Drgania w Virago XV 125

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
91slen
Posty: 6
Rejestracja: 18 lipca 2016, 19:57
Motocykl: XV 125
Status: Offline

Drgania w Virago XV 125

Post autor: 91slen »

Od 3 miesięcy jestem posiadaczem wspomnianego w opisie motocykla :-).

Niestety moją radość z jazdy psują drgania. Jest to mój pierwszy motocykl i nie wiem kiedy drgania są normalne a kiedy mówimy już o jakimś niedomaganiu. Słyszałem że V-ki mają to do siebie że trochę drgają.

Mój motocykl zaczyna wyraźnie wibrować po przekroczeniu 60km/h. Przy niższej prędkości na 5 biegu drgania są bardzo niewielkie. Po rozpędzeniu motocykla i szybkim wciśnięciu sprzęgła drgania wraz ze zmniejszeniem obrotów silnika bardzo szybko ustają. Motocykl drga tak mocno że jak jechał za mną ciągnik siodłowy z naczepą :D to rozmazał mi się we wstecznym lusterku, zaś drgania ze stopek czasami przenoszą się aż na łydki :x .

Koledzy posiadający 125-ki: Wasze motocykle zachowują się podobnie?

Czytałem już wiele tematów skąd mogą brać się drgania w motocyklu i na moje oko: łożysko główki ramy jest OK, naciągu łańcucha nie mierzyłem, ale na oko w luźniejszych miejscach może mieć troszkę więcej luzu niż 4cm (nasmarowany odpowiednim smarem).

Chętnie sam przeprowadzę jakieś drobne naprawy, ale jednocześnie nie chciałbym szukać dziury w całym (jeśli to normalne zachowanie).
:pomocy:
Awatar użytkownika
domin75
Posty: 1657
Rejestracja: 07 lipca 2014, 14:31
Motocykl: Yamaha VIRAGO 125
Lokalizacja: Rawicz
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Drgania w Virago XV 125

Post autor: domin75 »

91slen pisze:w luźniejszych miejscach
Trochę odbiegnę od wątku przewodniego, ale to Twoje stwietdzenie sugeruje, że napęd jest do wymiany. Łańcuch nie powinien mieć luźniejszych i mniej luźnych odcinków, powinien mieć równy naciąg na całej długości.
Mały jacht, mały motor, chyba czas na mały samolot?!?
Pamiętaj: Nigdy na nic nie jest za późno!!!

Sezon 2015 zakończony : https://www.youtube.com/watch?v=-WdrbQuVcH8
91slen
Posty: 6
Rejestracja: 18 lipca 2016, 19:57
Motocykl: XV 125
Status: Offline

Re: Drgania w Virago XV 125

Post autor: 91slen »

Różnice w naciągu nie są duże i myślę o wymianie napędu ale najpierw chcę zająć się sprawą drgań. Przypuszczam że przeszkadzające mi drgania nie biorą się z napędu, bo jak pisałem po szybkim wciśnięciu sprzęgła przy większych prędkościach drgania szybko ustają.

Wczoraj byłem na przejażdżce i po kilkunastu kilometrach jazdy z prędkością >65km/h i zejściu z motocykla przez dłuższą chwilę czułem mrowienie w stopach. Zauważyłem też że najmocniejsze drgania są właśnie na stopkach (założony gmol ze spacerówkami), na kierownicy tak bardzo nie dokuczają.

Co więcej z tego co pamiętam to poprzedni właściciel mówił że jego prędkość maksymalna to 120km/h a ja przy moich 58kg żywej wagi osiągam jedynie 95km/h i trudno wykrzesać więcej nawet przy dłuższym rozpędzaniu.

Zaraz po kupnie zauważyłem że występuje problem z niewydajnym ładowaniem akumulatora (zbyt niskie napięcie ładowania). Na szczęście jestem z zawodu elektronikiem i z pomiarów mi wyszło że przebita jest dolna dioda w mostku 3-fazowym). Regulator wymieniłem i 320zł poszło... Niestety mechanikiem nie jestem i czuję że z dalszymi problemami nie pójdzie tak łatwo. A taki "śiczny" motocykl. :wink:
Awatar użytkownika
Szara
Posty: 12
Rejestracja: 25 lipca 2016, 10:23
Motocykl: Yamaha XV 535 Virago
Lokalizacja: Pszczyna
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Drgania w Virago XV 125

Post autor: Szara »

Witaj ;)
Mam virago 535 i identyczny problem z tym ze drgania rozpoczynaja sie od 90km/h. Ostatnio jak jechalam 140 to po odstawieniu Virażki do garażu czulam mrowienie na dloniach i stopach przez jeszcze jakies 20 minut... To chyba normalne, aczkolwiek znajomy znowu stwierdzil ze to moze być tez scentrowane koło, że az takie wibracje czuć.. Jak bede wymieniac opone to zapytam mechanika.
91slen
Posty: 6
Rejestracja: 18 lipca 2016, 19:57
Motocykl: XV 125
Status: Offline

Re: Drgania w Virago XV 125

Post autor: 91slen »

