XV125 wycie po wymianie napędu

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
irkam
Posty: 6
Rejestracja: 16 marca 2015, 17:04
Motocykl: Yamaha Virago XV125
Lokalizacja: Rumia
Status: Offline

XV125 wycie po wymianie napędu

Post autor: irkam »

Witam,

po wymianie zestawu napędowego (bezoringowy DID i zębatki JT o oryginalnej liczbie zębów) zauważyłem wyjący, jednostajny dźwięk, którego częstotliwość uzależniona jest od prędkości łańcucha - im większa prędkość tym wyższa częstotliwość. Na 5 biegu najbardziej zauważalny. Na poprzednim zestawie napędowym nie było tego dźwięku. Dźwięk zanika po odpuszczeniu gazu w trakcie jazdy. Na luzie go nie ma. Przy starym zestawie był "szelest" łańcucha szczególnie słyszalny na 5 biegu.

Sprawdzone:
- obcieranie łańcucha o elementy konstrukcyjne
- naciąg łańcucha (poluzowany, bardziej naciągnięty - to samo)
- ustawienie tylnego koła względem osi wzdłużnej
- smarowanie łańcucha
- luzy wałka zdawczego (jest minimalny luz wzdłużny)
- stan i smarowanie łożysk koła tylnego

Co robić, jak żyć?
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: XV125 wycie po wymianie napędu

Post autor: kris2k »

Jak ustawiałeś naciąg łańcucha? Pamiętaj że luz ma być przy obciążonym motocyklu, czyli z Tobą na siedzeniu.
Wycie jakie opisujesz w większości przypadków spowodowane jest właśnie zbyt mocnym naciągiem łańcucha. Już lepiej jakby się majtał jak szmata, wykończysz wałek jeżdżąc w ten sposób.
Awatar użytkownika
domin75
Posty: 1657
Rejestracja: 07 lipca 2014, 14:31
Motocykl: Yamaha VIRAGO 125
Lokalizacja: Rawicz
Wiek: 49
Status: Offline

Re: XV125 wycie po wymianie napędu

Post autor: domin75 »

irkam pisze:Witam,

po wymianie zestawu napędowego (bezoringowy DID
Fatalny wybór. Gdzieś na forum opisywałem taki łańcuch. W skrócie wytrzymał nawet nie jeden sezon (po 9000km rozciągnięty na maksa i wydawał dźwięki jakby miał się zaraz rozpaść). Naciąganie co 500km i ogólnie dramat. Dla mnie - tylko oringowe zakładać.

Z tym dźwiękiem podpisuję się pod tym co Kris napisał, bo cóż innego może być. No chyba, że łańcuch się kończy zanim się zaczął.
Mały jacht, mały motor, chyba czas na mały samolot?!?
Pamiętaj: Nigdy na nic nie jest za późno!!!

Sezon 2015 zakończony : https://www.youtube.com/watch?v=-WdrbQuVcH8
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: XV125 wycie po wymianie napędu

Post autor: kris2k »

Może być oczywiście uwalone łożysko w tylnim kole, lub na wałku zdawczym. Na starym napędzie mogło być niesłyszalne z uwagi na szum samego napędu, lub też z uwagi na duży luz łańcucha. A teraz się ujawniło. O ile z kołem nie problem, to z łozyskiem wałka o ile pamiętam do wymiany trzeba rozpołowić silnik, ale głowy nie położę.
Awatar użytkownika
irkam
Posty: 6
Rejestracja: 16 marca 2015, 17:04
Motocykl: Yamaha Virago XV125
Lokalizacja: Rumia
Status: Offline

Re: XV125 wycie po wymianie napędu

Post autor: irkam »

Jak napisałem w pierwszym poście, naciąg ustawiany zgodnie z instrukcją serwisową + dodatkowo mocno luzowałem, żeby sprawdzić, czy dźwięk zniknie - nie zniknął, nie ma różnicy, obojętnie jak jest naciągnięty łańcuch...
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: XV125 wycie po wymianie napędu

Post autor: kris2k »

A zębatkę tylną dobrze założyłeś? Osiowo jest? Sprawdź jeszcze to łożysko w tylnim kole.
Awatar użytkownika
irkam
Posty: 6
Rejestracja: 16 marca 2015, 17:04
Motocykl: Yamaha Virago XV125
Lokalizacja: Rumia
Status: Offline

Re: XV125 wycie po wymianie napędu

Post autor: irkam »

Zębatka tylna
Tam nie ma za bardzo jak się pomylić... Osiowość ustawiona zgodnie ze znacznikami po obu stronach jednakowo.

Łożysko w tylnym kole
Tego tak łatwo się nie sprawdzi... Sprawdzałem kręcąc na palcu, gdy miałem zdjęte koło i nie wykazywało żadnych oporów, luzów, chrobotów itp. Dodałem smaru i tyle.
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: XV125 wycie po wymianie napędu

Post autor: kris2k »

Na znaczniki nie patrz.
Możesz sobie zrobić przyrząd z dwóch długich, prostych desek. Muszą być dłuższe niż motocykl. Poziomica, ustaw je równolegle, na szerokość tylniego koła. Przymocuj jakoś do podłoża, niekoniecznie na stałe, ale tak aby się nie przemieszczały. I wtedy ustaw dobrze osiowo. Zobaczysz że ustawienie może się mocno różnić na znacznikach.
Awatar użytkownika
irkam
Posty: 6
Rejestracja: 16 marca 2015, 17:04
Motocykl: Yamaha Virago XV125
Lokalizacja: Rumia
Status: Offline

Re: XV125 wycie po wymianie napędu

Post autor: irkam »

I każdy z forumowiczów w ten sposób ustawia osiowość? ;]
Przy poprzednim łańcuchu ustawiałem patrząc na znaczniki i nie było niepokojących dźwięków...
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: XV125 wycie po wymianie napędu

Post autor: kris2k »

Nie wiem czy każdy tak ustawia, wiem natomiast że jest to domowy sposób na osiowe ustawienie kół. A to że na ustawiając na znacznikach nie zawsze jest osiowo, przekonało się już wielu.
Próbujemy Ci tu pomóc podsuwając pomysły które nie wymagają wywalania kasy i wymieniania niepotrzebnie części które pozwolą przynajmniej wykluczyć pewne ewentualności. Ale zawsze możesz zwalić silnik, rozpołowić i sprawdzić łożysko wałka zdawczego.
Awatar użytkownika
Qbeł
Posty: 4042
Rejestracja: 19 stycznia 2009, 17:44
Motocykl: Honda ST 1300
Lokalizacja: Głęboka Wiocha k/Zgierza obok Łodzi
Wiek: 54
Status: Offline

Re: XV125 wycie po wymianie napędu

Post autor: Qbeł »

Załóż poprzedni łańcuch. Jeśli nie będzie wycia , to problem tkwi w nowym łańcuchu,a jeśli bedzie wyło , to szukasz dalej.
Edit: Znaczniki podobno często przekłamują , ale tak czy siak ustaw na znaczniki wsiądź na moto i zbadaj w praktyce , czy prosto sie kula. Jeśli nie , to koryguj do skutku.
Obrazek
Awatar użytkownika
irkam
Posty: 6
Rejestracja: 16 marca 2015, 17:04
Motocykl: Yamaha Virago XV125
Lokalizacja: Rumia
Status: Offline

Re: XV125 wycie po wymianie napędu

Post autor: irkam »

OK, założę stary łańcuch i zobaczę, czy jest jakaś zmiana.

Dzięki za dotychczasowe sugestie doświadczonych motocyklistów ;D
ODPOWIEDZ