Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
tjkalinowski
Posty: 21
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 12:26
Motocykl: XV535 Virago (2YL)
Lokalizacja: Siedlce
Wiek: 49
Kontakt:
Status: Offline

Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: tjkalinowski »

Mam problem z za małą pojemnością baku. Mój motocykl przelatuje na pełnym zalaniu paliwa około 150 km, co jest dużo za mało z tym co piszą koledzy na tym forum, za mało o 100 km.

Początkowo ustaliłem spalanie, poprzez tankowanie do pełna, wyjechanie 100 km i ponowne tankowanie do pełna, i tak ponad 10 razy, średnia spalania wychodzi 5,5 L.

Sprawdziłem w salonie autoryzowanym YAMAHA, że dla modelu 1990 łączna pojemność baków wynosi 13,5 L, gdzie zbiornik rezerwowy pod kanapą ma 2,5 L. Czyli przy spalaniu 5,5L / 100 km, pojemność 13 L powinna dawać zasięg :

Układ dwóch równań z jedna niewiadomą:
5,5 L = 100 km
13,5 L = x km

x=(13,5 * 100 ) : 5,5
x=1350 : 5,5
x= 245 km

Aby to sprawdzić doświadczalnie, kupiłem kanister zapasowy i pojechałem motocyklem, tak długo aż zgasł na drodze, z przełącznikiem w pozycji REZERWA na kierownicy. Motocykl stanął na 150 km. Doświadczalnie ostukałem palcem górny bak, było echo, oraz pomajtałem na boki motocyklem i nie słyszałem chlupotania w baku rezerwowym.

Miałem pusto.

Dolałem z kanistra 3L benzyny, oraz na stacji dolałem jeszcze 7L do pełna pod korek. Łącznie wlałem 3+7 = 10 L do obu baków. Czyli nie zgadza się o 3,5 L. Ale to nie wszystko. Skoro wlałem 10L, i przejechałem 150 km, to moje spalanie wynosi:
10 L = 150 km
x L = 100 km
x = 10 * 100 : 150
x= 6,6 L
Nie zgadza się spalanie do pojemnośći.

Dodatkowo koledzy piszą, że maja zasięg do 280 km, czyli ich pojemności baków przy spalaniu 5,5L/100 km co jest typowe powinny być około :
280 km = x L
100 km = 5,5L
x = 280 * 5,5 : 100 = 15,4 L.

Co się znowu nie zgadza z tym co powiedzieli mi w salonie YAMAHA. Bo okazuje się , że bak górny ma 13,5L, a rezerwa ma 2,5 L, ale razem mają 13,5 + 2,5 = 16 L.

Wiec, ile naprawdę ma litrów oba baki w virago 535 model 1990 ???
Dlaczego ja mam zasięg 150km?
Dlaczego mogę wlać tylko 10 L zamiast 13 L lub 16 L?
Pozdrawiam

Tomasz Siedlce 08-110 woj. Mazowieckie
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
Posty: 1560
Rejestracja: 22 kwietnia 2011, 13:11
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Warszawa Wawrzyszew
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: Cpt. Nemo »

Virago 535 zależnie od warunków i stylu jazdy oraz stopnia wykastrowania silnika potrafi palić od 4,5 do 7,0 litra na 100 km.
Sprawdzone empirycznie.
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Pozdrawiam, cpt. Nemo
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: Top Gun »

tjkalinowski pisze:Mam problem z za małą pojemnością baku. Mój motocykl przelatuje na pełnym zalaniu paliwa około 150 km, co jest dużo za mało z tym co piszą koledzy na tym forum, za mało o 100 km.

Początkowo ustaliłem spalanie, poprzez tankowanie do pełna, wyjechanie 100 km i ponowne tankowanie do pełna, i tak ponad 10 razy, średnia spalania wychodzi 5,5 L.

Sprawdziłem w salonie autoryzowanym YAMAHA, że dla modelu 1990 łączna pojemność baków wynosi 13,5 L, gdzie zbiornik rezerwowy pod kanapą ma 2,5 L. Czyli przy spalaniu 5,5L / 100 km, pojemność 13 L powinna dawać zasięg :

Układ dwóch równań z jedna niewiadomą:
5,5 L = 100 km
13,5 L = x km

x=(13,5 * 100 ) : 5,5
x=1350 : 5,5
x= 245 km

Aby to sprawdzić doświadczalnie, kupiłem kanister zapasowy i pojechałem motocyklem, tak długo aż zgasł na drodze, z przełącznikiem w pozycji REZERWA na kierownicy. Motocykl stanął na 150 km. Doświadczalnie ostukałem palcem górny bak, było echo, oraz pomajtałem na boki motocyklem i nie słyszałem chlupotania w baku rezerwowym.

