wskazowka licznika

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
rothar
Posty: 205
Rejestracja: 27 maja 2011, 19:12
Motocykl: virago xv 1100
Lokalizacja: londyn
Wiek: 55
Status: Offline

wskazowka licznika

Post autor: rothar »

witam
mam problem z wskazówka licznika drga, objaw jest taki - przy predkosci np 30 mil potrafi spaść do 5mil i przez chwile bardzo się trzęsie po czym wraca do poprzedniej pozycji ,linka wymieniona na nowa , objawy bez zmian - czy jest to do naprawienia, wiem ze raczej będzie trzeba rozbierać licznik,ale może ktoś miał podobne objawy i wie dokładnie co jest przyczyna
You don?t ride you don?t know
Its in our blood, its in our soul
    Awatar użytkownika
    tylust
    Posty: 2698
    Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
    Motocykl: XV 750 1982r.
    Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
    Wiek: 51
    Status: Offline

    Re: wskazowka licznika

    Post autor: tylust »

    Dobrze by było jakbyś miał dostęp do jakiegoś innego prędkościomierza, nie koniecznie od Virago - jakiegokolwiek tylko żeby mocowanie linki pasowało i żebyś miał pewność, że jest sprawny. Przyczepiłbyś go gdzieś do moto jakoś prowizorycznie i kawałek się przejechał. jak będzie pracował gładko to znaczy, że masz problem ze swoim zegarem. jak wskazówka też będzie drgała to będziesz miał odpowiedź, że jest problem z Twoją linką lub ślimakiem przy kole.
    Piszesz, że linkę wymieniłeś ale to znaczy, że na starej drgało i na nowej też drga, czy zaczęło drgać po zmianie linki ?
    Jeśli by sie okazało, że to wina zegara to kumpel miał kiedyś coś takiego w jakimś starym oplu corsa. Oddawał zegr do jakiegoś speca i podobno wystarczyło coś tam nasmarować specjalnym smarem i problem zniknął
    Tomek
    Awatar użytkownika
    rothar
    Posty: 205
    Rejestracja: 27 maja 2011, 19:12
    Motocykl: virago xv 1100
    Lokalizacja: londyn
    Wiek: 55
    Status: Offline

    Re: wskazowka licznika

    Post autor: rothar »

    drgało na starej i na nowej jest to samo , ale odległość przejechana zlicza poprawnie , wiec myślę ze to nie ślimak przy kole
    You don?t ride you don?t know
    Its in our blood, its in our soul
      Awatar użytkownika
      -waldi-
      Posty: 7073
      Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
      Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
      Lokalizacja: Oświęcim
      Wiek: 46
      Kontakt:
      Status: Offline

      Re: wskazowka licznika

      Post autor: -waldi- »

      sam licznik nałapał opiłków, delikatna rozbiórka i czyszczenie, lub wymiana na inny :/
      Obrazek
      ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
      Obrazek
      NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
      Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
      Awatar użytkownika
      _CioneK_70
      Posty: 2458
      Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
      Motocykl: Raider XV1900
      Lokalizacja: Kalisz
      Wiek: 53
      Status: Offline

      Re: wskazowka licznika

      Post autor: _CioneK_70 »

      tylust pisze: ... Oddawał zegr do jakiegoś speca i podobno wystarczyło coś tam nasmarować specjalnym smarem i problem zniknął
      Hola, hola Tomku.... A co ty chcesz tam smarować w zegarze? :| :|
      Prędkościomierz napędzany jest linką ze przedniego koła. Linka obraca ośkę licznika ze ślimakiem i magnesem stałym. Ślimak ten napędza licznik kilometrów. Dalej magnes poprzez pole magnetyczne napędza ośkę wkazówki. Ilość obrotów magnesu jest proporcjonalna do wychylenia wskazówki. Tak więc nie ma co smarować.... :) no chyba że ślimaka i kołka które są wykonane z tworzywa i tam smar jest zawsze. Wiem sprawdzałem. :mrgreen: Przyczyną może być uszkodzona sprężyna włosowa na wskazówce (coś jak w zegarkach mechanicznych) ale wątpie lub trzeba rozebrać koło i dokładnie sprawdzić przekładnie ślimaka. Mnie odgięły się "uszy" na podkładce i licznik zamarł. Kolego Rothar spróbuj napędzić linkę odłączając ją od koła i napędzić za pomocą wiertarki, silniczka elektrycznego (możę być modelarski) lub itp (pamiętaj o dobrym kierunku obrotów) i zobacz jak zachowuje się wtedy wskazówka czy ma te same objawy. Z rozbieraniem licznika sie wstrzymaj, zrobilem to .. poglądałem w środku... przedmuchałem delikatnie i naprawdę tam nie ma nic co może powodować drgania wskazówki....
      Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
      --------------------------------------------------------------------------------------------
      Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
      Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
      Awatar użytkownika
      rothar
      Posty: 205
      Rejestracja: 27 maja 2011, 19:12
      Motocykl: virago xv 1100
      Lokalizacja: londyn
      Wiek: 55
      Status: Offline

      Re: wskazowka licznika

      Post autor: rothar »

      w trakcie testu z wiertarka licznik jechał 35mil - i było idealnie wskazówka stała w miejscu, - wiec raczej będzie to przekładnia przy kole
      You don?t ride you don?t know
      Its in our blood, its in our soul
        ODPOWIEDZ