wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
kolo
Posty: 67
Rejestracja: 27 października 2012, 10:58
Motocykl: Virago XV 535 94'
Lokalizacja: Zblewo
Wiek: 32
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: kolo »

Ok kupuję to cudo no i postaram się wstawić foto relację z naprawy w najbliższym czasie.
ホンダ + ヤマハ =
Awatar użytkownika
kolo
Posty: 67
Rejestracja: 27 października 2012, 10:58
Motocykl: Virago XV 535 94'
Lokalizacja: Zblewo
Wiek: 32
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: kolo »

Czy ktoś zna wymiary podkładki która znajduje się za kołem zębatym, przed łańcuszkiem. Zacząłem naprawę i dokopując się do niej zauważyłem spooore zużycie i pęknięcie :-(
ホンダ + ヤマハ =
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: toooomelo »

O to chodzi?
Załączniki
P1120927 - małe.jpg
P1120927 - małe.jpg (59.69 KiB) Przejrzano 7241 razy
Podkładka.jpg
Podkładka.jpg (11.02 KiB) Przejrzano 7241 razy
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
Awatar użytkownika
kolo
Posty: 67
Rejestracja: 27 października 2012, 10:58
Motocykl: Virago XV 535 94'
Lokalizacja: Zblewo
Wiek: 32
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: kolo »

toooomelo dzięki a więc działam dalej :bravo:
ホンダ + ヤマハ =
Awatar użytkownika
Piciambeer
Posty: 10
Rejestracja: 21 lutego 2015, 11:55
Motocykl: Yamaha Virago VX 535
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: Piciambeer »

Panowie, a jak sprawiliście, że koło magnesowe wam się nie kręciło razem ze śrubą?

No cholera już pomysłów nie mam. Ściągacz dorobiony, śruby nakręcone równo. Gdyby nie to, że ściągacz mam w kształcie kwadratu to już kompletnie nie miałbym jak go chwycić. Na biegu będąc to Virago po prostu mi odjeżdżał przy kręceniu. A nawet kiedy zblokowałem ściągacz prowizorycznie, to jedynie wygiąłem nakrętkę, która była pod środkową śrubą i tyle. Ani drgnie.

Jeśli mam użyć kosmicznej siły (dźwignię jakoś się zrobi), to najpierw muszę zblokować magnet. Jak?! :frustrated:

PS. Śruby prezentują się tak (jedna z nich jest wyraźnie krótsza?):
https://www.dropbox.com/s/pyfyn39pip28r ... 6.jpg?dl=0
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: toooomelo »

Łatwo na pewno nie zejdzie, bo mocno osadzone na wałku i dokręcone.
W dużą środkową śrubę ściągacza uderzaj co chwila młotkiem, aby "ruszyć" magneto. Kręć kluczem i uderzaj młotkiem śrubę...
https://chomikuj.pl/toooomelo/Wymiana_s ... r(archive)
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
Awatar użytkownika
Piciambeer
Posty: 10
Rejestracja: 21 lutego 2015, 11:55
Motocykl: Yamaha Virago VX 535
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: Piciambeer »

Ściągacz spawałem właśnie kierując się tym poradnikiem, za który jestem bardzo wdzięczny.

Tak jak piszesz robiłem, ale to nadal nie dało za wiele, bo całe koło kręci się razem ze śrubą, zupełnie jakby zapieczone było. Po prostu wszystko się kręci zamiast dać się odkręcić.
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: toooomelo »

No, musisz zablokować koło magnesowe, a dokładniej wcisnąć jakiś pręt/klucz pomiędzy trzy śruby ściągacza, tak żeby się nie obracało. Bez tego ani rusz. Później, po troszeczku napierać kluczem na dużą (centralną) śrubę ściągacza i co chwilę uderzać w nią młotkiem. I tak kilka, a nawet wiele razy.
Tam nic nie jest zapieczone. Magneto, po prostu, tak ciasno i mocno "siedzi" na wale. Walcz! Uda się ;-)
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
Awatar użytkownika
Piciambeer
Posty: 10
Rejestracja: 21 lutego 2015, 11:55
Motocykl: Yamaha Virago VX 535
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: Piciambeer »

Mała aktualizacja :)

Niestety samodzielnie robiony ściągacz nie dał rady - gwint środkowej śruby się zerwał i zakleszczył (śruba i nakrętka 8.8), a śruby do trzymania magneta się wygięły (to pewnie dlatego, że facet w sklepie dał mi 5.8 zamiast 8.8 :evil: ).
Stwierdziłem, że nie ma co się bawić w półśrodki i zakupiłem ściągacz na allegro, a ku mojemu zdziwieniu - wcale nie kosztował dużo, bo 79zł. Także teraz mam elegancki sprzęcik który mi się nie powinien tak łatwo rozdupcyć.

