opona dętkowa na alu montowana bez dętki

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
danek25
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2014, 12:27
Motocykl: virago XV700
Lokalizacja: Zambrów podlasie
Wiek: 40
Status: Offline

opona dętkowa na alu montowana bez dętki

Post autor: danek25 »

pany czy na alufelgę w XV700 można założyć oponę dętkową, pytam, bo dostałem info, że moja virka ma oponki dętkowe i zamówiłem dętkową. Przy montażu okazało się, że stara oponka nie miała dętki. Założona więc została opona dętkowa, bez dętki. Wulkanizator powiedział, że nie ma problemu i nic złego się nie stanie, że tak może być.
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: opona dętkowa na alu montowana bez dętki

Post autor: tylust »

Podstawową różnicą między oponą bezdętkową i dętkową jest dodatkowa warstwa butylowa we wnętrzu opony bezdętkowej. Charakteryzuje się ona mniejszą przepuszczalnością powietrza niż mieszanka, z której wykonana jest opona dętkowa Można powiedzieć że zastępuje ona dętkę w oponach bezdętkowych.

Mogą również występować pewne różnice w obrębie stopki opony czyli elementu opony przylegającego bezpośrednio do felgi. W przypadku opon bezdętkowych stopka może być szersza (ale nie musi), dokładniej wykonana i ściślej przylegająca aby zapewnić szczelność.

Generalnie różne rzeczy widziałem i o różnych słyszałem. Na felgi do opon bezdętkowych powinno się raczej zakładać opony bezdętkowe (bez dętki - lub z dętką - choć takie rozwiązanie wydaje się nie mieć sensu).
Wulkanizator powiedział CI, że na felgę do opon bezdętkowych można założyć oponę dętkową (tube type) bez dętki bo pewnie akcje takie wcześniej widywał i ludzie jeździli i "dało się".... ja bym jednak się w sowim moto na to nie zdecydował.
Tomek
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: opona dętkowa na alu montowana bez dętki

Post autor: leszekk »

O ile można założyć dętkę do TL o tyle w drugą stronę to trochę "odważne". Dętka kosztuje grosze - chyba nie warto życia ryzykować dla kilkunastu złotych.
Nie warto było zadać pytanie przed zamówieniem opony?
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
danek25
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2014, 12:27
Motocykl: virago XV700
Lokalizacja: Zambrów podlasie
Wiek: 40
Status: Offline

Re: opona dętkowa na alu montowana bez dętki

Post autor: danek25 »

zadawałem takie pytani i odpowiedz otrzymałem, że dentkowa, patrząc na wygląd wentylownicy w feldze potwierdziło mi się, że jest tam dętka. Po demontażu starej oponki wyszło, że dentki nie ma :shock: Wulkanizator obejrzał obie oponki i różnic nie stwierdził, bez komplikacji zamontował oponę. Zamontowałem taką oponę http://www.oponeo.pl/dane-opony-motocyk ... c#79334614
danek25
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2014, 12:27
Motocykl: virago XV700
Lokalizacja: Zambrów podlasie
Wiek: 40
Status: Offline

Re: opona dętkowa na alu montowana bez dętki

Post autor: danek25 »

Dzwoniłem dziś do tej firmy i zadałem im to samo pytanie czy tak można. Odpowiedzieli, że widywali takie przypadki o owszem różnicy w stopce w tym przypadku nie ma, widywali już takie przypadki i jak rozmówca stwierdził nic się nie działo złego. Ogólnie to powiedział mi, że jeśli nie będzie schodziło powietrze, to nic się jej nie stanie. Po prostu trzeba obserwować. Jak będzie schodzić to napewno nie gwałtownie i wtedy najlepiej było by dołożyć dętkę skoro już kupiłem taką a nie inną oponę.
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: opona dętkowa na alu montowana bez dętki

Post autor: tylust »

Czyli tak jak napisałem wyżej - tak CI wulkanizator powiedział, bo takie kwiatki i pewnie nawet lepsze w Polsce widywał.
Natomiast co do gwałtowności schodzenia powietrza z takiej oponki należy rozróżnić dwa przypadki. Otóż powietrze może uchodzić stopniowo i delikatnie przez taką, a nie inną budowę opony Tube Type założoną be dętki, lub z powodu nie dopasowania stopki do obręczy.... ale co w przypadku uszkodzenia, gwoździa, dziury ? Otóż zapewniam CIę, że wówczas przy braku dętki z Twojej oponki powietrze zejdzie bardzo gwałtownie i lepiej aby nie stało sie to przy powiedzmy 100 km/h w zakręcie. Lub gorzej - co będzie jak takie koło rozszczelni Ci się pod obciążeniem w zakręcie na styku opony z felgą ? Na tym polega między innymi wyższość opon bezdętkowych - w przypadku kapcia powietrze nie ucieka gwałtownie, można się spokojnie zatrzymać i opanować sytuację, a czasem nawet gwoździa się nie zauważy bo ten sam uszczelni dziurę, którą zrobił. Opona bezdętkowa ma tez sztywniejsze boki co dodatkowo przytrzymuje ją na swoim miejscu w obręczy.
Tak jak Ci Leszek powiedział - kup dętkę bo to nie majątek i włóż ją do środka na wszelki wypadek. Na pewno nie zaszkodzi.
Tomek
Awatar użytkownika
e_gregor
Posty: 2015
Rejestracja: 14 lutego 2010, 14:53
Motocykl: ZR7
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 42
Status: Offline

Re: opona dętkowa na alu montowana bez dętki

Post autor: e_gregor »

Robiło się różne patenty i z nimi jeździło ale montaż opony dętkowej bez dętki śmierdzi mi próbą samobójczą. Ja tam jeśli już coś robię na patencie to tylko wtedy kiedy szanse na Nagrodę Darwina są zerowe.
Głupota to największa choroba cywilizacyjna
danek25
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2014, 12:27
Motocykl: virago XV700
Lokalizacja: Zambrów podlasie
Wiek: 40
Status: Offline

Re: opona dętkowa na alu montowana bez dętki

Post autor: danek25 »

No to inaczej może ktoś potrzebuje nówkę oponkę dętkową to odsprzedam taniej i kupię bezdętkową taką jak powinna być na mojej alu.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: opona dętkowa na alu montowana bez dętki

Post autor: leszekk »

I to jest słuszna koncepcja.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
ODPOWIEDZ