Miałem pusto.

Dolałem z kanistra 3L benzyny, oraz na stacji dolałem jeszcze 7L do pełna pod korek. Łącznie wlałem 3+7 = 10 L do obu baków. Czyli nie zgadza się o 3,5 L. Ale to nie wszystko. Skoro wlałem 10L, i przejechałem 150 km, to moje spalanie wynosi:
10 L = 150 km
x L = 100 km
x = 10 * 100 : 150
x= 6,6 L
Nie zgadza się spalanie do pojemnośći.

Dodatkowo koledzy piszą, że maja zasięg do 280 km, czyli ich pojemności baków przy spalaniu 5,5L/100 km co jest typowe powinny być około :
280 km = x L
100 km = 5,5L
x = 280 * 5,5 : 100 = 15,4 L.

Co się znowu nie zgadza z tym co powiedzieli mi w salonie YAMAHA. Bo okazuje się , że bak górny ma 13,5L, a rezerwa ma 2,5 L, ale razem mają 13,5 + 2,5 = 16 L.

Wiec, ile naprawdę ma litrów oba baki w virago 535 model 1990 ???
Dlaczego ja mam zasięg 150km?
Dlaczego mogę wlać tylko 10 L zamiast 13 L lub 16 L?
:bravo: A co Ty się do matury (z matematyki) dla pracujących przygotowujesz :lol:
Virago 535 ma zbiorniki mieszczące 13,5 litra...Głównym zbiornikiem jest ten pod siedzeniem...
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
marian07
Posty: 271
Rejestracja: 20 listopada 2009, 08:48
Motocykl: VN900
Lokalizacja: Zajezierze
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: marian07 »

Odpukać, ale żeby nie było sytuacji jak kiedy remontowałem z zięciem (przyszłym) supermagne. Piękny motocykl zresztą.
Się okazało że zbiornik był do malowania bo odstrzeliwał z jednej strony lakier, - a podczas przygotowań pod malowanie odszedł nam z jednej strony puc z włókna szklanego i innego wypełniacza takiej wielkości że oczy wyszły na wierzch. Fotki szkoda bo mi gdzieś wcieło. Zbiornik trzeba było dokupić bo nie możliwe było go zrobić (no chyba żeby ciąć i wstawiać łaty - ale to rzeźba by wyszła totalna). Ten stary na bank miał mniejszą pojemność o jakieś 3 - 4 litry.
Najdroższa jest pierwsza butelka
LS650, XV750, C90, VTX1300, VTX1800, ST1100, VS1400, VL800, VT1100C3Aero, VF750, MGNevada750, C50
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: Blunio »

Starsze modele Virażek miały tylko zbiornik pod siedzeniem, górny to była atrapa. Nie wiem tylko jak napełniało się ten układ. I pojemność kolegi by się zgadzałą jak na dolny zbiornik. Sama zaś Virago 535 podczas umiarkowanej jazdy (z przewagą trasy) powinna zadowolić się 5 litrami paliwa na 100 km. Jakby nie patrzeć, wygląda na to, że do dyspozycji kolega ma dolny zbiornik :kawa:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
Doniu
Posty: 255
Rejestracja: 21 lutego 2016, 13:39
Motocykl: Yamaha xv 1100 virag
Lokalizacja: Wielkopolska
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: Doniu »

To by się zgadzało ponieważ te z jednym zbiornikiem miały 8,6 l a od 1989 r. 13,5 l,czy coś koło tego!
Znalazłem coś takiego"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Yamaha_XV_535_Virago
Ale dane niech mi będzie. Wał kardana mieć w napędzie...
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
Posty: 1560
Rejestracja: 22 kwietnia 2011, 13:11
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Warszawa Wawrzyszew
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: Cpt. Nemo »

tjkalinowski pisze: Dlaczego mogę wlać tylko 10 L zamiast 13 L lub 16 L?
Takie mi się nasunęło pytanka :)
Masz kanapę dwuosobową i pod nią korek do wlewu paliwa, czy też kanapę 2x1osobowe i korek do wlewu na górnym zbiorniku ?
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Pozdrawiam, cpt. Nemo
Awatar użytkownika
tjkalinowski
Posty: 21
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 12:26
Motocykl: XV535 Virago (2YL)
Lokalizacja: Siedlce
Wiek: 49
Kontakt:
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: tjkalinowski »

marian07 pisze:Odpukać, ale żeby nie było sytuacji jak kiedy remontowałem z zięciem (przyszłym) supermagne. Piękny motocykl zresztą.
Się okazało że zbiornik był do malowania bo odstrzeliwał z jednej strony lakier, - a podczas przygotowań pod malowanie odszedł nam z jednej strony puc z włókna szklanego i innego wypełniacza takiej wielkości że oczy wyszły na wierzch. Fotki szkoda bo mi gdzieś wcieło. Zbiornik trzeba było dokupić bo nie możliwe było go zrobić (no chyba żeby ciąć i wstawiać łaty - ale to rzeźba by wyszła totalna). Ten stary na bank miał mniejszą pojemność o jakieś 3 - 4 litry.
Proszę moderatora o usunięcie wypowiedzi, gdyż nie jest na temat.
Pozdrawiam