No i nowym ściągaczem już poszło - taki szczęśliwy bylem jak puścił magnet, że ojezu :mrgreen: Wymagało to przedłużenia klucza o 50cm rurką, zablokowania koła magnesowego breszką o ziemię i stukania młotkiem w śrubę.

Gorzej, że razem z dźwiękiem ściągniętego magneto usłyszałem upadającą śrubkę. Yup, jedna z trzech była ułamana, pozostałe dwie mogłem wykręcić imbusem małym palcem, luźne jak nie powiem co. Ich stan przedstawiam na zdjęciu. Wyciągnięcie tego co zostało w magneto wymagało wiertła 3mm i torxa wbitego w otwór.
Rolki nawet nie najgorzej wyglądają. Pierwsza lekko obita, druga bardziej kanciasta, a trzecia gładziutka. Tak czy owak wymienię na nowe, a te zachowam dla potomnych.

Mechanizm sprzęgła i tył magneta są nieco zdarte. Trochę obawiam się, jak bardzo będzie to miało wpływ na kulturę pracy silnika po zmontowaniu. Tym bardziej że blaszkę musiałem lekko poprawiać, bo przedobrzyłem z wkręcaniem śrub ściągacza :x

We wtorek w Poznaniu lece nabyć zestaw naprawczy i nakrętki i w weekend mam nadzieję wyjechać. :mrgreen:
Jeśli mógłbym zadać jeszcze jedno pytanie, to: jak wygląda nabijanie magneto z powrotem na wał? Młotkiem, przez jakiś kawałek deski?
Dzięki wielkie za dotychczasowe wsparcie :rock:
Załączniki
IMAG0987.jpg
Najbardziej straszy to wyrycie na dole po lewej
Najbardziej straszy to wyrycie na dole po lewej
IMAG09867.jpg (153.5 KiB) Przejrzano 7135 razy
IMAG0983.jpg
IMAG0983.jpg (132.95 KiB) Przejrzano 7135 razy
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: toooomelo »

Piciambeer pisze:... jak wygląda nabijanie magneto z powrotem na wał? Młotkiem, przez jakiś kawałek deski?
Montaż już bez młotków czy desek. Normalnie skręcasz.
Trzy śruby sprzęgiełka dobrze wkręcić na klej do gwintów.
Zestaw naprawczy kupisz w Larsson Polska na ul.Bułgarskiej 65a, a śruby w Fabory Poland na ul.Lutyckiej 105
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
Awatar użytkownika
Piciambeer
Posty: 10
Rejestracja: 21 lutego 2015, 11:55
Motocykl: Yamaha Virago VX 535
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: Piciambeer »

toooomelo pisze: Montaż już bez młotków czy desek. Normalnie skręcasz.
Trzy śruby sprzęgiełka dobrze wkręcić na klej do gwintów.
Zestaw naprawczy kupisz w Larsson Polska na ul.Bułgarskiej 65a, a śruby w Fabory Poland na ul.Lutyckiej 105
To super, że składanie już idzie lżej.
Adresy już sobie wczoraj przygotowałem (dzieki PDFowi) i we wtorek przed uczelnią lecę zbierać części :)
Awatar użytkownika
Piciambeer
Posty: 10
Rejestracja: 21 lutego 2015, 11:55
Motocykl: Yamaha Virago VX 535
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: Piciambeer »

Wymienione! Po ściągnięciu koła magnesowego faktycznie reszta to pestka :) Dzięki!

Spodziewałem się jednak lepszego efektu. Przy odpalaniu nadal jak czasem coś pierdyknie w silniku, to jakby młotkiem. No cóż, swoje lata moto ma [25], pewnie bez konkretnej renowacji by się nie obyło, żeby wszystko wyeliminować. Gra niewarta świeczki. Ważne, że pali i tyłek wiezie tam gdzie chcę :)
marcin8067
Posty: 2
Rejestracja: 15 października 2017, 01:44
Motocykl: 535
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: marcin8067 »

W mojej niuni sprzęgiełko (a raczej jedna śrubka z niego) narobiło niezłego bałaganu. Chyba trzeba silnika szukać. Tak to jest gdy bagatelizuje się ewidentne sygnały nadchodzących kłopotów i dobre rady z naszego forum. Zerwany łańcuch rozrządy tylnego cylindra , dostały zawory , ciśnienie sprężania 0 , ślizgi też powykruszne , a do tego takie szkody
ObrazekPozostałości blaszanej osłony sprzęgiełkaObrazek
Reszta na dole
Obrazek
Awatar użytkownika
Mijo321
Posty: 31
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:50
Motocykl: Yamaha Virago XV 535
Lokalizacja: Krotoszyn/Gdańsk
Wiek: 29
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: Mijo321 »

Witam. Kilka postów wyżej była mowa o luzie na wale. Ja w swojej virce mam podobnie. Czy wie ktoś czy ten luz może być czy to zwiastuje jakiś problem?
Awatar użytkownika
Feniks
Posty: 1095
Rejestracja: 18 listopada 2015, 19:44
Motocykl: Yamaha Virago 1100
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: Feniks »

