogłem sobie tymi szczypcami już po rozłożeniu licznika... Nie miałem przeszkody w postaci obudowy i uszczelki gumowej w korpusie. Jeżeli resztka siedzi głęboko i nie ma podejścia do trzpienia to tylko demontaż pierścienia.... Jest jeszcze jedna opcja jeżeli się nie będziesz obawiał... :wink: Widziałeś powyżej mój licznik po operacji... wyszedł znośnie... :) Mógłbyś mi swój podesłać i przypuszczam w ciągu tygodnia miałbyś z powrotem... kompletny :rock: Jeżeli się zdecydujesz pisz na priva, ustalimy co i jak...
Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
--------------------------------------------------------------------------------------------
Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
Awatar użytkownika
Kluk
Posty: 396
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 22:55
Motocykl: Virago 1100 '99
Lokalizacja: Książ Wielki (małopolskie)
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: Kluk »

Może to po prostu ścisnąć szczypcami, tak, żeby się pokruszyło i wysypało?
Awatar użytkownika
_CioneK_70
Posty: 2458
Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
Motocykl: Raider XV1900
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: _CioneK_70 »

Myślałem o tym ale nie ryzykowałbym .... Jest naprawdę duża szansa że jakiś resztek wpadnie ci w tryby licznika. Były już takie opisy że jakaś mała okruszyna zatrzymała któryś z elementów. Niestety bebechy nie są niczym osłonięte... dodatkowo nawet jak pokruszysz to gumowa uszczelka w którą wchodzi trzpień może uniemożliwić ich usunięcie z wewnątrz..... Jeżeli masz możliwość zrobienia jakieś foty w jakim to jest stanie.... Było by do czego się odnieść...
Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
--------------------------------------------------------------------------------------------
Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
Awatar użytkownika
Wesoly
Posty: 1660
Rejestracja: 20 lutego 2011, 11:14
Motocykl: H-D
Lokalizacja: Poznań
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: Wesoly »

_CioneK_70 pisze:........ Zostało mi jeszcze cztery sztuki, jeżeli ktoś by reflektował mogę wysłać bez problemu......
Cionek_70 pokrętło kasowania licznika dzisiaj doszło, muszę przyznać, że wykonanie lepsze niż oryginał.
Przy najbliższej okazji :nazdrowie:
Dzięki wielkie :uklon:
535-> 1100-> FAT BOB-> SPORT GLIDE
Awatar użytkownika
_CioneK_70
Posty: 2458
Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
Motocykl: Raider XV1900
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: _CioneK_70 »

:mrgreen:
Cieszę się że mogłem pomóc...
Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
--------------------------------------------------------------------------------------------
Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
Awatar użytkownika
Paweł L.
Posty: 263
Rejestracja: 31 października 2012, 15:09
Motocykl: XV 750 Virago
Lokalizacja: Puławy
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: Paweł L. »

Mam pytanie - jaka jest rola przewodów białego oraz biało-czarnego, które wychodzą z prędkościomierza?
Odkąd kupiłem telewizję, ludzie wierzą we wszystko co sobie wymyślę /Domino Jachaś/
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: -waldi- »

kabelki od kontaktronu idące do przerywacza kierunków - autamatyczne wył. kierunków, o ile masz taki moduł
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: tylust »

Cionek, że też ja dopiero teraz zauważyłem ten Twój wkład w rozwój forumowej myśli technicznej :bravo: :shock: a myślałem, że to ja lubię się bawić :mrgreen:
Tomek
Awatar użytkownika
Paweł L.
Posty: 263
Rejestracja: 31 października 2012, 15:09
Motocykl: XV 750 Virago
Lokalizacja: Puławy
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: Paweł L. »

-waldi- pisze:kabelki od kontaktronu idące do przerywacza kierunków - autamatyczne wył. kierunków, o ile masz taki moduł
Prądów nie lubię i słabo znam się na nich. Moje kolejne pytanie brzmi zatem: co się będzie działo, jeżeli w prędkościomierzu brakuje modułu pod który podłączone są te przewody?
Odkąd kupiłem telewizję, ludzie wierzą we wszystko co sobie wymyślę /Domino Jachaś/
Awatar użytkownika
_CioneK_70
Posty: 2458
Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
Motocykl: Raider XV1900
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Uszkodzony prędkościomierz, co robić?

Post autor: _CioneK_70 »

tylust pisze:Cionek, że też ja dopiero teraz zauważyłem ten Twój wkład w rozwój forumowej myśli technicznej :bravo: :shock: a myślałem, że to ja lubię się bawić :mrgreen:
:D ... życie zmusilo... umysł czysty zrealizował.... :bravo: .... Jeżeli komuś mój wykład pomoże... będę happy..... :mrgreen: A tak na marginesie... co porabiasz jutro w niedzielę?
Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
--------------------------------------------------------------------------------------------
Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
ODPOWIEDZ