Tomasz Siedlce 08-110 woj. Mazowieckie
Awatar użytkownika
tjkalinowski
Posty: 21
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 12:26
Motocykl: XV535 Virago (2YL)
Lokalizacja: Siedlce
Wiek: 49
Kontakt:
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: tjkalinowski »

Blunio pisze:Starsze modele Virażek miały tylko zbiornik pod siedzeniem, górny to była atrapa. Nie wiem tylko jak napełniało się ten układ. I pojemność kolegi by się zgadzałą jak na dolny zbiornik. Sama zaś Virago 535 podczas umiarkowanej jazdy (z przewagą trasy) powinna zadowolić się 5 litrami paliwa na 100 km. Jakby nie patrzeć, wygląda na to, że do dyspozycji kolega ma dolny zbiornik :kawa:
Moja Virago 535 1990 nie posiada atrapy.
Spalając 5 L / 100 km, powinienem przejechać przy 13,5 L około 270 km na obu zbiornikach. Skoro jak piszesz Virago piwnna palić tyle, to nie wyjaśnia dlaczego mój zasięg jest dużo mniejszy, jak pisałem wyżej.
Pozdrawiam

Tomasz Siedlce 08-110 woj. Mazowieckie
Awatar użytkownika
tjkalinowski
Posty: 21
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 12:26
Motocykl: XV535 Virago (2YL)
Lokalizacja: Siedlce
Wiek: 49
Kontakt:
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: tjkalinowski »

Cpt. Nemo pisze:
tjkalinowski pisze: Dlaczego mogę wlać tylko 10 L zamiast 13 L lub 16 L?
Takie mi się nasunęło pytanka :)
Masz kanapę dwuosobową i pod nią korek do wlewu paliwa, czy też kanapę 2x1osobowe i korek do wlewu na górnym zbiorniku ?
Mam korek tylko na górnym zbiorniku paliwa, a kanapa jest dwu osobowa. Na pewno mam dwa zbiorniki paliwa, górny i dolny. Tu masz zdjęcia : https://www.flickr.com/photos/jamaszka/

Dokładnie zmierzyłem przy użyciu 10 doświadczeń i wiem, że moja Virago pali 5,5L. Przy takim spalaniu, i przy założeniu pojemności 13,5 L powinienem przejechać 270 km, a zasięg jest dużo mniejszy.

Pytanie pozostaje bez odpowiedzi, dlaczego zasięg jest taki mały przy 13,5 L pojemności i spalaniu 5,5 L / 100 km.

Jest jeszcze inne wyjaśnienie, które przyszło mi do głowy. Mam uszkodzony przełącznik paliwa. Czyli po przełączeniu na pozycję rezerwa, pobiera tylko z górnego zbiornika. Przy założeniu, że górny zbiornik ma 13,5 L - 2,5 L = 11 L to wtedy przy spalaniu 5,5 L / 100 km 11 L daje zasię wynoszący:

5,5 L = 100 km
11 L = x km
x= 11 * 100 : 5,5 = 1100 : 5,5 = 200 km. Co i tak jest dużo więcej niż moje doświadczalnie sprawdzone spalanie.

Chyba, że to że mi silnik zgasł, nie oznaczało że w układzie skończyło się paliwo, ale trudno mi w to uwierzyć, bo czułem jak słabnie mi silnik, zupełnie jak przy braku paliwa.

Więc jak to możliwe by mieć zasięg 150 km ?
Pozdrawiam

Tomasz Siedlce 08-110 woj. Mazowieckie
Awatar użytkownika
tjkalinowski
Posty: 21
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 12:26
Motocykl: XV535 Virago (2YL)
Lokalizacja: Siedlce
Wiek: 49
Kontakt:
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: tjkalinowski »


:bravo: A co Ty się do matury (z matematyki) dla pracujących przygotowujesz :lol:
Virago 535 ma zbiorniki mieszczące 13,5 litra...Głównym zbiornikiem jest ten pod siedzeniem...
Pisałem układy dwóch równań z jedna niewiadomą w tym celu, aby każdy wiedział w jaki sposób powstają obliczenia, nie każdy dorosły człowiek umie posługiwać się sprawnie matematyką na poziomie szkoły podstawowej klasy 5-tej. Wczoraj odbierałem zdjęcia u fotografa i pani sprzedawczyni użyła kalkulatora by dodać 8 + 4 = 12.