Tak to problem. U mnie jak delikatnie łożysko zaczeło być słychać to na przestrzeni 100km grało już jak orkiestra. Bedzie zima w garażu.
Nie obawiaj się porażki – to nie porażka, ale mało ambitny cel jest błędem. W wielkiej próbie honorowo jest nawet polec.
czarekn
Posty: 4
Rejestracja: 19 września 2016, 21:05
Motocykl: Virago 535 '95
Lokalizacja: Nieporet
Wiek: 47
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: czarekn »

Witam. Mam troszkę inny problem - mianowicie nie zawsze w czasie uruchamiania (czasami tego nie ma przez 10 uruchomień a czasami raz za razem) silnika jest takie brzdęknięcie coś jak by przywalił młotkiem w karter i silnik staje. Jak by ząb trafiał na ząb. Aż boli jak to się słyszy. Macie jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: toooomelo »

Możliwe, że jedna z trzech śrub mocujących sprzęgło jednokierunkowe do magneta jest urwana i luźna. Sugeruję zdjęć lewy dekiel i zobaczyć. Bo tak, to wróżenie z fusów trochę. A mogą być większe problemy.
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
czarekn
Posty: 4
Rejestracja: 19 września 2016, 21:05
Motocykl: Virago 535 '95
Lokalizacja: Nieporet
Wiek: 47
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: czarekn »

Dzięki za szybką odpowiedź.
tak dla nakreślenia tła problemu:
sprzęta zakupiłem z takim ficzerem (nie wiedziałem o tym wyszło po czasie)- na zimnym silniku zapala idealnie, na rozgrzanym w momencie kręcenia rozrusznika czasami słychać łupnięcie i silnik momentalnie się zatrzymuje. Oddałem do podobno dobrego mechaniora. Stwierdził, że problemem były nie z synchronizowane gaźniki. Po tej naprawie przez 1 sezon było ok. Moto przezimowało i w zeszłym sezonie problem zaczął się ponownie objawiać oczywiście w najmniej odpowiednim momencie ;).
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: toooomelo »

Trochę zgłupiałem.
Piszesz o gaźnikach w wątku o wymianie sprzęgła rozrusznika. W takiej sytuacji trudno coś doradzić.
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
czarekn
Posty: 4
Rejestracja: 19 września 2016, 21:05
Motocykl: Virago 535 '95
Lokalizacja: Nieporet
Wiek: 47
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: czarekn »

Sorki za zaśmiecanie tematu.
Chciałem się podpytać o możliwe przyczyny takiego zachowania moto.
Jak się zrobi troszkę cieplej to rozbiorę lewą stronę i zobaczymy czy mechanior nie wciskał kitu.

Tak jeszcze mnie naszło czy sprzęgło rozrusznika z nowszego rocznika 97 - da się zamontować do moto z 95r. (wymiana kompletu łącznie z zębatką) Nowsza konstrukcja wygląda dużo solidniej. :)
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: toooomelo »

czarekn pisze: 08 marca 2019, 09:59 ... czy sprzęgło rozrusznika z nowszego rocznika 97 - da się zamontować do moto z 95r. (wymiana kompletu łącznie z zębatką) Nowsza konstrukcja wygląda dużo solidniej. :)
Wydaje mi się, że wszystkie roczniki oryginalnie mają takie samo sprzęgiełko, z trzema rolkami.
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
Mateusz P
Posty: 6
Rejestracja: 09 sierpnia 2019, 19:26
Motocykl: Virago 535
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: Mateusz P »

Witam wszystkich, teraz ja walczę, jestem na takim etapie, załatwiłem ściągacz dziś powinnen mieć ale Panowie najpierw magneta muszę odkręcić i pytanie, zablokowac kluczem 32 i nasadka 14 odkrece tak, mocno to siedzi i czy tam jest normalny czy lewy gwint?
Awatar użytkownika
Feniks
Posty: 1095
Rejestracja: 18 listopada 2015, 19:44
Motocykl: Yamaha Virago 1100
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: Feniks »

Nie wiem jak w 535 ale w 750/1100 lepiej magneto pneumatem odkręcać bo to dużym momentem przykręcone jest.
Nie obawiaj się porażki – to nie porażka, ale mało ambitny cel jest błędem. W wielkiej próbie honorowo jest nawet polec.
Mateusz P
Posty: 6
Rejestracja: 09 sierpnia 2019, 19:26
Motocykl: Virago 535
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: Mateusz P »

A tam jest normalny gwint prawy?
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: wymiana sprzęgła rozrusznika, virago 535

Post autor: MarcinS »

Ja u siebie odkręcałem normalnie. Tak jak piszesz - przytrzymałem kluczem 32 i odkręciłem nasadowym. Samo odkręcenie poszło gładko. Więcej zabawy było ze zdjęciem koła magnesowego, ale ściągacz wspomagany młotkiem i poszło.
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
ODPOWIEDZ