Czujnik sprzęgła?

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
Adam
Posty: 2226
Rejestracja: 22 października 2007, 19:52
Motocykl: 1100, 92r. OGAR 200
Lokalizacja: Święta Anna
Wiek: 45
Kontakt:
Status: Offline

Czujnik sprzęgła?

Post autor: Adam »

Mógł by mi ktoś powiedzieć do czego służy czujnik przy klamce sprzęgła? :bikersmile:
Xondz
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Xondz »

Pozwala zapalić moto na biegu. Rozrusznik kręci, gdy wciśniesz sprzęgło, moto wie że wcisnąłeś przez wzmiankowany czujnik.

pzdr
X
Awatar użytkownika
Adam
Posty: 2226
Rejestracja: 22 października 2007, 19:52
Motocykl: 1100, 92r. OGAR 200
Lokalizacja: Święta Anna
Wiek: 45
Kontakt:
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Adam »

Dzięki. Jak do tej pory nie próbowałem takich sztuczek :mrgreen: no ale jeśli można to zobaczę jak to działa.
Sergiej
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Sergiej »

Cześć. Jestem nowy. Mam pytanie: czy to co opisujecie (czujnik sprzęgła) jest powiązane z drugą linką, która dochodzi do klamki sprzęgła? Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem w motorze, dopierow mojej Lalce.
Awatar użytkownika
rembrandtin
Posty: 493
Rejestracja: 25 czerwca 2008, 15:10
Motocykl: 535
Lokalizacja: Pilawa
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: rembrandtin »

do czujnika sprzęgla dochodzą przewody elektryczne
bledy w pisowni sa poto zeby je popelniac a i tak wszyscy wiedza oco chodzi wiec poco pisac poprawnie niejestem dumny z tego ze w kraju zadza sami ...... wiec pisze tak jak oni zadza jak bedzie git to bede pisal jak nalezy a puki co pisze jak jest
Sergiej
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Sergiej »

To w takim razie nie rozumiem: do czego służy bliższa kierownicy linka, która dochodzi do dzwigni sprzęgła?
Awatar użytkownika
Arktos
Posty: 782
Rejestracja: 12 września 2007, 17:12
Motocykl: Virago 750 z 96r
Lokalizacja: Włocławek
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Arktos »

Sergiej pisze:Cześć. Jestem nowy. Mam pytanie: czy to co opisujecie (czujnik sprzęgła) jest powiązane z drugą linką, która dochodzi do klamki sprzęgła? Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem w motorze, dopierow mojej Lalce.
Tak :rock:
Sergiej pisze:To w takim razie nie rozumiem: do czego służy bliższa kierownicy linka, która dochodzi do dzwigni sprzęgła?
tu padła odpowiedz
Xondz pisze:Pozwala zapalić moto na biegu. Rozrusznik kręci, gdy wciśniesz sprzęgło, moto wie że wcisnąłeś przez wzmiankowany czujnik.

pzdr
X
Gang dzikich wieprzy.
Motórzyści Włocławek.
Grupa Kujawska.
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Blunio »

Sergiej pisze:do czego służy bliższa kierownicy linka, która dochodzi do dzwigni sprzęgła
Do klamki sprzęgła dochodzi tylko jedna linka (czytaj - cięgło Bowdena). To drugie to przewody elektryczne czujnika, który nie pozwoli uruchomić rozrusznika, jeżeli masz włączony bieg, ale nie masz rozłączonego sprzęgła. Takich wydumek nie było w starszych modelach motocykli, ale teraz w dobie dbania o użytkowników moto o różnym poziomie zaawansowania technicznego to norma.
Ten czujnik to zespól dla dyslektyków i obejmuje czujniki właczonego biegu, czujnik sprzęgła i czujnik stopki. A wszystko po to, żebyś nie zrobił sobie kuku.
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Pitt
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Pitt »

A co zrobić jak z czujnika w wirażce został tylko trzpień a linki jako takiej w kupionym moto poprostu brak? Zakupić nową i bedzie wtedy odpalała przy wciśniętym sprzęgle za każdym razem czy tylko w pozycji N ?
Damian
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Damian »

Pitt pisze:A co zrobić jak z czujnika w wirażce został tylko trzpień a linki jako takiej w kupionym moto poprostu brak? Zakupić nową i bedzie wtedy odpalała przy wciśniętym sprzęgle za każdym razem czy tylko w pozycji N ?
POdbijam, gdyż mam podobny problem. Z czujnika przy sprzęgle została mi po poprzednim właścicielu tylko osłona i przewód :roll: Jaka jest zasada działania czujnika, w jaki sposób można go ożywić?? :roll:
Pitt
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Pitt »