Wracając do Virago 535 rocznik 1990, to jak piszesz 13,5 L to masz na myśli zbiornik :
a) główny tylko bez zapasowego, czyli całkowita pojemność = 13,5 L + 2,5 L = 16 L
b) główny plus zapasowy, czyli całkowita pojemność = 13,5 L

Pytam się, bo w salonie YAMAHA rozumieją termin pojemność całkowita baku, jako pojemność wyrażona w litrach z zapasowym zbiornikiem (dwa zbiorniki sumowane), ale z drugiej strony potocznie mówi się, że bak ma pojemność X L, i ma się na myśli tylko górny zbiornik nie wliczając dolnego.

Więc co ty masz na myśli pisząc :
Virago 535 ma zbiorniki mieszczące 13,5 litra
- znaczenie potoczne?
- znaczenie salonu YAMAHA?
Pozdrawiam

Tomasz Siedlce 08-110 woj. Mazowieckie
Awatar użytkownika
Lucky Mike
Posty: 109
Rejestracja: 26 sierpnia 2013, 20:32
Motocykl: VX 535S 2YL '96/MY97
Lokalizacja: W-wa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: Lucky Mike »

A może Twoja Virka albo jej górny bak jest sprzed 89 r.
W papierach to różne rzeczy ludzie piszą.

BTW viewtopic.php?f=2&t=25726
Wesprzyj 1% z PIT Trening Pewności Siebie unikalny program dla dzieci, które doświadczają przemocy w szkole. Więcej: http://www.przemocwszkole.org.pl/wplaty.html
Awatar użytkownika
jjanusz
Posty: 710
Rejestracja: 29 maja 2011, 10:45
Motocykl: Honda NT 650
Lokalizacja: krasnogliny(dęblin) lubelskie
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: jjanusz »

podejrzewam że nie działa ci elektrozawór pod zbiornikiem, od rezerwy (było sporo na ten temat ,na forum)
jjjanusz
------------------------------------------------------------------
"Niedość, że masz prace to i pieniądze byś chciał?"
Awatar użytkownika
marian07
Posty: 271
Rejestracja: 20 listopada 2009, 08:48
Motocykl: VN900
Lokalizacja: Zajezierze
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: marian07 »

Tak szczerze to cały ten wątek powinien wylądować gdzie indziej bo to dział warsztat - tu rozwiązywane są problemy techniczne.
Najdroższa jest pierwsza butelka
LS650, XV750, C90, VTX1300, VTX1800, ST1100, VS1400, VL800, VT1100C3Aero, VF750, MGNevada750, C50
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
Posty: 1560
Rejestracja: 22 kwietnia 2011, 13:11
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Warszawa Wawrzyszew
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: Cpt. Nemo »

tjkalinowski pisze: przy założeniu pojemności 13,5 L
A co tu zakładać ?
Nie prosciej wypalić, albo wypompować wszystko i wlac do pełna - będzie wiadomo ile wchodzi :)
Bo co ma teoretyczna pojemność do wgniecenia baku czy tego że ktoś tam kiedyś do środka wlał 3 litry żywicy :)

Ja mam dwuosobową kanapę i wlew pod siedzeniem :)
Ale za to na górze też mam wlew i duży zbiornik tuningowy :)

No i oczywiście może Ci nie działać pompa paliwa :)
Opadowo jedziesz na górnym zbiorniku, a jak się poziom paliwa się wyrówna z komorami gaźników, to jazda się kończy.
Pompa pracuje ?
Słychać jak ładnie tyka co jakis czas ?

( choć twierdziłeś że w zbiornikach nic nie chlupocze :)



Pozdrawiam...
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Pozdrawiam, cpt. Nemo
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
Posty: 1560
Rejestracja: 22 kwietnia 2011, 13:11
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Warszawa Wawrzyszew
Status: Offline

Re: Prawdziwa pojemność baku Virago 535

Post autor: Cpt. Nemo »

tjkalinowski pisze: Pytam się, bo w salonie YAMAHA rozumieją termin pojemność całkowita baku, jako pojemność wyrażona w litrach z zapasowym zbiornikiem (dwa zbiorniki sumowane),
Jakie dwa zbiorniki ?
Dwa zbiorniki to mam ja.
Mogę z każdego oddzielnie zasilać, każdy ma oddzielny wlew i każdy ma swoją oddzielną rezerwę.

A Ty masz jeden zbiornik, metalowo-gumowy jak ma większość Virażek :)
Rezerwa to nie jest jakiś oddzielny zbiornik, tylko dodatkowa niższa rurka dolotowa w kraniku.
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Pozdrawiam, cpt. Nemo
ODPOWIEDZ