Witaj Szara :-)
W takim razie łączę się w bólu :wink:
Powodów do drgań może być wiele i jak mówisz może być to też i koło. W moim przypadku twierdzę że drgania pochodzą jednak od samego silnika, gdyż jak pisałem po rozpędzeniu motocykla i szybkim wciśnięciu sprzęgła drgania szybko ustają.
Jako że drgania najbardziej odczuwalne są na podnóżkach, postanowiłem wymienić je na oryginalne (z gumowymi tulejami przy mocowaniach). Ale że wszystko jest na gmolu muszę też wymienić dźwignię zmiany biegów i hamulca. Widzę że na aukcjach są różne wersje dźwigni, krótsze i dłuższe. Jaka będzie pasować do XV 125 z '97 roku?

http://d.allegroimg.pl/original/05/56/1 ... 5619857165
http://6.allegroimg.pl/original/09/61/5 ... 6152009094

:chopper:
Awatar użytkownika
Robson666
Posty: 177
Rejestracja: 15 czerwca 2015, 14:39
Motocykl: Virago DX535/XVS1100
Lokalizacja: Trzebnica
Wiek: 57
Status: Offline

Re: Drgania w Virago XV 125

Post autor: Robson666 »

Witaj,
Obie wersje są takie same i pasują , to tylko złudzenie optyczne - zdjęcia z rożnej perspektywy.
A jakie podnóżki masz aktualnie - podeślij proszę foty, może jeszcze nic straconego...
Robson666
91slen
Posty: 6
Rejestracja: 18 lipca 2016, 19:57
Motocykl: XV 125
Status: Offline

Re: Drgania w Virago XV 125

Post autor: 91slen »

Dzięki Robson za odpowiedź.
A podnóżki wyglądają tak:
2896 2895
Awatar użytkownika
Robson666
Posty: 177
Rejestracja: 15 czerwca 2015, 14:39
Motocykl: Virago DX535/XVS1100
Lokalizacja: Trzebnica
Wiek: 57
Status: Offline

Re: Drgania w Virago XV 125

Post autor: Robson666 »

Faktycznie całe sety są skręcone na sztywno , ja przy swoich pod śruby i tuleje przy ramie podłożyłem gumowe podkładki żeby zamortyzować drgania i nic nie czuje na podnóżkach. Może spróbuj poodkręcać śruby mocujące do ramy i wstaw gumowe podkładki - ja wycinałem z grubej dętki :))
Robson666
91slen
Posty: 6
Rejestracja: 18 lipca 2016, 19:57
Motocykl: XV 125
Status: Offline

Re: Drgania w Virago XV 125

Post autor: 91slen »

Dobry pomysł. Jak tylko dorwę jakąś dętkę to na pewno spróbuję.
Idą też do mnie oryginalne (co prawda używane, ale zawsze) podnóżki z dźwigniami.
Mam nadzieję że starania popłacą.
:chopper:
Awatar użytkownika
Szara
Posty: 12
Rejestracja: 25 lipca 2016, 10:23
Motocykl: Yamaha XV 535 Virago
Lokalizacja: Pszczyna
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Drgania w Virago XV 125

Post autor: Szara »

Jak założysz to daj znać, czy coś pomogło ;) w mojej podkładki przy nóżkach już są tak stare, że odchodzą na wszystkie strony i są postrzępione. Może faktycznie po założeniu nowych będzie niebo, a ziemia :)
Awatar użytkownika
fryta008
Posty: 27
Rejestracja: 24 marca 2015, 20:22
Motocykl: Yamaha Virago 125
Lokalizacja: Wlkp. Konin / Poznań
Wiek: 40
Status: Offline

Re: Drgania w Virago XV 125

Post autor: fryta008 »

Ja zacząłbym od sprawdzenia
opony i felge.


Ja miałem wibracje okazało się ze po regulacji szprych musiały się jeszcze troszkę ułożyć i trzeba było centrować je jeszcze raz.
Awatar użytkownika
Thys
Posty: 77
Rejestracja: 06 czerwca 2016, 23:09
Motocykl: Yamaha Virago 125
Lokalizacja: Lublin
Wiek: 31
Status: Offline

Re: Drgania w Virago XV 125

Post autor: Thys »

Fryta, to regulowałeś szprychy w kole? No jeśli przy wciśnięciu sprzęgła (spadku obrotów) drgania ustają to są przenoszone z silnika a nie z koła na mój rozum. Ja również odczuwam drgania zarówno od koła (przy prędkości ~90km/h i więcej więc się tak nie martwię :P), jak i od silnika na wyższych obrotach, więc może to częste zjawisko.
Pozdrawiam z Lublina, Michał :nazdrowie:
____________________________________
Yamaha Virago 125 '01 od VI 2016
91slen
Posty: 6
Rejestracja: 18 lipca 2016, 19:57
Motocykl: XV 125
Status: Offline

Re: Drgania w Virago XV 125

Post autor: 91slen »

Pierwsze zabawy z gmolem są już za mną. Pod lewym podnóżkiem miałem trochę więcej miejsca więc i więcej gumowych podkładek udało mi się upchnąć niż pod prawy. Myślę że to dobry kierunek bo faktycznie pod lewym podnóżkiem drgania się zmniejszyły. Na prawym w przybliżeniu bez zmian. Zauważyłem również, że najmniejsze drgania na podnóżkach występują przy prędkości około 80 - 85 km/h.
Dotarły do mnie już oryginalne podnóżki z dźwigniami więc po urlopie będę je wymieniał. W oryginale metalowa część podnóżka, nie styka się bezpośrednio z ramą tylko przez gumową tuleję. Tak więc jestem dobrej myśli i po urlopie zabieram się od razu do pracy. :)
ODPOWIEDZ