Ja nie chce go ożywiac tylko chce odpalac moto przy wciśniętym sprzęgle bez wzg. na to jaki bieg jest wbity. ;)

[ Dodano: Pon Kwi 27, 2009 3:39 pm ]
Poczytałem sobie wszystko od nowa i wychodzi na to że jak tą linkę zalożę to wtedy bedzie palił przy wciśniętym sprzegle tak jak tego chce, tak ?
Awatar użytkownika
rembrandtin
Posty: 493
Rejestracja: 25 czerwca 2008, 15:10
Motocykl: 535
Lokalizacja: Pilawa
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: rembrandtin »

Od czujnika nie odchodzi linka tylko przewody elektryczne, czujnik który jest przy klamce jest zwykłym łącznikiem elektrycznym -przy wciśniętej klamce zwiera obwód elektryczny który pozwala odpalić moto na biegu. Kostka z którą łączą się przewody od czujnika sprzęgła jest w lampie. I to by było chyba na tyle. Ostatnio przerabiałem temat bo nie miałem owego czujnika i żeby odpalać na biegu zmostkowałem sobie w kostce w lampie ale musiałem pamiętać o sprzęgle w momencie wciskania rozrusznika. Ostatnio dokupiłem czujnik i zamontowałem.
bledy w pisowni sa poto zeby je popelniac a i tak wszyscy wiedza oco chodzi wiec poco pisac poprawnie niejestem dumny z tego ze w kraju zadza sami ...... wiec pisze tak jak oni zadza jak bedzie git to bede pisal jak nalezy a puki co pisze jak jest
Pitt
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Pitt »

Dzięki to jeszcze podaj namiary gdzie to można kupić lub zamówic bo też nie mam tego u siebie a jak zgaśnie na światłach to jest tragedia ;-)
Awatar użytkownika
rembrandtin
Posty: 493
Rejestracja: 25 czerwca 2008, 15:10
Motocykl: 535
Lokalizacja: Pilawa
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: rembrandtin »

Kupić to możesz w serwisie yamahy koszt jak się dowiadywałem 70-80zeta lub poszukać na allegro tak jak ja to zrobiłem razem z dostawą zapłaciłem 40-kilka zików. Z tym że kupiłem od jakiejś innej yamaszki nie od virago ale większość yamaszek ma podobne czujniki.
Własnie przed chwila wszedłem na allegro i powiem tylko żebyś nie kupił od FZ bo ten na pewno nie bedzie Ci pasował.
bledy w pisowni sa poto zeby je popelniac a i tak wszyscy wiedza oco chodzi wiec poco pisac poprawnie niejestem dumny z tego ze w kraju zadza sami ...... wiec pisze tak jak oni zadza jak bedzie git to bede pisal jak nalezy a puki co pisze jak jest
Pitt
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Pitt »

Dzwoniłem do Yamahy we wrocku koszt czujnika 100zł wymiany 50zł niestety nie mają na miejscu na zamówionko. Jeśli ktoś wyniucha jakiś tańszy przypadkiem na Allegro lub w ogłoszeniach dajcie znac .Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
rembrandtin
Posty: 493
Rejestracja: 25 czerwca 2008, 15:10
Motocykl: 535
Lokalizacja: Pilawa
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: rembrandtin »

Wymiana 50 zeta :shock: sam to zrobisz w 5 minut. Uwierz to nic trudnego: wpinasz czujnik w uchwyt klamki i kostkę w lampie spinasz potem tylko kabelki opaskami mocujesz i po krzyku. No może 10 min bo będziesz musiał rozkręcić lampę (tylko nie rozkręć nieodpowiednich śrubek).
bledy w pisowni sa poto zeby je popelniac a i tak wszyscy wiedza oco chodzi wiec poco pisac poprawnie niejestem dumny z tego ze w kraju zadza sami ...... wiec pisze tak jak oni zadza jak bedzie git to bede pisal jak nalezy a puki co pisze jak jest
Pitt
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Pitt »

W kwestii naprawy czujnika przy sprzegle. Jeśli masz czujnik a brakuje przewodu to procedura jest nastepująca. Od dołu jest zaczep plastikowy wciskasz śrubokrętem i wychodzi cały do przodu. Jak masz go na zewnętrznej obejrzyj dokładnie znajdziesz kolejne przeciwstawne zaczepy z pcv delikatnie podwaz nożem po obu stronach i wyjdzie środek z dwoma cieniutkimi blaszkami. Demontujesz te blaszki i czyścisz, to samo ze spreżynką i cieniutkim trzpieniem , które znajdziesz w środku. Jesli sie da rozchylić to montujesz do nich kabelki jesli nie, musisz kupic małe długie konektorki i zainstalować w ich miejsce. Całość działa na zasadzie takiej ze wciskajac klamkę sprzegła dociskasz bolec który jest w sprężynce. Ten z kolei dotyka tych blaszek i daje wolną droge rozrusznikowi. Składasz do kupy na zatrzask i sprawdzasz czy bolec sie wciska i odbija to ważne !!! potem rozkręcasz lampe. Tak jak pisał mi Rembrantin nie te śruby z przodu na rancie tylko te 2 które są głębiej przeciwstawnie ustawione. W międzyczasie kupujesz złączkę na 2-3 konektorki ( najwyzej jednego otworu nie wykorzystasz ale to nie rzutuje). W lampie szukasz zielonej plastikowej kostki z 2 trzpieniami. Ja nie znalazłem do niej kompletu więc obcięłem i zamontowałem poprostu całą nową. Jedna strona do kabelków w lampie druga czesc plastiku do przewodu od czujnika. Zanim wszystko poskrecasz w kostki pcv lepiej zlóż to na sucho. Możliwości są 2 więc zamiana kabelka i zapamiętac kolory i tak je powpinac do kostek by się po jej złączeniu odpowiednio zeszły. Ważne !!! Zanim odpalisz moto sprawdz czy nie maja styku z niczym innym bo lampe masz wybebeszoną( inne przewody lub masa ) . Jesli moto odpali to zgas wrzuc bieg wciśnij sprzegło i spróbuj wtedy odpalic , nie zadziała to moze kabelki odwrotnie u mnie odpalił od razu no i pamiętajcie ten czujnik jest zintegrowany ze dolną stopką jeśli jej nie złożycie przed odpaleniem bedziecie przewody przekładac w nieskończoność ;-). Koszt operacji 6,50zł, czas do 30 minut, przewód gdyby ktoś pytał ja kupiłem akurat taki jaki mieli w elektrycznym sklepie czyli 2 zyłowy do głośników był przeznaczony. Ale średnica była w miarę ok i kolor czarny więc pomyślałem zadziała dobrze nie to poszukam innego. Miłej zabawy
Awatar użytkownika
rembrandtin
Posty: 493
Rejestracja: 25 czerwca 2008, 15:10
Motocykl: 535
Lokalizacja: Pilawa
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: rembrandtin »

Widzę Pitt że się udało. Cieszę się i gratulacje. jeszcze troszkę i poznasz moto dokładnie. :rock:
bledy w pisowni sa poto zeby je popelniac a i tak wszyscy wiedza oco chodzi wiec poco pisac poprawnie niejestem dumny z tego ze w kraju zadza sami ...... wiec pisze tak jak oni zadza jak bedzie git to bede pisal jak nalezy a puki co pisze jak jest
Pitt
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Pitt »

Małą łyzeczką rembrandtin małą łyzeczką i moze sie bez czkawki obejdzie ;-)
Husky
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Husky »

wczoraj odkryłem że u mnie też to nie działa... :twisted: kabel jest, czujnik jest a nie działa...
muszę rozkminić temat... :roll:
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: kyller »

a ja go wywaliłem w cholere i już
Husky
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Husky »

kyller pisze:a ja go wywaliłem w cholere i już
i co? na ostro czy bez niego?
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: kyller »

e tam potrzebny jak dziura w moscie
dawno temu nie było zadnych czujnikow w klamce sprzegła
bocznej stopce, kierunkowskazów, obrotomierzy, motocykle miały do zapłonu iskrowniki
wiec nawet bez pradnicy (czytaj bez swiatel :mrgreen: ) sie jezdziło a aku ładowałem raz na miesiac zeby na żarowkę stopu bylo
Husky
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: Husky »

:bravo: masz za to piwo
Awatar użytkownika
rembrandtin
Posty: 493
Rejestracja: 25 czerwca 2008, 15:10
Motocykl: 535
Lokalizacja: Pilawa
Status: Offline

Re: Czujnik sprzęgła?

Post autor: rembrandtin »

jak kupilem moja jedze nie miala czujnika sprzegla ani stopki. czujnik sprzegla dla wlasnej wygody zmostkowalem w kostce natomiast z czujnikiem stopki nic nie robilem. i jak o tym napisalem tu na forum to zostalem zbesztany jak przedszkolak, ze "jak to bez czujnika stopki? 1000 razy bedziesz pamietal ja zlozyc a raz zapomniesz i po tobie". widocznie jeszcze 1000 razy jej nie zlozylem i od tamtej pory parkuje jak rowerem-opieram o sciane :twisted:
ODPOWIEDZ